ونگال مربی مغرور، جاه‌طلب و باهوش لاله‌های نارنجی در آستانه یک بازی سرنوشت‌ساز

7

شهریار نوبهار: نام او را می‌توان در کنار صفت‌های بسیاری قرار داد؛ اما قطعا فروتنی یکی از آن‌ها نخواهد بود. در نخستین کنفرانس مطبوعاتی‌اش در بایرن‌مونیخ معرفی کوتاه و دقیقی از خودش ارائه داد. چیزهایی که همیشه از همان ابتدا تا به حال، درباره‌ی او صدق می‌کند. «من همین چیزی هستم که می‌بینید. متکی به خود، مغرور، مسلط، راست‌گو، کوشا و خلاق.» کسانی که او را می‌شناسند و از نزدیک در کنارش کار کرده‌اند، تأیید می‌کنند که وی شخصیتی عجیب اما جالب دارد.

 

لوئی ونگال تنها به افرادی اهمیت می‌دهد که از نظر او دانش کافی را کسب کرده باشند. Hugo Borst یکی از آن نفراتی است که در ۳۵ سال گذشته رابطه‌ای پر پیچ و خم را با ونگال سپری کرده. از دوستی و روابطی صمیمانه تا قهر و جدایی. وی کتابی با عنوان O, Louis را نوشته و در آن چیزهای زیادی درباره‌ی ونگال و روابطش با وی شرح داده است. واکنش ونگال درباره‌ی انتشار این کتاب همان چیزی بود که از وی انتظار می‌رفت:

«آره برو بنویسش. هر چیزی که در ذهن من می‌گذره برای مردم جذابه و قطعاً کتابت خوب فروش میره.»

7-9-2014 6-43-34 PM

کمبود اعتمادبه‌نفس یکی از مشکلات مهم انسان‌ها در دوران فعلی است؛ اما لوئی ونگال از این بابت هیچ دغدغه‌ای ندارد. او همیشه درست فکر می‌کند و اگر کسی مخالفتی دارد، پس مشکل از اوست. با چنین شخصیت و روحیاتی بی‌تردید در میان مدیران رده‌بالای فوتبالی و هم‌چنین خبرنگاران، دوستان و دشمنان زیادی دارد. زمانی که حکم اخراجش از بایرن‌مونیخ را دریافت کرد، اولی هوینس جمله‌ای طلایی درباره‌ی او بیان نمود:

«مشکل با ونگال این نیست که او خداست، بلکه او فکر می‌کند که پدرش است. او حتی قبل از خلق جهان هم در آنجا حضور داشته.»

این خشم، غرور و خستگی‌ناپذیری از همان آغاز زندگی او را شکل داده است. شاید بسیاری بروز چنین ویژگی‌هایی را در او عجیب بدانند اما برای این خصوصیات دلایلی واضح و مشخص وجود دارد. زندگی با او رفتاری خوشایند نداشته. در یازده‌سالگی پدرش فوت کرد و حتی وقتی‌که فوتبالیستی حرفه‌ای بود، برای پرداخت هزینه‌های زندگی به عنوان مربی کودکان را آموزش می‌داد. حرفه‌ی مربیگری‌اش را در سخت‌ترین وضعیت آغاز کرد و هیچ‌کس امیدی به موفقیت او در فوتبال هلند نداشت؛ و زمانی که می‌خواست موفقیت‌هایش را با عزیزانش به اشتراک بگذارد، همسرش دنیا را ترک کرد. هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین حسرت‌های زندگی او این است که همسرش فرناندا، زنده نماند تا قهرمانی آژاکس در اروپا را ببیند. وقتی‌که لوئی در قله‌ی فوتبال اروپا و جهان بود و نشان‌های برتر و سلطنتی هلند را دریافت می‌کرد. بدون این دیوانگی و خشم، عبور از چنین سختی‌هایی ممکن نبود.

