تنها موجودی که در بدن خود چرخ‌دنده طبیعی دارد!

گمان می‌رود که ۳۰۰ سال پیش از میلاد میسح، یک مکانیک یونانی که در اسکندریه زندگی می‌کرد، با هوش سرشار خود دو سطح مکانیکی دوار را طراحی کرد که هر یک برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌هایی روی سطح خود داشتند، این برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها در هم چقت می‌شدند و دو سطح هنگام دوران، می‌توانستند باعث حرکت هم شوند، این وسیله همان چرخ‌دنده بود که اختراع ان کمک زیادی به پیشرفت تمدن بشری کرد و هنوز هم در انواع وسایل و ابزارهای ما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما ما غافل از این مطلب بودیم که مادر طبیعت، پیش از ما چنین چیزی را در کالبد یک موجود بسیار کوچک نهاده بود!

به تازگی دو زیست‌شناس به نام‌های مالکوم باروز و گرگوری ساتن، یک حشره کوچک سه میلیمتری با نام Issus coleoptratus را مورد بررسی قرار داده‌اند.

09-18-2013 11-43-32 AM

این دو محقق دانشگاه کمبریج بریتانیا متوجه چیز عجیبی شدند: این جاندار در قسمت بالای پاهای عقبی خود، یک سیستم چرخ‌دنده دارد!

نتایج یافته آنها در نشریه معتبر ساینس به چاپ رسیده است و گمان می‌رود که این دو، نخستین سیستم عملکردی مبتنی بر چرخ‌دنده را در طبیعت کشف کرده باشند.

این حشره‌ها اغلب در اروپا و شمال آفریقا پیدا می‌شوند، با استفاده از میکروسکوپ الکترونی و فیلمبرداری با سرعت بالا، باروز و ساتن، وجود و عملکرد این چرخ‌دنده را ثابت کردند.

09-18-2013 11-43-16 AM

پاهای عقبی حشره برای جهش درستی که جاندار را به چپ و راست منحرف نکند و در راستای یک خط راست باشد، باید دقیقا همزمان حرکت کنند و چه چیزی بهتر از چرخ‌دنده برای مطمئن شدن از حرکت همزمان!

هر یک از پاها ۱۰ تا ۱۲ دنده دارند و هر دنده تنها ۸۰ میکرومتر اندازه دارد.

جالب است که حشره‌های بالغ این سیستم را ندارند و به موازارت پا به سن گذاشتن حشره‌های جوان، این سیستم تحلیل می‌رود.

09-18-2013 11-43-43 AM

حشره‌های بالغ از سیستم مکانیکی دیگری برای همزمان کردن حرکت پاها استفاده می‌کنند.

گمان می‌رود که این سیستم چرخ‌دنده بسیار شکننده باشد، در حشره‌های جوان جایگزین کردن و رشد یک دنده تازه، نسبتا آسان است، اما در بالغین این طور نیست.

منبع

نظرات

 1. واقعا جالبه.
  قربون خدا برم چه چیزایی آفریده 🙂

 2. واو!وای من نفهمیدم با چرخ دنده چطور میپره؟

  • با استفاده از چرخ دنده ، وقتی ۲ تا پا با هم درگیر باشن ، هر کدوم از پاها که نیروی اضافی ایجاد کنه ، چون سریع تر حرکت می کنه ، نیروی اضافی از طریق چرخ دنده به پایی که کندتر و یا دیرتر حرکت کرده منتقل میشه ، این جوری همزمان حرکت می کنن
   شما فرض کنید که چیزی شبیه :/.(یچی دارید ، به جای لولای وسط ، ۲ تا جرخ دنده متصل به هم که هر کدوم به یکی از دسته ها وصل هست دارید . حالا اگه یکی از دسته ها رو حرکت بدین ، اون یکی دسته قیچی هم با همون سرعت حرکت می کنه !

 3. اول از مطالب وبلاگ خیلی خوبتون ممنونم توی تمامی وبلاگ‌های فن آوری یا بهتر بگم علمی فارسی زبان سر می زنم بهترین هستید، دوم می خواستم بدونم که ارسال ایمیلی برخی از مطالبتون که خیلی زیبا هستند با ذکر منبع مانعی نداره؟

 4. الله اکبر

  قدرت خدا رو ببین

 5. چرخ‌دنده برای انتقال سرعت دورانی هست و میتونه اونو کم یا زیاد هم بکنه . همینطور برای تغییرجهت هم ازشون استفاده می شه . پس میتونه در تمام موجوداتی که حرکات دورانی دارند یا تغییر جهت می دن نمونه هایی وجود داشته باشه . درسته آناتومی بدن انسان خیلی وقته که شناخته شده ولی شاید این حشره تنها موجود نباشه ؟!! آینده ثابت می کنه .
  راستی آقای دکتر یه سوال ….نمی شه گفت که مفاصل بدن انسان ( شانه ، زانو ، مچ پا ………) هم یک جور چرخدنده ساده هستند؟؟

 6. خیلی شگفت انگیزه
  دکتر پست های شبیه به اینو بیشتر بگذار

 7. واقعا جالب بود
  ممنون

 8. من امروز این مطلب را خوندم کلی کیف کردم
  به نام خداوند بخشنده ی مهربان ، هیچ نیرو وحرکتی نیست مگر به وسیله ی خدای والا و بزرگ
  سمِ الله الرَحْمنِ الرَحیمِ، لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلا بِالله اَلعَلِیِّ العَظیمِ

 9. چطور من این مطلب رو یادم نمیاد خونده باشم؟!! ممنون از به اشتراک‌گذاری مجدد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.