فهرست پنجاه رهبر و رئیس برتر دنیا به انتخاب نشریه Fortune

10

نشریه Fortune فهرست جالبی از 50 رئیس و رهبر برتر دنیا را منتشر کرده است که مرور آنها می‌تواند جالب باشد:

در میان رهبران مذهبی Fortune پاپ فرانسیس را انتخاب کرده است. او از زمان انتخاب‌اش به مقام پاپی، راهبردی نو را برگزیده است: از اقامت در سکونتگاه مجلل پاپی خودداری کرده است، پاهای یک زن زندانی مسلمان را غسل داده است (طبق سنت کلیسای کاتولیک). از همه مهم‌تر ترجیح داده است در مورد آدمیان قضاوت نکند و برچسب گناهکار و رستگار را به آنها نزند و به صورت آشکار گفته است: «من چه کسی هستم که در جایگاه قضاوت‌کننده قرار بگیرم؟»

3-21-2014 12-18-34 AM

انتخاب بعدی صدر اعظم آلمان- آنگلا مرکل است که رهبر غیررسمی اتحادیه اروپا است و در غوغای بحران اقتصادی، موضع‌گیری‌های محکمی داشته است و سعی کرده است حتی یونان را به مسیر برگرداند.

الان مولالی -رئیس شرکت خودروسازی فورد– هم در این فهرست است. او توانست شرکت فورد را از ورشکستگی نجات بدهد، کاری که رؤسای قبلی از آن عاجز بودند.

Alan Mulally

وَرِن بافت 83 ساله – سرمایه‌دار معروف- به خاطر اقدامتش در زمینه اقتصاد، مالیات‌ها، مدیریت، کارهای بشردوستانه در فهرست جای گرفته است.

13 سال است که بیل کلینتون مقام ریاست جمهوری آمریکا را ترک کرده است، با این همه بیکار نبوده است و کارهای زیادی در زمینه مبارزه با ایدز، مالاریا و سل و جلوگیری از ازدیاد رهاسازی گازهای گلخانه‌ای در جو انجام داده است.

آنگ سان سو چی -برنده جایزه نوبل صلح- نیز در این فهرست است، او 20 سال حبس در خانه را تحمل کرد و قید آزادی و همراهی با خانواده‌اش را در بریتانیا زد تا در کشورش -برمه- رهبری جریان دموکراسی‌خواهی را برعهده داشته باشد.

آنگ سان سو چی، سال 2010 آزاد شده است و حزبش کرسی‌های زیادی در پارلمان برمه را تصاحب کرده است. قرار است سال 2015 در برمه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

ژنرال چهارستاره آمریکا در افغانستان -جو دانفورد- هم در فهرست است.

بونو -خواننده مشهور گروه موسیقی U2- به خاطر کمک‌هایش برای توانمنیسازی کشورهای فقیر و کارزارهایش برای مبارزه با ایدز (کارزارهای ONE و RED) در فهرست قرار گرفته است.

رهبر معنوی بودائیان تبت –دالایی لاما– به خاطر تلاش خستگی‌ناپذیرش برای برقرار صلح، پرهیز از خشونت و دموکراسی و برقراری صلح بین ادیان در فهرست جای گرفته است. او در توییتز 8.6 میلیون نفر دنبال‌کننده دارد.

در مقام دهم این فهرست، به نامی آشنا برای دوست‌داران فناوری برمی‌خوریم: جف بزوس که رئیس شرکت آمازون است. دو دهه پیش او در خشت خام چیزهایی را می‌دید که دیگران قادر به مشاهده آنها نبوده‌اند، نتیجه آینده‌بینی و مدیریت او، پا گرفتن شرکت بزرگ آمازون بوده است که ارزشش حالا حدود 174 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

3-21-2014 12-36-08 AM

دِرِک جِتِر – کاپیتان- تیم نیویورک یانکیر در رده یازدهم است.