7-9-2014 6-39-54 PM

در کنار این وجوه شخصیتی‌، ونگال در زمین فوتبال هم هویتی خاص دارد. تیم‌های او همیشه به دو ویژگی عمل‌گرایی و ساختار سازی مشهورند. استفاده از بازیکنان جوان و منابع آکادمی باشگاه هم یکی دیگر از مشخصه‌های اوست. در بایرن‌مونیخ شواینی را از یک وینگر تبدیل به هافبکی مرکزی و قدرتمند کرد. هولگر بداشتوبر و توماس مولر را به تیم اصلی وارد و داوید آلابا را از خط هافبک به دفاع کناری منتقل کرد. تغییرات او همیشه با اتفاقات مثبت همراه نبوده. ریوالدو و لوسیو مشهورترین قربانیان این تغییرات رادیکالی هستند؛ اما ونگال هیچ‌وقت از روش‌هایش دست نمی‌کشد و در اغلب اوقات موفقیت‌های بزرگی را با این تغییرات به دست آورده. بایرن‌مونیخ بعد از دوران اسفبار کلینزمن، با کمک او لیگ و جا‌م‌حذفی آلمان را فتح کرد و به فینال اروپا رسید. تیمی که او به یادگار گذاشت پایه‌ای برای موفقیت‌های آتی در آلیانز آره‌نا شد. این قهرمانی‌ها ارتباط چندانی با پول و قدرت بایرن‌مونیخ هم نداشت. ونگال با تیم آلکمار هم توانست به تسلط همیشگی آژاکس، فاینورد و آیندهوون خاتمه داده و با یازده امتیاز اختلاف قهرمانی در لیگ هلند را به دست بیاورد. چنین دستاوردهایی نشان می‌دهد که ونگال می‌تواند فراتر از محدودیت‌ها نیز عمل کند؛ اما برای چنین کاری اطرافیانش باید نسبت به او اعتقادی خدشه‌ناپذیر داشته باشند. ریوالدو به حرف‌های او توجهی نداشت و از ترکیب خارج می‌شد. هر کسی که او را به چالش می‌کشید را از تیم بیرون می‌انداخت و حتی مدیران هم از خشم او در امان نبودند. می‌توان گفت بسیاری از این درگیری‌ها کاملاً بیهوده و اشتباه بوده. شاید گاهی اوقات واکنش‌های ونگال به انتقادات مضحک هم باشد؛ و البته در چنین لحظاتی او می‌تواند نقل‌قول‌هایی طلایی را به تاریخ فوتبال اضافه کند.

«آیا من زیادی باهوش هستم یا تو بیش از حد احمقی؟»

چنین حمله‌ای به یک خبرنگار و سؤالاتش، فقط از لوئی ونگال بر می‌آید. برای چنین رفتارهایی بوده که هلندی‌ها لقبی جالب به او داده‌اند: گل لاله‌ی آهنین. زیبایی و طراوت یک گل در حصاری از آهن. عجیب، مضحک و جالب. همه‌ی آن چیزهایی که جنبه‌های درونی و بیرونی ونگال را شرح می‌دهند.

