رپورتاژ: داستان شکل گیری سایت پیامپ ، چگونه این ایده مطرح شد ، چطور طراحی شد و به چه صورت اجرا شد؟

47

ما هر روز با پیامک‌های تبلیغی زیادی مواجه می‌شویم، اما واقعا این تبلیغات چقدر مؤثر هستند؟

نقص عمده این تبلیغات پیامکی انبوه، هوشمند نبودن آنهاست. یعنی خیلی وقت‌ها آنها متناسب با درآمد، شهر محل سکونت، علایق و حرفه ارسال نمی‌شوند.

آیا می‌شود پیامک‌هیا تبلیغاتی را هوشمندتر کرد؟

یک شیوه برای این کار ارسال پیامک تبلیغاتی منطقه‌ای است. تصور کنید که شما کتابی در مورد معماری یا فناوری نوشته‌اید و می‌خواهید تبلیغش را بکنید و بتوانید پیامک را فقط به محدوده دانشگاه تهران بفرستید.

یا اینکه می‌خواهید تبلیغ یک فروشگاه آنلاین گجت و وسایل الکترونیک را می‌خواهید بکنید و پیامک را بتوانید به محدوده بازار و پاساژها و مجتمع‌های فروش وسایل دیجیتال و کامپیوتر بفرستید!

این امر با کمک سایت پیامپ ممکن شده است.

3-17-2014 2-15-46 PM

اما ما در اینجا قصد داریم علاوه بر معرفی این سرویس جالب، داستان شکل‌گیری آن را هم برای شما نقل کنیم تا این پست کارکردی ورای معرفی یک سرویس را داشته باشد.


 

ما از سال ۸۵ سرویس پیام کوتاه ارائه می دهیم و چند هزار مشتری داریم ، همیشه مشتری ها می خواستند که با پنل SMS ما بتوانند به یک شهر یا یک محله SMS تبلیغاتی ارسال کنند. اما با وجود این که تعداد درخواستها خیلی بالا بود اما ما تمایلی به اینکار نداشتیم چون بنظرمان پنل SMS شلوغ و پیچیده می شد تا اینکه بالاخره بعد از چند سال لجبازی تصمیم گرفتیم کاری بکنیم تا مشتری ها دست از سرمان بردارند!

اولین سوالی که باید پاسخ می‌دادیم این بود که آیا می خواهیم ارسال SMS منطقه ای یا محلی بعنوان یک قابلیت به پنل SMS ای که داریم اضافه شود؟

من به دلایلی با اینکار مخالف بودم چون معتقدم سرویس ارسال SMS منطقه ای ، یک گروه از مشتریان را هدف قرار می دهد که با گروهی که پنل SMS می خرند متفاوت هستند. در بین مشتریان ما هر چند متقاضی این سرویس زیاد بود اما اکثریت مشتریان ما معمولا می خواستند برای مشتریان فعلی شان SMS ارسال کنند نه مشتریان بالقوه! مثلا مدرسه ای که برای اولیاء دانش آموزان SMS می فرستد یا شرکتی برای مشتریانی که شماره موبایلشان را دارد و …  و به نظر من این کسب و کارها اصلا تمایلی برای ارسال SMS تبلیغاتی بصورت انبوه ندارند بلکه فقط برای افرادی SMS  می فرستند که به نوعی با آنها در ارتباط هستند.

دلیل دوم هم اصول برندسازی بود! اگر ارسال SMS منطقه ای به پنل SMS ما اضافه می شد، طبیعتا نه اسم داشت و نه قابلیت اطلاع‌رسانی . مثلا حتی اگر ما ارسال SMS منطقه‌ای را به متفاوت‌ترین شکل ممکن هم پیاده سازی می‌کردیم، نمی‌توانستیم بگوییم پنل ما SMS منطقه‌ای هم دارد، چون سایر پنل‌های SMS هم این ویژگی را داشتند و اصلا ایجاد تمایز نمی‌کرد. ضمن اینکه وبلاگ‌ها، سایت‌ها، خبرگزاری و حتی اذهان مردم هم به این موضوع واکنشی نشان نمی‌دادند.

پس تصمیم گرفتیم این سرویس را در قالب یک سایت مجزا با اسم و برند خودش راه اندازی کنیم. اینطوری هم متمایز بودیم چون به هر حال چنین سایتی در کشور نبود و هم قابلیت اطلاع‌رسانی داشت ، فرضا یک وبلاگ می‌توانست بنویسد که سایت پیامپ راه‌اندازی شد و این خبر را عده‌ای می‌خواندند و …. (دوستانی که به بازاریابی از طریق روابط عمومی علاقه‌مند هستند، کتاب فو‌ق‌العاده ظهور روابط عمومی، سقوط تبلیغات را مطالعه کنند.)