«جفری کانادا»، رئیس مؤسسه خیریه Harlem Children’s Zone است و مدت زیادی است که به کودکان فقیرترین نواحی نیویورک امکان داده است تا از تحصیلات، خدمات پزشکی و اجتماعی برخوردار شوند.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول در رده 13 ایستاده است. واقعا دشوار است که در شرایط بحران اقتصادی، رهبری مجمعی با 188 عضو را برعهده داشت و به اقتصاد مصیبت‌زده یونان، ایرلند، پرتغال و سایر کشورها سامان داد.

Christine Lagarde

رئیس 57 ساله شرکت Unilever یعنی پل پولمن در رده بعدی است.

مایکل بلومبرگ -شهردار سابق نیویورک- که در ضمن یک بازرگان و سیاستمدار شاخص هم است، به خاطر فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش در زمینه کنترل اسلحه، مبارزه با مصرف دخانیات و چاقی در فهرست قرار گرفته است.

«جک ما» رئیس هیئت مدیره گروه علی بابا است. او در سال 1999 علی بابا را تأسیس کرد و کارمندانش را به بزرگ‌اندیشی و عملی کردن رؤیاهایشان تشویق می‌کرد. علی بابا حالا یکی از بزرگ‌ترین سامانه‌های تجارت آنلاین در دنیا است و هر روز حدود 100 میلیون نفر از طریق آن خرید می‌کنند و درآمدی حتی بیشتر از مجموع درآمد آمازون و eBay دارد!

Jack Ma

دلیل قرارگیری «ماریا کلاو» در فهرست، تلاش او برای توانمندسازی زنان در زمینه علوم، فناوری و مهندسی است. او 62 سال دارد و رئیس کالج هاروی ماد است. زمانی که که تازه در سال 2005 رئیس شده بود، تنها 10 درصد بانوان به درجه‌های تحصیلی بالا می‌رسیدند، اما حالا 40 درصد زنان به این مدارج دست پیدا می‌کنند.

«کن چنولت»، رئیس American Express است. او به خاطر نجات شرکتش از تندباد بحران‌های اقتصادی شایستگی حضور در فهرست برترین رؤسای جهان را پیدا کرده است.

«کتی گیستی» 55 سال دارد، او رئیس بنیاد تحقیقات بیماری MS است. در سال 1996 تشخیص داده شد که او مبتلا به MS شده است، از همین زمان او تصمیم گرفت که پزشکان و دانشمندانی را که تا آن زمان جدا از هم کار می‌کردند، یکپارچه کند و کاری کند که آنها بتوانند اطلاعات خود را با هم به اشتراک بگذارند.

Kathy Giusti

سرمربی‌ها تیم‌های بسکتبال مردان دانشگاه دوک، سن آنتونیو اسپرز و تیم بسکتبال زنان دانشگاه کارولینای جنوبی هم در فهرست هستند.

آنجلینای جولی معروف هم در فهرست است. البته نه به خاطر فیلم‌هایش، بلکه به خاطر کارهی بشردوستانه‌اش. او تا به حال پنجاه سفر به کشورهایی مثل عراق، سوریه و پاکستان انجام داده است، سفیر اقدامات بشردوستانه سازمان ملل متحد بوده است و همان طور که پیش از این در «یک پزشک» خوانده بودید، آنقدر جسارت داشت که به صورت عمومی فاش کند که به خاطر پیشگیری از سرطان، هر دو پ..ستانش را تحت عمل جراحی قرار داده است و آنها را برداشته است و با این کار همه زن‌ها را متوجه اهمیت این بیماری کرده است.

Angelina Jolie

«ژانگ روییمین»، رئیس 65 ساله شرکت Haier Group با مدیریت صحیح خود، این شرکت را از یک یخچال‌ساز گمنام به یک برند معتبر ابزارهای متنوع تبدیل کرده است.

کارلوس چوسن توانست شرکت نیسان را به صورت دراماتیک و تحسین‌برانگیزی بیت سال 1999 تا 2005 به جاده برگرداند.

