برای نخستین بار در وب فارسی: حضور «صفر و یک» در نمایشگاه بین‌المللی محصولات مصرفی CES 2014 و پوشش خبری این رویداد در «یک پزشک»

15

اگر از دوست‌داران فناوری باشید، به گمانم حتما با نمایشگاه بین‌المللی محصولات مصرفی یا CES که ژانویه هر سال در لاس وِگاس برگزار می‌شود، آشنا هستید، رویدادی چند روزه که در آن انبوهی از فناوری‌های و گجت‌ها معرفی می‌شوند.

معتبرترین شرکت‌ها از سراسر دنیا، به همراه انبوهی از کارشناسان و خبرنگاران حوزه فناوری هر ساله منتظر این رویداد می‌مانند.

گرچه حضور در نمایشگاه CES برای عموم مردم آزاد نیست، اما محصولاتی که در نمایشگاه معرفی می‌شوند، در واقع پیش‌نمایشی از چیزهایی هستند که همه مردم دنیا را در طول سال، شگفت‌زده خواهند کرد. در عرض ۴ روز در نمایشگاه، شرکت و برندهای بزرگ، در این نمایشگاه آینده دنیای فناوری را می‌سازند.

با برنامه ویدئوی «صفر و یک» یک پزشک حتما آشنا هستید، برنامه‌ای که با ابتکار و تلاش دوست خوبم حسین سهندرام پا گرفت و مخاطب خاص خود را پیدا کرد.

12-13-2013 6-11-33 PM

چند ماه پیش، حسین با من تماس گرفت و گفت که این ایده را دارد که برای اولین بار «صفر و یک»، از نزدیک و به صورت ویدئویی این رویداد مهم فناوری را پوشش بدهد.

راستش بعضی از کارها، چون قبلا تجربه نشده‌اند، به نظر خیلی دشوار و دور از دسترس می‌آیند، به هر حال من ذوق‌زده، اما نامطمئن این پیشنهاد خوب را قبول کردم.

خوشبختانه حسین سهندرام، موضوع را دنبال کرد، برنامه‌ریزی کرد و علیرغم نبود پشتیبان خاص و یا کسی که بتواند تجربیاتش را در مورد پوشش یک همایش بزرگ به او انتقال دهد، یک تنه سعی کرد از پس دشواری‌ها برآید، ویزا اخذ کند، بدون بودجه خرج سفر را جور کند، حالا هم مدتی است که در پی گرفتن اسپانسر است و در این امر موفقیت‌های خوبی کسب کرده است.

12-13-2013 6-11-00 PM

برای حسین سهندرام آرزوی موفقیت می‌کنیم، امیدواریم با سلامت از سفر بازگردد و خورجینی پر از عکس، ویدئو و تجربیات و خاطرات برای ما به ارمغان بیاورد.


اما چرا در شرایطی که می‌شود CES را با مرور اخبار سایت‌های معتبر فناوری دنبال کرد، «صفر و یک» در صدد هست، از دید این رویداد را پوشش بدهد؟!

شما می‌توانید با مرور نقدهای یک گجت در پنج – شش سایت معتبر از زیر و بم و نقاط ضعف و قوت آن مطلع شوید و گجت را با رقیبانش مقایسه کنید، اما تجربه نشان داده است که هیچ چیز جای کاربری مستقیم گجت را نمی‌گیرد. همیشه شما با دیدن یک گجت از نزدیک و در دست گرفتنش چیزهایی را می‌بینید که چشمان دیگر ندیده‌اند و بازتاب نداده‌اند.

در مورد CES هم همین طور است، ما دوست داریم که متناسب با نیازها و سؤالاتی که در ذهن یک مخاطب ایرانی شکل می‌گیرد، رویداد را پوشش بدهیم. دوست داریم به زویایی سرک بکشیم که شاید از دید یک وب‌سایت خارجی، چیزهای حاشیه‌ای هستند.

و مهم‌تر از آن به سبک پست‌های «یک پزشک»، فرهنگ و کاربردهایی از یک نمایشگاه محصولات مصرفی بیرون بکشیم که به کار ما بیایند، چیزهایی که معمولا در وب‌سایت‌های خارجی پوشش داده نمی‌شوند.