وقتی سوال اول پاسخ داده شد ، دومین سوال این بود که چطور تمایز ایجاد کنیم؟!
پاسخ به این سوال ساده نبود ! چون اکثر پنل‌های پیام کوتاه این موضوع را به بدترین شکل ممکن پیاده سازی کرده بودند ، تصویر زیر تقریبا روال ارسال SMS منطقه ای در اکثر پنل های SMS موجود است :

3-17-2014 10-22-51 AM

در یک کلام گیج کننده و زشت !
ما نمی خواستیم دقیقا همین روش را پیاده سازی کنیم ، چون مردم با همچین فرآیندی راحت نیستند. بنابراین تصمیم گرفتیم که مناطق و محلات را روی نقشه بیاوریم و کاربر آنها را انتخاب کند. تقریبا در اولین جلسات همین ایده مورد قبول تیم واقع شد و قرار شد نقطه تمایز ما با رقبا باشد.


سوال سوم : با چه برندی شروع بکار کنیم؟
به نظر من در برندسازی، ۸۰% کار زمانی انجام می شود که شما اسم محصول را انتخاب می‌کنید، بقیه فعالیتهای شما فقط ۲۰% در شکل گیری برندتان مؤثر است. هر چند ما هم چند سال قبل این اطلاعات را نداشتیم و همینطور شانسی یک اسم انتخاب می کردیم اما یکی دو سالی هست که سعی می کنیم اصول برندسازی در انتخاب اسم را رعایت کنیم (اگر کسی می خواهد با این اصول آشنا شود کتاب جایگاه سازی ، نبردی در ذهن برای شروع بهترین کتاب است).

ما اسم پیامپ را انتخاب کردیم که ترکیب پیامک و مپ هست ، تقریبا ایده متمایزکننده ما در اسم هم گنجانده شده است، ۳ بخشی است و دامنه .ir آن هم آزاد بود. (بعدا دامنه دات کام را هم از یک فروشنده با انصاف خریدیم.) پس از جستجو در گوگل هم متوجه شدیم اسم منحصر بفرد است و قبلا برای محصول یا سرویسی استفاده نشده است.


سوال چهارم : چطور سرویس را به بهترین شکل طراحی کنیم؟
جواب این سوال چند ماه زمان برد! حقیقت خنده‌دار در طراحی یک محصول این است که شما باید بر روی مشکل تمرکز کنید و نه بر روی محصول! اشتباهی که خود ما هم بارها انجام داده‌ایم ، ما قرار نبود یک محصول تولید کنیم، بلکه می خواستیم یک مشکل را حل کنیم (افرادی که به این بحث علاقمند هستند حتما کتاب بسیار استثنائی Lean UX را بخوانند ، متاسفانه فکر می کنم هنوز ترجمه نشده است) ، مشکل چه بود؟

۱- برای ارسال SMS منطقه ای مردم باید ابتدا یک پنل SMS می خریدند که اگر قرار بود فقط یکی دوبار SMS بفرستند، این برایشان مقرون به صرفه نیست.

۲- کار با پنلهای SMS سخت است! باید در نظر داشته باشیم که از محصول ما همیشه گیگ‌های فناوری استفاده نمی‌کنند، اکثریت مردم برای کار با یک سایت یا نرم افزار با مشکل مواجه‌اند. حتی ما افرادی را می بینیم که هنوز پس از سالها برای برداشت وجه از عابر بانک هم مشکل دارند، پس باید محصول ساده باشد.

۳- در پنل های SMS موجود در بازار فقط ۴-۵ شهر برای ارسال SMS منطقه ای وجود دارد.

حل مشکل اول و سوم خیلی ساده بود ، پیامپ باید رایگان باشد و مردم فقط بابت ارسال SMS به آن پول پرداخت کنند ، همینطور باید تعداد بیشتری شهر در پیامپ وجود داشته باشد. با حل مشکل اول و سوم ما به نوعی برای خودمان یک اقیانوس آبی خلق کردیم (برای اطلاعات بیشتر بهترین کتاب تاریخ در زمینه استراتژی را بخوانید : کتاب بی نظیر اقیانوس آبی)

اما برای حل مشکل دوم باید چکار میکردیم؟
برای حل یک مشکل اولین قدم مشاهده است! شاید عجیب به نظر برسد ولی همه شرکت‌های دنیا همین کار را انجام می‌دهند. دقیقا می‌بینند مردم چه کار می‌کنند و با چه چیزی مشکل دارند! نوآوری از همینجا شروع می شود (برای آشنایی با اصول نوآوری این دو کتاب را بخوانید: هنر نوآوری و کتاب نوآوری از نان شب واجب تر است. کتاب اول نوشته مدیر عامل شرکت IDEO است که بهترین شرکت طراحی در دنیاست ، بعضی از محصولات اپل توسط این شرکت طراحی شده‌اند!)

