معرفی ۸ کتاب (به مناسبت نمایشگاه کتاب تهران)

6

این روزها نمایشگاه کتاب تهران در حال برگزاری است، در «یک پزشک» کتاب‌های زیادی برای معرفی داریم که تصور نمی‌کنم به زودی از عهده معرفی آنها برآیم، اما در همان حد که امروز فرصتش مهیا شده است، سعی می‌کنم کتاب‌هایی خوب در ژانرها و سبک‌ها مختلف معرفی کنم.

۱۰۰ فیلم بزرگ جهان – نوشته راجر ایبرت

5-6-2014 6-06-41 PM

مدتی قبل سینما، یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین منتقدان خود را از دست داد. بسیار از نشریات و منتقدان ایرانی عادت داشته و دارند که هنگام صحبت از فیلمی، نظر راجبر ایبرت را هم به گفته یا نوشته خود ملحق کنند.

کتاب ۱۰۰ فیلم بزرگ جهان که انتشارات جویا با ترجمه امیرحسین قاسمی منتشر کرده است، کتابی است که خواندنش را به ۳ دسته توصیه می‌کنم:

۱- آنهایی که می‌خواهند با حساب و کتاب تعدادی از کلاسیک‌های خوب سینما را ببینند.

۲- آنهایی که این کلاسیک‌ها را دیده‌اند، اما می‌خواهند تجدید خاطره‌ای با آنها بکنند و نظر راجر ایبرت را در مورد آنها بدانند.

۳- منتقدان حرفه‌ای سینما

این کتاب ۵۸۲ صفحه دارد و قیمت‌اش ۳۵ هزار تومان است.

شرکت سهامی آدم‌های مصنوعی – نوشته ری برادبری

5-6-2014 6-07-08 PM

ری برادبری که اصولا نیازی به معرفی ندارد. با همه کم‌رونقی بازار کتاب‌های داستان‌های علمی-تخیلی هنوز هم گاهی شاهد نشر ترجمه‌هایی خوب هستیم.

کتاب شرکت سهامی آدم‌های مصنوعی را نشر گل‌آذین در ۱۶۴ صفحه، به قیمت ۸ هزار تومان منتشر کرده است.

این کتاب مجموعه‌ای است از ۹ داستان علمی – تخیلی.

قرمز – نوشته اووه تیم

5-6-2014 6-07-29 PM

ما اووه تیم – نویسنده آلمانی- را از هفت هشت سال پیش با ترجمه کتاب «مثلا برادرم» شناختیم، این بار انتشارات مؤلف کتابی دیگر از او را با عنوان قرمز و نام اصلی Rot در ۴۰۹ صفحه و به بهای ۱۸ هزار تومان منتشر کرده است.

در توضیح این رمان آمده است: «رمان قرمز نقبی به گذشته است. از آمال و آرزوهای جوانان نسل ۶۸ برای برقراری جامعه‌ای بر مبنای عدالت اجتماعی، برابری و برادری می‌گوید، از جنایات کمونیستی و جامعه غرب، از لجام‌گسیختگی منطق سرمایه، از پاشیده شدن بنیان خانواده، از تنهایی پیرمردان و پیرزنان، از سقوط ارزش‌های اخلاقی، از تاریخ تاریک آلمان در قرون اخیر و از وحشت از تلاش مجدد این کشور برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت جهانی و تکرار احتمالی تاریخ وحشتناک این کشور. از با ارزش بودن زندگی.»

در جنگل‌های سیبری – اثر سیلون تسون

5-6-2014 6-07-45 PM

گاهی خسته و ملول از زندگی در جامعه شلوغ و پرنیزنگ، با خود می‌گوییم که کاش فرصتی پیش می‌آمد تا مدتی به تنهایی در طبیعت بکر زندگی کنیم و لختی بیاندیشیم.

