Yahoo Ending؛ خدمات یاهو حتی پس از مرگ کاربران

3

یاهو سرویس جدیدی را برای کسانی که در ژاپن زندگی می‌کنند راه‌اندازی کرده است. این سرویس می‌تواند پس از فوت کاربران، نه تنها داده‌های آنلاین آن‌ها را حذف کند بلکه به سنت ژاپنی مراسم حذف (سوزاندن، حاک سپاری) کالبد فیزیکی آن‌ها را نیز مدیریت می‌کند. این سرویس که Yahoo Ending نام دارد، در هفته گذشته راه‌اندازی شده است و ویدیوی تبلیغاتی آن نشان می‌دهد که اعضای یک خانواده مسیج‌هایی را از پدرشان که به تازگی درگذشته است دریافت می‌کنند و این پیام‌ها زندگی‌شان را ساده‌تر می‌کند.

yahoo-ending

زمانی که یاهو مدرکی رسمی مبنی بر درگذشت یکی از کاربران دریافت کند، تمام داده‌های او را در Yahoo Japan پاک کرده، تمام پرداخت‌های حق اشتراک زمان‌بندی شده او را کنسل می‌کند و فایل‌هایش را نیز از سرویس ذخیره‌سازی Yahoo Box حذف می‌کند.

البته این سرویس از این موارد آنلاین بسیار فراتر می‌رود. این سرویس درواقع براساس مشخصات و نیازهای جامعه ژاپنی طراحی شده است. جایی که میانگین سنی جمعیت بسیار بالا است، نرخ زاد و ولد کاهش یافته و در عوض امید به زندگی به شدت بالا رفته است. به نظر می‌رسد این عوامل باعث شده باشد که فوت کردن یک فرد و کارهایی که به تبع آن باید انجام شود، به دردسری بزرگ تبدیل شود. در این جامعه افرادی با سن بیش از ۶۵ سال یک چهارم جمعیت را تشکیل می‌دهند.

مشترکان این سرویس می‌توانند یک «فضای یادبود» برای خود ایجاد کرده و در آن پیام دعوت به مراسم ختم خودشان و پیام‌هایی برای افراد خانواده و دوستان‌شان ایجاد کنند تا پس از فوت ارسال شوند. همچنین می‌توانند فیلم‌های خانودگی، تاریخچه زندگی و حتی غذاها و موسیقی مورد علاقه‌شان را هم در آن آپلود کنند. درواقع به این ترتیب آن‌ها به نوعی بنای یادبود آنلاین دسترسی خواهند داشت.

Yahoo-ENDING

با همکاری یک سرویس کفن و دفن ژاپنی با نام Kamakura Shinsho یاهو کمک‌هایی را هم در زمینه نوشتن وصیت‌نامه، تهیه قبر و برنامه‌ریزی مراسم ختم به مشترکان ارایه می‌دهد. سخن‌گوی کاماکورا می‌گوید: «در گذشته ژاپنی‌ها می‌توانستند برای برنامه‌ریزی مراسم ختم با بستگان و آشنایان مشورت کنند، اما این سنت از بین رفته است. نگرانی اصلی این است که به سراغ که بروند و این‌که هزینه مراسم چقدر خواهد بود!»

هزینه یک مراسم کامل که شامل شب زنده‌داری، مراسم مذهبی بودایی، سوزاندن مرده و دفن خاکسترها خواهد بود ممکن است تا ۱/۸ میلیون ین (حدود ۱۸ هزار دلار) هزینه در بر داشته باشد. در آمریکا هزینه کامل مراسم ختم در سال ۲۰۱۲ چیزی حدود ۷ هزار دلار بوده است.

سخنگوی Yahoo Japan می‌گوید: «به زودی وارد بیستمین سال پس از عرضه ویندوز ۹۵ می‌شویم و با رشد اینترنت این نگرانی بوجود می‌آید که پس از مرگ یه نفر چه بر سر اطلاعات آنلاین او خواهد آمد.»

در آینده Yahoo Ending می‌تواند دامنه کارش را به کنترل و مسدود کردن حساب‌های کارت‌های اعتباری، بیمه‌ها و . . . نیز گسترش دهد تا سرویس بهتری را برای مدیریت داده‌های برجا مانده از کاربران درگذشته فراهم کند. این سرویس در حال حاضر مردان ۵۰ سال به بالا را هدف گرفته است که غالبا در مراسم ختم والدین‌شان به عنوان صاحب عزا باید به مدیریت کل مراسم بپردازند. البته گرچه این افراد هنوز می‌توانند به زندگی تا ۳۰ سال دیگر امید داشته باشند، اما شاید از همین حالا به زمان فوت خودشان هم فکر کنند.

گرچه پیش از این فیس‌بوک و برخی دبگر از سرویس‌های آنلاین خدماتی را برای زمان فوت کاربران‌شان ارایه می‌دادند، اما به نظر می‌رسد این نخستین باری است که یک شرکت خدمات آنلاین در مراسم فیزیکی و غیردیجیتالی پس از وفات کاربرانش نیز دخالت می‌کند.

منبع (+)

 
3 نظرات
 1. ایلا می گوید

  خیلی جالبه خیلی فقط یه چیزیش برام عجیبه اینکه مثلا اگه یکی از نزدیکان یا عزیزشونو از دست بدن میشه که متوجه نشن؟کلا با این قسمتش که از طرف شخص مرده به خانوادش اس ام اس بدن اصلا درک نمیکنم بنظرم مسخرست با عقل جور درنمیاد

  1. سینا می گوید

   دوست عزیز این اس ام اس دادن برای وصیت، نصیحت و این جور چیزهاست که مرده برای بعد از فوت برای بستگانش می ذاره. معلومه که اگه کسی بمیره نزدیکانش می فهمند.

 2. الهام - روح پرتابل می گوید

  دقیقاً دیروز داشتم به این فکر می‌کردم. وقتی که توی گوگل درایو بودم و داشتم فایل‌هام رو زیر و رو می‌کردم به این فکر می‌کردم که اگر یهو بمیرم اینا چی میشن؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.