فوجیتسو، کاهو می‌کارد

8

آشناتک: ممکن است تا چند سال آینده اپل، مایکروسافت و گوگل به کشاورزی روی بیاورند. این اتفاق اکنون برای فوجیتسو و توشیبا افتاده است! فوجیتسو، از اتاق تمیزی که قبلا برای تولید تراشه‌های نیمه‌رسانا مورد استفاده بود، برای کشت کاهو استفاده می‌کند.

اتاق تمیز، محیط کاملا ایزوله‌ای است که آلودگی‌های آن در حد چند ذره نیم میکرون در مترمکعب است. علاوه بر کنترل کردن کلیه ورودی‌ها در اتاق تمیز، هوای عبوری از انواع فیلترها با سرعت بیشتری جریان پیدا می‌کند به طوری که آلودگی‌های تولید شده در خود اتاق تمیز نیز تصفیه شود. از تکنولوژی ساخت اتاق تمیز در بیمارستان‌ها، داروسازی‌ها و صنایع الکترونیک که میزان آلودگی، باید کاملا کنترل شده باشد استفاده می‌شود.

فوجیتسو، سال گذشته یک اتاق تمیز ۲۰۰۰ متری خود را که از خط تولید تراشه خارج شده بود و بلااستفاده بود را به کشت کاهو کم پتاسیم اختصاص داد. بنا بر اعلام فوجیتسو این فضا برای این کار بزرگترین است. با استفاده از اتاق تمیز می‌توان رشد کلیه میکروارگانیسم‌ها، رطوبت، دما و مانند آن را کنترل کرد و کاهوهای کم پتاسیم را در این محیط کشت داد. علاوه بر این اطلاعات فراوانی از این نوع کشت استخراج می‌شود که می‌تواند به کشاورزان در مورد چگونگی و زمان مناسب کشت و برداشت محصولات کمک کند.

5-27-2014 11-01-05 PM

فوجیتسو برای نخستین کشت از کاهو کم پتاسیم استفاده کرده است که می‌تواند برای بیماران کلیوی که بنابر توصیه پزشکان باید از رژیم غذایی کم پتاسیم استفاده کنند، مفید باشد. این بیماران برای مصرف انواع میوه و سبزیجات تازه دچار محدودیت هستند. محصولات تولیدی در هر ۱۰۰ گرم، کمتر از ۱۰۰میکروگرم پتاسیم خواهند داشت که بسیار کمتر از ۴۹۰ میکروگرم کاهو معمولی است.

 یک بسته ۹۰ گرمی از این محصولات با قیمت ۵۰۰ ین یا ۴/۹ دلار در ژاپن به فروش می‌رسد که دوبرابر قیمت کاهوی معمولی است.

یک خوبی این نوع سبزی‌ها، این است که حتی اگر در فوکوشیما نیز کشت شده باشند، نیاز به هیچ شستشویی ندارند!

منبع

 
8 نظرات
 1. ADIOS می گوید

  واقعا جالب میشه حساب کن گوگل یه ماشین بدون راننده که یه بلندگوی Beats هم روش نصبه میفرسته توی محله های ما سیب زمینی پیاز بفروشه… 😀
  فوجیتسو مچکریم

 2. A.a می گوید

  ژاپن هست دیگر . . .

 3. محمد می گوید

  قابل مقایسست با کاهو هایی که تو جنوب طهران کشت میشن

  بوسیله آب و هوایی عالی تو یه محیط کاملا ایزوله ، تا میکروبا نتوننن خارج بشن

  1. محمد می گوید

   کتاب عربی جلوم باز بود نمیدونم چرا تهران رو با ط نوشتم!

 4. ایرج می گوید

  هه هه
  بی اختیار یاد ببعی تو کلاه فرمزی افتادم
  کاهــــــــــو

  1. حمیدرضا می گوید

   Please give me some KAHOO…

 5. شهلا امینایی می گوید

  جالب بود.مرسی

 6. محمد می گوید

  عجب!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.