افسرده و دلسرد نشوید، خود را ابله و کم‌هوش تصور نکنید، اگر برخی از این نشانه‌های نه‌گانه را دارید!

0

زندگی دشوار است و ما گاهی در کوران انواع رقابت‌ها از منظر حرفه‌ای، درسی یا اجتماعی خود را ناتوان و کم‌هوش تصور می‌کنیم و به جایی می‌رسیم که دست از هر کار می‌کشیم.

این پست، حالت شعاری ندارد و اصلا شباهتی به مطالب کتاب‌های یا سخنرانی‌های انگیزشی ندارد. هر یک از موارد 9 گانه‌ای که در اینجا ذکر می‌شوند، مبتنی بر یک پژوهش علمی آزموده شده‌ای هستند.

پس اگر سرخورده هستید این 9 مورد را با من مرور کنید تا شاید روزنه امید در دلتان زنده شود!

1- شما خلاق هستید

دکتر کتی دیویس، یک روانشناس بالینی، در گفتگویی با نشریه بیزینس اینسایدر گفته که خلاقیت، نشانه قطعی هوش است، چرا که نیاز به تفکر منعطفی دارد که به خارج از چهارچوب روتین توجه داشته باشد.

خب در این مورد، نیاز به بحثی نیست. شما ممکن است تا به حال در رقابت به افرادی که در مطالعه بسیار کوشا هستند، کم آورده باشید، آدم‌هایی که فرنگی‌ها به آنها book smart می‌گویند و ما در داخل کشور صفت خودمانی‌تری برای آنها به کار می‌بریم!

گرچه باید به پشتکار آنها احترام گذاشت، اما یادتان باشد که مغز هر کدام از ما، به شیوه متفاوتی کار می‌کند و خلاقیت نوع خاصی از مغز را می‌طلبد.

پس اگر در کارهایتان خلاقیت گاهگاهی را مشاهده می‌کنید، این نشانه‌ای است از باهوش بودن شما.

2- شما آشفته‌حال هستید

دلیلی ندارد که هر آدم باهوشی ذهن منظم یا نشانه بیرونی نظم را داشته باشد. گاهی آشفته‌حالان، نشانه‌هایی از نبوغ را از خود بروز می‌دهند.

مطابق تحقیقی که در نشریه Psychological Science به چاپ رسید، در همین مورد آزمایشی انجام شد.

افراد به دو دسته تقسیم شدند. از هر دو دسته خواسته شد که بی‌مقدمه فهرستی از کارهایی را که می‌شود با توپ پینگ پنگ انجام داد، ردیف کنند.

دسته اول در یک محیط شلوغ و درهم پاسخ می‌دادند و دسته دوم در یک محیط مرتب. مشخص شد که آن دسته در محیط آشفته، پاسخگو بودند طوفان مغزی بهتری داشته‌اند!

پس ای آشفته‌حالانی که میز کارتان زیر لایه‌های کتاب و یادداشت و پوسته شکلات پنهان است، نگران نباشید!

3- شما کنجکاو  هستید

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه گلداسمیتز در لندن انجام شد، نشان داد که وقتی که هر یک از ما در طول زندگی برای کسب خردمندی می‌گذاریم تا کنجکاوی‌هایمان را ارضا کنیم، نقش بزرگی در رشد شناختی ما دارد.

پس شمایی که مستند می‌بینید و روی نکات ظریف آن دقت می‌کنید، مقالات اصلی در پاسخ به پرسش‌های خود گوگل می‌کنید، کتاب‌های دانش می‌خوانید که ربطی به رشته تحصیلی‌تان ندارد، یک جایی پاسخ این همه کنجکاوی را می‌گیرید!

4- با خودتان حرف می‌زنید!

معمولا اگر کسی با خودش حرف بزند، ما او را مجنون می‌پنداریم. اما مطابق یک پژوهش؛ صحبت کردن با صدای بلند با خود، خودکنترلی را افزایش می‌دهد و شکلی از هوش محسوب می‌شود.

