فراموش‌شدگان: ده شخصیتی که نام آن‌ها از تاریخ پاک شد!

8

فرانک مجیدی: در گذر زمان، انسان تلاش کرده تا آن چه را که تاریخ پیش‌تر برای‌ش به میراث گذاشته، حفظ نماید. تاریخ کلامی که نسل به نسل منتقل می‌گردد، و در نهایت آن‌چه در نوشته‌ها ثبت گردیده، داستان‌هایی ارزشمند خلق کرده که برای قرن‌ها باقی مانده‌اند و مبدّل شده‌اند به تنها راه ارتباط و درک آن دنیاهای فراموش شده، که در گذشته جا مانده‌اند.

مانند اغلب مواقع، واقعیت مطلق که ممکن بود در اختیار عموم قرار گیرد، برای اهل قدرت ناخوشایند تلقی می‌شد و بخش‌هایی از آن‌چه که قرار بود تا ابد باقی بماند، مخدوش می‌گردید. به این ترتیب، بسیارند افراد و وقایعی که قطعاً وجود داشته‌اند و از حیطه‌ی تاریخ، بیرون رانده شده‌اند. بسیار کم پیش می‌آید که از میان پانوشت‌ها، و شایعات مبهم، حجاب فرموده‌ی خودکامگان از این افراد و وقایع فروافتد و وجودشان ثابت گردد. با گذر زمان و فاصله گرفتن از قدرت خودکامگان وقت، بسیار واقعیات و افراد هستند که از زیر گرد فراموشی به در می‌آیند و تمام چیزهایی که برای قدرتمندان تاریخ را «نامطلوب» می‌کرد، مشخص می‌شوند. در این پست، به 10 شخصیت تاریخی، در برهه‌های زمانی گوناگون اشاره می‌نماییم که حضورشان از تاریخ محو شده‌است.

1- جِتا سِوِران

در دوره‌ای که افسانه‌ها، بیش از وقایع زندگی گرامی شمرده می‌شدند، بسیار توهین‌آمیز محسوب می‌شداگر زندگی جاودانه‌ای را که می‌شد با ماندن یادی در کتاب‌ها از فرد بر جای بماند، حذف گردد. با این حساب، رومی‌ها یکی از بدترین محافظان این وقایع بودند که با دلایلی مانند ایجاد بدعت در دین، مخالفت‌های سیاسی یا اعضای بی‌آبروشده‌ی یک خاندان متموّل، افراد و وقایع را از تاریخ حذف می‌کردند. برای جتا سوران و خانواده‌ی او، همین اتفاق افتاد. جتا تلاش نمود تا سهم خود امپراتوری پدرش را از رقیب سرسخت و برادرش، کاراکالا جدا کند. علی‌رغم تلاش‌های مادر، کاراکالا برادرش را به قتل رساند و همسر برادرش، پلائوتیلا، را نیز اعدام کرد. پس از مرگ‌شان، هر کتیبه، مجسمه یا مرجعی که می‌توانست نامی از آن‌ها باقی بگذارد، نابود شد. با این‌حال، جتا مشهورتر از این‌ها بود که تنها حذف این‌ها سبب از یاد رفتنش شود.

9-22-2014 11-35-19 PM

2- نیکولای یِژوف

دشمنی با جوزف استالین، انتخاب خطرناکی بود. برای یژوف بی‌رحم و ترسناک، که وزیر فاسدترین بخش دستگاه استالین بود، بهتر آن بود که خودش به زندگی‌اش پایان دهد و از خشم دیکتاتور بگریزد. مثل علی‌اکبر خان داور که از ترس خشم رضا خان، خودش تریاک خورد و به زندگی اش پایان داد. یژوف به‌طور کامل از تاریخ و اسناد و عکس‌هایی که با استالین داشت، پاک شد. تنها همین یک عکس مانده. همین یکی که کسی جرأت نداشت درباره‌اش حرف بزند. یژوف تنها کسی نبود که از فوتوشاپ دوره‌ی جنگ‌جهانی دوم بهره‌مند شد تا تصویرش از همه‌جا پاک شود. در حکومت داس و چکش کمونیست‌ها، خیلی عادی بود که شکست‌ها با داس درویده شود و میخ تاریخ خواست خودکامه با چکش به دفاتر تاریخ کوبیده گردد. این رویه، هنوز هم در دولت‌های کمونیستی مرسوم است که دولتمردان برکنار شده، از تاریخ پاک گردند.

