چرا دارندگان آی‌دیوایس‌ها بیش از دارندگان اندروید از دستگاه‌های‌شان استفاده می‌کنند؟ (سه دلیل احتمالی)

14

آماری که عنوان می‌کند دارندگان آی‌فون بیش از دارندگان گوشی‌های هوشمند اندرویدی از دستگاه‌شان استفاده می‌کنند، برای اپل بسیار خوشایند است. رسانه‌ها و عاشقان اپل از این موضوع استفاده کرده و با استناد به سود بالاتر دستگاه‌های اپلی می‌گویند: «چه کسی به سهم بازار اهمیت می‌دهد؟ اپل در هر حال برنده است!»

سوالی که این مطلب قصد دارد به آن جواب بدهد این است که: چرا؟ چرا دارندگان آی فون زمان بیشتری را صرف کار کردن با گوشی‌شان می‌کنند؟ چرا توسعه‌دهندگان در اپ‌استور درآمد بیشتری نسبت به گوگل‌پلی دارند؟ این جادو از کجا نشأت می‌گیرد؟

آی‌دیوایس‌

هیچ کس جوابی درست و حسابی برای این پرسش ندارد. روانشناسی و جامعه‌شناسی نیز در این زمینه به بن‌بست می‌رسند. اطلاعات آماری درباره سن، جنس و موقعیت تنها موارد اندکی را برای ما روشن می‌کند. در واقع تفاوت بنیادینی بین کاربران اصلی هر یک از این پلتفرم‌ها وجود ندارد. کاربران اندروید از مریخ نیامده‌اند و استفاده‌کنندگان اپل هم اهل ونوس نیستند. آن‌ها در همه جای جهان و در کنار هم زندگی می‌کنند.

شرکت تحلیل [بازار] موبایل فلاری (Flurry) فکر می‌کند که جواب‌هایی در اختیار دارد. در تحقیقی که به تازگی منتشر کرده است، فلاری به سه دلیل برای استفاده بیشتر کاربران iOS‌ از دستگاه‌های‌شان اشاره می‌کند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که تعداد دیوایس‌های اندرویدی روز به روز از تعداد آی‌دیوایس‌ها پیشی می‌گیرد. گرچه شاید این‌ها دلایل اصلی این اتفاق نباشند، اما به هر حال مواردی تازه و قابل تامل هستند.

سهم اپ‌ها در برابر سهم دستگاه‌ها

از دید فلاری دعوا بر سر سهم در بازار اپ‌ها است نه سهم بازار دستگاه‌ها. اپل سهم بیشتری از اپ‌ها را در اختیار دارد و اندروید سهم بیشتری از دستگاه‌ها را. در چارت زیر فلاری سهم دستگاه‌های اندرویدی را به صورت درصدی از دستگاه‌های iOS در طی ۴ سال گذشته آورده است. (خط 100 درصد نشان‌دهنده تعداد دستگاه‌های اپل است و خط منحنی نشان‌دهنده اندروید است.)

09-13-2013 10-39-23 AM

در چارت بعدی فلاری تفاوت میان الگوی استفاده از اپ‌ها را در دو پلتفرم نشان داده است. در این نمودار خط ۱۰۰ درصد نشان‌دهنده میزان استفاده دارندگان iOS از دستگاه‌های‌شان و خط شکسته نشان‌دهنده میزان نسبت میزان استفاده کاربران اندروید یه ۱۰۰ درصد اپل است.

09-13-2013 10-38-37 AM

اما چرا این تفاوت وجود دارد؟ فلاری سه دلیل را برای تفاوت میان میزان استفاده کاربران اندروید و iOS ذکر کرده است.

