عکسی از حادثه ۱۱ سپتامبر که جاودان شد: مرد در حال سقوط

30

آیا این عکس را دیده‌اید و به یاد می‌آورید؟

آیا هنگام دیدن عکس درنگ کرده‌‌اید و از خود پرسیده‌اید که عکاس در چه شرایطی آن را ثبت کرده است؟ به راستی این عکس چه خصوصیاتی داشته است که اینقدر آن را متمایز کرده است؟ آیا هویت مرد در حال سقوط مشخص شده است؟

عکس 11 سپتامبر

مرد در حال سقوط تقریبا مثل یک قهرمان شیرجه، وضعیت عمودی به خود گرفته است، او سرنوشت خود را انتخاب نکرده است، بلکه سرنوشت او را در آغوش گرفته است، دست‌هایش گویی با آرامش در دو سوی تنش قرار دارند و گشوده نیستند، فقط پای چپش کمی خمیده است.

پانزده ثانیه از ساعت نه و ۴۱ دقیقه صبح ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ گذشته است و این مرد با سرعت ۱۵۰ مایل در ساعت در حال سقوط به سمت زمین است.

عکاس این عکس ریچارد دریو Richard Drew است، عکاسی که برای آسوشیتدپرس کار می‌کند و پیش از این، یک عکس مهم دیگر هم گرفته بود، او زمانی که ۲۱ ساله از ترور بابی کندی عکس گرفته بود، ژاکتش به خون کندی آغشته شده بود، او در آن زمان روی یک میز پریده بود و عکس‌هایی از کندی گرفته بود، همسر کندی اتل کندی، بالای سر شوهرش رفته بود و التماسش کرده بود که دیگر از پیکر خون‌آلود شوهرش عکس نگیرد، عمه چیز خیلی سریع اتفاق افتاده بود.

09-11-2013 12-32-55 PM

09-11-2013 12-30-56 PM

صبح روز ۱۱ سپتامبر، او اصلا قرار نبود که چنین عکس دلخراشی بگیرد، او به یک نمایشگاه مد رفته بود، به ناگهان از طریق یک فیلمبردار شبکه CNN متوجه برخورد یک هواپیما به برج شمالی شد، سردبیر دریو با او تماس گرفت و از خواست که به محل برود، او به سرعت با مترو که هنوز کار می‌کرد به محل رفت و مردم متحیر را در زیر ساختمان دید که پریدن مردم را از بالای برج‌ها به نظاره نشسته‌اند.

دریو با لنز ۲۰۰ میلیمتری‌اش شروع به عکس گرفتن کرد، او بین پلیس‌ها و مأمورهای اورژانس ایستاده بود، هر بار که کسی خودش را پرت می‌کرد، او با دوربینش مسیر سقوط را دنبال می‌کرد و تا زمان برخورد ۱۰ تا ۱۵ عکس می‌گرفت.

او از پریدن ۱۰ – ۱۵ نفر عکس گرفته بود که زودتر از همه متوجه شد، ساختمان در حال فروریختن است، به سرعت از محل دور شد و به دفترش در مرکز راکفلر رفت، در آسوشیتدپرس جو وحشت یا سراسیمگی وجود نداشت، کارکنان خبرگزاری حس می‌کردند که در حال ثبت یک امر تاریخی هستند، او دیسک را از دوربین دیجیتالش برداشت و وارد لپ‌تاپ خود کرد، از بین آن همه عکس، دریو روی یکی عکس میخکوب شد، همین عکس معروف مرد در حال سقوط، عکسی که به طرز شگفت‌انگیز قرینگی دارد و در آن قربانی، حالت کاملا عمودی دارد.

این عکس روز بعد در صفحه ۷ نیویورک تایمز و در صدها روزنامه دیگر آمریکا منتشر شد.

کمی بعد از اولین برخورد، مردم گرفتار آمده در برج‌ها شروع به پریدن کرده بودند تا گرفتار دود و آتش نشوند، آنها از پنجره‌های شکسته شده یا پنجره‌هایی که خود می‌شکستند، خود را به زمین می‌انداختند. گزارش شده که حتی بعضی‌های ناامیدانه به مانند چتربازها با به دست گرفتن چیزهایی مثل پارچه رومیزی می‌پریدند.

یک خودکشی دست‌جعی بود، پایین ساختمان همه فریاد می‌زدند، اما مرد در حال سقوط واقعا چه کسی بود؟

سردبیر نشریه Globe and Mail چاپ تورنتو، شخصی را به نام پیتر چنی، مأمور کشف این راز کرد، او به نیویورک رفت، عکس دیجیتال را به جایی داد تا واضح‌تر شود و تشخیص داد که مردی که در عکس دیده می‌شود سیاه‌پوست نیست، بلکه سبزه است، او شاید لاتین‌بار بوده باشد. از روی عکس‌ها او حدس زد که مرد در واقع یک یونیفرم مخصوص کارکنان رستوران را به تن داشته است، در بالای برج شمالی رستورانی بود، او با بررسی‌های فراوان احتمال داد که این شخص مردی به نام نوربرتو هرناندز باشد.