ارسال SMS منطقه‌ای در بین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پیام کوتاه با اسم SMS بر اساس کدپستی شناخته می شود، یعنی به یک منطقه پستی SMS ارسال می شود و گیرندگان پیام کوتاه در حقیقت همان‌هایی هستند که در آدرس ثبت‌نام سیم کارتشان کدپستی آن منطقه ثبت شده است. وقتی شما می‌خواهید به یک منطقه SMS بفرستید باید کدپستی آن منطقه را می‌دانستید ، این یک مشکل بزرگ است خصوصا وقتی شما بخواهید به منطقه‌ای به جز محل سکونت و کارتان SMS بفرستید.

ما متوجه شدیم بزرگترین مشکل همین کدپستی است که کاربران را گیج می کند ، لذا کدپستی از کلیه فرآیند ها حذف شد ، روی نقشه کدپستی یک منطقه را نشان نمی دهیم ، قابلیت جستجوی کدپستی نداریم و … (این قابلیت ها همگی در جلسات تیم پیشنهاد شده بود) . کاربر فقط نقشه را می بیند ، منطقه مورد نظرش را انتخاب می کند و … با حذف کدپستی از معادلات پیامپ ساده شد . الان یک نفر در ۳۰ ثانیه می تواند کار با پیامپ را یاد بگیرد! البته کارهای دیگری هم انجام دادیم که برای خلاصه شدن مقاله از توضیح آن ها صرف نظر می کنم.


سوال پنجم : از تکنولوژی چه استفاده ای بکنیم که در راستای استراتژی ما باشد؟

برای انتخاب نقشه ها ما دو انتخاب داشتیم ، استفاده از گوگل مپ و استفاده از نقشه های جایگزین. ما بدلیل انعطاف فوق العاده API گوگل مپ و همینطور امکانات آن و سرعت بیشتر در پیاده سازی ، گوگل مپ را انتخاب کردیم . در هنگام شروع به کار تولید پیامپ سعی کردیم به تصمیماتی که در سوال چهارم ذکر شد پایبند باشیم. مثلا رسم مناطق با مرز مشترک در گوگل مپ امکانپذیر نبود و وقتی مناطق را بر روی نقشه چند شهر بزرگ رسم کردیم متوجه شدیم که اصلا زیبا و ساده نیست :

3-17-2014 10-33-17 AM

مناطق قبلا به این ترتیب رسم شده بود !

لذا ۲ ماه وقت گذاشتیم تا توانستیم روش رسم مناطق با مرزهای مشترک را پیدا کنیم و نقشه چند شهری که آماده شده بود را مجددا رسم کردیم.

هنگام تولید پیامپ هم یک اصل ساده گذاشتیم ، هیچوقت صفحه رفرش نشود ! یعنی کاربر در پیامپ فقط هنگام پرداخت اینترنتی صفحه مرورگرش رفرش می شود و با استفاده از JavaScript تمام کارها مثل ثبت سفارش ، ثبت نام ، لاگین و … بدون رفرش شدن صفحه انجام می شود. این تصمیم به سادگی پیامپ و پیچیده نبود آن کمک کرد ، ضمنا چون یک سری محدودیت های فنی هم برایمان ایجاد کرد باعث شد بعضی ایده های نابجا و نه چندان خوب را پیاده سازی نکنیم!


سوال ششم : برای طراحی هویت بصری پیامپ چکار کنیم؟

چیدمان المان ها و اصطلاحا Layout کار قبلا توسط تیم انجام شده بود. اما برای پیدا کردن رنگ و لوگو و آیکن نیاز به کمک افرادی خارج از تیم داشتیم که یکی از آنها تورج عزیز بود. من شاید نتوانم ثابت کنم تورج صابری وند یکی از بهترین گرافیست ها و طراحان ایران است چون بالاخره سلایق انسان ها با هم فرق دارد اما برایم کار ساده ای است که ثابت کنم تورج یکی از با سواد ترین طراحان ایران است ! تورج صابری وند که طراح لوگوی رایتل و کلی شرکت بزرگ دیگر است لوگوی پیامپ را برایمان طراحی کرد.

جزء کارهای ثابت من این است که در سایتهایی مثل Dribbble.com ، behance.net بدنبال طراحان با سلیقه هستم ، با خانم پردیس غفاریان هم از همین طریق آشنا شدم و ایشان به ما در زمینه طراحی و خصوصا پیدا کردن ترکیب رنگ مناسب برای پیامپ خیلی کمک کرد. هر چند الان شاید بین لوگو و رنگ بندی سایت خیلی ارتباط برقرار نباشد و یا بتوان ایراداتی را از طراحی سایت گرفت، ولی بنظر من کار خیلی خوب شد و الان پیامپ یک هویت بصری منحصر بفرد دارد. کتابی که در این قسمت معرفی می کنم شاید کمی گران باشد (۹۰ هزار تومان !!!) اما ارزش یک کتاب خوب بیشتر از این هاست ، انجیل برندسازی : طراحی هویت برند