کامپیوتر جیبی در برابر تلفن ارتقا یافته

فلاری معتقد است با توجه به این‌که اپل ایده اپ‌های موبایل را با اپ‌استور به پدیده‌ای عمومی تبدیل کرد، مردم برای اپ‌ها است که به آی‌فون و آی‌پد روی آورده‌اند. به همین دلیل است که «یک اپ برای این کار وجود دارد» (There’s an app for that) به شعار تبلیغاتی آی فون تبدیل شده است. اما در مقابل، اندروید دستگاه‌های ارزان‌تری دارد که با یک قرارداد دو ساله به صورت رایگان به مشتری داده می‌شود. تئوری فلاری این است که کاربران اپل به دنبال کامپیوترهای جیبی هستند که محوریت اصلی آن‌ها اپ‌ها هستند در حالی که کاربران اندروید تنها به تلفن‌هایی هوشمندتر دسترسی پیدا می‌کنند که در آن‌ها اپ‌ها چیزهای خوبی هستند، اما الزامی و حیاتی نیستند.

PocketComputer

تنوع دستگاه‌ها (Fragmentation) باعث محدود شدن محتوای اپ‌ها می‌شود

توسعه‌دهندگان اپل تنها با طیف محدودی از ابعاد صفحه نمایش و نسخه‌های iOS سروکله می‌زنند. کل محصولات اپل تنها ۴ سایز صفحه نمایش دارند. 3.5 اینچ برای تمام آی‌فون‌های قبل از نسخه ۵، ۴ اینچ برای آی‌فون ۵ (5S و 5C)، و در دنیای تبلت‌ها 7.9 اینچ برای آی‌پد مینی و 9.7 اینچ برای آی‌پد. همچنین در بیشتر موارد غالب کاربران اپل از آخرین نسخه iOS استفاده می‌کنند. در سمت مقابل، اندروید حجم عظیمی از دستگاه‌های قدیمی و جدید با اندازه‌های متفاوت صفحه نمایش دارد که نسخه‌های به روز و تاریخ گذشته‌اش را با پردازنده‌های متفاوت اجرا می‌کنند. به همین دلیل فلاری معتقد است که حجم محتواها و قابلیت به‌روزرسانی بدون دردسر اپ‌ها یکی از موضوعاتی است که نقطه ضعف اندروید در برابر iOS محسوب می‌شود.

Fragmentation

چون اپل بزرگتر است، خوراک خودش را تامین می‌کند (چرخه‌ای پایان‌ناپذیر)

فلاری معتقد است که اپل از پدیده‌ای شبیه بهمن سود می‌برد. در گزارش فلاری آمده است: «موضوع این است که اکوسیستم بزرگ‌تر و غنی‌تر اپ‌ها که حول سیستم‌عامل iOS وجود دارد خوراک خودش را تامین می‌کند. دارندگان دستگاه‌های iOS از اپ‌ها استفاده می‌کنند، به همین دلیل توسعه‌دهندگان برای این کاربران اپ تولید می‌کنند، این اپ‌ها در مقابل تجربه مثبتی را بوجود می‌آورند، حرف‌ها دهان به دهان می‌چرخد و میزان استفاده از اپ‌ها بیشتر می‌شود.»

iphone-apps


اگر تئوری‌های فلاری را با برخی داده‌هایی که اخیرا موسسه تحقیقاتی Experian منتشر کرده است ترکیب کنید، این موارد منطقی و درست به نظر می‌رسند. ۲۸ درصد زمانی که کاربران اندروید با دستگاه‌های‌شان کار می‌کنند، صرف مکالمه می‌شود. این میزان برای آی فون ۲۲ درصد است. همین موضوع تاکیدی است بر این‌که دارندگان دستگاه‌های اندرویدی به گجت‌های‌شان به چشم تلفن‌هایی ارتقا یافته نگاه می‌کنند و نه کامپیوترهایی جیبی. دارندگان آی‌فون زمان بیشتری را صرف پیامک یا چت می‌کنند. مقایسه سایر کاربردها هم نتیجه تقریبا مشابهی دارد.

