نوابغ بزرگ دنیا چگونه وقت خود را تنظیم می‌کردند؟

46

بیشتر ماها آخر شب، زمانی که می‌خوابیم، این آرزوی واحد را داریم: کاش شبانه‌روز بیشتر از 24 ساعت بود. اغلب ما، از کمبود وقت شاکی هستیم و در آخر شب، متوجه می‌شویم که کارهایی را انجام نداده‌ایم یا به صورت کامل به اتمامشان نرسانده‌ایم. مثلا ورزش نکرده‌ایم، کتابی را که دوست داشتیم بخوانیم، نخوانده‌ایم، وقتی برای دیدن فیلم یا سریال مورد علاقه خود نداشته‌ایم، زمانی برای گفتگو با اعضای خانواده برای ما باقی نمانده است و …

حالا تصور می‌کنید که نوابغ دنیا چطور وقت خود را تنظیم می‌کردند؟ آنها چگونه تعادلی بین کار حرفه‌ای و زمان استراحت خود برقرار می‌کردند یا احتمالا از چه کارهایی صرف‌نظر می‌کردند تا به کار اصلی خود برسند؟

اپنها سؤالاتی هستند که در این پست می‌خواهیم با تعدادی نمودار به آنها پاسخ بدهیم.

توجه داشته باشید که در همه موارد، ساعت به صورت 24 ساعته ترسیم شده است، یعنی نیمه شب را درست در جای ساعت 12 می‌بینید و ظهر را در پایین، در جای معمول ساعت شش.


از گوستاو فلوبر شروع می‌کنیم:

4-6-2014 9-39-51 PM

گوستاو فلوبر Gustave Flaubert یکی از نویسندگان تأثیرگذار قرن نوزدهم فرانسه  و از جمله بزرگترین رمان‌نویسان دنیا بود. او الهام‌بخش نویسندگانی چون گی دو موپاسان، امیل زولا و آلفونس دوده بوده است.

آثار فلوبر به دلیل ریزبینی و دقت فراوان در انتخاب کلمات، آرایه‌های ادبی، و به طور کلی زیبایی‌شناسی ادبی، در ادبیات زبان فرانسوی کاملاً منحصربه‌فرد می‌باشد. کمال‌گرایی وی به اندازه‌ای بود که هفته‌ها به نوشتن یک صفحه وقت سپری می‌نمود، و به همین دلیل، در طول سالیان نویسندگی خود تعداد کمی اثر از خود بر جای گذاشت. او پس از نوشتن، آثار را با صدای بسیار بلند در اتاق کار خود، که آن را فریادگاه می‌نامید، می‌خواند تا وزن، آهنگ و تأثیر واژگان و جملات را بسنجد

میزان زیادی از شهرت فلوبر، مدیون نوشتن نخستین رمانش -مادام بوآری- است.

همان طور که می‌بینید او بین ساعت 9 تا 3 شب روی رمان مادام بوآری کار می‌کرد و بعد تا ساعت 10 صبح می‌خوابید. او هر روز 5 ساعت تمام، مطالعه هم می‌کرد و برای خانواده‌اش هم وقت می‌گذاشت.

بعد از آن نوبت می‌رسد به بتهوون که نیازی به توضیح و معرفی ندارد، اما اگر مایل بودید می‌توانید زندگینامه کوتاه او را که پیش از این در یک پزشک نوشته بودم، بخوانید.

4-6-2014 9-46-37 PM

چیزهایی که در مورد او جالب هستند اینها هستند: 8 ساعت خواب در شبانه‌روز – اهمیت به صبحانه – کار صبحگاهی که تا ساعت دوی عصر ادامه می‌یافت.

چیز جالب دیگر اختصاص زمانی برای قدم زدن بود، ظاهرا به صورت مرتب در حین قدم زدن ایده‌هایی به ذهن بتهوون می‌رسید و برای همین او همیشه با خودش مداد و کاغذ داشت.

