خالکوبی (تتو) بدون در نظر گرفتن اندازه، خطر ابتلا به سرطان لنفوم را تا 21 درصد افزایش می‌دهد

0

طبق یک تحقیق جدید، انجام خالکوبی، صرف نظر از اندازه آن، خطر ابتلا به لنفوم را تا 21 درصد افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند که آنها سعی نمی‌کنند مردم را از حالکوبی منصرف کنند، آنها فقط می‌خواهند مطمئن شوند که این روش ایمن است.

خالکوبی بسیار رایج‌تر از چند دهه پیش شده. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات پیو، 32 درصد از بزرگسالان ایالات متحده یک عدد خالکوبی و 22 درصد بیش از یک عدد خالکوبی دارند. اکنون حالکوبی از نظر اجتماعی مقبول‌تر شده، همه – از ستاره های پاپ گرفته تا سیاستمداران – ابایی از زدن آن ندارند.

اما همراه با افزایش جهانی محبوبیت خالکوبی، افزایش تا حد زیادی غیرقابل توضیح در بروز لنفوم بدخیم، سرطان سیستم لنفاوی، مشاهده شده. در یک تحقیق جدید، محققان دانشگاه لوند در سوئد بررسی کرده‌اند که آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد یا خیر.

کریستل نیلسن، دانشیار اپیدمیولوژی در دانشگاه لوند و سرپرست این تحقیق گفت: «ما ابتدا افراد مبتلا به لنفوم را شناسایی کرده‌ایم. سپس این افراد با گروه کنترل هم جنس و هم سن، اما بدون لنفوم مطابقت داده شدند. شرکت کنندگان در این مطالعه به پرسشنامه‌ای در مورد سبک زندگی پاسخ دادند تا مشخص شود آیا آنها خالکوبی شده‌اند یا خیر.

سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی است و در برابر عفونت از بدن محافظت می‌کند. دو نوع اصلی سرطان وجود دارد که سیستم لنفاوی را تحت تأثیر قرار می دهد: لنفوم غیر هوچکین (NHL) که حدود 90 درصد از کل لنفوم‌ها را تشکیل می دهد و لنفوم هوچکین.

حدود 40 نوع فرعی NHL وجود دارد که در سرعت رشد و گسترش آنها متفاوت است. NHL یکی از شایع ترین سرطان‌ها در ایالات متحده است و می تواند در هر سنی رخ دهد.

در این تحقیق 11905 نفر سوئدی بررسی شدند که 2938 نفر از آنها بین 20 تا 60 سال به لنفوم مبتلا بودند.  شیوع خالکوبی در بین موارد ابتلا 21 درصد و در گروه شاهد 18 درصد بود.

«پس از در نظر گرفتن سایر عوامل مرتبط، مانند سیگار کشیدن و سن، محققان متوجه شدند که خطر ابتلا به لنفوم در میان افرادی که خالکوبی شده‌اند، 21 درصد بیشتر بود. البه نتایج در حال حاضر نیاز به تأیید و بررسی بیشتر دارد.»

قبل از تجزیه و تحلیل داده‌ها، محققان این فرضیه را مطرح کرده بودند که خالکوبی بزرگتر ممکن است به معنای افزایش خطر ابتلا به لنفوم باشد. اما در عمل اینطور نبود: ریسک سرطان، مستقل از اندازه است.

می‌توان حدس زد که یک خالکوبی، صرف نظر از اندازه، باعث ایجاد التهاب با درجه پایین در بدن می‌شود که به نوبه خود می تواند باعث ایجاد سرطان شود.

مطالعات قبلی نشان داده اند که ذرات جوهر خالکوبی – و در واقع، نانوذرات فلزی از سوزن خالکوبی – می توانند به غدد لنفاوی بروند.

نیلسن می‌گوید: «ما قبلاً می‌دانیم که وقتی جوهر خالکوبی به پوست تزریق می‌شود، بدن آن را به عنوان چیزی خارجی که نباید وجود داشته باشد، در نظر می‌گیرد و سیستم ایمنی بدن فعال می‌شود. بخش بزرگی از جوهر از پوست به غدد لنفاوی منتقل می شود و در آنجا رسوب می‌کند.

اکنون محققان بررسی خواهند کرد که آیا ارتباطی بین خالکوبی و سایر انواع سرطان و همچنین بیماری‌های التهابی وجود دارد یا خیر.

«مردم احتمالاً به خالکوبی ادامه خواهند داد و بنابراین بسیار مهم است که از ایمنی ان اطمینان حاصل شود. برای هر فرد، خوب است بدانید که خالکوبی می‌تواند بر سلامتی‌اش تأثیر بگذارد.»

این مطالعه در مجله eClinical Medicine منتشر شده.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.