فرصت فقط این جامه برای فاتح بودن! بدرقه‌ ۱۰ ستاره‌ی بزرگی که برزیل ۲۰۱۴ آخرین حضور آنها در جام‌جهانی خواهد بود

6

شهریار نوبهار:

روزشمارها برای آغاز جام‌جهانی برزیل، سرانجام به پایان رسید.۳۲ کشور از قاره‌های مختلف جهان در سرزمین قهوه گرد هم خواهند آمد تا جشنی تمام فوتبالی را برگزار کنند؛ اما با وجود تمام اشک‌ها و لبخندهایی که در طول یک ماه آینده خواهیم دید، یک چیز را نباید فراموش کرد. آن هم فرصت لذت بردن و خداحافظی از بازیکنانی است که آخرین لحظات حضور خود در جام‌جهانی را تجربه خواهند کرد. شرایط سنی این افراد دیگر اجازه نخواهد داد که بتوانند همچنان در سطح اول فوتبال ملی حضور داشته باشند. خوشبختانه این فرصت را داریم که حداقل برای سه مسابقه از درخشش این ستارگان قدیمی لذت ببریم و خاطره آن‌ها را برای همیشه به برزیل و جام‌جهانی پیوند بزنیم. با هم مروری خواهیم داشت به ۱۰ بازیکن بزرگی که برزیل ۲۰۱۴ آخرین دوره‌ی حضور آن‌ها در جام‌جهانی خواهد بود. ستارگان قدیمی و بزرگی که خاطرات حضورشان در جام‌جهانی برای همیشه ماندگار خواهد بود.

ژاوی هرناندز

هافبک اسپانیایی‌ها در ۳۴ سالگی همچنان طراح و بازی‌ساز اصلی این تیم است. ژاوی با بیش از ۱۳۰ بازی ملی یکی از ارکان اصلی موفقیت‌های نسل اخیر اسپانیا در چند سال اخیر بوده است. او در فینال جام‌جهانی، المپیک، جام‌ملت‌های اروپا و جام کنفدراسیون‌ها بازی کرده و از این حیث رکورد فوق‌العاده‌ای دارد. ژاوی از سال ۲۰۰۲ تا به حال در تمام جام‌های جهانی برای اسپانیا بازی کرده و یکی از باتجربه‌ترین نفرات تیم کنونی اسپانیا به شمار می‌رود. شاید به دلیل فصل ضعیف بارسلونا و افت شرایط فیزیکی خود ژاوی، عده‌ای تأثیرگذاری او را تمام‌شده تلقی کنند اما او هنوز هم نقش مؤثری در روش بازی تیم فعلی دل بوسکه دارد. شاید او دیگر نتواند مانند ۴ سال قبل میانگین ۱۱٫۵ کیلومتر دوندگی در هر مسابقه را ثبت کند اما هنوز هم قادر است با پاس‌های رو به جلو و مهلکش، تیم حریف را در خطر پذیرفتن یک گل قرار دهد. او می‌تواند پس از این رقابت‌ها با خیالی آسوده‌تر از تیم‌ملی کناره‌گیری کند. چرا که نفرات جوان‌تری مانند سسک فابرگاس و کوکه می‌توانند جانشینان شایسته‌ای برای او باشند. هرچند که دید استثنایی ژاوی و مهارت بالای او در پاس‌های کوتاه و تک‌ضرب، فراموش‌نشدنی است.

6-12-2014 10-14-23 AM

استیون جرارد

جام‌جهانی ۲۰۰۲ را به دلیل مصدومیت از دست داد.۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ را نیز با کابوس ضربات پنالتی و شکست سنگین مقابل آلمان‌ها سپری کرد؛ اما در سومین جام‌جهانی دوران حرفه‌ای‌ خود، جرارد به دنبال تجربه متفاوتی خواهد بود. شاید انگلستان بختی برای قهرمانی نداشته باشد؛ اما جرارد می‌خواهد که در آخرین حضورش خاطرات خوشایندی را ثبت کند. تیم جوان و نسل جدید بازیکنان انگلیسی شاید بتوانند برخلاف نسل طلایی پیشین، در جام‌جهانی حضور موفقی داشته باشند؛ و کاپیتان جرارد می‌تواند بهترین الگو برای آنان باشد تا در لحظات سخت و پرفشار رقابت‌ها، به سادگی دست از تلاش برندارند. هافبک ۳۴ ساله انگلیسی‌ها در آخرین دقایق حضورش در جام‌جهانی و با پیراهن تیم‌ملی انگلستان، آرزویی جز یک خداحافظی شیرین و موفق نخواهد داشت. با بیش از ۱۱۰ بازی ملی برای سه‌شیرها، استیون جرارد یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین بازیکنان تاریخ انگلستان خواهد بود.