Carlos Ghosn

به احتمال زیاد خبر ترور و اصابت گلوله به سر گابریل جیفوردس را در سه سال پیش، خوانده بودید. سه سال از آن زمان گذشته و حالا او بعد از بهبودی تلاش می‌کند که با همه‌گیری خشونت‌های ناشی از استفاده از سلاح‌های گرم مبارزه کند.

Gabrielle Giffords

«وندی کوپ» به خاطر اقداماتش برای ارتقای سطح تحصیلی در 32 کشور دنیا، در فهرست قرار گرفته است.

در رده 26 «فرد اسمیت» 69 ساله -رئیس شرکت FedEx- ایستاده است. در عرض 40 سال او این شرکت را بزرگ‌تر کرده است، امکان رهگیری آنلاین مرسوله‌ها را داده است و 300 هزار شغل ایجاد کرده است.

Fred Smith

ژولیت وی گارسیا -رئیس دانشگاه تگزاس- به خاطر فراهم آوردن امکاناتی برای تحصیل لاتین‌تبارها در فهرست Fortune ایستاده است.

مری رابینسون، نخستین رئیس‌جمهور ایرلند بود. به علاوه او جزو کمسیسون عالی جقوق بشر سازمان ملل متحد هم بود و حالا او بنیاد مری رابینسون را اداره می‌کند که در زمینه حفاظت محیط زیست فعالیت می‌کند.

هووارد شولتز کسی بود که یک کافه کوچک در سیاتل را به یک تشکیلات عظیم با 20 هزار شعبه در سراسر دنیا تبدیل کرد، بله داریم از استارباکس صحبت می‌کنیم!

Howard Schultz

خوزه آنتونیو آبرو، در سال 1975، در یک گاراژ با 11 موسیقی‌نواز دیگر فعالیت می‌کرد، اما حالا او به 400 هزار کودک ونزوئلایی موسیقی یاد می‌دهد. ارزش کار او در این است که علاوه بر آموزش موسیقی، از طریق تشکیلات آموزشی‌اش به هنرجوهایش، نظم و انضباط، شوق یادگیری، همکاری و نیز فرهنگ را نهادینه می‌کند.

José Antonio Abreu

«الن کالمن» نخستین رئیس زن شرکت DuPont در تاریخ 212 ساله‌اش است.

سر فاضل حسن عابد، بزرگ‌ترین تشکیلات بشردوستانه غیرانتفاعی دنیا را اداره می‌کند که 100 هزار کارمند دارد و به به میلیون‌ها نفر در 10 کشور آسیایی و آفریقایی خدمات می‌دهد. لق شوالیه یا سر در سال  2010 به او اهدا شد.

Sir Fazle Hasan Abed

اما نفر بعدی کاملا برای ما آشناست: او تیم کوک -رئیس شرکت اپل- است، او در دو نیم سالی که ریاست اپل را برعهده گرفته است، رویکرد متفاوت بیاندیش یا thinking different را ادامه داده است و با عرضه محصولات تازه به روند موفقیت اپل ادامه داده است.

Tim Cook

جوان‌ترین فرد در فهرست، ملاله یوسف‌زی است، او مدافع سرسخت آموزش زنان است، ترور او توسط طالبان واکنش دنیا را برانگیخت، او حالا بهبود یافته است و یک فعال متعهد باقی مانده است. در این مورد توصیه می‌کنم این پست «یک پزشک» را بخوانید.

Malala Yousafzai

استرایو ماسی‌ییوا مؤسس شرکت ارتباطی Econet یکی از چهره‌های شاخص آفریقا است، او را قهرمان استفاده از فناوری برای بهبود زندگی میلیون‌ها نفر از ساکنان آفریقا می‌دانند.

جورج کندی -سرمربی تیم شنای دانشگاه جانز هاپکینز- در رده بعدی ایستاده است.

در سال 2005، یک فروشنده خودساخته مبلمان به نام جوکو ویدودو، شهردار شهر کوچکی در اندونزی شد. او توانست لیاقت خود را نشان بدهد و حالا فرماندار جاکارتا است و بخت آن را دارد که امسال رئیس‌جمهور اندونزی هم بشود.

