معرفی کتاب: آخرین سخنرانی نوشته رندی پاش

13

خوانندگان قدیمی «یک پزشک» به احتمال زیاد «رندی پاش» را می‌شناسند، سال ۸۷، من در قالب دو پست در مورد ایشان توضیح داده بودم (+ و +). به لطف یکی از خوانندگان خوب «یک پزشک» آقای علی قاسم‌زاده مطلع شدم که کتاب «آخرین سخنرانی» ایشان ترجمه شده است.

در اینجا با هم معرفی این کتاب را که توسط آقای قاسم‌زاده صورت گرفته است، می‌خوانیم:

همه ما بارها راجع به اهمیت رؤیاها شنیده‌ایم. رؤیاها حکم ستاره قطبی را در زندگی ما بازی می‌کنند و می‌توانیم به کمک آنها مسیر حرکتمان را تعیین کنیم.

رندی پوش -استاد علوم کامپیوتر دانشگاه کارنگی ملون- که مبتلا به سرطان لاعلاجی شده و تنها چند ماه به پایان زندگی اش مانده بود، برای ارائه سخنرانی‌ای با عنوان «آخرین سخنرانی» دعوت شد. آخرین سخنرانی عنوانی برای سخنرانی‌هایی است که در آن از استادان دانشگاه خواسته می شود به مرگ خود بیاندیشند و در آنچه برایشان از هر چیز مهم‌تر است تامل کنند. رندی پوش که واقعا در ماه‌های پایانی زندگی‌اش قرار داشت، تصمیم گرفت در این سخنرانی از اهمیت دست یافتن به رؤیاهای کودکی و درس‌های زندگی‌اش بگوید.

11-21-2013 11-45-45 PM

او آخرین سخنرانی و نحوه شکل‌گیری‌اش را در کتابی با همین عنوان شرح داد. این کتاب بعد از چاپ به مدت ۸۵ هفته در لیست پرفروش‌ترین های نیویورک تایمز قرار گرفت و تابحال به ۴۶ زبان ترجمه شده است.

خواندن این کتاب را به تمام کسانی که بدنبال الهام گرفتن برای چگونه زندگی کردن و یا شنیدن ماجراها و درس های زندگی یک رؤیاپرداز جسور هستند توصیه می‌کنم.

بریده‌هایی از کتاب:

دستیابی به رویاهای کودکی

«مطمئن بودم که نمی‌خواهم محور سخنرانی، سرطانم باشد. ماجرای بیماری‌ام سرجایش بود و من بارها و بارها آن را پیشت سر گذاشته بودم. هیچ علاقه ای نداشتم درباره چگونگی کنار آمدنم با بیماری، یا این که چگونه دیدگاه‌هایم را عوض کرده بود حرف بزنم. حتما خیلی‌ها انتظار داشتند سخنرانی درباره مرگ باشد. اما باید درباره زندگی می بود.

چه چیزی مرا استثنایی می سازد؟

این پرسشی بود که احساس می کردم باید به آن بپردازم. گفتم: سرطان مرا استثنایی نمی‌سازد. هیچ شکی در این امر نبود. در آمریکا سالی ۳۷۰۰۰ نفر فقط به سرطان لوزالمعده دچار می‌شوند.

درباره آنچه خود را توصیف می کنم به دقت اندیشیدم: معلم، متخصص کامپیوتر، شوهر، پدر، دوست، برادر، استادی برای دانشجویانم. اینها همه نقش‌هایی بودند که برایم ارزش داشتند. اما هیچ یک از این نقش‌ها واقعا مرا متمایز می‌کرد؟

از خودم پرسیدم: من به تنهایی واقعا چه چیزی برای ارائه دارم؟

و ناگهان مانند جرقه ای به ذهنم رسید: با وجود همه دستاوردهایم، تمام آنچه دوست داشتم در رؤیاها و اهداف دوران کودکی‌ام ریشه داشت و در راه‌هایی که برای تحقق بخشیدن به تقریبا تمامی آنها در پیش گرفته بودم.»

11-21-2013 11-45-09 PM


رؤیاهای کودکی رندی پوش

· حضور در خلآ

· بازی در مسابقات لیگ حرفه‌ای فوتبال

· نوشتن مقاله‌ای در کتاب دایره المعارف جهان

· کاپیتان کرک بودن

· حیوانات عروسکی را برنده شدن

· از تخیل‌گرایان دیزنی محسوب شدن

11-21-2013 11-45-28 PM

رؤیاهای کودکی رندی پوش هر یک به شکلی محقق شده بود به جز بازی کردن در لیگ حرفه‌ای فوتبال. بعد از چاپ کتاب آخرین سخنرانی که بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار داد، تیم Pittsburgh Steelers از رندی پوش دعوت کرد تا به طور افتخاری در این تیم حضور یابد و به این ترتیب به این رؤیا نیز دست پیدا کند.


تجربه چیزی است که وقتی به خواسته‌تان نمی‌رسید، به دست می‌آورید و تجربه اغلب ارزشمندترین چیزی است که برای ارائه کردن دارید.

وقتی «ساخت دنیاهای مجازی» را تدریس می‌کردم، دانشجویان را تشویق می‌کردم که به کارهای سخت دست بزنند و نگران قبول نشدن نباشند. می‌خواستم این شیوه تفکر را پاس بدارم. بنابراین در پایان هر ترم به یک گروه از دانشجویان یک حیوان عروسکی جایزه می‌دادم- یک پنگوئن. نام آن «جایزه اولین پنگوئن» بود و نصیب گروهی می شد که در جهت آزمودن افکار یا فناوری جدید دست به بزرگترین قمار می‌زد و موفق نمیشد به اهداف تعیین شده‏‏‏‌اش دست یابد. در حقیقت جایزه‌ای برای «شکست پر افتخار» بود و اندیشیدن نامتعارف و استفاده از تخیل در جهتی جسورانه را ارج می‌نهاد.