9-22-2014 11-35-51 PM

3- پاکسازی در اسلوونی

پاک شدن از کتاب‌های تاریخی، تنها برای افراد خاص رخ نمی‌دهد. پیش از استقلال اسلوونی از یوگسلاوی در سال 1991 بسیاری از مهاجران به‌سمت سرزمین جدید حرکت کردند. طی یک پروسه‌ی طولانی، نیازی نبود تا آن‌هایی که اصالتاً اهل اسلوونی هستند درخواست شهروندی دهند. در سال 1992 و طی مواجهه با مشکلات لجستیک، دولت اسلوونی تصمیمی عجیب درباره‌ی قوانین مهاجرت اتخاذ می‌کند: آن‌ها 25000 نفر را از حق شهروندی عمومی محروم کردند! چنین پاکسازی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نخستین بار بود که به این وضوح رخ می‌داد. آن ها که نسل‌ها مقیم همان خاک بودند، ناگهان خود را به مثابه مهاجرین غیرقانونی در خانه‌ی خود یافتند. جدال برای بازپس‌گیری حق شهروندی، 20 سال به طول انجامید. بسیاری از آن افراد به‌جایی دیگر مهاجرت کردند و بخشی از افراد، همان جا باقی ماندند و مانند بی خانمان‌ها زندگی کردند. البته شکایت آن‌ها به دادگاه اروپا، به نفع فعالان حقوق این افراد تمام شد و به دولت اسلوونی دستور داده‌شد تا دو برابر آن‌چه را که برای غرامت به این افراد پیشنهاد داده‌بود، بپردازد.

9-22-2014 11-36-28 PM

4- جانگ سونگ تائِک

کمتر دیکتاتوری در عصر حاضر، به اندازه‌ی کیم جونگ و پشتیبانان‌ش از لحاظ جنون مورد بحث قرار گرفته‌اند. به‌جز خودنمایی و اظهارنظرهای متخاصمانه توسط خودکامگان کره‌شمالی، سیاست‌هایی که از سوی دولت اتخاذ می‌گردد نیز بسیار دور از عقل است. قتل و افترا بستن به مخالفان و خانواده‌ی آن‌ها در کره‌شمالی کاملاً مرسوم است. کیم جونگ اون با کوچک‌ترین مخالفتی، شوهرعمه‌ی خود را دستگیر کرد و به قتل رساند. اما به همین قناعت نکرد، بلکه دستور داد تا تصویر او را در تمام کشور پاک کنند. به این ترتیب، مردی که سال‌ها در دستگاه قدرت بود، ناگهان مغضوب واقع می‌شود، به گونه‌ای که انگار هرگز چنین شخصی در کره‌شمالی وجود نداشته‌است!