7-9-2014 6-41-23 PM

این گل‌ آهنین حالا هلند را به دومین نیمه‌نهایی پیاپی در جام‌جهانی رسانده‌ است. چهار سال پیش آن‌ها در آفریقای جنوبی مقابل اسپانیا شکست خوردند و حالا در جمع چهار تیم نیمه‌نهایی، تنها گروهی هستند که سابقه‌ی قهرمانی در رقابت‌ها را ندارند. نارنجی‌ها نسبت به دوره‌ی قبل تیمی کم ستاره‌تر و بسیار جوان‌تر را به رقابت‌ها فرستاده‌اند. در واقع به غیر از آرین روبن، رابین فن پرسی، وسلی اشنایدر و درک کویت، کمتر بازیکنی از این تیم برای عامه‌ی فوتبال دوستان نام‌آشنا بود. ولی حالا ممفیس دیپای، دالی بلایند و برونو مارتینز ایندی مدنظر باشگاه‌های مطرح اروپایی قرار گرفته‌اند؛ اما هنوز هم ستاره اصلی هلندی‌ها کسی به جز ونگال نیست. او قبل از آغاز رقابت‌ها با مصدومیت کوین استروتمن و رافائل ون در وارت شوک بزرگی دریافت کرد. به دلیل همین مصدومیت‌ها مجبور شد تا روش بازی تیمش را تغییر دهد. دیگر ۴-3-3 سیستم اصلی و برگزیده نبود. همان کلیشه‌ی قدیمی برای توصیف این وضعیت مناسب است. این‌که ونگال تهدید را به فرصت تبدیل کرد. با از دست دادن این دو مهره‌ی اصلی، او تیمش را کاملاً تغییر داد. انعطاف‌پذیری به ترکیب هلندی‌ها بازگشت و آن‌ها سیستم‌های مختلفی را امتحان کردند. رجوع به دفاع سه نفره تصمیم شجاعانه‌ای بود که به خوبی جواب داد. ولی شاهکارهای تاکتیکی ونگال تنها منحصر به همین‌ها نبود. استفاده‌ی چرخشی از بازیکنان ، تعویض‌های هدفمند و تغییر سیستم‌های پیاپی در جریان بازی، فقط بخشی از کلاس درس تاکتیکی ونگال در این رقابت‌هاست. در تیم او کسی حاشیه‌ی امنیت ندارد. رابین ون پرسی کاپیتان تیم و بازیکن محبوب اوست، اما در مقابل مکزیک به سادگی تعویض شد. جانشین وی کلاوس یان هونته‌لار بود که با یک پاس گل و یک گل باعث برتری نارنجی‌ها شد. درک کویت هم از مهاجمی در حال فراموشی تبدیل به بازیکنی همه‌کاره شد. از دفاع چپ تا هافبک بازی‌ساز او در هر پستی به خوبی بازی می‌کند. ونگال در مقابل کاستاریکا هم دروازه‌بان تیمش را عوض کرد و این ترفند هم جواب داد. تیم کرول از ۲۰ پنالتی اخیرش برای نیوکاسل تنها ۲ توپ را گرفته بود اما این بار ۲ پنالتی از کاستاریکایی‌ها را مهار کرد و شگفتی‌ساز رقابت‌ها را حذف نمود.

article-2682499-1F7021E200000578-31_634x454

جدا از تمرین‌ها و تعویض عالی ونگال، او از لحاظ روحی هم تیمش را به خوبی آماده کرده است. وقتی‌که برای اولین دوره سرمربی تیم‌ملی هلند شده بود از همین نقطه ضربه خورد. ونگال فکر می‌کرد که شاگردان سابقش در آژاکس همان گرسنگی و اشتیاق به موفقیت را حفظ کرده‌اند؛ اما شهرت و پول برای بازیکنان راحتی به همراه آورده بود. ونگال نتوانست آن‌ها را تهییج کند و این کلافگی در اردوی هلندی‌ها مشهود بود. نتیجه هم عدم صعود نارنجی‌ها به جام‌جهانی ۲۰۰۲ بود. ولی حالا در دومین حضورش، او به خوبی بازیکنان را مهیا کرده. همه‌ی بازیکنان هلند در مصاحبه‌ها به این نکته اشاره می‌کنند که به ونگال باوری عمیق دارند و هر چه او بگوید را انجام می‌دهند. برای تیمی که دو سال پیش در جام‌ملت‌های اروپا با درگیری‌ در اردوی داخلی و شکست‌های پیاپی مواجه بود، چنین تغییری کاملاً واضح و مثبت است. هلند سرانجام به تیمی متحد و هماهنگ تبدیل شده. چیزی که مدت‌ها از آن به دور بود.

البته که همه چیز برای ونگال به این خوبی و روشنی نیست. اگرچه بازیکنان به او اعتقادی رسوخ ناپذیر دارند اما رسانه‌ها نقدهای زیادی بر وی وارد کرده‌اند. چهار سال پیش رسیدن به فینال جام‌جهانی هم نتوانست این منتقدین را راضی کند. آن‌ها می‌گویند که هلند در ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ از آن فلسفه‌ی توتال فوتبال دور شده. بازی تهاجمی و جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی در تیم ونگال دیده نمی‌شود و این خیانت به فوتبال هلند است. یوهان کرایف چهره‌ی افسانه‌ای هلندی‌ها هم یکی از همین مخالفان است.«

می‌توانیم به خاطر نتایج یک چشم خود را ببندیم و بگوییم همه چیز خوب است؛ اما این سبکی نیست که فوتبال هلند با آن شناخته می‌شود.»

