گوگل کردن «زودپز»، توسط یک زن و شوهر در آمریکا، منجر به بازدید سرزده پلیس از آنها و خانه‌شان شد

10

میشله کاتالانو، مقیم «لانگ آیلند» در نیویورک است، آنها به تازگی تجربه بسیار عجیب و غریبی آنلاینی داشتند که در روزنامه گاردین افشا شده است.

ظاهرا جستجوی آنلاین و گوگل کردن این زن و همسر و پسرش، منجر به مشکوک شدن واحد مشترک ضد تروریسم به آنها شده است. زن می‌خواست زودپز بخرد و دنبال مدل‌های زودپز می‌گشت، مرد، دنبال کوله‌پشتی بود و پسر هم اطلاعاتی در مورد بمب‌گذاری در بوستون را جستجو می‌کرد، ظاهرا این سه جستجو با هم ظن واحد ضدتروریسم را برانگیخت که فرد یا افرادی دنبال ساختن یک بمب‌ دست‌‌ساز به سبک متهمان حادثه بوستون-برادران سارانایف-، گذاشتن آن در یک کوله‌پشتی و یک ترور دیگر در آمریکا هستند.

روز چهارشنبه، اعضای واحد ضد ترور، از خانه آنها بازدید کردند، در این زمان زن سر کار بود، اما همسرش در اتاق نشیمن بود.پلیس تأیید کرد که جستجوی آنلاین آنها برای زودپز، منجر به چنین شکی شده است.

بله! همسر خانم کاتالانو در اتاق نشیمن با دو سگشان بود که متوجه آمدن پلیس شد، به بیرون نگاه کرد و ۳ خودروی پلیس شد، دو تا در جلوی خانه پارک شده بودند و یکی پشت جیپ آنها پارک شده بود تا مانع از فرار شود!

شش نفر از خودروها پیاده شدند، دو نفر در یک سوی محوطه بیرونی خانه و دو نفر هم در سوی دیگر قرار گرفتند و دو نفر به سوی خانه آمدند، افکار زیادی در مورد دلایل حضور پلیس به ذهن مرد رسید، که البته هیچ کدام درست نبود. پلیس‌ها نشان خود را نشان دادند و داخل شدند و اجازه خواستند، خانه را بگردند.

پلیس‌ها، کتاب‌های کتابخهانه را بررسی کردند مبادا که کتابی در مورد تهیه بمب یا کتاب‌های آنارشیستی پیدا کنند، به عکس‌های آلبوم‌ها نگاه مردند، به داخل اتاق خواب سرک کشیدند و حتی خواستند که اتاق پسرشان را هم بگردند.

08-02-2013 08-57-48 AM

سپس شروع به سؤال کردن کردند:

اهل کجایی؟ پدر و مادرت کجایی هستند؟ درباره خانم کاتالانو از او پرسیدند. آیا می‌توانی با زودپز بمب درست کنی؟

مرد پاسخ آنها را داد و گفت که زودپز را برای پخت کینوآ می‌خواسته که یک دانه خوراکی است که در آمریکای جنوبی می‌روید.

این بازدید سرزده، سؤالات زیادی در ذهن زن ایجاد کرده است، از جمله اینکه آیا جستجوهای آنلاین معصومانه‌ای مثل این هم باید منجر به بازجویی‌های اینچنینی شوند؟ چه بر سر حریم خصوصی ما می‌آید؟

از آن سو پلیس این قضیه را تأیید کرده است، اما می‌گوید که عبارات جستجو شده، چندان معصومانه نبوده‌اند و شامل «کوله‌پشتی» و بمب‌های درست شده با زودپز بوده‌اند. تحقیقات اولیه نتوانسته ماهیت مجرمانه‌ای در این زن و شوه را آشکار کند.


اما بعد از آن همه جار و جنجال در مورد پریسم ، اقدامات NSA، افشاگری‌های اسنودن و پناهندگی اخیر روسیه به این افشاگر، ما هنوز سؤالات زیادی در ذهن داریم.