6-12-2014 10-14-59 AM

دیدیه دروگبا

کارنامه‌ی گلزن بزرگ ساحل‌عاجی را با دو کلمه می‌توان خلاصه کرد. اولین و برترین. او در کنار ساموئل اتوئو برترین مهاجم یک دهه اخیر قاره آفریقا بوده و هم‌چنان با ۶۵ گل در ۱۰۱ بازی ملی، بهترین گلزن ملی فیل‌ها است. او در سال ۲۰۰۶ نقش مهمی در راه‌یابی ساحل‌عاج به اولین جام‌جهانی تاریخ این کشور ایفا کرد و در آن رقابت‌ها اولین گل کشورش را هم مقابل آرژانتین به ثمر رساند. دروگبا در سال ۲۰۱۰ هم اولین بازیکن آفریقایی تمام تاریخ شد که مقابل تیم‌ملی برزیل در جام‌جهانی گلزنی کرده است. هرچند که فیل‌ها این‌ بار هم با نتیجه ۳-۱ متحمل شکست شدند. دروگبا و کشورش در هر دو دوره گذشته تیم بدشانسی بوده‌اند. هم‌گروهی با تیم‌هایی مثل برزیل، پرتغال، آرژانتین و هلند باعث شده تا نسل طلایی فعلی آن‌ها نتواند در جام‌جهانی تأثیر چندانی داشته باشد؛ و حالا در برزیل ۲۰۱۴ این آخرین فرصت برای دروگبا و سایر فیل‌های ساحل‌عاجی است تا بتوانند در تاریخ این رقابت‌ها خاطره‌ای ماندگار بسازند. برای مهاجم ۳۶ ساله‌ی آفریقایی، این آخرین فرصت است.

6-12-2014 10-15-29 AM

دیه‌گو فورلان

مهاجم اسطوره‌ای اروگوئه‌ای‌ها همیشه در پیراهن لاسلسته درخشان ظاهر شده است. چهار سال پیش و در آفریقای جنوبی او نمایشی درخشان داشت. سه بار کسب عنوان بهترین بازیکن زمین، آقای گلی، حضور در تیم‌ منتخب جام و انتخاب به عنوان بهترین بازیکن رقابت‌ها تنها گوشه‌ای از موفقیت‌های اروگوئه و فورلان در سال ۲۰۱۰ را نشان می‌دهد. مهاجم سابق منچستریونایتد به عنوان کاپیتان اروگوئه به دنبال تکرار تجربه شیرین ۴ سال قبل و حتی کسب عنوانی بهتر از چهارمی در جام‌جهانی است. شاید فورلان در ۳۵ سالگی دیگر نتواند یک‌تنه لاسلسته را به‌پیش ببرد، اما قطعاً بهترین تکیه‌گاه برای ستارگانی چون سوآرز و کاوانی است. باتجربه بیش از ۱۱۰ بازی ملی، این آخرین شانس فورلان برای پیوستن به جمع بازیکنان قهرمان در تاریخ فوتبال اروگوئه است. کشوری که پیش از این دو بار فاتح رقابت‌ها شده و بی‌توجه به تمام احتمالات و پیش‌بینی‌ها، به دنبال سومین قهرمانی‌ است. این آخرین رویای بزرگ فورلان با پیراهن لاسلسته است.

6-12-2014 10-16-03 AM

میروسلاو کلوزه

با ۱۳ سال حضور در پیراهن منشافت، پرسابقه‌ترین بازیکن تیم فعلی آلمان است. برزیل ۲۰۱۴ چهارمین حضور او در جام‌جهانی با پیراهن آلمان خواهد بود. کلوزه در همین مسابقات جام‌جهانی به رکورد ۱۰۰ بازی ملی برای آلمان رسید و نام خودش را در تاریخ فوتبال این کشور جاودانه کرد. او در ژوئن ۲۰۱۴ هم با گلزنی مقابل ارمنستان به آمار ۶۹ گل ملی رسید و گرد مولر افسانه‌ای را در جدول بهترین گلزنان ملی آلمان پشت سر گذاشت. کلوزه در ۳۶ سالگی فرصت دیگری برای حضور در جام‌جهانی آینده نخواهد داشت و برای همین دو هدف اصلی‌اش را با جدیت تمام دنبال خواهد کرد. قهرمانی با آلمان و زدن رکورد رونالدوی برزیلی در جام‌جهانی. کلوزه این فرصت را دارد تا با زدن دو گل دیگر آمار گل‌های خود را در جام‌جهانی به ۱۶ رسانده و شماره ۹ سابق سلسائو را از جایگاه برتر خود پایین بکشد. برای کسب موفقیت و تأثیرگذاری در رقابت‌ها، انگیزه‌هایی بالاتر از این را نمی‌توان انتظار داشت.