اریک گریتنز -تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا- بر این باور است که رهبری حقیقی، جسارت مقابله با ترس‌ها و در آغوش کشیدن ترس‌ها و خوشامدگویی به رنج‌هاست. رهبر واقعی کسی است که در خط مقدم سخت‌کوشی و ایستادگی در مقابل رنج‌ها و دشواری‌ها باشد.

او حالا یک تشکیلات غیرانتفاعی را اداره می‌کند به نظامیان بازنشسته آمریکایی بعد از 11 سپتامبر، خدمات ارائه می‌کند.

در جایگاه بعدی وینتون مارسالیس، رهبر هنری جایز در مرکز لینکلن ایستاده است، او را نگهبان موسیقی جاز آمریکایی می‌دانند. او برنده جایزه پولیتزر است و نسلی از نوازندگان را پرورده است.

در جایگاه 40 یک هندی به نام آناند ماهیندرا ایستاده است که رئیس یک شرکت بزرگ فعال در زمینه خودرو، سرویس‌های کامپیوتری و صنایع هوایی است.

نانسی لوبین، مدیر یک تشکیلات غیرانتفاعی به نام Do Something، هم در میان رؤسای برتر قرار گرفته است.

رئیس یوتیوبسوزان وُجسیکی– در سال 1999 به گوگل پیوست و شانزدهمین کارمند شرکت محسوب می‌شود. نقش مدیریتی او در گوگل درخشان است و حالا او رئیس یوتیوب است.

Susan Wojcicki

در رده بعدی پیتر دیاماندیس قرار دارد که رئیس بنیاد X Prize است. او جوایز 10 میلیون دلاری برای تشویق شرکت‌های دنیا برای حل مشکلات و معضلات عمده دنیا، برقرار کرده است.

Peter Diamandis

تتیانا چورنوول، 34 ساله است، او یک خبرنگار و نماینده اوکراینی است. او یکی از نخستین گزارشگرانی بود که ثروت رئیس جمهور سابق اوکراین -ویکتور یاناکوویچ- را افشا کرد و متعاقب این کار با تهدیدهای زیادی مواجه شد. در روز کریسمس، به او حمله شد که منجر به مضروب شدن او شد. همین امر، بر عزم تظاهرکنندگان مخالف یاناکوویج افزود.

Tetiana Chornovol

جالب است بدانید که رئیس DARPA که واحد فناوری‌های پیشرفته ارتش آمریکاست، یک زن هندی‌تبار به نام آراتی پرابهاکار است. او زمانی که تنها 34 سال داشت، عهده‌دار ریاست یک اداره مهم دولت فدرال شده بود. گفته می‌شود او دارای کاریزمای زیادی است.

Arati Prabhakar

در رده 46 شهردار بارسلونا یعنی خاویر تریاس ایستاده است، او از سال 2011 شهردار شده است و در همین زمان این شهر عمده منطقه کاتالونیا را به هوشمندترین شهر هوشمند دنیا تبدیل کرده است و برای این کار از کمک شرکت‌های بزرگ سیسکو و مایکروسافت استفاده کرده است. او کوشیده است که شهروندان را از طریق سرویس‌های اقبل دسترسی با فناوری موبایل به هم متصل کند.

Xavier Trias

تشکیلات غیرانتفاعی Ushahidi به بارور شدن رشد سریع صنایع فناوری در شرق آفریقا کمک کرده است و افق تازه‌ای از نقش فناوری را نمایانده است. مؤسس و رئیس این شرکت یک بانوی 36 ساله به نام جولیانا روتیچ است.

Juliana Rotich

لاکشمی میتال را خیلی‌ها می‌شناسند، او صاحب بزرگ‌ترین شرکت تولید فلزات در دنیا یعنی شرکت ArcelorMittal است.

Lakshmi Mittal

قدرتمندترین زن استرالیا، گیل کلی است، او 67 سال دارد و رئیس بانک Westpac است.

