عجیب‌ترین مغز انسان که تا حالا دیده شده؟!

3

دیگر آنقدر تصایر مغز انسان در برنامه‌های تلویزیونی، مستندها و حتی فیلم‌ها و سریال‌ها نشان داده شده است، که حتی کسانی که حرفه‌شان به نحوی به پزشکی هم مرتبط نیست، تصویر کمابیش درست از شکل ظاهری مغز انسان دارند، بیش از هر چیز مغز انسان با چین و شکنج‌هایش مشخص می‌شود، باور کلی این است که قشر خاکستری مغز انسان، با همین چین و شکنج‌هاست که مساحت بیشتری نسبت به سایر پستانداران پیدا کرده و توانایی‌های عقلانی متمایزکننده‌اش را پیدا کرده است.

مغز انسان

اما جالب است بدانید که بیماری‌ای به نام agyria هم وجود دارد که در آن شخص فاقد هرگونه چین و شکنجی در مغزش می‌شود، به این بیماری لیسنسفالی هم گفته می‌شود.

این بیماری خیلی نادر است، به تازگی عکاسی به نام آدم وورهس از دانشگاه تگزاس بازدید کرده است و در آنجا سری به جایی زده است که ۱۰۰ نمونه مغز انسان نگهداری می‌شود، یکی از نمونه‌های متعلق به شخصی است که در سال ۱۹۷۰ درگذشته و مغزش نگهداری می‌شود، این شخص agyria داشت، اما متأسفانه میکروفیلمی که اطلاعاتی در مورد وضعیت بالینی او می‌داد، گم شده است.

09-16-2013 09-29-26 AM

اما به طور کلی می‌دانیم که اشخاصی که agyria قبل از ده سالگی می‌میرند، مبتلا به اسپاسم‌های عضلانی هستند و دچار تشنج می‌شوند.

منبع

   
3 نظرات
  1. amirreza behzadmanesh می گوید

    میبخشید اقای مجیدی علت این بیماری چیست؟

  2. هادی می گوید

    آقای دکتر میشه بفرمائید “وضعیت بالینی” به انگلیسی چی میشه؟ هرچی گشتم پیدا نکردم. ممنون میشم

  3. کیان می گوید

    جناب دکتر، قبل خونده بودم بیشتر بودن چین های مغز نشونه قدرتمند تر بودن اون هست. ایا این نوع مغز کم چین و خم، به جز مزگ زود هنگام، در طول زندگی همراه معلولیت هست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.