نام جایزه از آنجا می‏ آمد که وقتی پنگوئن‌ها می­خواهند به درون آبی بپرند که ممکن است حاوی حیوانات شکارچی باشد، یکی باید اولین پنگوئن باشد.

11-21-2013 11-46-10 PM

__________________________________________________________

«دیوارهای بلند را نساخته‌اند تا مانع رسیدن ما به رؤیاهایمان شوند. دیوارها را ساخته‌اند تا با سخت‌کوشی و عبور از آنها، به خود و دیگران نشان دهیم که رؤیاهایمان چقدر برایمان مهم هستند. دیوارها مانع ما نیستند. دیوارها وجود دارند تا مانع کسانی شوند که به اندازه ما، رؤیاهایشان را دیوانه‌وار دنبال نمی‌کنند…».

ghgkgkj

25397

لینک دانلود آخرین سخنرانی


معرفی کتاب: کتاب های تازه را با سایت « یک پزشک » دنبال کنید.

 
13 نظرات
 1. javad می گوید

  ممنون از معرفی کتاب و مخصوصا عکس هایی که از آقای رندی پوش گذاشتید تا همیشه در ذهنم باقی بماند.

 2. رسول می گوید

  لطف کنید اون خلاء رو به نقطه صفر جاذبه یا جاذبه صفر تغیر بدین. Zero G , Zero Gravity

  و یکی از بزرگترین درس هایی که من از این کتاب و سخنرانی گرفتم همین دیوار های بلند بود:

  ” دیوارهای بلند رو نساختن تا مانع رسیدن ما به رویاهامون بشن. دیوارها رو ساختن تا با سخت کوشی و عبور از اونا ، به خودمون و دیگران نشون بدیم که رویاهایمون چقدر واسمون مهم هستن. دیوارها مانع ما نیستن. دیوارها هستن تا مانع کسایی بشن که اندازه ی ما، رویاهاشون رو دیوانه وار دنبال نمی کنن. “

 3. سوران می گوید

  کاش همه میتونستیم رویاهامونو دنبال کنیم و شرایط زندگی و طرز فکر غلط خودمون و اهمیت گذاشتن بیجا برای نظر همه اطرافیان، دست و پای رویاهامون رو نمی بست

 4. فرشید می گوید

  با سلام
  این کتاب دو بار با دو ترجمه چاپ شده،قبلا

 5. رضا می گوید

  بدترین چیز برای رسیدن به آرزوها باقی ماندن حس شکست از تلاشهای قبلی است… شروع دوباره واقعا معجزه می کند!

 6. محمد می گوید

  سلام
  خدایی طراحی دو جلد رو با هم مقایسه کنید 🙂

 7. روحی می گوید

  کاش یه دوست خیری هم پیدا می شد فیلم این سخرانی رو زیرنویس فارسی می کرد

 8. کورش می گوید

  ای کاش این ناشرین ایرنی از همون طراحی اریجینال جلد کتاب همیشه استفاده کنند. چه لزومی داره یک طراحی من در آوردی برای جلد کتاب استفاده بشه درحالی که کتاب خودش یه جلد زیبا داره

 9. سهیل می گوید

  درود. از خوانندگان همیشگی وبلاگ شما هستم. واقعا دست مریزاد. مطالبتون تکه تکه. برعکس اکثر وب های ایرانی که فقط کپی و نخ نما هستند. مخصوصا بخش های معرفی کتاب و فیلمتون عالیه. بخش تکنولوژی هم که بی نظیره. کاش فقط چند تا وبلاگ ایرانیه دیگه مثل شما وجود داشت. معمولا کامنت نمی گذارم. اما این یکی را گذاشتم که خواهش کنم دلگرم ادامه بدید. باز هم درود بر شما. همیشه بهروز و کامیباب باشید. هزار بار سپاس

 10. تور ترکیه می گوید

  سرطان جز بیماریهایی شده که خیلی ها رو به کام مرگ کشونده..رندی پوش هم یکی از اونها!!
  سخته که ادم چندماه به روزای پایانی زندگیش مونده درباره رویاهای کودکیش حرف بزنه

 11. ریحانه می گوید

  کتاب خوبی را معرفی کردید کتاب جادوی فکر بزرگ هم جزء کتاب هایی که تاثیر بی نظیری روی تفکرات و شیوه ی زندگی من گذاشت که پیشنهاد میکنم دوستان حتما این کتاب را مطالعه کنن یک قسمت تاثیر گذار این کتاب که ملکه ی ذهن من شده اون قسمت که دکتر د.شوارتز به خواننده های کتاب میگه که در انجام کارهی جدید که به نظر اطرافیان غیرممکن میاد مواظب منفی ها باشید منفی ها افرادی هستند که یا خودشون توی زندگی به ارزو هاشون نرسیند وتصور میکنند که هیچ کس نمیتونه برسه و یا حسادت میکنند
  مواظب منفی ها باشید!

 12. نریمان می گوید

  متاسفانه هیچ کدوم از ۳ ترجمه‌ای که از این کتاب وجود داره خوب نیست.
  در کمال بی‌حوصلگی سر هم بندی شده و جزئیات زیادی از قلم افتاده در ترجمه و صفحه‌آرایی

 13. وحیده می گوید

  سلام.من از دو روز پیش شروع کردم به خوندنش و واقعا کتاب عالی هستش و ارزش چندبار خوندن و معرفی به دیگران رو داره.ممنون از مطالب خوبتون.
  تشکر فراوان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.