experian_app_use

با این تفاصل آیا شما هم با نظر فلاری موافق هستید؟ اصلا به نظر شما تفاوت میان میزان استفاده از اپ‌ها و تعداد دستگاه‌ها کمیتی قابل اندازه‌گیری است؟

منبع(+)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…

عکس‌های قدیمی از کلاس‌های تایپ دهه 1950 تا 1970 – زمانی که تایپ یک مهارت پایه بود و چه بسا با…

در تاریخ آموزش آمریکا، در یک برهه دبیرستان‌های آمریکا برای آموزش یک مهارت ضروری برای ورود به دنیای مدرن تجهیز شدند: تایپ کردن. ظهور کلاس‌های تایپ در دبیرستان‌های ایالات متحده، فصلی جذاب در تاریخی آموزش بود.شروع  آموزش تایپ را می‌توان در…

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
14 نظرات
 1. رسول چراغی می گوید

  بیشتر جنبه تبلیغاتی و “شعاری” داشت…

 2. فرشاد می گوید

  قبل از اینکه این پست رو بخونم و با توجه به تایتل پست: آقای مجیدی من همیشه نظر دوستان رو در مورد طرفداری غیر عادی شما از اپل رو جدی نمیگرفتم. ولی با دیدن این چند پست آخر توی این لحظه در حال تجدید نظر هستم!

  1. امید می گوید

   +1

 3. فرشاد می گوید

  “…کاربران اپل به دنبال کامپیوترهای جیبی هستند که محوریت اصلی آن‌ها اپ‌ها هستند در حالی که کاربران اندروید تنها به تلفن‌هایی هوشمندتر دسترسی پیدا می‌کنند که در آن‌ها اپ‌ها چیزهای خوبی هستند، اما الزامی و حیاتی نیستند…”

  به این میگن تعصب بی‌جا!
  دیگه بر هیچ کس پوشیده نیست که گوگل‌استور با چه سرعت و نرخی در حال پیشی گرفتن از اپل‌استور هست. تقریباً اکثر اپ های محبوب و پرطرفدار در آی او اس یک ورژن تحت اندروید هم دارند که این خودش گواهی برای رد اعتقاد بی‌پایه فلاری هست!

 4. کیناز می گوید

  سلام
  مطلب جالبی بود، ممنون
  و تا حد بسیار زیادی قابل قبول
  ولی به نظرم تا حدی به این مسئله که برتری اندروید در تلفن همراه است و ios در تبلت ها توجه کمی شده است.

 5. سینا می گوید

  استدلال نهایی بسیار ضعیفه. اینکه بخاطر تنها 6% اختلاف، بگیم “دارندگان دستگاه‌های اندرویدی به گجت‌های‌شان به چشم تلفن‌هایی ارتقا یافته نگاه می‌کنند و نه کامپیوترهایی جیبی” واقعا خنده دار و غیرقابل پذیرشه.
  میزان وبگردی کاربران اندرویدی هم 4% بیشتره، پس باید بگیم که کاربران اندرویدی به گوشی هاشون به عنوان ابزار وبگری نگاه می کنند، اما کاربران اپلی به عنوان ابزار پیام رسانی؟!
  استدلال بینهایت ضعیف و کودکانه ایه.

 6. هادی می گوید

  موارد فوق نسبتا درست هستند، اگه بخوام یه دلیل هم به دلایل فوق اضافه کنم می تنم بگم که اپلیکیشن ها و بازی ها، در بسیاری از موارد، در آی دیوایس ها بسیار بسیار روان کار می کنن، در حالی که در دیوایس های اندرویدی چنین نیست. و این خودش باعث می شه دارندگان آی دیوایس ها بیشتر از اپ هاشون استفاده کنند، چون حس خوبی بهشون می ده

 7. نیما می گوید

  اگر طرفدار اپل باشی حتما این موضوع رو قابل قبول میبینی
  ولی از نظر من که اندرویدی هستم زیاد منطقی به نظر نمیاد