با خواندن خبر بالا ممکن است در ذهن شما این سؤال ایجاد شده بود که مقامات امنیتی آمریکا به چه صورت در ایمیل‌ها یا جستجوها کاربران جستجو می‌کنند تا مظنون‌ها را پیدا کنند؟ ما از کلیات امر اطلاع داریم، اما آیا تحلیل‌گران و افسران امنیتی آمریکا، از برنامه خاصی برای تسهیل دسترسی به اطلاعات استفاده می‌کنند؟

به تازگی روزنامه گاردین، در نوشته‌ای به صورت مشروح اطلاعاتی در این مورد ارائه کرده است.

ظاهرا یک برنامه فوق سری NSA، این امکان را فراهم می‌کند که بتوان به سادگی و بدون نیاز به کسب اجازه، در یک پایگاه داده عظیم شامل ایمیل‌ها، چت‌های آنلاین و سابقه وب‌گردی میلیون‌ها نفر جستجو انجام داد.

اسم این برنامه XKeyscore است. با این برنامه هم می‌شود به همه اطلاعات دست یافت، هم در آنها جستجو کرد و هم به صورت زنده فعالیت‌های آنلاین یک فرد را دید.

همان طور که در تصویر زیر می‌بینید کار اصلی XKeyscore این است  که همه اطلاعات را به صورت جداولی از متادیتا درآورد تا جستجو و تحلیل آنها آسان شود.

08-02-2013 08-46-12 AM

حالا دیگر می‌شود جستجوها متنوعی انجام داد و مثلا بر اساس نام، شمار تلفن، آی‌پی، کلمات کلیدی، زبانی که کاربر در فعالیت‌های آنلاین استفاده می‌کند یا حتی نوع مرورگر اینترنتی، جستجو انجام داد.

NSA ادعا می‌کند که از سال ۲۰۰۸ تا حالا، ۳۰۰ تروریست را با همین برنامه XKeyscore دستگیر کرده است.


برنامه‌های نظارتی چیزهای متناقضی هستند، از یک سو تقریبا همه دولت‌ها و مقامات امنیتی از آن استفاده می‌کنند و عملا اگر کسی خودش عهده‌دار مسائل امنیتی باشد، نمی‌تواند از آنها صرف‌نظر کند، از سوی دیگر همین برنامه‌ها شاید ناکارآمد هم باشند، چرا که باعث ترس و نگرانی در دل شهروندان عادی می‌شوند و از سوی دیگر تروریست‌های واقعی، احتمالا با هیچ یک از این برنامه‌ها قابل ردیابی نباشند، و با آنها بشود فقط آماتورها را زیر نظر گرفت.

در هر صورت، همیشه و همه جا، رفتار آنلاین عاقلانه‌ای داشته باشید و مثلا اگر یک ایرانی مقیم آمریکا هستید، زودپز را جستجو نکنید، همین طوری به یک فروشگاه بروید و یک مدل دم دستی هم بخرید!

منبع: + و +

 
10 نظرات
 1. مسعود می گوید

  یه زمانی حدودآ ۶-۷سال پیش تو همین کشور خودمون که هنوز اینترنت فراگیر نشده بود یه آقایی همین حرفارو البته با اب و تاب بیشتر می گفت ولی اون زمان نه تنها بهش میخندیدن که انگ توهم توطعه داشتن رو هم بهش میزدن. خوشحالم که بالاخره به برخی اثبات شد که دنیای مجازی اونقدرها هم که فکر می کنند امن و مجازی نیست!

 2. جــــواد. می گوید

  در هر صورت، همیشه و همه جا، رفتار آنلاین عاقلانه‌ای داشته باشید .