یک قاضی 70 ساله به نام جد راکوف هم در فهرست است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تبدیل شخصیت‌های انیمیشن‌های و کارتون‌ها به نمونه‌های انسانی شبیه به آنها

در انیمیشن‌ها ما حیوانات را دارای شخصیت انسانی می‌کنیم، رخت و لباس به تنشان می‌کنیم، آنها را صاحب جامعه و شهر می‌کنیم و رفتارهای انسانی را به آنها منتسب می‌کنیم.اما تصور کنید که در کاری معکوس، این شخصیت‌های کارتونی را می‌توانستیم به…

بهترین زمان برای مسواک زدن بعد از غذا خوردن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مسواک زدن بعد از غذا خوردن 30 دقیقه بعد از غذا است. این به این دلیل است که وقتی غذا می‌خورید، باکتری‌های موجود در دهان اسیدی تولید می‌کنند که مینای دندان‌ها را نرم می‌کند و آن را در معرض آسیب‌های ناشی از مسواک زدن قرار…

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…

گران‌ترین پشم دنیا معلق به یک لاما است: پشم ویکونا

در اعماق کوه‌های آند پرو، حیوانی می‌چرخد که در سراسر جهان ارزشمند است. به خانواده لاماها تعلق دارد اما Vicuña نامیده می شود که با بدن باریک 1.8 متری بلند و یال درخشانش شناخته می شود. کت پشمی، شفاف و نرم و بی‌تردید گرم، گران‌تر از مرغوب‌ترین…

تاریخچه کامل ایستگاه فضایی میر شوروری

میر (به روسی:روشن. «صلح» یا «جهان») ایستگاه فضایی بود که از سال 1986 تا 2001 در مدار پایین زمین فعالیت می‌کرد و توسط اتحاد جماهیر شوروی و بعداً توسط روسیه اداره می‌شد.میر اولین ایستگاه فضایی ماژولار بود و از سال 1986 تا 1996 در مدار…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…
آگهی متنی در همه صفحات
10 نظرات
 1. zaman می گوید

  ممنون . مطلب خیلی جالبی است به من انگیزه بیشتری برای رسیدن به اهدافم می دهد

 2. جلال می گوید

  مطالبی که به آدم انگیزه می دهند. بسیار ممنونم.

 3. milad می گوید

  توی گزینش ملاحظات سیاسی کاملا لحاظ شده. در کل شده یه چیزی مثل اسکار یا نوبل. اونایی که یه عده دوست دارن باید برای دنیا بولد بشه.

  1. محمد می گوید

   شما میتونید همینجا حداقل قسمتی از اون افرادی که بولد نشدن و حقشون خورده شده! رو معرفی کنید تا خواننده های این پست در جریان قرار بگیرن 8->

 4. رحیم پوررحیمی می گوید

  من تو خوندن مطالب وقت کم میارم ! دست مریزاد دکتر.

 5. کوتاه کننده لینک می گوید

  مرسی
  یه سوال
  این ترتیب بر چه اساسی بوده
  محبوبیت ,قدرت سیاسی …

 6. امید از کردستان می گوید

  سال نو و آیین نوروز بر شما مبارک باد… توضیحات جایگاه 29، هووارد شولتز و کسب و کارش را با متن اصلی و خبر بی.بی.سی فارسی تطبیق دادم. اختلاف 9 هزار شعبه در دو منبع به نظرم عجیب است…
  http://www.bbc.co.uk/persian/business/2014/03/140320_u07_starbucks_beer_wine_expand.shtml

 7. حسین می گوید

  انتخاب کاملا سیاسی .
  همین پاپ فرانسیس مثلا برای مردم جهان چی کار کرده ؟ بحرین ، فلسطین و… هیچ کاری نکرده

  1. سبحان می گوید

   منم موافقم اشخاص زیادی هستند که جاهاشون خالیه و مشخصا نمیشدازونا نامی برد ……

 8. امیر مسکنی می گوید

  جالبه، دوتا برنده ی نوبل صلح که هر دو توی کشتار مسلمانان برمه دست دارن…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.