انقلابی در تولید انرژی پاک: آیا به زودی صفحات خورشیدی در سطح همه خیابان‌های آمریکا نصب خواهد شد؟!

9

مساحت کل جاده‌ها، پارکینگ‌ها، زمین‌های بازی، جاده‌های مخصوص دوچرخه‌ها و پیاده‌روها در آمریکا چیزی حدود ۸۰ هزار کیلومتر مربع است.

یک دهه است که یک زوج آمریکایی به نام‌های جولی و اسکات بروساو، روی صفحات خورشیدی ویژه‌ای کار می‌کنند که می‌توانند به سادگی وزن وسایل نقلیه بزرگ را بدون آسیب دیدن تاب بیاورند.

این صفحات خورشیدی طوری ساخته شده‌اند که می‌توان سطح همه خیابان‌ها را با آنها پوشاند، در این صورت میزان برقی که تولید خواهد شد، سه برابر کل مصرف ایالات متحده خواهد بود!

5-14-2014 7-42-28 PM

5-14-2014 7-42-14 PM

جالب‌تر اینکه می‌شود از این نیروی تولید شده برای حرکت دادن خودروهای برقی استفاده کرد، به این ترتیب که یک گیرنده انرژی در سطح تحتانی خودروها و یک فرستنده انرژی روی سطح جاده‌ها نصب کرد.

تصور این «جاده‌های خورشیدی» به داستان‌های علمی-تخیلی می‌ماند، اما خیلی‌ها هم این پروژه را جدی گرفته‌اند، طوری که اداره فدرال بزرگراه‌های آمریکا، در دو مرحله روی آن سرمایه‌گذاری کرده است، به علاوه این پروژه از طریق سایت جمع‌آوری سرمایه‌های همگانی به نام IndieGogo بیشتر از ۱۱۰ هزار دلار، تنها در عرض ۳ هفته کمک جمع‌آوری کرده است.

تصاویر زیر را یک هنرمند بازسازی کرده است و نشان می‌دهند اگر روزی این طرح اجرا شود، منظره خیابان‌ها به چه صورت درخواهد آمد.

5-14-2014 7-42-59 PM

5-14-2014 7-42-44 PM

هنوز برای اظهار نظر در مورد کارایی این طرح زود است، چون مسائلی مثل مقرون به صرفه بودن، مشکلات تکنیکی، چگونگی جمع‌آوری و ذخیره و انتقال انرژی تولیدشده مطرح است.

منبع

 
9 نظرات
 1. بابک می گوید

  اونجام شبونه میدزدن این صفحه هارو؟؟؟اینجایی که ما هستیم شبونه سیمای برقو میبرن چند روز برقمون قطعه

 2. رضا می گوید

  تازه می شه کاری کرد که تو خیابون ها از انرژی وزن ماشین ها هم استفاده کرد البته این طرح خیلی آرمانیه

 3. علی می گوید

  فکر کنم اگر کثیف شود به سرعت کارایی اش کاهش یابد. باید به مدت زمان های بسیار کوتاه کف همه خیابان ها را تمیز کرد. این هزینه و کلا دردسر زیاد دارد.

 4. فرشاد می گوید

  بیشتر خدمات، پیشرفت‌ها و اختراعات بزرگ تاریخ علم در ابتدا چیزی جز یک رویا‌پردازی نبودند.

 5. آزاد می گوید

  پیشتر مطلبی خوانده بودم درمورد بزرگراه ۶۶ آینده در اروپا که به تازگی به صورت آزمایشی افتتاح شده و در ان خطوط جاده با نوعی رنگ خاص کا رمی کند که روز نور را جذب و شب پس می دهد و در این صورت دیگر نیازی به چراغ های جاده ها برای روشنایی نخواهد بود. این خبر شما هم میشود گفت تا حدودی همانقدر شک برانگیز است.
  کاش این انرژی خورشیدی در کشور ما بیشتر جدی گرفته میشد. کاش!

 6. مهرداد می گوید

  جدای از این طرح جالب، به تصاویر که دقت می کردم، فکر کردم که چه خوب بود به جای این آسفالت ها با رنگ های بسیار معمولی و تقریبا زشت ! آسفالت ها یا موادی مشابه را رنگ بندی های مختلف سطح خیابان ها را می پوشاند.

  این روز ها رنگ ها در جاهای مختلفی که کم تر رایج بوده اند، زیبایی می آفرینند، چرا از کف جاده ها غافلیم ؟!

 7. ابیشک میاد و فقط تو شکل اونمپ می گوید

  به نظر هزینه تعمیر و نگهداری بالایی میخواد، رو پشت بام یا بیرون شهر منطقی تر هست. ولی بازهم این نوع اخبار خبر از اینده فوق العاده ای میده که بی شک میاد و ابهام فقط در ظاه

 8. مجتبی می گوید

  روی اینام میشه راحت ترمز گرفت، فکر کنم با اومدنشون دردسرهای زیادیم دنبالش بیاره،

 9. مهدی می گوید

  فکر کنم پشت بام خانه ها هم بیشتره وهم مقرون به صرفه تر و هم از نظر تعمیر و نگهداری راحت تر کف خیابان احتمال خسارت بیشتره باز هم به نظر طراحان احترام میذارم هر چی که صلاح دانستید همان کار رو انجام بدین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.