3-17-2014 1-56-12 PM


سوال هفتم : چطور از ایده پیامپ محافظت کردیم؟

البته از ایده خیلی نمی شود محافظت کرد ! اما می شود خروجی یک ایده را از گزند کپی حفظ کرد.
ما برای پیامپ، دو کار انجام دادیم ، اول لوگوی آن را به عنوان یک علامت تجاری ثبت کردیم ، ثبت علامت تجاری بسیار آسان است و همه مراحل آن به بصورت آنلاین از اینجا قابل انجام است. هزینه تبت یک علامت تجاری برای شرکتها ۴۴ هزار تومان و برای اشخاص احتمالا کمتر از این است. پس از ثبت یک علامت تجاری رقبا باز هم می توانند از آن استفاده کنند اما شما حق اقدام قانونی خواهید داشت. ثبت علامت تجاری باعث شد که ما خیالمان راحت شود که فردا سایتی با اسم ایران پیامپ راه نمی افتد !

دومین کار هم ثبت طراحی (دیزاین) پیامپ بعنوان یک طرح صنعتی بود ، طرح صنعتی تقریبا معادل همان پتنت است و شامل مشخصات و خصوصیات فیزیکی یک محصول است. هزینه ثبت یک طرح صنعتی برای شرکتها ۱۵ هزار تومان است و آنلاین از اینجا قابل انجام است (برای اشخاص فکر می کنم ۵ هزار تومان است)

–  فرآیند ثبت علامت تجاری و طرح صنعتی یک فرآیند چند ماهه است و برای پیامپ هنوز به انتها نرسیده است اما از زمان ثبت آنلاین طرح و علامت (ثبت اظهارنامه) مالکیت آنها به شما تعلق خواهد داشت.

تمام فرآیندهایی که گفتم از زمانی که ایده به ذهنمان رسید تا رونمایی پیامپ نزدیک به یک سال زمان برد.

 


در این سه تصویر، مراحل ارسال پیامک به ۲۰۰ شماره گوشی موبایل در محدوده دانشگاه علم و صتعت مشخص هستند. همان طور که می‌بینید نخست باید روی نقشه، روی محدوده دانشگاه کلیک کنید.

3-17-2014 2-01-47 PM

پیامک با توجه به به بانک اطلاعاتی خودد مشخص می‌کند که چند گوشی موبایل در آن محدوده با توجه به اطلاعات دارنده سیم‌کارت، در هنگام خرید، وجود دارند.

بعد شما باید مشخص کنید که پیامک به چه تعداد از این افراد فرستاده شود.

3-17-2014 2-03-02 PM

خوشبختانه این امکان را دارید که در نوبت‌های تبلیغ، پیامک را به افراد متفاوتی بفرستید و به این ترتیب از اتلاف سرمایه پیشگیری کنید.

بعد از مشخص شدن منطقه و تعداد پیامک‌ها باید متن و زمان ارسال را مشخص کنید.

3-17-2014 2-03-26 PM

نویسنده : یاسر یاوری مدیر عامل شرکت عصر فرا ارتباط (صاحب امتیاز پیامپ)

 
47 نظرات
 1. طه می گوید

  از تبلیغات پیامکی متنفرم و این کار رو مزاحمت برای خودم تلقی می‌کنم. از اون گذشته، کار خیلی‌ها طوریه که به کشورهای خارجی تردد دارن و مجبورن تلفنشون رو روشن نگه دارن و این پیامکا هزینه‌های زیادی رو به حساب طرف می‌گذارن. سه سال پیش، در کمال ناباوری، ۲۷۰ هزار تومان پول رومینگ دادم که پنج دقیقه‌اش رو تماس دریافتی داشتم. کاش می‌شد رپورتاژ اسپم‌های ایمیلی و پیامکی رو نذارید، ولی چه می‌شه کرد که اونا برای درج این رپورتاژ پول می‌دن و درخواست من خشک‌وخالیه

  1. پیامپ می گوید

   دوست عزیز ۲ نکته:
   پیامک تبلیغاتی مثل سایر روشهای تبلیغات برای مخاطبین خوشایند نیست ، تبلیغ وسط فیلم و بازی را هم مردم دوست ندارند اما به هر حال یک نیاز هست برای کسب و کارها که ما سعی کردیم برایش راهکار بهتری ارایه بدیم.

   دریافت پیامک در رومینگ رایگان است.

   1. davoud rafati می گوید

    عزیز من تلویزیون یه شبکه عمومی
    شما همین طوری شماره های ما رو جمع کن به شخصی ترین وسیله من تبلیغ می فرستی بعد می خوای ما هم همین طوری بشینیم نگات کنیم ؟

    خجالت بکش آقا جان

    1. پیامپ می گوید

     دوست عزیز شما اگر روی همین موبایل شخصیتون یک بازی نصب کنید یا از چندتا سایت بازدید کنید باز هم تبلیغات می بینید.بسیاری از app های موبایل هم تبلیغات push notification می فرستند که مثل sms هست.
     برای عدم دریافت sms تبلیغاتی هم راه حل ساده است. به سایت اپراتورتون مراجعه کنید و طبق روالی که مشخص شده درخواست بدید دیگه پیامک تبلیغاتی دریافت نمی کنید.همین!