نوبت می‌رسد به ولفگانگ آمادئوس موزارت.

4-6-2014 10-35-35 PM

در مورد موزارت چیزی که جالب است این است که او در شبانه‌روز فقط 5 ساعت می‌خوابید و در دو نوبت صبح و شب مشغول نوشتن موسیقی‌های شاهکار خود می‌شد. چیز شاخص دیگر این است که او هر روز صبح، یک ساعت را صرف پوشیدن لباس‌های و آراستگی خود می‌کرد!

توماس مان نویسنده مشهور آلمانی و خالق آثاری مثل تریستان، گرسنگان، تونیو کروگر، ساعت دشوار، در آینه، اعلی‌حضرت، فونتان پیر، شامیسو و مرگ در ونیز است. در سال ۱۹۲۴ کتاب کوه جادو را منتشر کرد که باعث شد شهرت او دو چندان شود. در فاصله سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۶ کتاب‌های گوته و تولستوی، گفتار و پاسخ، تلاش‌ها، یادداشت‌های پاریس را نوشت. در سال ۱۹۲۹ جایزه نوبل ادبیات به او اهدا شد. او نخستین آلمانی بود که این جایزه را به دست آورد.

در سال ۱۹۳۳ دولت هیتلر او را مورد تعقیب قرار داد و ناچار از آلمان به سوئیس رفت. درفاصله سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۴ در رادیو آمریکا برنامه اجرا کرد و در سال ۱۹۴۹ در جشن ۲۰۰ سالگی گوته بعد از ۱۵ سال تبعید به آلمان بازگشت. در همان سال دولت آلمان شرقی جایزه ادبی گوته را به او اهدا کرد و دکترای افتخاری دانشگاه آکسفورد را کسب نمود. در ۱۹۵۳ دولت فرانسه نشان افتخار صلیب لژیون دونور را به او هدیه داد و دانشگاه کمبریج نیز دکترای افتخاری به او اعطا کرد.

4-6-2014 10-44-42 PM

چیزهای جالب در تقویم کاری او، هشت ساعت خواب در شبانه‌روز. خواب عصرگاهی و کار در بین ساعت‌های 9 تا 12 صبح است. باقی ساعات او صرف خواندن، قدم زدن و معاشرت با مردم می‌شد.

زیگموند فروید، شش ساعت خواب شبانه داشت. 4 ساعت صبح‌ها بیمارانش را روانکاوی می‌کرد. شش ساعت هم عصرها مشغول این کار بود و دو ساعت و نیم در آخر شب مطالعه می‌کرد و مقاله می‌نوشت.

4-6-2014 11-02-33 PM

امانوئل کانت از جمله مشهورترین فیلسوف‌های قرن هجدهم بود. کانت در زندگی نظمی استثنایی داشت. او هر کارش را در ساعتی مخصوص به خود انجام می‌داد و ذره‌ای از آن تخلف نمی‌کرد. بین مردم شهرش این جمله رایج بود که: می‌توانید ساعتتان را با کارهای کانت تنظیم کنید.

4-7-2014 12-11-56 AM

در تصویر زیر هم نظم کار او مشهود است: او بین 10 شب تا 5 صبح می‌خوابید و از شش صبح مشغول به کار می‌شد. خورد و خوراک و پیاده‌روی‌های او مطابق یک نظم خاص انجام می‌شد.

مایا آنجلو، متولد ۴ آوریل ۱۹۲۸ در سنت لوئیس ایالت میزوری) شاعر و بازیگر آمریکایی است. او به خاطر کتاب شش جلدی‌اش که شامل شرح حال خودش از کودکی تا بزرگسالی است بسیار مشهور است، او در سال ۱۹۷۰ در سن ۴۷ سالگی اش مجموعهٔ شعرش جایزهٔ پولیترز را برد.

4-6-2014 11-37-52 PM

او عادت داشت که از اول صبح تا ساعت 2 عصر در هتل‌ها و متل‌ها قلم بزند و عصر را صرف کارهای شخصی‌اش بکند.

