بله! آدم‌های معروف هم افسرده می‌شوند! این به چه معنی است؟

0

افسردگی باعث می‌شود احساس تنهایی کنید. این یکی از نشانه‌های اصلی آن است. بنابراین، دانستن این که تنها نیستند مفید است. با توجه به طبیعت جامعه ما و فرهنگی آشکارا هواداران مشاهیر، اغلب در مورد مشکلات آدم‌های معروف هم می‌شنویم.

دوست ندارم به ارنست همینگوی و کاری که با تفنگش کرد فکر کنم، یا به سر سیلویا پلات توی فر اجاق گاز. حتی دوست ندارم بیش از حد عمیق به ونسان ون گوگ غیر نویسنده و گوشش فکر کنم و وقتی شنیدم دیوید فاستر والاس، نویسنده معاصر که او را تحسین می‌کردم، خودش را در 12 سپتامبر 2008 حلق‌آویز کرد عملاً باعث غمگین شوم.

من یکی از میلیون‌ها نفری بودم که نه فقط از مرگ رابین ویلیامز متأثر شدند، بلکه از آن هراس افتادند که انگار این احتمال را افزایش داد که هر کدام از ما چنان سرنوشتی داشته باشیم. اما در عین حال بیشتر کسانی که افسردگی دارند- حتی بیشتر آدم‌های معروفی که افسردگی دارند- کارشان به خودکشی نمی‌کشد. مارک تواین از افسردگی رنج می‌برد و بر اثر سکته قلبی مرد. تنسی ویلیامز به طور تصادفی به خاطر این که در قطره جشمی که مکرر استفاده کرده بود توی گلویش گیر کرد، مُرد!

گاهی فقط نگاه کردن به فهرست افرادی که به افسردگی دچار بوده‌اند یا هنوز به افسردگی دچارند اما آشکارا در زندگی‌شان چیزهای خیلی خوب دیگری دارند (یا داشته‌اند) به نوعی آرامش‌دهنده است. این فهرست را ببینید:

باز آلدرین

هالی بری

زک براف

راسل برند

فرانک برونو

آلستیر کمپبل

جیم کری

وینستون چرچیل

ریچارد دریفوس

کَری فیشر

اف. اسکات فیتز جرالد

استفن فرای

جودی گارلند

جان هَم

آن هاتاوی

بیلی جوئل

آنجلینا جولی

استفن کینگ

آبراهام لینکلن

وولفگانگ آمادئوس موتزارت

ایساک نیوتون

اَل پاچینو

گوئینت پارتلو

دالی پارتون

پرنسس دایانا

کریستینا ریچی

تدی روزولت

ویونا رایدر

بروک شیلدز

شارلیز شولتس

بن استیلر

ویلیام استیرون

اِما تامپسون

اوما ترومن

مارکوس ترسکوتیک

روبی وکس

رابی ویلیامز

تنسی ویلیامز

کاترینا زتا- جونز

و این چه چیزی به ما می‌آموزد؟

این که افسردگی می‌تواند برای نخست‌وزیرها و رؤسای جمهور و بازیکنان کریکت و نمایش‌نامه‌نویس‌ها و بوکسورها اتفاق بیفتد و ستاره‌های معروف هالیوود از آن بمیرند.

خوب، ما این را می‌دانیم. چه چیز دیگر؟

این که ثروت و پول شما را در مقابل بیماری‌های روانی ایمن نمی‌کند. این را هم تا حدی می‌دانستیم. شاید تنها دانستن اینکه جیم کری هم پروزاک (داروی ضد افسردگی که در ایران بیشتر با نام فلوکستین می‌شناسند) مصرف می‌کرده یا پرنسس لِیا هم اختلال دو قطبی داشته، به ما‌ آرامش بدهد.

یادم می‌آید در مطب دندانپزشک نشسته بودم و مصاحبه‌ای با هالی بری را می‌خواندم که در آن بدون پرده‌پوشی از دوره‌ای حرف زده بود که در اتومبیلش در یک گاراژ نشسته بود و می‌خواست خودش را با مسمومیت مونو اکسید کربن بکشد. به مصاحبه کننده گفت تنها چیزی که مانعش شد این فکر بود که مادرش او را پیدا می‌کند.

در مجله دیدن لبخند او و این که قوی به نظر می‌رسید به من کمک کرد. شاید یک توهم فتوشاپ شده بود، اما در هر حال او زنده بود و شاد به نظر می‌رسید و یکی از آن موجودات مانند من بود.