9-22-2014 11-37-11 PM

5- ملکه هَتشِپسوت

شاید مصری‌ها اولین مبدع‌های تجدید تاریخ باشند. هر فرعون تازه بایستی خود را به‌عنوان یک رهبر بزرگ به زیردستان‌ش ثابت می‌کرد و این گاه به معنای ویران کردن هر آن‌چه بود که از فرمانروای پیشین به جا مانده‌بود. بنابراین، مطالعه‌ی تاریخ مصر با ترتیب تاریخی با توجه به این‌که نام فرمانروایان شکست‌خورده از مقطع زمانی زیستن‌شان پاک شده، کاری دشوار است. اگر فرمانروایی توسط وارث‌ش گرامی داشته نی‌شد، تمامی همسران، کاهنان و حیوانات خانگی او نیز بایستی به همراه‌ش می‌مردند. ملکه هتشپسوت زنی صلح طلب بود که 20 سال پس از مرگ همسر فرمانروای‌ش، تاتموس اول، مصر را به‌خوبی اداره کرد. تاتموث سوم، وارث بعدی تاج و تخت، جوان‌تر از آن بود که بتواند به قدرت برسد و هتشپسوت به جای او تا رسیدن به سن قانونی، اداره کشور را در دست گرفت. به‌هر جهت، به دلیل کینه‌ای شخصی یا جابجایی سیاسی، پس از سلطنت تاتموس، تمام نشانه‌های او از روی کتیبه‌ها و تاریخ پاک شد. با این‌حال یکی از اهرامی که هتشپسوت بنا کرده، هنوز در مصر پابرجاست.

9-22-2014 11-37-48 PM

6- ماکسیمیان

ماجرای بیشتر حذف‌ها در تاریخ، جدال بر سر قدرت است. ماکسیمیان سرکش و کنستانتین زمانی عنوان سزار را مشترکاً دارا بودند و بحث بر سر آن بود که کدام‌یک در تصاحب عنوان «آگوستوس» (رهبر ارشد) محق‌تر است. در زمانه‌ی خود، این یکی از پیچیده‌ترین معادلات قدرت را به وجود آورد. ماکسیمیان دو بار مقام خود را تحت فشار رها کرد اما در ادامه کق خود را در تصاحب عنوان آگوستوس از کنستانتین بازپس گرفت. ماکسیمیان با دین مسیحیت مخالف بود و مسیحیان در قلمرو او تحت اذیت و آزار قرار می‌گرفتند. عدم محبوبیت شدید ماکسیمیان در دولت اصلاح‌طلبی که به امپراتوری کنستانتین منجر شد، باعث شد تا ماکسیمیان دستگیر شود و در زندان مرتکب خودکشی گردد. به تنبیه اعمال زشتش و مخالفت با دین مسیحیت، نام ماکسیمیان از تاریخ روم پاک شد، نقاشی‌ها و سکه‌هایی که حاوی تصویر او بودند نیز از بین رفتند.

9-22-2014 11-39-37 PM

7- الیزابت اُفارِل

داستان الیزابت، داستان صدها زن ایرلندی در سال 1916 است. به‌عنوان یک پرستار و یک جمهوری خواه سرسخت، الیزابت شدیداً طرفدار حرکتی بود که در ایرلند شروع شده‌بود و حتی پیغام‌ها را در مرز علی‌رغم تمام خطرات، جابجا می‌کرد. او در زمانه‌ای دست به چنین اعمالی می‌زد که در ایرلند زنان را تنها برای خانه‌داری و مادری مناسب می‌دانستند. وقتی پرچم سفید به اهتزار در آمد، الیزابت بود که در کنار «پادرِیگ پیرس» ایستاد و تسلیم شد. این لحظه‌ای بزرگ در تاریخ ایرلند بود و تصویر این لحظه ثبت شد. اما مشکلی در عکس بود. الیزابت افارل در عکس نبود! تنها پاهای او در کنار رهبر شورشیان دیده می‌شد. بعدها عکس‌های دیگری از آن صحنه هم دیده شد، اما افارل به کلی از عکس‌ها پاک شده‌بود! ذکر او، در طی 100 سال تنها در پانوشت‌های تاریخ دیده می‌شد. پرسش این‌جاست که چنین حذفی، عمدی بوده یا خیر؟ سال‌ها بعد، وقتی دولت ایرلند به همین دلیل متهم شد که زنان را نادیده می‌گیرد، دولت برای عذرخواهی پلی را به نام «رزی هکِت» نام‌گذاری کرد. دوستان الیزابت می‌گویند او به تعمد جایی نگه داشته شده‌بود که چهره‌اش قابل تشخیص نباشد. اما این که در عکس های بعدی چرا چهره‌ی او حذف شد، سئوالی است که هنوز کسی پاسخ‌ش را نمی‌داند!

