حدس و گمان‌هایی در مورد کاربرد و فواید «دو لنزی» بودن نسل جدید گوشی HTC One

تا یک ماه دیگر پرچم‌دار جدید شرکت HTC که نام رمز M8 را دارد و در واقع نسل تازه گوشی موفق HTC One است، رونمایی می‌شود. مدتی است که در اینترنت تصاویری منتشر شده است که ادعا می‌شود مربوط به نمونه‌های اولیه همین گوشی هستند، اما چیزی که جلب توجه می‌کند، داشتن دو لنز پشت، در این گوشی است.

2-28-2014 7-22-54 PM

واقعا دولنزی بودن گوشی جدید HTC به چه منظوری است؟ آیا ما می‌توانیم در این مورد حدس‌هایی بزنیم؟

نه! دیگر به گرفتن تصاویر سه‌بعدی مثل HTC EVO فکر نکنید! چون عملا فناوری سه‌بعدی این روزها زیاد محبوب نیستند و از آن فناوری تصویربرداری سه‌بعدی هم زیاد استقبال نشد.

برای رسیدن به پاسخ بهترین راه این است که به سراغ استارت‌آپی به نام «کورفتونیکس» برویم، این شرکت هم در حال کار روی ایده لنزهای دوگانه است. البته این شرکت هیچ همکاری‌ای با HTC ندارد، اما مسئولانش حدس می‌زنند که یکی از رقبای آنها و شاید خود HTC به صورت مستقل، ایده مشابه آنها را پی گرفته و به احتمال زیادی دوربین دولنزی جدید HTC کاربردها و اهدافی مشابه آنها را دنبال می‌کند.

این دوربین‌های دولنزی سه کاربرد و فایده عمده دارند:

– یکی از لنزها را برای گرفتن تصاویر «زاویه باز» یا wide-angle تنظیم شده و لنز دیگر برای زوم سه برابری، به این ترتیب برای مشاهده و عکسبرداری از چیزهایی که دورتر هستند، می‌توان از ترکیب این دو لنز استفاده کرد و با فرایندی متفاوت با زوم دیجیتال، عکس‌ها را ثبت کرد و تصاویری با وضوح بهتر داشت.

در دوربین‌های تک‌لنزی معمول، وقتی شما از زوم دیجیتال استفاده می‌کنید، وضوح عکس پایین می‌آید. مثلا حتی اگر از دوربین PureViewنوکیا استفاده کنید، در صورت زوم سه برابری، وضوح تصویر عملا به پنج مگاپیکسل کاهش خواهد یافت.

اما دوربین دولنزی می‌تواند با ترکیب تصاویر دولنز، در هنگام زوم، تصاویر واضح‌تری به دست دهد.

2-28-2014 7-31-10 PM


فایده دیگر این است که در روشنایی کم با دوربین دولنزی می‌توان عکس‌های بهتری گرفت. چون می‌شود به صورت زنده، پیکسل‌های متناظر را که توسط دو لنز روی حسگرها ثبت شده است، با هم مقایسه کرد و میزان «نویز» را کاهش داد.


فایده سوم، ممکن شدن تحلیل بهتر عمق عکسهاست، به این ترتیب می‌توان کنترل بیشتری روی عکس‌های داشت و مثلا وقتی که شما در حال ثبت یک عکس پرتره هستید، خود دوربین بتواند با سرعت بیشتری فوکوش خودکار کند و پشت‌زمینه را محوتر کند.

به هر حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم خود HTC در هنگام رونمایی پرچم‌دار جدید خود، تا چه میزان حدس‌های ما را تأیید می‌کند.

نظرات

  1. برای گرفتن عکس ها و فیلم های اچ دی آر هم میشه استفاده کرد . همونطور که بعضی از عکاسی های حرفه ای از دو دوربین در کنار هم برای عکاسی اچ دی آر استفاده میکنند

  2. حالا اگه بخوان باش ازمون عکس بگیریم باید به کودوم نگا کنیم؟

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.