جان میلتون شاعر و نویسنده قرن هفده انگلیسی است. مهمترین اثرش بهشت گمشده نام دارد. وی مقالات بحث برانگیزی در خصوص آزادی انتشار، آموزش و حذف سانسور نگاشت.

4-6-2014 11-41-52 PM

تقویم کاری بالزاک، رمان‌نویس مشهور فرانسوی، بسیار متفاوت با بقیه بزرگانی است که تا حالا بررسی کردیم. همان طور که می‌بینید او بین ساعت 6 عصر تا یک شب می‌خوابید. بعد بین یک شب تا هشت صبح می‌نوشت. یک ساعت و نیم چرت می‌زد و بعد دوباره تا 4 عصر می‌نوشت!!

4-6-2014 11-44-56 PM

ویکتور هوگو، صبحش را با خواندن نامه‌های معشوقه‌اش و خوردن دو تخم‌مرغ خام شروع می‌کرد، حدود ظهر در وان آب یخ استحمام می‌کرد! و بین 6 تا 8 شب می‌نوشت.

4-6-2014 11-47-40 PM

چارلز دیکنز هم صبح‌کار بود و عصرها کارهای شخصی‌اش را می‌کرد و با خانواده و دوستانش وقت می‌گذارند.

4-6-2014 11-48-33 PM

«دبلیو.اچ اودن»، شاعر سرشناس انگلیسی – آمریکایی، در دو نوبت صبح و عصر کار می‌کرد.

4-6-2014 11-50-10 PM

چارلز داروین بین 12 شب تا هفت صبح می‌خوابید. اول صبح قدم می‌زد و صبحانه‌ای را به تنهایی میل می‌کرد. بعد تا ظهر کار می‌کرد. عصرها بیشتر کارهای شخصی‌اش را می‌کرد و بعد بین ساعت 10 تا 12 شب، در رختخواب در مورد سؤالاتی که در ذهنش ایجاد شده بود، اندیشه می‌کرد و سعی می‌کرد آنها را حل کند.

4-6-2014 11-52-45 PM

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی -آهنگساز مشهور روسی- در شبانه‌روز هشت ساعت می‌خوابید و د ردو نوبت صبح و عصر، به مدت دو ساعت آهنگ‌های مشهورش را تصنیف می‌کرد.

4-7-2014 12-15-55 AM

لو کوربوزیه ( ۱۸۸۷ –  ۱۹۶۵)، معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی بود. وی به عنوان یکی از اولین پیشگامان معماری مدرن و سبک بین‌المللی مشهور است. او بین 11 تا شش صبح می‌خوابید و بعد یکسره بین بین 8 صبح تا پنج و نیم عصر کار می‌کرد.

4-6-2014 11-57-44 PM

بنجامین فرانکلین ( ۱۷۰۶، ۱۷۹۰) یکی از بنیانگذاران ایالات متحده است.فرانکلین یک دانشمند، نویسنده برجسته و چاپخانه‌دار، طنزنویس، نظریه پرداز سیاسی، سیاستمدار، رئیس پست، مخترع، فعال مدنی و دیپلمات بود. به عنوان یک دانشمند، او یکی از چهره های بزرگ در روشنگری آمریکا و تاریخ فیزیک برای کشف هایی که کرده بود و نظریه هایش در مورد برق است. میله برق گیر، عینک دو کانونی، اجاق گاز فرانکلین، کیلومتر شمار اتومبیل، و شیشه آرمونیکا از اختراعات او هستند. همچنین او نخستین کتابخانه عمومی در امریکا و نخستین ایستگاه آتش نشانی پنسیلوانیا را ایجاد کرد. او بین 8 تا 12 صبح و 2 تا 6 عصر کار می‌کرد.