9-22-2014 11-40-04 PM

8- آخناتن

به نظر می‌رسد شخصیتی که مسیحیان از حضرت موسی در ذهن دارند، از آخناتن الهام گرفته‌است. او علی‌رغم زندگی کوتاهی که داشت، تأثیری بی‌سابقه بر زندگی مردم مصر گذاشت. او یکتاپرستی را مذهب رسمی مصر اعلام کرد و با چند خدایی مخالفت نمود. رفتارهای بیش از حد انقلابی او، باعث می‌شد که دوستان چندانی نداشته‌باشد. هنوز مدت زیادی از این که بر تخت نشسته‌بود، نگذشته‌بود که دستور داد تا تصویر خدای پیشین مصریان -که پدر فراعنه خوانده می‌شد- از اتاق‌های آرامگاه پدرش پاک گردد. او کشور را با کمک همسرش، نفرتی‌تی اداره می‌کرد و پایتخت جدیدی را بنا نمود. هیچ‌یک از پسران او و حتی معروف‌ترین فرعون، توت‌آنخامون این‌قدر بر تغییر احکام تأثیر نگذاشتند. درست پس از مرگ او، کاتبان مجدداً وارد آرامگاه پدرش شدند و نام خدایان باستانی را مجدداً بر دیواره‌های آرامگاهش نقش کردند. به این ترتیب تمام اوامر آخناتن موقتی شد و تأثیرش، دائمی نشد. این هم قابل توجه آقایان سریال‌ساز ما، که واقعیت را 180 درجه، برعکس چیزی که بود و شد نشان می‌دهند!

9-22-2014 11-40-35 PM

9- آلتانی خان

چنگیز خان، نامی است که با مرگ و خون خود را به تاریخ متصل کرده‌است، اما آلتانی خان، نامی است که برای بیشینه‌ی ما ناآشناست. در دوران چنگیز و سلطنت او، چنگیز صاحب 3 دختر شد. دخترانی که به اندازه‌ی پدر ترسناک بودند و مغول‌ها به آن‌ها کرنش می‌کردند و پست‌هایی حساس در ارتش پدر داشتند. آن سه پس از مرگ پدر، اجازه ندادند که قلمرو برجای‌مانده از خونریزی‌های چنگیز دچار هرج‌ومرج گردد. در نگاه اول، سانسور عجیب تاریخی باعث شده نام آن‌ها از یاد تاریخ پاک گردد. هر کودکی، نام چنگیز خان را نشنیده، اما آلتانی خان و دو خواهرش، در کتاب‌های کودکان جای ندارند و در انیمیشن‌های کودکان، نام و یادی از آن ها نیست. اثری از اظهار نظر پدر درباره‌ی ورود دختران به حکومتش نیست. چنگیز با وجود خونریز بودن، اقلاً به حقوق زنان قبلیه‌اش احترام می‌گذاشت و می‌گفت زنان مستحق داشتن افتخار هستند. پس از مرگ چنگیز و علی‌رغم تلاش دخترانش، کشور دچار آشوب‌های فراوانی شد که آن‌ها را مجبور می‌کرد در مناطق مختلف، وارد جنگ با مخالفان گردند. سرانجام، نام این خواهران هم از تاریخ پاک شد.