آنها در این تحقیق به گروهی از شرکت‌کنندگان تعدادی وظیفه محول کردند که دستورالعمل‌های آنها نوشته شده بود.

سپس از گروهی خواستند که در سکوت دستورالعمل را بخوانند و از گروهی خواستند که با صدای بلند آن را قرائت کنند، مشخص شد که آن گروهی که دستورالعمل را با صدای بلند خوانده، در انجام وظایف، موفق‌تر بوده.

5- بر خودتان کنترل دقیق دارید

مطابق پژوهشی که در سال 2009 در دانشگاه ییل انجام شد، توانایی کنترل بر خود یا نفس، نقش مهمی در هوش دارد.

در این پژوهش از شرکت‌کننده‌ها تست ضریب هوشی گرفته شد و پیشنهاد شد که به پاس شرکت در آزمون به آنها پول نقد داده شود که می‌توانست بلافاصله بگیرند یا اینکه با اندکی تاخیر مبلغ بالاتری دریافت کنند.

مشخص شد که آن دسته‌ای که صبورتر بودند، در آمزون نمره ضریب هوشی بالاتری داشته‌اند.

6- از خلوت کردن و وقت صرف کردن برای خویشتن، لذت می‌برید!

بر اساس پژوهش دیگری که در British Journal of Psychology منتشر شد بین رضایت از تنها ماندن و هوش، ارتباطی وجود دارد.

اگر گهگاه خلوت می‌کنید و در آن فکر می‌کنید و اولویت‌های خود را مشخص می‌کنید و نقشه می‌کشید، اینها همه نشانه‌هایی از هوش هستند و این می‌تواند نویدی باشد برای درون‌گراهای محزون از دورنگرا بودن!

7- شما شوخ‌طبع هستید

مطابق پژوهشی که در سال 2011 در دانشگاه نیومکزیکو امجام شد، کمدین‌های حرفه‌ای و آنهایی که می‌توانستند کپشن‌های خنده‌دارتری پای کارتون‌های بنویسند، هوش زبانی بالاتری داشتند.

8- شما روشنفکر هستید و متعصب نیستید

مطابق پژوهش دیگری که در سال 2008 در دانشگاه ییل انجام شد، مشخص شد که آدم‌های باهوش‌تر، نسبت به عقاید دیگران، ذهن بازتر و پذیراتری دارند و قبل از اینکه نظرات مختلف را بشوند، نظر و اندیشه خود را به خود را به صورت یک فرمول غیرقابل تغییر درنمی‌آورند.

9- آسان قانع نمی‌شوید که هوشمندی ویژه‌ای دارید!

به این مطب بالا اصطلاحا اثر یا پدیده دانینگ-کروگر گفته می‌شود. یعنی چه؟

یعنی اینکه به صورت متناقض، آدم‌هایی که شایستگی کمتری دارند و ذهن درخشانی ندارند، خودشان را دست بالا می‌گیرند و در تخمین توانایی ذهنی خود اغراق می‌کنند. در حالی که آدم‌های باهوش در مورد محدودیت‌های خود بسیار می‌اندیشند. آنهایی که می‌پذیرند نمی‌دانند، ولع آموختن پیدا می‌کنند.

شکسپیر:

ابله تصور می‌کنند که خردمند است و خردمند خویش را نادان می‌پندارد.

مدخل ویکی‌پدیا را هم در این مورد بخوانید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…

عکس‌های بی‌نظیر از آبشارهای رنگارنگ دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی و مقایسه آنها با فصل یخ‌زده

نوشته: تاماس دومبورا توثمن چهار سال پیش در فصل زمستان از دریاچه‌های پلیتویس بازدید کردم و از دنیای زیبا و یخ زده آنها با آبشارهای یخی و مناظر سفید عکس گرفتم.اخیراً دوباره به این دریاچه‌ها بازگشته‌ام تا از همان منظره خیره‌کننده عکس…
منبع inc
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.