ما دوست داریم، آن شوق و ذوق، آن حس و حال شیدایی برای دانش را پوشش بدهیم، ما علاقه داریم که ببینیم با این گجت‌ها چطور می‌توانیم تبدیل شهروند بهتری برای ایران عزیزمان و آدم بهتری برای جامعه خود بشویم و چطور می‌توانیم با آنها ذهنی خلاق‌تر و روحیه‌ای بشاش‌تر داشته باشیم.

چون دست آخر چیزی که از گجت‌ها به یادگار می‌ماند، آن فرهنگ، اخبار و اطلاعاتی است که کسب کرده‌ایم، یا آن کتاب‌هایی است که با یک تبلت خوانده‌ایم و یا آن نزدیک و قرابتی که با لایه‌های مختلف مردم از طریق آنها پیدا کرده‌ایم.

اگر جز این بود، «یک پزشک» و «صفر و یک»، علاقه خاصی به بازتاب دادن میزان رم، پیکسل‌های صفحه نمایش، انحنای OLEDها یا توان پردازشی گجت‌ها ندارند. چرا که اینها همه عدد هستند و ما در پی «عدد» نیستیم، بلکه دنبال آن «حال» هستیم!

12-13-2013 6-43-54 PM

در پایان باید بنویسم که صفر و یک، از پیشنهادها شما و نیز احیانا پیشنهاد اسپانسرینگ شما استقبال می‌کند. اگر پیشنهادی داشتید با ما تماس بگیرید.

در صورت تمایل شما می‌توانید صفر و یک را در اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک هم دنبال کنید. این هم کانال برنامه «صفر و یک» در یوتیوب.


آنچه از نمایشگاه CES سال ۲۰۱۴ انتظار داریم

مساحت نمایشگاه یک میلیون و ۹۲۰ هزار فوت مربع است، انتظار می‌رود بیش از ۲۰ هزار محصول تازه معرفی شوند و بیش از ۱۵۲ هزار نفر در این رویداد شرکت کنند. از این عده حدود ۳۲۰۰ نفر اعضای شرکت‌ها هستند و بیش از ۶۳۰۰ نفر هم خبرنگارهای رسانه‌های کاغذی، تلویزیونی و اینترنتی. بیش از ۱۵۰ کشور دنیا در این نمایشگاه نماینده دارند.

می‌شود گل کردن محصولات زیادی را پیشبینی کرد:

– تلویزیون‌های ۴K خمیده یا احیانا تلویزیون‌های سه‌بعدی بدون نیاز به عینک

– فناوری‌های نوین چاپ سه‌بعدی

– اولترابوک‌هایی که به پردازنده هاسول می‌نازند!

– انواع فناوری‌های پوشیدنی از ساعت‌های هوشمند گرفته تا عینک‌ها

– دستگاه‌های پخش جاری محتوا روی تلویزیون‌ها

– موبایل‌های عجیب با صفحات نمایش خمیده

– درخشش شرکت‌های چینی و تایوانی

12-11-2013 6-11-43 PM


تاریخچه CES

شاید فکر کنید که این نمایشگاه رویدادی با قدمتی حداکثر ۱۰ ساله باشد، اما جالب است بدانید که نخستین بار CES در سال ۱۹۶۷ برگزار شد، در آن زمان CES یک نمایشگاه مستقل نبود و در شهر نیویورک به عنوان یک بخش فرعی نمایشگاه موسیقی شیکاگو برگزار می‌شد، اما بعد از مدتی CES هویتی مستقل یافت و مختص معرفی محصولات مصرفی شد.

بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۴، نمایشگاه CES رویدادی بود که ۲ بار در سال برگزار می‌شد: یک بار در ژانویه در لاس وگاس و یک بار هم در شیکاگو در ماه ژوئن، به این دو نمایشگاه نمایشگاه‌های زمستانه و تابستانه محصولات الکترونیک می‌گفتند.

بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷، نمایشگاه تابستانه به تدریج اعتبار خود را از دست داد، تا اینکه از سال ۱۹۹۸، نمایشگاه سالانه شد و قرار شد که ژانویه هر سال در لاس وگاس برگزار شود.