   2. کیوان می گوید

    من با آقای طه موافقم، با اینکه از مخابرات خواسته ام پیام تبلیغاتی نگیرم ، متاسفانه روزانه شاهد دریافت smsهای هجو و بی ربط هستم که دائم باید از روی گوشی پاک کنم.
    بیش از ۴ سال خارج از کشور زندگی کرده ام و همچین چیزی ندیده ام. در ایران متاسفانه از تکنولوژی بهره درست گرفته نمیشود. پخش فیلم یا فوتبال جنبه عام دارد و حریم خصوصی افراد نیست.

    1. پیامپ می گوید

     دوست عزیز من با فرمایش شما مخالفم.
     اولا اگر برای عدم دریافت sms درخواست بدهید دیگر sms دریافت نمی کنید شاید درخواست شما انجام نشده است.ما در پیامپ به لیست افرادی که درخواست عدم دریافت پیامک ارسال کرده اند (بلک لیست) پیامک نمی فرستیم.
     حریم خصوصی در خارج از کشور هم توسط شرکتهایی مثل فیس بوک و گوگل و سازمانهایی مثل NSA بیشتر نقض می شود. بابت sms تبلیغاتی هم اگر به سایت هر اپراتوری در دنیا مراجعه کنید می بینید همچین سرویسی دارند . کافیه در گوگل سرچ کنید send bulk sms in usa

     1. بهی می گوید

      توجیح ها تون برای تجاوز به حریم خصوصی افراد خجالت آوره

 2. سعید برهانی می گوید

  دوست گرامی
  طرح شما خوبه و کارو راحتتر و دقیقتر میکنه اما مشکل این نیست که ما محدوده را به این شکل یا اون شکل طراحی کنیم مشکل این هست که مثلا کسی که خطش ۷سال پیش با آدرس نارمک ثبت شده اما حالا مشخص نیست در کدوم منطقه شهر سکونت داره!
  این قضیه رو با ارسال BTS میشه حل کرد که الان ایرانسل گذاشته اما شما حداقل باید ۵۰هزار ارسال داشته باشی و ۲۴ ساعت هم طول میکشه که تایید بشه

  1. پیامپ می گوید

   کاملا موافقیم . اما بالاخره آن شخصی که فرمودید یک ارتباطی با نارمک دارد مثلا ممکن است مسیر رفت و آمدش باشد یا … و برای یک شیرینی فدوش در نارمک ارسال پیامک به این شخص بهتر است از کسی که تابحال اصلا نارمک نرفته!
   با توجه به مشکلات ایرانسل فعلا این بهترین راه هست . با ایرانسل هم در حال مذاکره هستیم شاید بزودی در پیامپ اتفاقهایی از این دست هم بیفتد.

 3. گلابی می گوید

  با عرض سلام خدمت آقای مجیدی . شرمنده یه سوال بی ربط داشتم. به نظر شما مطالعه کتاب روی تبلت بهتره یا نسخه چاپی؟
  اگه یکم توضیح بدید ممنون میشم.

 4. امیر مسکنی می گوید

  معرکه بود…
  یکی از بهترین رپورتاژ ها و مقالاتی بود که خوندم…
  کلی کتاب هم گیرم اومد واسه خوندن…
  بهتون تبریک میگم…
  خودم چون پنل می فروشم نمی تونم ازتون خرید کنم ولی سعی می کنم تبلیغتون رو بکنم 😀

  1. پیامپ می گوید

   خیلی لطف دارید.
   ممنون

  2. فرید می گوید

   به جرئت بهترین ریپورتاژی بودم که تا حالا خوندم. کلی اطلاعات مفید توش بود و از این لحاظ بسیار ممنونم پیامپ عزیز.

   1. پیامپ می گوید

    ممنون آقا فرید

  3. بهروز می گوید

   خودت پنل می فروشی اون وقت می خوای تبلیغ پنل یکی دیگه رو بکنی؟ ما رو چی فرض کردی؟

 5. حمید می گوید

  ببخشید اما نه تنها هیچ خلاقیتی نداشت، بلکه حتی ایده ی با ارزشی هم نبود و اصلا ایده نبود! و تعجب کردم از خوندن این مطلب در یک پزشک!

  1. پیامپ می گوید

   دوست عزیز ما هم خیلی ادعا نداریم که آپولو هوا کردیم! اگر شما ایده بهتری در این کسب و کار دارید لطفا با ایمیل support در payamap.ir تماس بگیرید تا با مشارکت و همکاری خودتون پیاده سازی اش کنیم. واقعا خوشحال میشیم.