اگر جزو این دسته از آدم‌ها هستید « درجنگل‌های سیبری» را به شما توصیه می‌کنم، سیلوت تسون در این کتاب تجربه شخصی خود را از شش ماه زندگی در جنگل‌های سیبری بیان کرده است.

کتاب در فرانسه با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است.

انتشارات فرهنگ تارا این کتاب را با ترجمه پریزاد تجلی در ۲۳۵ صفحه و به بهای ۹۸۰۰ تومان منتشر کرده است.

شب‌هنگام در شیلی – نوشته روبرتو بولانیو

5-6-2014 6-07-59 PM

روبرتو بولانیو، نویسنده و شاعر شیلیایی، در ۱۵ جولای سال ۲۰۰۳ میلادی و در حالی که ۵۰ سال داشت، درگذشت. برخی او را از پیشگامان موج نو در داستان‌نویسی آمریکای جنوبی می‌دانند. او با اظهارات جنجالی خود درباره شیوه رئالیسم جادویی و نظرات منفی‌اش درباره نویسندگان مطرحی مانند گابریل گارسیا مارکز و ایزابل آلنده نیز شهرت بیشتری به دست آورد، اما همین انتقادها سبب شدند تا مدت‌ها در کشورهای انگلیسی‌زبان نویسنده محبوبی نباشد.

«شرم نوشتن»، «ستاره دوردست»، «موسیو پین و دو داستان دیگر» برخی از آثار ترجمه شده از بولانیو در ایران هستند.

شب هنگام در شیلی، داستان مردی خیال پرداز و سودایی است که در حال مرگ، برای دفاع از خود در برابر اتهاماتی که موجودی خیالی ملقب به طفل فرتوت به او وارد نموده، زندگی خود را روایت می کند. نام مرد که کشیش، منقد ادبی و شاعری شیلیایی است سباستیان یوروتیا لاکروآ است و کتاب تماماً تک گویی اوست.

زمان داستان سالهای دهه سی تا نود میلادی و به لحاظ سیاسی در بر گیرنده سالهای حکومت سالوادور آلنده تا دوران پس از کناره گیری پینوشه از قدرت است.

این کتاب را انتشارات مروارید در ۱۵۰ صفحه و بهای ۶۸۰۰ تومان منتشر کرده است.

لاله سیاه – نوشته الکساندر دوما

5-6-2014 6-08-14 PM

لاله سیاه داستان زندگی انسانی است به نام « کورنلیوس ون برن» که لاله سیاه بی نظیری را پرورش داده است. اما از بخت بد به زندان می افتد و در مدتی که در زندان به سر می برد همسایه بد ذاتش لاله بی نظیر وی را می دزدد. اشاره‌های تاریخ این داستان به وضعیت سیاسی هلند در سال ۱۶۷۲ بر می گردد. الکساندردوما در نوشتن این رمان از زندگی واقعی” جان” و ” کورنلیوس دوویت” که هر دو در این وقایع سیاسی به اعدام محکوم شدند، الهام گرفته است.

این رمان تا پیش از این چند بار ترجمه شده بود، این بار انتشارات جامی این کتاب را با ترجمه آرش پوینده در ۳۰۳ صفحه و بهای ۱۲ هزار تومان منتشر کرده است.

راهبی که فراری‌اش را فروخت – اثر رابین اس شارما

5-6-2014 6-08-28 PM

یک کتاب خوب و پرفروش که در قالب یک داستان و مکالمه دو دوست، درس‌هایی برای ارتقای معنوی و فلسفه زندگی به شما می‌دهد. یک وکیل بعد از حماع قلبی، خانه و خودروی فراری‌اش را می‌فروشد و رهسپار کوه‌های هیمالایا می‌شود و در این مسیر درس‌هایی برای زندگی بهتر می‌آموزد.