  تشکرات ت ت

 3. a-sh می گوید

  توی سایت wired.com نوشته که این اقا ۳ ماه پیش از یه شرکت کامپیوتری بیکار شده بوده. و شرکتهای کامپیوتری معمولا محتوای کامپیوترهاشون را -بعد از اخراج یا بیکار کردن کارمنداشون، بازبینی می کنند .درین مورد خاص هم : این صاحبکار این اقا بوده که بعد از بررسی سرچهایی که این اقا اونجا از کامپیوتر اداری انجام میداده بهش مشکوک شده و به پلیس اطلاع داده اند. و ربطی به جاسوسی برنامه XKeyscore و دولت نداشته..

  Ex-Employer, Not Secret Spying, Triggered Police Inquiry of ‘Pressure Cooker’ Search

 4. حمید می گوید

  با سلام
  به این پست بی‌ربطه ببخشید. می‌خواستم ببینم شما راه حلی برای جایگزین لینکدونی گودری که در وبلاگ‌ها استفاده می‌شد، سراغ دارین. خیر ببینید اگه راه حلی هست لطفن معرفی کنین. با تشکر

 5. سام وان می گوید

  یادم میاد توی فیلم نیکیتا بیرکف(گیک فیلم) یه برنامه ای شبیه همین داشت که می تونست تمام فعالیت های یک شخص رو زیر نظر بگیره مثلن می تونست بگه با کارت اعتباری آخرین مکان و آخرین زمان چه چیزی خریده یا اینکه بگه که این شخص در دوربین امنیتی کدام بانک در دنیا دیده شده اخیرا

 6. مهدی می گوید

  چه باید کرد دوستان !

 7. رضا می گوید

  حالا هی بگید آمریکا خوبه ! تو ایران همه آزادن زودپز رو گوگل کنند البته اگر گوگل ف ی ل نشده باشه هیچ کسی هم کاریشون نداره !

  سایت تون مدتی هست که دیگه مثل سابق نیست …

  تشکر

 8. مسعود می گوید

  دو داستان معروف دیگر هم هست که به تازگی منتشر شده.

  یکی درباره یک مسافر نگون بخت هواپیماست که پس از تاخیر چند ساعته و معطلی در فرودگاه توییت میکند که “خسته ام و دلم میخواهد فرودگاه را منفجر کنم” این کارمند بیچاره شغل خودش رو از دست داد و مدتی بازداشت شد. ولی در نهایت به دلیل ثبت این سابقه در پرونده دیگر هیچ شرتی به وی کار نمیدهد.

  دیگری، یک نوجوان ۱۷ ساله که در بازی لجند، در فیس بوک مطلبی نوشته بود. در پاسخ به همبازی رقیبش که گفته بود تو یک احمق عوضی هستی، نوشته بود که بله من انقدر احمقم که ممکنه به یک مدرسه برم و همه بچه ها رو بکشم.
  پس از این پست، پلیس بلافاصله وی را بازداشت کرده و ۶ ماه است که در بازداشتگاه میگذراند و احتمالا به کانون اصلاح و تربیت فرستاده خواهد شد. روزنامه گاردین نوشت که پلیس حتی منزل این خانواده نگون بخت رو بازرسی نکرده که ببیند آیا اصلا سوابق یا شواهد برای این ادعای کودکانه وجود دارد یا خیر.

 9. کیارش ایکس می گوید

  آقای مسعود به نظر شما بده که دولت آمریکا برای جلوگیری از تکرار فاجعه هایی از قبیل ۱۱ سپتامبر که موجب کشته شدن ۲۹۷۷ نفر شد، انفجار اوکلاهماسیتی که موجب کشته شدن ۱۶۸ نفر و از جمله چندین کودک شد، انفجار مارتن بوستون که موجب کشته شدن ۵ نفر و زخمی شدن ۱۴۴ نفر شد و چندین و چندین حادثه دیگر، فعالیت های آنلاین مردم رو کنترل کنه؟ به نظر من اگه حریم خصوصی فدای جون مردم بشه خیلی بهتره تا اینکه جون مردم فدای حریم خصوصی بشه.

 10. آتنا بهرام می گوید

  عااااااااااااااااالی بوووووود چه جااالب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.