9-22-2014 11-41-17 PM

10- جک پارسونز

پارسونز از جمله تأثیرگذارترین انسان‌های زمانه‌ی خود بود. به عنوان یک مخترع، دانشمند و فعال اجتماعی، او یکی از مهم‌ترین برنامه‌های تاریخ آمریکا را آغاز نمود. او یکی از کسانی بود که JBL را ایجاد کرد، تکنولوژی‌ای که برای ارتش آمریکا در طول جنگ جهانی دوم کاربرد یافت و تأسیس ناسا را منجر گردید. او را از پایه‌گذاران مکتب ساینتولوژی می‌دانند. در دهه‌ی 40، خیلی از فعالیت‌های او به مذاق دولت فدرال خوش نمی‌آمد. او به وضوح خود را ضدمسیح معرفی می‌کرد. اسم او تدریجاً از تمام منابع پاک شد و در گم‌نامی دفن شد، تا آن‌که کتاب بیوگرافی درباره‌ی او، مجدداً تصویر او را به یاد همگان آورد.

9-22-2014 11-41-54 PM

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

۲۵ صدای نوستالژیک فناورانه قدیمی که کودکان امروزی به صورت معمول هرگز نمی‌شنوند!

یک ستاره سینمای کلاسیک را در نظر بگیرید مثلا همفری بوگارت را. تلفن را با یک دست در دست می‌گیرد، سیگاری به لب دارد و بعد با افه خاصی شماره‌گیر را می‌چرخاند و با صدای بم مردانه‌اش می‌گوید که نلفنچی فلانجا را برایم بگیر!چنین منظره‌ای دیگر…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
8 نظرات
 1. گ می گوید

  مرسی بابت مطلبی که گذاشتید فقط می خوام به اشتباهی که متوجه شدم در ترجمه صورت گرفته اشاره کنم .شخصیت آلتانی خان برام خیلی جالب بود اینه که به منبع مراجعه کردم تا اسم اون انیمیشنی رو که به شخصیت اونها پرداخته پیدا کنم و ببینم، جمله ی متن انگلیسی به این صورته:
  {but no movie was ever made starring a cartoon version of Altani or her sisters is because the record of their reign, The Secret History of the Mongols, was mysteriously {edited to exclude the words of their father
  {دلیل اینکه هیچ فیلمی با شخصیت های کارتونی آلتانی و خواهرهاش ساخته نشده اینه که کتاب تاریخ مخفی مغول ها به صورت مرموزی اون ها رو حذف کرده}

  و این ترجمه ی شما:
  {…اما آلتانی خان و دو خواهرش، در کتاب‌های کودکان جای دارند و تنها در انیمیشن‌ی از آن‌ها نام برده‌شده به نام «تاریخ مخفی مغول‌ها»…}

  هیچ انیمیشنی درمورد این خواهرها ساخته نشده و “تاریخ مخفی مغول ها” کتابی نوشته شده دز 1227 میلادی هست که حضور این زنان مغول درش ویرایش و حذف شده.

  1. فرانک مجیدی می گوید

   خیلی ممنونم. اصلاح شد 🙂

 2. Khayyam می گوید

  تلویزیون ایران، آخناتون رو یه آدم خوب و پاک سرشت و خدا پرست و طرفدار حق نشون داد. مشکل دقیقا کجاست؟!!

 3. محمد میرزایی می گوید

  هر کودکی، نام چنگیز خان را نشنیده … شنیده درسته 🙂 با تشکر

 4. محمد میرزایی می گوید

  مثل علی‌اکبر خان داور که از ترس خشم رضا خان … رضا شاه! با توجه به اینکه ایشان با رای مجلس ملی به پادشاهی رسیده و این یک واقعیت تاریخی و غیرقابل انکاره . البته اگر در اون دوره که اکبر خان داور خودکشی کرده ایشان به مقام پادشاهی نرسیده بود ، یا شرح کامل این قضیه میتوان نوشت رضا خان

 5. سعید می گوید

  یاد کتاب 1986 جورج اورول افتادم.

 6. ایلا می گوید

  خیلی جالب بود بازم مثل همیشه گل کاشتید مرسییی

 7. ArYanPour می گوید

  جالب بود ممنون : )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.