4-7-2014 12-00-12 AM


همان طور که می‌بینید ساعات زیاد و منظم خواب شبانه، یکی از رموز موفق این نوابع بود. بیشتر آنها هم از ساعات اول صبح به خوبی استفاده می‌کردند، به وعده غذایی صبحانه اهمیت خاصی می‌دادند و قسمت مهمی از کارهایشان یا تمام آن را در صبح انجام می‌دادند. چیز مهم دیگر صرف ساعات زیاد به صورت متمرکز، روی کارهایشان بود.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

21 مهارتی که ای کاش در مدرسه یا جای دیگر مقدمات آنها را به ما می‌آموختند!

درس و دانشگاه بسیارند، اما وقتی وارد کار واقعی و زندگی می‌شوید می‌بینید که مهارت‌های زیادی لازم دارید تا تبدیل به یک آدم موفق شوید یا به آرامش و خوشبختی بیشتری در زندگی برسید. گاهی دوره‌های آموزشی خوبی برای آنها وجود دارد و گاهی هم باید…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

شوخی با مجسمه‌ها – وقتی حال مردم خوش است!

شوخی و طنز هم حال و هوای خاص خودش را می‌طلبد. مردم اگر از نظر پیشبینی شرایط اقتصادی آینده و وضعیت رفاه اکنون، آرامش و اطمینان خاطر لازم را داشته باشند و اگر بتوانند خود مقوله فرهنگ و اخلاق و دانش خود را ارتقا بدهند، شرایظ ظاهری و باطنی دیگر…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
46 نظرات
 1. poor می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید به خاطر وبسایت خوبتون که چند ساله که دنبالش میکنم
  کاش از بزرگان علمی و دینی خودمون هم مینوشتید هر چند که میدونم باعث زحمت بیشترتون میشه
  ..

 2. سید عماد رضوی می گوید

  برنامه ی روزانه ی من شبیه هیچ کدوم از نوابغ جهان نبود :))
  ینی یه نابغه پیدا نمیشه که بخش سمت راست نمودارش کلا سفید باشه ؟ :))

  1. رضا می گوید

   چرا من یا خود شما 🙂

   1. ZigOoL می گوید

    منم هستم … شدیم سه نفر! گیو می فایو !!

   2. عسل می گوید

    من نیز :دی
    شدیم 4نفر

    1. پرهام می گوید

     من نیز.
     5نفر

 3. محسن حائری می گوید

  سلام دکتر
  یک انتقاد کوچک دارم.

  شما بسیار پیش می‌آید که در پست‌هایتان اشاره به «نوابغ»، «مشاهیر»، «دانمشندان» و… میکنید. اما تقریبا هر دفعه، افرادی که نامشان را می‌آورید، از خارج از محدوده‌ی جغرافیایی خاور میانه است. (که البته فکر میکنم به خاطر منابع مطالب شماست که اکثرا غربی می‌باشند)
  خوشبختانه کشور ما (و تا حدودی کشورهای همسایه) نوابغ و دانشمندان و مشاهیر بسیاری داشته‌اند که بررسی احوال آن‌ها نیز بسیار شایسته و قابل استفاده است، اما شما در پست‌هایی مثل این پست، اشاره‌ای به آن‌ها نمیکنید!

  پ.ن: من به شخصه تقریبا تمامی مطالب وبلاگ شما را با دقت می‌خوانم و لذت و استفاده می‌برم. اگر انتقاد می‌کنم فقط به خاطر علاقه‌ایست که به شما و وبلاگ‌تان دارم. امیدوارم از من دلگیر نشوید. متشکرم.

  1. حسین می گوید

   دقیقا من هم همین مشکل رو با این مدل مطالب دارم!

  2. ELCHE می گوید

   اینکه انسان ها در چه حدود جغرافیایی زندگی کردند و مطالب از کدوم حوزه زیستی هست اصلا مهم نیست.
   مهم این هستش که یک انسان تا چه حد مفید باشه.حالا چه از خاور میانه باشه چه از خاور دور.
   همه جای عالم سرای من است.
   اینکه انسان ها از چه رنگ و نژادی هستند و یا پیرو چه دین و مذهبی اصلا مهم نیست.
   مهم انسان بودنِ آدم هاست.

