میتل اشمرز، درد وسط دوره قاعدگی یا درد تخمک‌گذاری چیست و چطور درمان می‌شود؟

0

میتل اشمرز Mittelschmerz درد یک طرفه و پایین شکم است که با تخمک‌گذاری همراه است و یک اصطلاح  آلمانی برای “درد میانی” است. میتل اشمرز در اواسط چرخه قاعدگی رخ می‌دهد – حدود ۱۴ روز قبل از قاعدگی بعدی.

در بیشتر موارد، میتل اشمرز نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. برای ناراحتی خفیف میتل اشمرز، مسکن‌های بدون نسخه و دارو‌های خانگی اغلب موثر هستند. اگر درد میتل اشمرز شما دردسرساز است، ممکن است پزشک یک ضد بارداری خوراکی برای متوقف کردن تخمک‌گذاری و جلوگیری از درد میان دوره‌ای تجویز کند.

علائم

درد میتل اشمرز معمولا از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد، اما ممکن است تا یک یا دو روز ادامه یابد. درد ناشی از میتل اشمرز ممکن است:

 • در یک طرف پایین شکم
 • کسل‌کننده و دردناک، شبیه درد‌های قاعدگی
 • تند و ناگهانی
 • همراه با خونریزی یا‌ترشح خفیف واژن
 • به ندرت، شدید

درد میتل اشمرز در سمت تخمدانی رخ می‌دهد که تخمک را آزاد می‌کند (تخمک‌گذاری). درد ممکن است هر ماه یکبار تغییر کند، یا ممکن است چندین ماه در همان سمت درد احساس کنید.

چرخه قاعدگی خود را برای چندین ماه پیگیری کنید و توجه داشته باشید که چه زمانی درد زیر شکم را احساس می‌کنید. اگر در اواسط چرخه رخ دهد و بدون درمان از بین برود، به احتمال زیاد میتل اشمرز است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

میتل اشمرز به ندرت نیاز به مداخله پزشکی دارد. با این حال، اگر درد لگنی جدید شدید شد، اگر همراه با حالت تهوع یا تب باشد، یا اگر ادامه پیدا کرد، با پزشک خود تماس بگیرید – هر یک از این موارد می‌تواند نشان دهنده وجود بیماری جدی‌تر از میتل اشمرز باشد، مانند آپاندیسیت، بیماری التهابی لگن یا حتی بیماری حاملگی خارج رحمی.

علل

میتل اشمرز در طول تخمک‌گذاری رخ می‌دهد، زمانی که فولیکول پاره می‌شود و تخمک خود را آزاد می‌کند. برخی از زنان هر ماه میتل اشمرز دارند. دیگران فقط گاهی اوقات آن را دارند.

علت دقیق میتل اشمرز ناشناخته است، اما دلایل احتمالی درد عبارتند از:

 • درست قبل از اینکه تخمک با تخمک‌گذاری آزاد شود، رشد فولیکول سطح تخمدان شما را کشیده و باعث درد می‌شود.
 • خون یا مایعی که از فولیکول پاره شده آزاد می‌شود، پوشش داخلی شکم (صفاق) را تحریک می‌کند و منجر به درد می‌شود.

درد در هر نقطه دیگری از چرخه قاعدگی شما میتلاشمرز نیست. ممکن است گرفتگی قاعدگی (دیسمنوره) طبیعی باشد، اگر در طول قاعدگی شما رخ دهد، یا ممکن است از سایر مشکلات شکمی یا لگنی باشد. اگر درد شدید دارید به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص

برای تشخیص بیماری میتل اشمرز، پزشک با پرسیدن سوالاتی از شما شروع می‌کند تا ایده روشنی از تاریخچه پزشکی شما، به خصوص در مورد دوره‌های قاعدگی شما داشته باشد. پزشک شما همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی، از جمله معاینه لگن، برای بررسی علائم یک بیماری زمینه‌ای که می‌تواند به درد کمک کند، انجام دهد.

درمان

درمان‌های ممکن برای میتل اشمرز عبارتند از:

 • مسکن‌ها. برای تسکین ناراحتی ناشی از میتل اشمرز، دارو‌های بدون نسخه مانند استامینوفن (Tylenol، دیگران)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) را امتحان کنید.
 • قرص‌های ضد بارداری (قرص‌های ضد بارداری خوراکی). اگر میتل اشمرز برای شما ناراحتی زیادی ایجاد می‌کند یا ماهانه رخ می‌دهد، از پزشک خود در مورد مصرف قرص‌های ضد بارداری سوال کنید. برخی از انواع قرص‌های ضدبارداری تخمک‌گذاری را سرکوب می‌کنند، که می‌تواند به کاهش درد تخمک‌گذاری در حین مصرف آن‌ها کمک کند.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی

برای کاهش ناراحتی میتل اشمرز که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد، برخی از درمان‌های خانگی را امتحان کنید. از آنجایی که گرما جریان خون را افزایش می‌دهد، ماهیچه‌های منقبض را شل می‌کند و گرفتگی را کاهش می‌دهد، ممکن است بخواهید:

 • در حمام آب گرم خیس کنید
 • در جایی که درد وجود دارد از پد گرم‌کننده استفاده کنید

در بیشتر موارد، برای بیماری میتل اشمرز نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. با این حال، اگر درد شما به‌ویژه آزاردهنده است، می‌توانید برای تأیید تشخیص میتل‌اشمرز یا بررسی گزینه‌های درمانی وقت بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.