این کتاب را انتشارات آینده درخشان در ۲۳۶ صفحه و بهای ۱۳۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

شوهر کمونیست من – اثر فیلیپ راث

5-6-2014 6-08-41 PM

«شوهر کمونیست من» از جمله آثار سیاسی فیلیپ راث است که در زمان انتشارش با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شد. راث که همواره از مخالفان محافظه‌کاران آمریکایی بوده، در این اثر نیز روی مساله‌ای دست می‌گذارد که با سیاست‌های آمریکا در پیوند است. او در این کتاب به تصفیه‌های «کمیته فعالیت‌های ضدآمریکایی کنگره آمریکا» می‌پردازد و نشان می‌دهد که چگونه اخلاق‌مداری‌های محافظه‌کارانه در آن اقدام فاشیستی که به رهبری کسانی چون جو مک‌کارتی و ریچارد نیکسون انجام شد، بهانه‌ای برای سرکوب‌های وسیع به بهانه مبارزه با کمونیسم و عناصر نفوذی آن در میان محافل روشنفکری و هنری آمریکا شد.

شوهر کمونیست من، به‌تازگی با ترجمه فریدون مجلسی به فارسی منتشر شده و مترجم در بخشی از یادداشتی که در ابتدای کتاب چاپ شده آورده: «نکته جالب این کتاب این است که نخستین برخورد و تماس قهرمان داستان با چپ‌گرایی و کمونیسم طی دوسال اقامت او در جنوب ایران، به‌عنوان گروهبان ارتش آمریکا و مامور باراندازی کشتی‌های آمریکایی که مهمات و کمک‌های نظامی آمریکا را برای ارسال به شوروی و تقویت جبهه شرق در خرمشهر و بوشهر تخلیه می‌کرده‌اند، رخ می‌دهد؛ و نیز در جذابیت‌های تبلیغات کمونیستی، میان خصوصیات اشخاص و نوع و ادبیات آن تبلیغات شباهت‌هایی با آنچه در همان زمان در ایران می‌گذشت به چشم می‌خورد. ضمنا نوع هراس و تعقیب و پاکسازی‌های سال‌های اولیه دهه ۱۹۵۰ در آمریکا شباهت بسیار با تعقیب و هراسی دارد که پس از واقعه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲/۱۹۵۳ نسبت به عناصر مشابه در ایران رخ داد!»

این کتاب را انتشارات نیلوفر در ۴۲۴ صفحه و بهای ۱۸۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

 
6 نظرات
 1. سینا می گوید

  ممنون از معرفی شما،
  ورود منو به یکی ها (یک دانشمند) تبریک بگید.
  بالاخره منم یک شدم. ها ها

 2. محسن برجی می گوید

  پیشنهادات خوبی است.
  “شرکت سهامی آدم‌های مصنوعی” برادبری توصیه می‌شود.

 3. نیلوفر می گوید

  خیلی ممنون از شما…

 4. Sima Fallah می گوید

  سلام.
  ممنون آقاى دکتر.
  میگم اپلیکیشن شما رو گوشى من هیچ مطلبى رو باز نمیکنه.فقط صفحه اصلى رو داره که تیترها رو زده.

 5. بابک می گوید

  اتفاقی به این لینک در گوگل برخوردم: دانلود پی دی اف یکی از ۸ کتاب فوق البته به زبان انگلیسی! امیدوارم مفید باشد.
  http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0CDgQFjAC&url=http%3A%2F%2Fkhg.edu.vn%2Fupload%2Ffile%2FeBook_The%2520Monk%2520Who%2520Sold%2520His%2520Ferrari_Robin%2520S.%2520Sharma.pdf&ei=wcJpU_i6M9iwyASWq4KAAQ&usg=AFQjCNGJn53LYFmyPCRhh5iukFAHNKrJ8g

 6. علیرضا می گوید

  کتاب راهبی که فراری اش را فروخت جز کتابهای مدیریتی هستش که مشابه اون رو بسیار میتونیم تو بازار پیدا کنیم با این تفاوت که این کتاب بصورت مکالمه دو دوست نوشته شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.