 4. مجید می گوید

  ظاهرا یا مشکل مالی نداشتند، یا فارق از مسائل مادی زندگی می کردند که مجبور به اضافه کار و یا کار دوم و سوم نداشتند و می تونستن منظم برنامه ریزی کنن. 🙂
  جدای از شوخی، این افراد بغیر از نظم ظاهری، نظم فکری و نبوغ و یا ممارستشون در کار، باعث موفقیت آنها شده بوده. در واقع نبوغ و ممارست ذاتی + نظم در خواب و کار و خانواده، باعث برجسته شدندشون شده.

 5. محسن زین العابدینی می گوید

  زمان جمله معروفی را می خواندم که می گفت: “سهم هر کس از زندگی به اندازه نظمی است که رعایت می کند”.

 6. محسن می گوید

  مقاله خوبی بود.
  ساعت‌های طلایی در هر فرد متفاوت است، ولی به صورت کلی ساعت‌های ابتدایی صبح معمولا بیشترین بازدهی را در افراد مختلف دارد.
  مثال قدیمی “سحرخیر باش تا کامروا شوی”، چندان بی‌حکمت نیست!

 7. بابک می گوید

  قابل توجه اونایی که شب نمی خوابند (بخصوص الان که اینترنت شبها ارزون تره) وجه مشترک بیشتر موارد فوق اینه که شبها می خوابیدند!

 8. ساسان می گوید

  سپاس بابت این مطلب فوق العاده
  خیلی خوب بود
  صبح زود معجزه میکنه 🙂

 9. pedar می گوید

  اگه دقت کنید میبینید اکثرا مجرد بودن …….
  مگه میشه متاهل باشی و یا با کسی باشی و بتونی موفق باشی (در ایران که دیگه خیلی خیلی نمیشه ) …

  1. شهرزاد می گوید

   واقعا به نظرم خیلی مسخره بود حرفتون. چه ربطی داره اصلا؟??آدمی که بخواد موفق شه زمانشو تنظیم میکنه هم به همسرش برسه هم به کارش

 10. عاطفه می گوید

  با تشکر از مطالب مفیدتون
  صبح عنوان مطلبتونو تو ایمیلم دیدم ولی چون کلاس داشتم نخوندمش ولی ذوق داشتم زودی بخونمش.سر کلاس بچه ها هیچ کدوم از مطالب قبل عید رو یادشون نمیومد و تو تعطیلات سه هفته ای دانشگاه وقت نکرده بودن بخونن!!!!! ازمن اصرار از اونا انکار!!!!
  کاش از برنامه های دانشمندهای عصر خودمون که اینترنت و ماهوراه و تلویزیون وقت کمی میگذارن برامون هم بنویسین

 11. ویدا می گوید

  مرسی از متن خوبی که ترجمه کردید.
  اما چندتا نکته:
  1. این بزرگان اساسا چیزی تحت عنوان “زندگی کارمندی” رو تجربه نکردن. یعنی روش امرار معاششون با یه کارمند فرق می‌کرده پس برنامه ریزی براشون راحت‌تر بوده.
  2. تو دوره ای زندگی می‌کردن که واسه خیلی کارها مجبور نبودن ساعت‌ها تو ترافیک باشن و وقتشون اون مدلی بر باد بره.
  3. اینترنت نداشتن! و فکر کنم زندگی برنامه خیلی‌ها قبل از همه‌گیر شدن اینترنت با الان تفاوت زیادی داشته.
  4. این آمار برای یه دوره خاصی از زندگیشون بوده و مشخصا همواره از این نظم پیروی نمی‌کردن.