6-12-2014 10-16-33 AM

رافائل مارکز

مدافع کلاسیک مکزیکی‌ها، تنها ۲۳ سال داشت که در جام‌جهانی ۲۰۰۲ به عنوان کاپیتان مکزیک انتخاب شد. در دو تورنومنت بعدی هم این نقش را ادامه داد و با حضور در تیم‌هایی مثل موناکو و بارسلونا یکی از برترین مدافعین تاریخ مکزیک به شمار می‌رود. تجربه ۱۷ سال حضور در تیم‌ملی مکزیک و انجام بیش از ۱۲۰ بازی با پیراهن این کشور قطعاً مارکز را یکی از باتجربه‌ترین بازیکنان حاضر در جام‌جهانی خواهد کرد. کاپیتان مکزیکی‌ها با حضور در برزیل برای چهارمین بار سبزپوشان آمریکای مرکزی را در این رقابت‌ها رهبری خواهد کرد؛ و از این حیث رکورد خاصی را در اختیار خواهد داشت. مکزیک به‌رغم داشتن تیمی نسبتاً قدرتمند، در چند دوره اخیر از مرحله یک‌هشتم نهایی فراتر نرفته است؛ و رسیدن به مراحل بالاتر می‌تواند انگیزه بزرگی برای آخرین حضور مارکز در جام‌جهانی باشد. کاپیتان ۳۵ ساله‌ی مکزیکی‌ها تنها همین فرصت را خواهد داشت.

6-12-2014 10-16-58 AM

آندره‌آ پیرلو

طراح، نابغه، میکل‌آنژ، هنرمند و…. در فوتبال ایتالیا به او القاب زیادی داده‌اند. لقب‌هایی که هریکی توصیف‌کننده بخشی از توانایی‌ها و مهارت‌های اوست. پیرلو در هر ۳ باشگاه بزرگ ایتالیایی یعنی اینتر، میلان و یوونتوس بازی کرده و تمامی عناوین قهرمانی باشگاهی در ایتالیا و اروپا را به دست آورده است. هافبک افسانه‌ای فوتبال ایتالیا نقشی انکار نشدنی در قهرمانی این کشور در جام‌جهانی ۲۰۰۶ داشت. مسابقه نیمه‌نهایی و فینال آن دوره را می‌توان اوج درخشش پیرلو دانست. او در هر دو مسابقه پاس گل‌هایی حیاتی داد و به عنوان برترین بازیکن زمین نیز انتخاب شد. پیرلو هنوز هم در ۳۵ سالگی هافبک طراح و مغز متفکر تیم‌ملی ایتالیاست.۴ سال پیش بدون او ایتالیا در مرحله گروهی رقابت‌ها حتی از نیوزیلند هم در جایگاهی پایین‌تر قرار گرفت؛ اما او پس از فصلی موفق با یوونتوس می‌خواهد با پیراهن ایتالیا هم جام‌جهانی موفقی را تجربه کند. تکرار تجربه سال ۲۰۰۶ شاید کمی دور از دسترس باشد؛ اما جاه‌طلبی‌های پیرلو حدومرزی نمی‌شناسد. همان‌طور که مارچلو لیپی هم گفته، پیرلو رهبری بی‌سروصداست. او تنها با افکار و پاهای هنرمندش تیم را به جلو هدایت می‌کند. پیرلو شاید بهترین بازیکن ایتالیایی‌ها در برزیل نباشد، اما بی‌شک مهم‌ترین آن‌هاست.