بنابراین، درست است، ما داستان‌های بهبود را دوست داریم. ما عاشق روایت‌هایی هستیم که بر اساس اوج- سقوط- اوج- سقوط ساخته شده. مجلات هنرمندان معروف به شکل بی‌پایانی این داستان‌ها را منتشر می‌کنند.

در مورد چهره‌های مشهور افسرده بدبینی زیادی وجود دارد، انگار بعد از مقدار معینی از موفقیت و ثروت انسان در مقابل بیماری‌های روانی مصون می‌شود. مردم انگار فقط در مورد بیماری‌های روانی این را می‌گویند. برای مثال، در مورد آنفلوآنزا این را نمی‌گویند.

افسردگی بر خلاف یک کتاب یا یک فیلم، قرار نیست درباره چیزی باشد.

همین‌طور، یکی از چیزهایی که افسردگی اغلب انجام می‌دهد ابن است که شما را به احساس گناه دچار می‌کند. افسردگی می‌گوید: «خودت را ببین، با زندگی خوبی که داری، بانامزد/ شوهر/ زن/ بچه‌ها/ سگ/ کاناپه/ دنبال‌کنندگان توییتری، با کار خوبی که داری، با نداشتن هیچ مشکل جسمی، با این که قرار است تعطیلات به رم بروی، با این که قسط خانه‌ات تقریباً تمام شده، با والدینی که طلاق نگرفته‌اند، با هر چیزی که داری.» و باز و باز و باز.

در واقع افسردگی می‌تواند با در بیرون درست بودن اوضاع تشدید شود، چون شکاف بین آنچه احساس می‌کنید و آنچه انتظار می‌رود حس کنید وسیع‌تر می‌شود. اگر شما به اندازه کسی که در یک اردوگاه زندانیان جنگی است احساس افسردگی کنید، اما زندانی اردوگاه جنگی نباشید، و به جای آن خانه‌ای مستقل در دنیای آزاد داشته باشید، بعد فکر می‌کنید: «گندش بزنند، این چیزی است که من همیشه می‌خواستم، چرا خوشحال نیستم؟»

ممکن است خودتان را مثل ترانه تاکینگ هدز در خانه‌ای زیبا با همسری زیبا ببینید و فکر کنید چطور به اینجا رسیده‌اید. روزها را نظاره کنید. فکر کنید چطور اوضاع این طور شده. فکر کنید چه چیزی غایب است. فکر کنید شاید هر چه در زندگی می‌خواسته‌اید غلط بوده. این بخشی از مشکل است که فکر کنیم تلفن‌های هوشمند و حمام‌های خوب و جدیدترین تلویزیون‌ها بخشی از راه‌حل است. فکر این که در بازی مار و پله زندگی هر چیزی که به گمان ما پله بوده در واقع یک مار بوده ما را یک راست به اعماق می‌راند. همان‌طور که هر بودایی به شما خواهد گفت، وابستگی بیش از حد به مادیات فقط به رنج بیشتر منجر می‌شود. می‌گویند که دیوانگی واکنشی منطقی به دنیایی دیوانه است. شاید افسردگی تا اندازه‌ای فقط واکنش به زندگی ما است که آن را واقعاً درک نمی‌کنیم. البته هیچ کس اگر درباره زندگی‌اش فکر کند، آن را به طور کامل نمی‌فهمد. یک نکته آزاردهنده در مورد افسردگی این است که فکر کردن درباره زندگی اجتناب‌ناپذیر است.

افسردگی از همه ما متفکر می‌سازد. این را از آبراهام لینکلن بپرسید.

پی‌نوشت: به فهرست مفصل ویکی‌پدیا هم نگاهی بیندازید.

منبع: کتاب دلایلی برای زنده ماندن – نوشته مت‌هیگ- ترجمه گیتا گرکانی

کتاب دلایلی برای زنده ماندن


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

250 فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + 23 فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای 7 دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند.قسمت اول این پست را در اینجا ببینید.شیلیبلژیک:…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…

گالری عکس: طراحی‌های داخلی و خارجی افتضاح و عجیب که با کمی قدرت شبیه‌سازی مغزی رخ نمی‌دادند!

چیزی که من اسمش را می‌گذارم شبیه‌سازی مغزی واقعا چیز لازمی در زندگی و کار است. یعنی اینکه بتوانید قبل از جابجایی و ساختن اجسام در ذهن تجسمش کنید و بعد حین کاربری‌های مختلف تصورش کنید و پیش‌بینی کنید که کجای کار می‌لنگد.فکر کنم از زمان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.