 12. رهایی می گوید

  چه قدر نقش خانواده ها کمرنگ بود 🙁

  1. پری می گوید

   موافقم خیلی هاشون این قسمت رو تو برنامه ریزی هاشون نداشتند

 13. میثم می گوید

  سلام
  در صورتی که ممکنه،درباره برنامه روزانه نوابغ و افراد برجسته ای مطلب بنویسین که مربوط به همین دهه اخیر باشند،بعید می دونم هیچ کدوم از این نوابغ با این برنامه کاری توی زمان حال حتی از پس گذران زندگی روزانه شون بر میومدند!

 14. ساغر می گوید

  سلام و ممنون از مطالب ارزشمندتون و سایت خوبتون. ممنون میشم اگر امکانش هست مشابه همین مطلب رو در مورد نوابغ و دانشمندانی که در حال حاضر با شرایط اجتماعی و امکانات و تکنولوژی های موجود که تعاریف زندگیها و زمان رو نسبت به گذشته تغییر داده زندگی می کنند بگذارید .

 15. مجتبی می گوید

  مقاله ی خیلی با ارزشی بود. دستتون در نکنه.

  در زمان حال هم میشه یه برنامه ی درست متناسب با شرایط کنونی درست کرد. هر کسی به شرایط خودش می تونه این کار رو بکنه
  مثل همین نوابغ که یکیشون ساعت 10 شب میخوابیده یکیش ساعت 3 صبح 🙂

  ترافیکم جای خود اما اگه شما بتونید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید میتونید زمان مطالعه کردن خودتون رو در این مدت انجام بدید.

 16. ناصر می گوید

  برنامه من : ساعت 11 شب تا 5:30 صبح می خوابم، 5:30 تا 6:20 دوش میگیرم حاضر میشم، میرم سرکار، تا 5 بعد از ظهر سرکارم، ساعت 6 بر میگردم خونه، 6:30 تا 9:30 میرم مسافر کشی، 9:30 تا 10 شام می خورم، 10 تا 11 تلویزیون می بینم و با زنم دعوا می کنیم. 11 می خوابم. بفرمائید چرا من نابغه نشدم !!!

  1. masoud می گوید

   خوبه دوستان هم مثه این برادر برنامه ی خودشون رو بگند مقایسه جالبی میشه

 17. امیرحسین می گوید

  سلام.من کامنتهای دوستان رو خوندم.
  باور کنید بر طبق نظم میشه پیش رفت ولی باید یک قانون رو رعایت کنید.
  به ازاء هر چیز باارزش که بدست می آوریم یک چیز بی ارزش باید از دست بدیم.
  همین.
  امتحان کنین پای من.
  هر موقع رفیق بازی و شب بیداری رو رها کردیم صبح سرحال میشیم و کارهامون رو با نظم انجام می دیم.

 18. طراحی داخلی می گوید

  بسیار متن جالب و تامل برانگیزی بود . سپاس از شما آقای مجیدی عزیز

 19. سعید می گوید

  آقای دکتر مطلب جالبی بود … ولی فکر کنم جدا از اینترنت رایگان شبانه سکوت هم برای مطالعه و فکر کردن خوب باشه به شرطی که روز وقتی و فرصتی برای استراحت باشه …

  اما داشتم به اون پست فکر می کردم که با توجه به این پست می بینم زیاد هم بیراه نبود

  http://1pezeshk.com/archives/2014/04/why-i-left-medicine.html#more-42042

 20. م.رستمی می گوید

  سحر خیزی وجه اشتراک همشونه

 21. فوق العاده کاربردی بود.

 22. ashan می گوید

  وقتی بعد از ظهر این مطلب رو خوندم تونستم مدیریت زمان رو بهتر درک کنم و واسه اولین بار امشب انجامش دادم که نتیجه داد
  مرسی از مطلب عالیتون دکتر

  دکتر میخوام فیلد وبسایت رو پر کنم همش ارور url میده هر کاری میکنم درست نمیشه

 23. لیلا می گوید

  سلام، خیلی ممنون، مطلب خیلی جالب و مفیدی بود. برای من همچین مطلبی لازم بود.