اما عکس‌ها از آنجا که برشی از زمان و مکان هستند، می‌توانند تا حدی دروغ بگویند، عکس مرد در حال سقوط هم همین طور است، مرد تنها در همین لحظه حالت عمودی دارد، و در فریم‌های دیگر او هم مانند هر انسان دیگری وحشت‌زده است و در بعضی از فریم‌های حالت افقی‌تری به خود گرفته است.

البته احتمال دیگری هم وجود دارد و آن این است که فرد دیگری به نام جاناتان بریلی، مرد در حال سقوط باشد.

برآورد می‌شود که حدود ۲۰۰ نفر در روز ۱۱ سپتامبر با پریدن از بالای برج‌های دوگانه تجارت جهانی به زندگی خود خاتمه داده باشند که معادل ۷ تا ۸ درصد کل قربانیان آن روز می‌شود.

09-11-2013 12-28-20 PM

منبع

 
30 نظرات
 1. فرشید می گوید

  خیلی تلخ بود.

  1. مصی می گوید

   واقعا تاسف بار وناراحت کننده س
   این همه آدم بیگناه خودشونو از ساختمان پرت کردن پایین
   روحشون شاد

 2. رسول چراغی می گوید

  در این مطلب از دید جالبی به اون حادثه نگاه شده. کاش مشخص میشد واقعا چه کسانی پشت این حادثه مشکوک و دلخراش هستند… چنین جنایتی نیازمند اشراف کامل اطلاعاتی در آمریکا هست و قدرت کمی نمیخواد؛ قدرتی که بعید میدونم هیچ گروهی توی خاورمیانه داشته باشه.

 3. مهرداد می گوید

  جا داره بابت تصادف خونین تهران-قم ب مردم عزیزم تسلیت بگم. ب امید جاده ها، وسایل نقلیه استاندارد و راننده هایی متعهد….

 4. امین می گوید

  انسان چقدر میتونه پلید باشه؟

 5. مهدی می گوید

  یک حس بخصوص و صد البته یک حس بد دارم.
  شاید این حس را زیاد تجربه نکرده باشم. شاید!!!
  اما افسوس که کاری نمیشه کرد؛ جز افسوس خوردن.

 6. اهورا می گوید

  مهم‌ترین حادثه‌ی تاریخی قرن ۲۱ تاکنون ۱۱ سپتامبر بوده٬ و هر سال فقط با عکس و مستندهایی تکراری یاد قربانی‌های این حادثه زنده نگه داشته میشه٬ امیدوارم یه روز حقایق مشخص بشه٬ تصاویر واقعا تامل برانگیزی هستن
  ——-
  ویرایش
  -عمه چیز خیلی سریع اتفاق افتاده بود.
  -او شاید لاتین‌بار بوده باشد.
  ——-

 7. hemen می گوید

  عکس که خیلی مشکوکه…فک نکنم واقعی باشه…
  یه نقاشی در کتاب دروازه نهم که میگن خود شیطان این کتاب رو نوشته وجود داره که یه فرد دقیقا به این صورت اعدام شده .وارونه با یک پای جمع شده…
  بنظر شما میتونه ربطی داشته باشه؟؟؟؟

  1. alireza می گوید

   سلام
   این کتاب رو برای من میل می کنید
   اگر دارید
   برام خیلی جالبه

   خیلی ممنون

 8. Mr.ink می گوید

  ۹ و ۴۱ دقیقه صبح.دقیقا ساعتی که اپل روی عکس آیفون ها می گذاره توی همایش ها و معرفی ها و وبسایتش!
  http://www.apple.com/iphone-5s/design/
  http://www.apple.com/iphone-5s/built-in-apps/

  1. testdl.ir می گوید

   واقعا نکته جالبی هست … اما احتمالا حتی قبل از حادثه ۱۱ سپتامبر هم این ساعت یا عدد باید معنی خاصی می داده است که اون اتفاق افتاده یا اپل ازش استفاده می کنه … خلاصه یه رازی درش هست

   1. سام وان می گوید

    تا اون جایی که من می دونم این زمان برای اپل به معنی افتتاح اولین خط تولید آیفون می باشد

 9. مینو می گوید

  اتفاق تلخی بود. اما حادثه تهران قم هم واقعا دردناک و دلخراش بود. همشهری های عزیز و بیگناه من که زنده زنده در اتش سوختند. …

 10. هادی می گوید

  آیا اگه شما توی اون ساختمون بودید تحت هرشرایطی از اون ارتفاع می پریدید پائین؟… من این موضوع رو هیچوقت نفهمیدم چرا باید یکی از اون ارتفاع بپره بیرون… اگه برای فرار از مرگ هست که پرش یعنی ۱۰۰% مرگ درحالیکه داخل ساختمان حداقل میتونستن تلاششون رو بکن… من احتمال میدم و شاید تنها احتمال هم هست و اینکه اینها تر اثر ضربه یا موج انفجار باشدت و ناخواسته پرت شدن بیرون… پریدن با میل از همچین ارتفاعی کاملا بعیده…سوال اینه: به چه امیدی پریدن بیرون؟

  1. هومن می گوید

   هدف اینها مرگ سریع تر بوده… از اون ارتفاع وقتی بیفتی حتما در لحظه ی برخورد میمیری ولی اگه میخواستن تو ساختمون بمونن یا میسوختن یا زیر آوار میرفتن که مرگ های کند تر و دردناک تری هستن…

  2. Mr.ink می گوید

   راحت مردن شاید!