 6. محمد می گوید

  با سلام به نظر من ایده خیلی خوب و خلاقانه ای داشتین ، حتی ایده این طرح رو از چند نفر دیگه هم شنیده بودم که میخوان پیاده کنن ولی مهم اینه که شما اولین نفری بودین که پیادش کردین و ارزش یه ایده به پیاده شدنشه نه فکرشو کردن

  فقط برام یه سوال پیش اومد ، شما گفتین که این طرح رو ثبت کردین و … !!
  ولی نسبت به بعضی از سرویس دهنده های اسمس قیمتتون بیشتره ، به نظرم این که اونا با قیمت کمتر این سرویسو پیاده کنن میتونه یه مزیت رقابتی محسوب بشه که ما مشتریا ارزان تر از سرویس ها استفاده کنیم؛ تو بازار رقابتیه که کیفیت و قیمت مطرح میشه نه بازار انحصاری وگرنه ثمرش میشه تولید پراید !

  1. پیامپ می گوید

   سلام
   ممنون بابت لطفتون.

   قیمت گذاری در پیامپ برای مشتریان خرد بازار هست و اگر از این دید نگاه کنید قیمتهای پیامپ خیلی ارزان هست.
   اگر یک کسب و کار کوچک بخواهد ۱۰۰۰ یا ۱۰ هزار پیامک بفرستد با هیچ سرویس دهنده دیگری نمی تواند قیمت تمام شده را کمتر از این کند.
   اما برای یک بانک که می خواهد ۱ میلیون پیامک ارسال کند راه حل های ارزانتری هم هست که خودمان در سایت http://www.AFE.ir ارایه می دهیم.

 7. پوریا شریفیان می گوید

  سلام و درود بر پیامپ!
  از شما تشکر بسیار ویژه و های لایت دارم به دلیل ایده نوین تان ، سبک طراحی پروژه ی مذکور (پیامپ) ، پاسخ دادن به نظرات و …
  من نیز به خانواده ی بزرگ پیامپ پیوستم.

  1. پیامپ می گوید

   سلام آقای شریفیان
   باعث افتخار ماست . از لطف شما ممنونیم

 8. علی می گوید

  خیلی شیوه خوب و راحتی بود برای ارسال مخصوصا چون نیاز به خرید خود پنل وجود نداره!
  فقط یه سوال:اگه من به فرض پول ۱۰۰۰ پیامو بدم اما فقط ۱۰۰ تاش دلیوری بشه شما هزینه ی اون ۹۰۰ تارو برمیگردونید یا نه؟!

  1. پیامپ می گوید

   خواهش می کنم.
   بله هزینه پیامکهایی که به مخابرات ارسال نشود عودت داده می شود.

 9. رحیم پوررحیمی می گوید

  من از این سرویس استفاده کردم وبه پیامپ وتیمشون تبریک میگم.

  1. پیامپ می گوید

   ممنون. خیلی لطف دارید.

 10. Penman می گوید

  فوقالعاده بود … بیشتر یک مقاله بازاریابی خوب بود تا تبلیغ صرف
  هر چند من از پیامک تبلیغاتی حالت استفراغ بهم دست میده أما کارتونو دوست دارم

  1. پیامپ می گوید

   نظر لطف شماست بزرگوار . ممنون

 11. بهروز می گوید

  به نظر من تنها چیزی که شما توی این مقاله در اون مانور دادید، قابلیت انتخاب از روی نقشه است که البته باز هم به نظر من، از انتخاب از لیست مناطق سخت تر هست.
  چون من باید بدونم اون محله کجای شهر هست که بعد اون رو انتخاب کنم، در صورتی که اگر لیست اسامی مناطق رو بیارید، من چون نام منطقه رو می دونم، سریعا می تونم اون رو از لیست انتخاب کنم.
  بهترین کاری که می تونید بکنید، ترکیبی هست. یعنی اینکه به کاربر اجازه بدید هم از لیست و هم از نقشه انتخاب کنه. لیست مناطق و نقشه باید در یک صفحه باشن.

  1. پیامپ می گوید

   سلایق متفاوته آقا بهروز.ما فکر میکنیم اکثریت با این روش راحت تر هستند اما ممکنه افرادی هم باشند روش قبلی را ترجیح بدهند.
   مثل خیلی ها که یک گوشی صفحه کلید دار را به گوشی تاچ ترجیح میدهند.ولی اکثریت گوشی لمسی میخرند