 24. مصطفی می گوید

  ای بابا ما که با این اینترنتوم مجبوریم شبا تا ساعت 1 بیدار بمونیم تا بتونیم از ترافیک رایگان شبانه استفاده کنیم پس رسما باید بیخیال زود خوابیدن بشیم . صبحا هم که مجبوریم ساعت 7 بیدار شیم ، از 7 صبح تا 2 بعد از ظهر هم که سرکاریم اونم با حالت خواب آلود ، بعد از ظهر میاییم 2 ساعت میخوابیم ، بعدش هم بیکار !

  1. فرزاد می گوید

   internet download managerچاره مشکل شب شماست 🙂
   سیستمو روشن میذاری بعد نرم افزار رو تنظیم میکنی که ساعت 1 شروع به دانلود کنه میتونی تنظیم کنی سر موقع خاص دانلود رو قطع کنه وکامپیوتر رو هم خاموش کنه 😉

 25. mahtab می گوید

  نابغه بودن یک ذاته! اکتسابی نیست، همین هنر برنامه ریزی کردن در شرایط خاص و اجرا کردنش هست که انسانهایی رو در زمره نوابغ قرار میده! ترافیک ، مسایل مالی و مشکلات امروز ما مختص این عصر هستن و مسلما در عصر و زندگی شصی تک تک نوابغ دنیا این مشکلات به شکل دیگه ای موجود بوده. اساسا نبوغ آدمی جز در بحران و سختی آشکار نخواهد شد.
  ارادتمند
  مهتاب

 26. علی می گوید

  نمودار رو دقیق شرح ندادید به صورت کلی توضیح دادید . ممنون

 27. بابك می گوید

  بسیار متشکر از زحمت قابل توجهی که کشیدید. ضمن احترام به نظر کلیه عزیزان؛ فکر می کنم در صورتی که تمایل صرفا به فهمیدن حقیقت باشه؛ غربی بودن یا وطنی بودن افرادی که تونستن کاری برای این دنیا بکنن هیچ اهمیتی نداره. پژوهش زیبای حضرت عالی نشون می ده که نظم و ممارست کلید این هست که بتونین سهم بیشتری از توانمندی خودتون را بروز بدین. بدون شک این برای هر اندیشمندی صادق بوده از جمله شخصیتهای برجسته کشور عزیزمون.
  باز هم بسی تشکر از زحمت منحصر به فردی که کشیدین.

 28. قدیر می گوید

  بدون شرح:
  دوقرن سکوت دکتر عبالحسین زرین کوب
  “نبوغ یعنی تبدیل محدودیت به ارزش”

 29. کارشناس وایمکس می گوید

  مرفه های بی درد بودن همه شون
  مثل علی بی غم های ما
  فقط اینا مغزشون بهتر کار می کرده

 30. فرشاد می گوید

  این پست رو گذاشته بودم سر فرصت مناسب بخونم. واقعاً جالب بود. ممنون دکتر.

  1. آتنا حسینی می گوید

   موافقم واقعا عالیه

 31. مهدي ملکي می گوید

  سلام . سایت جالبی دارین ( کلا )
  لطفا برای متن ها text-align : justify تنظیم کنید
  توی گوشی که خیلی زیبا نیست با شرایط فعلی

 32. آتنا حسینی می گوید

  واقعا در این سطح مطلب خواندن لذت بخشه و خیلی میتونه موثر واقع بشه ممنون

 33. امیر می گوید

  سکوت شب واسه همه شون مهمه چون در شب حتی پرنده ها هم خوابند و سکوت منم یک نابغه هستم

 34. ارس رایان می گوید

  کاش نوشته های کنار ساعت فارسی بود تا راحت تر درک می کردیم . فکر نکنم بخش بزرگی از مردم ایران معانی کلمات رو بلد باشن .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5