محصولات و لحظه‌های تاریخی CES در گذر زمان

همیشه مرور چیزهایی که قبلا داشته‌ایم، محصولات و فناوری‌هایی که زمانی شگفت‌زده‌مان می‌کردند و حالا دیگر جایگاهی در زندگی‌مان ندارند، می‌تواند جالب باشد. مرور این محصولات و فناوری‌ها، گاهی مثل مطالعه تاریخ می مانند، چیزی شبیه ظهور و سقوط امپراتوری‌ها!

سال ۱۹۶۷

نخستین سال CES که همان طور که پیشتر گفتم در نیویورک برگزار شده بود، در این نمایشگاه شرکت‌های حضور داشتند که از جمله آنها می‌توان با ال جی، موتورولا و فیلیپس اشاره کرد.

1967

سال ۱۹۶۹

تلویزیون‌های سبک ۹۰۰ گرمی ۱.۵ اینچی پاناسونیک و هدفون استریو در این نمایشگاه جلب نظر می‌کردند.

1969 2

سال ۱۹۷۰

ضبط ویدئویی روی نوارهای کاست

سال ۱۹۷۱

پخش ویدئوی VCR سونی مدل U-Matic بسیار جلب توجه کرد.

1971

سال ۱۹۷۲

در این نمایشگاه ۴۰ هزار نفر شرکت کردند، که دو برابر بیشتر از سال پیش بود. ۳۰۰ شرکت هم در نمایشگاه شرکت کردند.

سال ۱۹۷۴

پخش‌کننده دیسک‌های لیزری. هیچ فکر می‌کردید سابقه این پخش‌کننده‌ه به سال ۱۹۷۴ برگردد؟ پس بعید نیست فناوری‌های عجیب و غریب امروز در یک دهه بعد، یک چیز معمول در زندگی ما شوند.

1979

سال ۱۹۸۱

دوربین فیلمبرداری پرتابل

1982

سال ۱۹۹۰

فناوری صدای دیجیتال

سال ۱۹۹۱

فناوری پخش تعاملی از روی دیسک‌های فشرده

سال ۱۹۹۳

مینی‌دیسک

سال ۱۹۹۴

سیستم ماهواره‌ای دیجیتال

1995

سال ۱۹۹۶

DVD

سال ۱۹۹۸

تلویزیون‌های با وضوح بالا یا همان HDTVها

سال ۱۹۹۹

ضبط برنامه‌های تلویزیونی روی هار دیسک (دستگاه‌های PVR)

سال ۲۰۰۰

رادیوی دیجیتال

سال ۲۰۰۱

تلویزیون پلاسما و ایکس باکس

سال ۲۰۰۲

سرور رسانه‌ای خانگی

سال ۲۰۰۳

دیسک بلو ری، رادیوی HD

2003

سال ۲۰۰۵

در سالی که تلویزیون IP معرفی شد، بیل گیتس هنگام معرفی ویندوز مدیا سنتر شرمنده شد، چون حین توضیحاتش «صفحه آبی مرگ» ظاهر شد! در همین سال بود که سامسونگ یک تلویزیون پلاسمای ۱۰۲ اینچی معرفی کرد.

سال ۲۰۰۶

سرویس‌های محتوای دیجیتال، نقطه عطف این نمایشگاه بودند. در سخنرانی بیل‌گیتس، تلویزیون‌های HD نقطه تمرکز بودند.

در همین نمایشگاه بود که جنگ بین بلو ری و DVDهای HD نمود پیدا کرد. فیلیپس در این سال یک نمایشگر قابل انعطاف معرفی کرد که می‌توانست یک عکس را چند ماه بدون مصرف برق، نمایش بدهد.

۱۵۰ هزار نفر در نمایشگاه شرکت کردند و این نمایشگاه با مساحتی حدود ۱.۶۷ فوت مربع، تبدیل به بزرگ‌ترین نمایشگاه محصولات الکترونیک در آمریکا شد.

سال ۲۰۰۸

در سالی که تلویزیون OLED محور اصلی نمایشگاه بودند، بیل گیتس اعلام کرد که دیگر از کارهای روزانه‌اش در مایکروسافت کناره خواهد گرفت، تلویزیون ۱۵۰ اینچی پاناسونیک تعجب همه را برانگیخت.