 12. asdqw می گوید

  خوب بود، همه هم گفتن.
  سوال چهارم، بند دوم، گیگ نه! درستش گیک! هست

  1. پیامپ می گوید

   مرسی

 13. نیما می گوید

  مقاله بسیار مفیدی بود. بابت کار فنی خوبی که اجرا کردید بهتون تبریک میگم ولی پاسخ هاتون رو به اعتراضات دوستان درمورد نفس پیامک تبلیغاتی رو فقط بهانه میدونم. هر پیغامی چه ایمیل چه پیامک بدون این که کاربری برای اون opt in کرده باشه اسپم محسوب میشه . حتما اطلاع دارید که یکی از شرایط اسپم نشدن ایمیل قرار دادن لینک آنسابسکرایب هست و اون هم وقتی هست که کاربر سابسکرایب کرده و به خواست خودش پیغامی رو دریافت میکنه. مقایسه اون با تبلیغ تلویزیونی بسیار خنده داره.
  متاسفانه چون اسپم خیلی تو ایران رایجه شما این حق رو به خودتون میدین که از اجرای یک سیستم اسپم هوشمند و خلاقانه با اجرای عالی خوشحال باشید. کاریش هم نمیشه کرد. مشکل فرهنگیه.
  حتا این که همچین دیتابیسی رو از کجا میشه تهیه کرد که ادرس پستی افراد صاحب شماره دست همه باشه بسیار بسیار خنده داره. لطفا از اسپم دفاع نکنید و نفس محصولی که ساختید رو بپذیرید. من هم صاحب یک کسب و کار هستم و میدونم چقدر نیاز به اسپم به دلایل خیلی زیاد تو ایران اینقدر زیاده ولی اگر هم مجبور باشم از اون دفاع نمیکنم.

  1. علی می گوید

   برای من هم سوال هست، دیتابیسی که کد پستی افراد صاحب شماره موبایل رو داره، از کجا میشه تهیه کرد!؟

  2. پیامپ می گوید

   ممنون بابت نظرتون نسبت به مقاله و پیامپ.
   همینطور که قبلا عنوان شد می تونید براحتی دریافت SMS تبلیغاتی را برای شماره خودتان غیر فعال کنید و پیامپ هم دیگه براتون SMS ای نمی فرستد. همراه اول سال گذشته برای همه مشترکین پیغامی فرستاد مبنی بر انتخاب دریافت یا عدم دریافت SMS تبلیغاتی که دقیقا همین مکانیزم عضویت و لغو عضویت هست هر چند میشه ایراداتی بهش گرفت ولی به هر حال یک راهکار هست.
   ضمنا دیتابیس کدپستی وجود ندارد یا حداقل ما نداریم ، همراه اول سرویسی ارائه می دهد که اگر به زبان ساده بخواهیم توصیفش کنیم می شود اینطور بیان کرد که ما درخواست می کنیم ۱۰۰۰ عدد SMS به مشترکین منطقه X ارسال شود و همراه اول هم ارسال را انجام می دهد.
   اطلاعات آدرس و حتی شماره موبایل مشتریان در اختیار ما قرار نمی گیرد ، ما فقط یک درخواست برای ارسال یک متن تبلیغاتی به تعداد مشخصی شماره در یک منطقه ارائه می دهیم.

   سال نو مبارک

 14. سیما می گوید

  مطلب از بابت اینکه تبلیغ صرف نبود و مراحل پیاده سازی ایده را با جزییات بیان کرده بود خوب بود .
  من هم از گرفتن پیام های تبلیغاتی نامربوط راضی نیستم .ولی زمانی که درخواست قطع ان را دادم پیام های بانکی و نیز پیام های مربوط به حرفه ام هم حذف شد که مجبور شدم درخواستم را لغو کنم.
  در میان پیام های ناخواسته ای که برایم ارسال می شود تبلیغات تورهای گردشگری از همه بیشتر است که باعث اتلاف وقت می شود .ولی پیام هایی که اطلاع رسانی می کنند را بیشتر می پسندم.
  استفاده از این سایت را با توجه به گرافیک زیبا و سهولت کار پسندیدم.

 15. م م می گوید

  سلام
  رپورتاژتون خوش ساخت و حساب شده بود…
  قیمت ۹۹ ریال هم با توجه به اینکه هزینه دیگه ای مثه خرید پنل نداره به نظرم مناسبه
  چن تا مشکل هس به نظرم:
  ۱. اینکه مبنا بر کدپستی است که فرد در هنگام خرید سیم کارت ارائه کرده، ایجاد خطای بعضا زیادی می کنه
  ۲. سرویستون از سیم کارت های ایرانسل پشتیبانی نمی کنه! (واقعا چرا؟) برای خیلی از کسب و کارها این اپراتور از اهمیت زیادی برخورداره… مثلا عمده مخاطبان یک فروشنده محصولات الکترونیکی، جوون هستن و سیم کارت ایرانسل دارن
  امیدوارم روی این مسائل هم کار کنید تا سرویستون ایراد اساسی نداشته باشه

  1. پیامپ می گوید

   سلام

   شما درست می فرمایید ، ولی هر چند کدپستی مبنای خیلی دقیقی نیست ولی فعلا تنها راهی است که وجود دارد.

   درباره نکته دوم هم به ایرانسل درخواست دادیم و منتظر جوابشون هستیم.