در فوتبال نتایج اهمیت دارند و به موارد زیبایی که به نتایج مثبت ختم نشوند، چیزی تعلق نمی‌گیرد.

«اهمیتی نمی‌دهم که چه چیزهایی درباره هلند گفته می‌شود. رسانه‌ها فکر می‌کردند که ما حتی از مرحله گروهی صعود نمی‌کنیم؛ اما حالا ببینید در کجا هستیم.»

article-2682499-1F6C2FDF00000578-216_634x439

برای لوئی ونگال و آن روحیات عمل‌گرایانه‌اش، همین نتایج مثبت کافی هستند. او پس از پایان کارش با هلند به عنوان سرمربی منچستریونایتد مشغول به کار خواهد شد. جدا از هلندی‌ها، طرفداران یونایتد هم با اشتیاق و کنجکاوی به مسابقات هلند توجه می‌کنند. هلند هیچ‌گاه در جام‌جهانی به قهرمانی نرسیده و سه بار در فینال شکست خورده. اگر لوئی ونگال این طلسم را از بین ببرد، بی‌تردید در تاریخ فوتبال هلند جاودانه خواهد شد؛ و برای شخصیت مغروری جز او هیچ‌چیز بهتر از این نیست که با مدال قهرمانی جام‌جهانی وارد رختکن اولدترافورد شود. آن هم مدالی که در برزیل به دست آمده. اهل فوتبال می‌دانند که قهرمانی در این کشور و در جام‌جهانی چه معنای بزرگی دارد. افتخاری که شاید بتواند مقدار اندکی غرور و جاه‌طلبی‌های این لاله‌ی آهنین را ارضا کند. البته شاید…


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

عکس این درخت‌های عجیب در دوره جنگ جهانی دوم اصلا ویرایش نشده‌اند!

این عکس شگفت‌انگیز جنگ جهانی دوم ممکن است عکس ویرایش شده یا فیک به نظر برسد. اما واقعا این طور نیست.در این عکس سورئال، که بخشی از آرشیو عکاسی نیرو‌های دفاع فنلاند است، یک ماشین ارتش فنلاند در امتداد جاده‌ای در چند مایلی مرز با اتحاد…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

داستان پسر دو سر بنگال، آن هم به صورتی تقریبا دیده نشده!

در ماه مه 1783، در روستای کوچکی به نام Mundul Gaut، در بنگال هند، یک کودک عجیب به دنیا آمد. او دو سر داشت.مامایی که به زایمان کمک می کرد از ظاهر کودک چنان وحشت زده شد که سعی کرد با انداختن او به داخل آتش این هیولا را بکشد. خوشبختانه…

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود:1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
7 نظرات
 1. منیری می گوید

  عالی بود، دست مریزاد 🙂

 2. pouyan می گوید

  آقای نوبهار جای دیگه ای مثلا روزنامه یا مجله ای هم نویسندگی میکنن؟
  قلمشون عالیه

 3. شهاب الدین می گوید

  اگر هلند از سدّ آرژانتین،‌ فینال آلمان و هلند خیلی وحشتناک می‌تونه باشه. هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ ورزشی.

 4. Neema می گوید

  عالی بود. مرسی از قلم شیوا و روون شما.
  کنجکاوم بدونم که آیا میشه به مقاله یا تحقیقی در مورد ارتباط بین شکل ظاهری افراد و خلق و خوی اونها دست یافت یا خیر.
  به نظرم در مورد فنخال، شکل ظاهر تمام و کمال سِرّ درونو نشون میده!

 5. یونس می گوید

  من عاشق این مردم یک مدیر موفق ♥

 6. رضا می گوید

  تبریک به دوست خوبم…

 7. ra می گوید

  حیف شد که تو پنالتی به آرژانتین باخت .دست گریزد به این قلم خوش آهنگ .موفق باشی رفیق

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.