  3. احسان می گوید

   گویا در اون روز آتش نشان ها توانسته اند بعضی از آنهایی که پایین پریده اند را با وسایلی بگیرند و جانشان را نجات دهند.

 11. habib می گوید

  با همه تنفری که از سپاه القاعده در میان مردمان جهان وجود دارد ایا عقل سالم میتواند برتری مشتی تروریست را بر ابر سازمان اطلاعاتی امریکا بپذیرد أنهم به این گستردگی؟؟ شاید نیم قرن دیگر اطلاعات درست تری از این واقعه بیرون أید

 12. سهيل می گوید

  کشته شدن هر انسان بی گناهی تکاندهندس، ملیتشم فرق نمیکنه. ولی آیا خون آمریکایی ها از خون آدمایی که توی بمباران اتمی ژاپن کشته شدن رنگینتر بود که اینقدر دارن مظلوم نمایی میکنن ولی برای جنایت خودشون صداشونم در نمیاد؟

  1. احسان می گوید

   راجع به بد بودن هر نوع کشتاری باهات موافقم.
   ولی اگه می خواهی بدانی چرا با اینکه دو تا بمب اتم روی ژاپن انداختن و جهان واکنشی نشان نداد‌، این مطلب ویکی رو بخون:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Nanking_Massacre
   ژاپنی ها هنگام جنگ جهانی مرتکب قتل عام های خیلی وحشتناکی در چین و … شدن. تمامی ساکنین چندین شهر رو بعد از تجاوز و قطع کردن اعضا، کشتن. عده زیادی اسیر رو زنده به گور کردن و …

 13. بابک می گوید

  آقای مجیدی خوبه که توهم توطئه رو با دید پزشکی هم بررسی کنید. وقتی خوانندگان سایت شما که عموما نخبه هستند تا این حد به تئوری توطئه باور دارن.

  1. Mr.ink می گوید

   چه کسی از توهم توطیه حرف زد.یکی از دوستان گفتن نیاز به اظلاعات بیش تر داره و احتمالا افرادی پشت این ماجرا هستن که دستوشن رو نشده من هم گقتم این ساعتش با اون ساعته می خونه!

   1. بابک می گوید

    دوست عزیز. غیز از شما کسان دیگری هم اینجا متن نوشتن.

    “چنین جنایتی نیازمند اشراف کامل اطلاعاتی در آمریکا هست و قدرت کمی نمیخواد؛ قدرتی که بعید میدونم هیچ گروهی توی خاورمیانه داشته باشه.”

    “ایا عقل سالم میتواند برتری مشتی تروریست را بر ابر سازمان اطلاعاتی امریکا بپذیرد أنهم به این گستردگی؟؟ شاید نیم قرن دیگر اطلاعات درست تری از این واقعه بیرون أید”

 14. مسعود زمانی می گوید

  این سایت با وقاحت تمام همه مطلب رو کپی پیست کرده… گفتم که در جریان باشید
  http://daynews.ir/vdcc0mqm.2bq1i8laa2.html

 15. فرشاد می گوید

  حتی تصورش هم دردناکه 😐

 16. پریسا می گوید

  سلام. خیلی جالبه؛ همین چند ساعت پیش که مشغول گشت زنی توی سایت بیست بودم عینا این مطلب رو خوندم. اونجا هیچ اشاره ای به سایت شما نشده بود. از اونجا که فکر می کنم که شما خودتون این مطلب رو از اینترنت پیدا کرده و حداقل زحمت ترجمه اش رو کشیدید، حیفه که مطالبتون به این راحتی توی سایت های دیگه بدون اشاره به سایت شما کپی پیست می شه. یادمه قبلا هم یه بار دیگه این نکته رو بهتون گفته بودم…

 17. دانلود می گوید

  خیلی تلخه

 18. امید می گوید

  حادثه ۱۱ سپتامبر کار خودشونه

 19. احسان می گوید

  “عکس که خیلی مشکوکه…فک نکنم واقعی باشه…
  یه نقاشی در کتاب دروازه نهم که میگن خود شیطان این کتاب رو نوشته وجود داره که یه فرد دقیقا به این صورت اعدام شده .وارونه با یک پای جمع شده…
  بنظر شما میتونه ربطی داشته باشه؟؟؟؟”

  عکس ذکر شده در کتاب

  http://www.executedtoday.com/images/Club_Dumas_Hanged_Man.jpg

 20. ندا زیارتحایی می گوید

  واقعآ خیلی دردناک بود من همه چیزو درباره یازده سپتامبر خواندم چون پروژه ام بود ولی کاش فهمیده میشد کی پشت این کار دست داشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.