کارت پستال‌ها از چه زمانی معمول شدند؟

0

تا اواخر دهه شصت ارسال کارت پستال‌ها در ایران خیلی محبوب بود. کارت پستال‌ها مقواهای مستطیل شکلی بودند که در یک سوی آنها تصاویر زیبایی چاپ می‌شد و در سوی دیگر شخص آدرس گیرنده و پیام کوتاهش را می‌نوشت و ارسال می‌کرد.

کارت پستال در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بسیار محبوب شده بودند و راهی سریع برای ارتباط برقرار کردن مردم بودند. اما مسلم است که این فرمت قدیمی دیگر در عصر فناوری نمی‌توانست به زندگی خود ادامه بدهد. البته مدت کوتاهی کارت پستال‌های الکترونیکی هم در اینترنت کمی کاربرد پیدا کردند، اما فقط در حد صفحات تفریحی محدود.

گمان می‌رود که نخستین کارت پستال که اصطلاح فرنگی آن postcard است توسط یک نویسنده به تئودور هوک ارسال شده باشد. او در سال ۱۸۴۰ وقتی در فولهام بود، کارت پستالی را به مقصد لندن برای خودش فرستاد.

البته این کارت پستال را او شخصا خودش طراحی کرده بود و قصد داشت با این کار شوخی‌ای کرده باشد. او در یک سوی این کارت پستال کاریکاتوری از کارکنان اداره پست کشیده بود. همین کارت پستال در سال ۲۰۰۲ به قیمت ۳۱ هزار پوند انگلیس فروخته شد.

در سال ۱۸۴۸ ایده کارت پستال در آمریکا دوباره زنده شد. این بار این ایده به این صورت بود که کارتی درست بشود که بشود در آن متن کوتاهی نوشت و هزینه ارسال هم در قالب چاپ یک آگهی روی همان کارت پستال تامین بشود.

در سال ۱۸۶۱ جان پی چارلتون از فیلادلفیا، ایده خود را در مورد چاپ کارت پستال ثبت کرد و بعد به هایمن لیپمن فروخت. این کارت پستال هیچ عکسی نداشتند، فقط لبه‌های آنها به زیبایی طراحی شده بودند.

در سال ۱۸۶۵ یکی از مقامات اداره پست پروش به نام دکتر هاینریخ فون استفان، ایده تهیه کاغذهایی محکم و مقاوم را پیشنهاد کرد که بتوان در یک سوی آنها آدرس گیرنده را نوشت و در سوی دیگر پیام را. در سال ۱۸۶۹ همین ایده را اداره پست اتریش و مجارستان اجرایی کرد. اما وقتی در سال ۱۸۷۰ جنگی درگرفت ناگهان کارت پستال‌ها رواج پیدا کردند، چون به سربازها اجازه می‌دادند راحت و ارزان پیام‌های خود را ارسال کنند.

در فاصله زمانی بین سال ۱۸۷۰ تا ۱۸۷۴، ناگهان کارت پستال‌های همه‌گیر شدند و علاوه بر آلمان، انگلیس، لوگزامبورگ، سوئیس، بلژیک، دانمارک، فنلاند و هلند و … به این جریان پیوستند.

اما تصور می‌شود که نخستین کارت پستالی که عکسی روی آن چاپ شده باشد، در فرانسه و در سال ۱۸۷۰ و توسط شخصی به نام لئون بسناردیه باشد.

اما عصر طلایی کارت پستال‌ها بین سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۵ بود. شما چه خاطراتی از کارت پستال دارید و آیا هنوز کارت پستال‌های قدیمی دارید که در خانه نگه داشته باشید؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.