سال ۲۰۰۹

تلویزیون‌های سه‌بعدی

سال ۲۰۱۰

تبلت‌ها، نت‌بوک‌ها و وسایل اندرویدی

سال ۲۰۱۱

در این نمایشگاه کینکت معرفی شد و باز هم تبلت‌ها در محور توجه بودند، نسخه هانی کام اندروید توجه زیادی را به خود جلب کرد.

سال ۲۰۱۲

در این سال مایکروسافت از CES خداحافظی کرد، ۱۵۳ هزار نفر در این رویداد شرکت کردند. اینل پردازنده آیوی بریج را معرفی کرد. اولترابوک‌ها، تلویزیون‌های OLED سه‌بعدی، تبلت‌های اندروید ۴.۰ مشتاقان زیادی دراین نمایشگاه داشتند.

سال ۲۰۱۳

تلویزیون با وضوح بالای اولترا، OLEDهای خمیده، فناوری خودروهای بی‌راننده مورد توجه حضار قرار گرفتند.

 the-history-of-ces_502910b19w04c6_w1500

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /
15 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  خیلی هیجان‌زده شدم از شنیدن این خبر، عالیه.

 2. Aydin می گوید

  عالی بود

 3. محمد می گوید

  سعی کنید خیلی پیشرفت نکنید

  میترسم …

  همین دور همی شما یه چی بفرماینن و ما یه چی بگیم … راضی ایم!

  1. مسیح می گوید

   البته که با این اوضاع کاملا حق با شماست !

   جای دوستان دیگر هم که در عرضه اطلاع رسانی فن آوری روز دنیا هم بودند این روز ها واقعا احساس می شود.

   همگی امیدواریم که جناب آقای مجیدی و دوستان همکارشان همیشه در صحت و سلامت کامل باشند.

  2. داشاکل می گوید

   به نظر من کل صفای یه پزشک تو این دو خط کامنت جمعه

 4. هادی می گوید

  عالیه آقای دکتر. با اشتیاق منتظریم

 5. سید عماد رضوی می گوید

  دعای خوره های فناوری پشت و پناهتون :دی

 6. سینا می گوید

  بی خیال دکتر

 7. مسیح می گوید

  تبریک عرض می کنم آقای دکتر، واقعا میتوان گفت یک پیشرو در آگاهی رسانی فن آوری روز دنیا هستید مخصوصا برای ایرانی ها، همچنین از دوستتان هم بسیار قدردان هستم.

 8. مریم می گوید

  کاش توی کشور ما هم نمایشگاه هایی در حد این نمایشگاه ها برگذار می شد تا ما میتونستیم از نزدیک شاهد امر باشیم.

 9. اهورا می گوید

  فکر میکنم زمانش رسیده تا یک پزشک از یک وبلاگ سرگرمی که برای اوقات فراقت مطالب جالب و خواندنی میذاره ، تبدیل به ” رسانه ی یک پزشک ” بشه. مقالات شما در نوع خودش بسیار خلاقانه و تحسین برانگیزه. خیلی دوست دارم که فعالیت تون جنبه ی جدی تری به خودش بگیره. امیدوارم همیشه موفق باشین.

 10. واحد می گوید

  وای عالیه دکتر، من تلاش های بی دریغ شما و حسین سهندرام عزیز رو واقعا تحسین می کنم و امیدوارم که تو این کار موفق باشین. ممنون

 11. مهدی می گوید

  به نوعی احساس می کنم نمایشگاه ها به مانند گذشته جذاب نیستند حتی ces! شاید به دلیل نبود محصولات انقلابیه یا عدم تحولات چشمگیر تکنولوژی های موجود. حتی ۳ سالی میشه دیگه به الکامپ وطنی فکر هم نمیکنم !
  در هر صورت امیدوارم صفر و یک با دست پر برگرده.

 12. محسن می گوید

  خبر بسیار خوشحال کننده ای است که با این شور و شوق به دنبال ایده های جدید هستید.
  مطمئنم گزارش های هیجان انگیزی را با نگاه ایرانی از این نمایشگاه خواهیم دید و خواند و شنید!

 13. habib می گوید

  منتظر مطالب ارزشمد شما هستیم

  با ارزو موفقیت برای دوست عزیزمون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.