   موفق باشید

 16. آرمان می گوید

  به نظر من در کسب و کار تبلیغات از طریق پیامک حقوق مصرف‌کننده در صورتی‌ محترم شمرده می‌شود که یکی یا همه‌ی حالت‌های زیر برقرار باشند:‌

  ۱- مصرف کننده در صورت تمایل به دریافت تبلیغات پیامکی اعلام علاقه‌مندی کند و سپس امکان دریافت پیامک تبلیغاتی برای تلفن او فراهم شود و نه برعکس که به‌صورت پیش‌فرض پیامک بدون درخواست وی برایش فرستاده شود.

  ۲- در هر پیام تبلیغاتی یا بعد/قبل از فرستاده‌ شدن آن امکان لغو دریافت پیامک مورد نظر یا امکان لغو کلی دریافت از فرستنده‌ی مورد نظر با ارسال یک عدد فراهم باشد.

  ۳- حقوق مصرف‌کننده که شامل موارد بالا یا دیگر موارد می‌شود در ابتدای خرد سیم‌کارت و طی دوره‌های زمانی مشخص و البته کوتاه مدت به او یادآوری شده و امکان بهره‌مندی از آن به‌ آسان‌ترین شکل فراهم شود.

  در حالات دیگر که موارد بالا رعایت نشده باشد همواره یک یا چند حقوق مصرف‌کننده توسط افراد و کسب‌وکار‌هایی که از نبود آن به نفع خود بهره‌ می‌برند زیر پا نهاده شده است.

  ناگفته نماند که اعتبار و میزان احترامی که مدیران یک کسب و کار برای افراد یک جامعه که مصرف‌کنندگانشان را نیز شامل می‌شود از تبلیغات و برخوردشان با مشتری قابل ارزیابی‌ست و باز هم به‌نظر من پیامک‌های تبلیغاتی از ضعیف‌ترین انواع فعالیت‌های تبلیغاتی یک کسب‌وکار‌اند که می‌توانند اعتبار یک‌کسب‌وکار را به‌شدت پایین بیاورند. البته مادامی که مدیران کسب‌کار در زمان نبود حقوق مصرف‌کننده مدون موارد اشاره‌ شده در بالا را رعایت نکرده باشند.
  و اما کسب‌وکار موسساتی چون پیامپ و امثال آن نیز با توجه به‌اینکه در بهترین حالت دیدگاه مدیران‌شان مانند مدیر یا سخنگوی این گروه همان‌طور است که در بالا می‌بینید نیاز به بازنگری ویژه توسط نهادهای حامی حقوق مصرف‌کننده دارد که شوربختانه هنوز در کشور ما یا به تعداد لازم وجود ندارند و یا در صورت وجود از قدرت اجرایی،‌ دانش کافی و گستره‌ی فعالیت میان‌صنفی لازم برخوردار نیستند.

 17. سعید می گوید

  من یه سوال داشتم همیشه گفتم از شما که واردید بپرسم. اگر ما اس ام اس های تبلیغاتی رو غیر فعال کنیم، اس ام اس بانکها که موقع برداشت یا واریز وجه هم میاد غیر فعال میشه؟

  1. پیامپ می گوید

   قطعی نمیشه جواب داد. برخی از سازمانها و یا بانک ها می تونند از مخابرات مجوز بگیرند و به شماره هایی که دریافت SMS را هم غیر فعال کرده اند SMS بفرستند.

 18. ahmad می گوید

  یک ایده ناب به این میگن، کاری ندارم که ایده چیه و چطوری گرفتید ولی خیلی باهاش حال کردم
  موفق باشد

  1. پیامپ می گوید

   ممنون ، نظر لطفتونه

 19. آرمان می گوید

  برای من که قبلا برای تبلیغات کسب و کارم در محله های اطراف خودم از پنل استفاده میکردم، سیستم پیامپ راحتتره. ولی نه لزوما ارزونتر. از این به بعد هم فقط از پیامپ استفاده خواهم کرد، کلا دردسرش کمتره. اما یه سوال :
  هزینه پیامکهای ارسال نشده رو چطور برمی گردونید؟

  1. پیامپ می گوید

   ممنون بابت لطفتون به پیامپ آقا آرمان
   هزینه پیامک های ارسال نشده به اعتبار شما اضافه میشه و در سفارشات بعدی می تونید ازش استفاده کنید.

 20. علیزاده می گوید

  واقعا عالی بود. با وجود این که من خودم پنل اختصاصی دارم ولی پیامپ رو بهتر از پنل خودم دیدم و من نیز به خانواده ی بزرگ پیامپ پیوستم. با تشکر.

  1. پیامپ می گوید

   ممنون آقای علیزاده
   باعث افتخار ماست.

 21. هتل سی نور مشهد می گوید

  سایت خیلی جالب و عالیی هستش من مشهد هستم و این خیلی به دردم میخوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.