6-12-2014 10-17-25 AM

فرانک لمپارد

یک اسطوره انگلیسی دیگر از نسل طلایی معروف سه‌شیرها. لمپارد هشتمین بازیکن انگلیسی تمام‌ تاریخ بود که به بیش از ۱۰۰ بازی ملی برای کشورش رسید. او برترین گلزن تاریخ چلسی و گلزن‌ترین هافبک تیم‌ملی انگلیس در تمام دوران بوده است. به عنوان کاپیتان دوم انگلستان در جام‌جهانی، وی یکی از مهم‌ترین بازیکنان روی هاجسون در جام‌جهانی است. حتی اگر جز ترکیب ثابت هم نباشد، توانایی‌های خاص لمپارد در ضربات آزاد و پنالتی در مراحل حساس رقابت‌ها برای انگلستان بسیار حیاتی خواهد بود. هافبک ۳۵ ساله‌ی سه‌شیرها برای درخشش در جام‌جهانی و از بین بردن خاطرات تلخ پیشین، آخرین فرصتش را پیش روی دارد. حتی اگر انگلستان شانسی برای قهرمانی نداشته باشد، لمپارد به دنبال دستاوردی بالاتر از دوره‌های پیشین حضورش در جام‌جهانی است. خاطره‌ای ماندگار و موفق که تجربیات تلخ قبلی را پاک کند. او با چلسی محبوبش وداع کرده و حالا می‌خواهد خداحافظی شیرینی نیز با پیراهن سه‌شیرها داشته باشد.

6-12-2014 10-17-48 AM

داوید ویا

برترین گلزن ملی تاریخ اسپانیایی‌ها به خوبی می‌داند که بعد از این رقابت‌ها برای حضور در ترکیب ثابت لاروخا شانس چندانی ندارد. درخشش دیه‌گو کاستا و آلوارو نگردو در کنار ورود نسل جدید بازیکنان تهاجمی قطعاً فرصت‌های او را محدودتر خواهد کرد. در عرصه باشگاهی هم او با خروج از اتلتیکو‌مادرید و رفتن به لیگ آمریکا نشان داد که به خوبی با شرایط جدیدش آشنایی دارد. ویا برترین گلزن اسپانیایی در تاریخ مسابقات جام‌جهانی است و در این آخرین حضورش می‌خواهد تا ضمن بهتر کردن این رکورد، با پیراهن لاروخا به دستاورد بزرگ‌تری نیز برسد. دو قهرمانی پیاپی در جام‌جهانی و جام‌ملت‌های اروپا رکوردی است که هیچ کشور دیگری به آن نرسیده و اسپانیا می‌تواند با قهرمانی در برزیل به این مهم دست یابد. مهاجم ۳۲ ساله‌ی اهل لانگرئو انگیزه‌ای بهتر از این نمی‌تواند داشته باشد. فرصتی برای حک کردن نام خود و کشورش در تاریخ فوتبال.

6-12-2014 10-18-15 AM

ژاوی آلنسو

نسل موفق فعلی اسپانیا پس از پایان این جام‌جهانی تغییرات بزرگی خواهد داشت. خداحافظی ژاوی و کارلس پویول، خارج شدن داوید ویا و احتمالاً خداحافظی ژابی آلونسوی همیشه مستحکم. هرچند که آلونسو در مصاحبه‌های اخیرش گفته که برای خداحافظی پس از جام‌جهانی تصمیم خواهد گرفت، اما چهار سال بعد و در ۳۶ سالگی بسیار بعید است که آلونسو بتواند مانند امروز نقشی مهم در ترکیب اسپانیا داشته باشد. ریش قرمز (لقب آلونسو) پس از قهرمانی در اروپا با رئال مادرید و رسیدن به لادسیمای تاریخی، به دنبال تکرار تجربه قهرمانی جهان با اسپانیا هم هست تا فصل خود را رؤیایی‌تر از قبل به پایان برساند. برای یکی از با تداوم‌ترین و بهترین هافبک‌های دفاعی یک دهه اخیر اسپانیا، پایانی بهتر از این هم نمی‌توان متصور شد.

6-12-2014 10-18-43 AM

 
6 نظرات
 1. سید مصطفی می گوید

  ههعععععععععععععععییییییییییی

 2. ایلا می گوید

  بی صبرانه منتظر شروع بازی افتتاحیه هستم.قطعا شاهد بازی های بی نظیر و جذابی خواهیم بود.تیم ملیمون هم … امیدوارم زیاد گل نخوریم فقط.

 3. Hamed می گوید

  یکی از پست های بی نظیر بود .ممنون

 4. A.a می گوید

  قسمت دوم معرفی ورزشگاه های جام جهانی چی شد پس؟

 5. mina می گوید

  ممنون از این پست
  حالا که حرف ورزش شد و جام جهانی تشکر ویژه ای باید کرد از والیبالیستهای کشورمون که مقابل برزیل گل کاشتند … همونهایی که در حین بازی کمتر ازشون یاد می شه ولی فوتبال جام جهانی هنوز شروع نشده دنیای ورزشو فتح کرده …. کاش به ورزشهای دیگه هم اهمیت بیشتری می دادند … دکترممنون که اجازه تشکر و تبریک به خاطر بازی والیبال رو بهم دادین

 6. محمد می گوید

  بوفون !!!!؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.