اپلیکیشنی برای نجات جان‌ها

5

 وقتی کسی دچار ایست قلبی-تنفسی می‌شود، ما فقط چند دقیقه برای نجات او فرصت داریم، در غیر این صورت به خاطر نرسیدن خون به مغز، سلول‌های مغزی دچار آسیب شدید می‌شوند و حتی اگر قلب شخص مجددا به کار بیفتد، این آسیب مغزی که ممکن است در حد مرگ مغزی باشد، همه تلاش‌های ما را بی‌ثمر خواهد کرد.

پنج سال پیش، آتش‌نشانی به نام ریچارد پرایس، مشغول خورد ساندویچی در یک اغذیه‌فروشی بود که ناگهان صدای آژیر آمبولانس به گوشش خورد، پرسنل اورژانس درست به مغازه کناری رفتند، مردی دچار ایست قلبی شده بود، تلاش‌های آنها هیچ سودی نداشت و آن مرد مرد.

ریچارد خیلی ناراحت شد، چون خودش درست در این سوی دیوار می‌توانست خیلی زودتر به آن مرد کمک کند،اما او اصلا از حادثه خبر نداشت، او حتی داخل ماشین آتش‌نشانی دستگاه سوک قلبی هم داشت.

اما ریچارد این حادثه را فراموش نکرد و در این فکر بود چطور می‌شود در صورت وقوع حوادث ایست قلبی از کمک افرادی صلاحیت‌دار و‌ آموزش‌دیده در زمینه احیای قلبی-تنفسی CPR که در نزدیکی فرد هستند، بهره برد. چطور می‌شود این افراد را خبر کرد؟

اداره او بودجه خیلی اندکی برای کار روی چنین موردی داشت، به همین خاطر او بعد از جستجو از کمک رایگان دانشجوهای دانشگاه کنتاکی شمالی بهره‌مند شد. آنها هم به نوبه خود با کمک بنیادی به نام PulsePoint، یک اپلیکیشن را توسعه دادند که هدف را تأمین می‌کرد.

8-27-2014 10-41-05 AM

چند وقت پیش همین اپلیکیشن جان یک فرد را نجات داد:

اسکات براونر آتش‌نشان، در ساعات فراغت از کارش، داشت در یک باشگاه ورزش می‌کرد و همزمان به موسیقی‌های پاندورا گوش می‌کرد که ناگهان پخش موسیقی متوقف شد  و اپلیکیشن PulsePoint به او خبر داد که در همان نزدیکی مردی به CPR نیاز دارد.

اسکات به سرعت بیرون زد و با استفاده از نقشه درج شده در اپ، به سرعت محل آن مرد را پیدا کرد، به سرعت کمکش کرد و خوشبختانه مرد به زندگی بازگشت.

اپلیکیشن رایگان PulsePoint در واقع جلوه‌ای از جمع‌سپاری یا Crowdsourcing است، کار این اپ این است که هرگاه وضعیت اضطراری یک بیمار نیازمند CPR به مراکز ۹۱۱ اعلام می‌شود، به صورت موقعیت فرد به نزدیک‌ترین افراد آموزش‌دیده در مورد CPR اعلام می‌شود، تا آنها تا پیش از رسیدن آمبولانس به فرد نیازمند کمک کنند. موقعیت نزدیک‌ترین دستگاه شوک قلبی یا دفیبریلاتور هم به شخص یاری‌رسان اطلاع داده می‌شود.

منبع

 
5 نظرات
 1. پدرام می گوید

  البته مشغول خوردن ساندویچی

 2. عليرضا می گوید

  ایول

 3. علـــی می گوید

  سلام. مطلب بسیار خوبی بود درباره یک کار بسیار ارزنده.
  و انسان‌هایی که تا این اندازه برای جان انسان‌های دیگه اهمیت قائل هستند.

 4. علی پرشین می گوید

  تحسین برانگیزه

 5. ایلا می گوید

  واقعا عالیه دمشون گرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.