 8. طه می گوید

  آن‌چه که دوستمان هادی نوشته، به نظر من نکته‌ی مهمیه و خیلی مهم‌تر از این که کاربران اپل به دنبال فلان هستند و کاربران اندروید به دنبال فلان. این یه واقعیته که اپلیکیشن‌ها در آی‌اواس بسیار روان‌تر کار می‌کنند و کار کردن با آن‌ها دلچسب‌تر است. در مورد این که چرا برنامه‌نویسان اغلب کار برای اپ‌استور را بر کار روی بستر اندروید ترجیح می‌دهند و اگر هم برای هر دو برنامه داشته باشند، اول به سراغ اپل می‌روند، به نظر من تنوع و هم‌خوانی دستگاه‌ها دلیل اصلی است. برنامه‌نویس اپل، دردسر بسیار کمتری خواهد داشت برای آن که برنامه‌اش با همه‌ی آی‌دیوایس‌ها سازگار باشد و کافی‌ست برنامه‌ی خود را روی دو یا سه دیوایس آزمایش کند. اما برنامه‌نویس اندروید، با تنوع روزافزونی از دیوایس‌ها روبروست و اغلب چاره‌ای ندارد جز آن که برنامه‌ی خود را روی یک یا چند دیوایس برتر و پرچم‌دار آزمایش کند و بقیه را به شبیه‌سازها یا به خود کاربرها وا بگذارد و به هر حال، فرآیند سودآور شدن برنامه‌اش، بیشتر به درازا خواهد انجامید.

 9. امید می گوید

  WARNING
  Fan boy alert!

 10. سعید می گوید

  به نظر من شما میباست هر مطلب رو که از منبع خارج از ایران قرار میدید بصورت لوکال بهش نگاه کنید.درواقع باید اونو لوکالیزه کنید.پایه هر دو پلتفرم شدیدا وابسته به اینترنت است.بحث بهره مندی از آپ ها در هردو سیستم عامل شدیدا وابسته به این پارامتره.در کشور ما که به دلایل مختلف امکان بهرهمندی از یک اینترنت پرسرعت و مقرون به صرفه فراهم نیست قیاس بین این دو نتیجه مناسبی رو دربر نداره.من با هر دو نوع گجت کار کردم در روانی و کاربر پسند بودن آی دیوایس ها شکی نیست، اما بنده شخصا خودم گجت های مبتنی بر اندروید رو بیشتر میپسندم به دلایلی که اینجا فرصت نام بردنش نیست.

 11. کامران می گوید

  مطلب جالب بود و شاید باید به هویت‌سازی برند اپل هم اشاره کرد. اصولن کاری که کاربران آی‌دیوایس‌ها می‌کنند استفاده از هویت برند است که به هویت دارنده منتقل می‌شود. brand Identity مقوله‌ای است که نمیشه بهش فکر نکرد.
  عدم تکثر بین دستگاه‌ها و نسخه‌های سیستم‌عامل هم مزید بر علت همین نکته است.

 12. رضا می گوید

  البته باید به قضیه جور دیگه ای هم نگاه کرد. کسانی بیشتر به سراغ ایفون میرند وابستی بیشتری به موبایل احساس می کنند. اپل هم در جذب این افراد به خاطر داشتند دامنه وسیعی از برنامه ها و امکانات موفقتر بوده. یه چرخه ای ایجاد شده که دائماً نیز در حال پررنگتر شدن است.

 13. سید عماد رضوی می گوید

  یکی دیگه از دلایلی که وجود داره به نظر من و ذکر نشد اینه که کلا محصولات اپل به خاطر طراحی چشم نوازی که معمولا دارن، علاقه ی افراد به استفاده رو بیشتر می کنند. در واقع کاربر هنگام استفاده از محصولات این شرکت احساس خوبی دریافت می کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.