مصاحبه «چارلی رز» با «تیم کوک»

2

چارلی رز را که لابد می‌شناسید، این چهره تلویزیونی توانا که در حال حاضر ۷۲ ساله است، یکی از تواناترین مجری‌ها و مصاحبه‌گران تلویزیونی آمریکا است و ما او را بیشتر به خاطر «تاک شو»ی معروف‌اش می‌شناسیم.

او از سال ۱۹۹۱ با چهره‌های مشهور فراوانی در برنامه‌هایش مصاحبه کرده است. در تازه‌ترین این مصاحبه‌ها او به فاصله چند روز از همایش اپل، با «تیم کوک» مصاحبه‌ای انجام داده است که قسمت اول آن پخش شده و قسمت دوم آن قرار است، امشب پخش شود.

خوشبختانه قسمت اول این مصاحبه در یوتیوب قرار داده شده است.

9-14-2014 9-39-30 AM

این مصاحبه حاوی نکات جالبی است:

– تیم کوک در این مصاحبه ادعا کرده است که اپل خیلی راحت قادر بود که مدت‌ها پیش آی‌فونی بزرگ‌تر بسازد، منتها اپل در پی ساختن گوشی‌‌ای بود که از جنبه‌های مختلف گوشی «بهتری» باشد و نه صرفا گوشی‌ای بزرگ‌تر.

(اسناد داخلی خود اپل نشان می‌دهد که اپل در این مورد تحت تأثیر بازار عمل کرده است و ادعای کوک چندان درست نیست. در یکی از اسناد درز پیدا کرده که در نشستی داخلی در آوریل سال ۲۰۱۳ مورد بحث قرار گرفته بود، نوشته شده بود که مشتری‌ها از اپل چیزهایی را می‌خواهند که این شرکت در آن زمان قادر به ارائه آنها نبود. در این گزارش آمده بود که سهم اپل در بازار از جانب دو دسته از گوشی‌ها تهدید می‌شود: ۱- گوشی‌های ارزانی که کمتر از ۳۰۰ دلار قیمت دارند. ۲- گوشی‌هایی که اندازه صفحه نمایش آنها ۴ اینچ و بیشتر است.)

– ساعت اپل بعد از ساعت‌ها هوشمند شرکت‌های دیگر وارد بازار می‌شود، اما نمایانگر نخستین تلاش اپل برای جمع کردن ۴۰۰ تا ۵۰۰ جزء در یک تراشه واحد است. کوک گفت که با ساختن این ساعت، اپل گویی که یک کامپیوتر کامل را روی یک تراشه قرار داد.

– کوک باز هم تأکید کرد که آی‌کلاد در ماجرای انتشار عکس‌های خصوصی چند چهره مشهور آمریکایی، هک نشده بود، بلکه دسترسی به عکس‌های این مشاهیر روی آی‌کلاد، از طریق حمله فیشینگ ممکن شده بود. کوک گفت که اپل سعی می‌کند در این زمینه آگاهی کاربران را افزایش دهد.

– کوک گفت که استیو جابز با او در مورد مقام ریاست اپل، گفتگو کرده بود.

9-14-2014 9-40-57 AM

– کوک، گوگل -و نه سامسونگ- را رقیب اصلی اپل می‌داند. وقتی از او سؤال شد که چرا سامسونگ را در قامت یک رقیب نمی‌بینید، گفت که این گوگل است که سامسونگ و دیگران را مجهز به اندروید می‌کند.

– او گوشی‌های «فایر فون» آمازون را ناموفق می‌داند و شاهد این ادعای او این است که این گوشی‌ها را این سو و آن سو، در  دست کسی دیده نمی‌شوند.

– کوک گفت که اپل تمایلی برای ورود به حوزه‌های شبکه‌های اجتماعی ندارد و در حال حاضر سیاست‌اش ادغام سرویس‌هایش با توییتر و فیس‌بوک است. او شایعه تمایل اپل برایخرید سرویس Path را هم رد کرد.

– کوک گفت که اپل در حال حاضر در حال کار روی محصولاتی کاملا جدید است، محصولاتی که هیچ کس دیگری از آنها مطلع نیست و حتی شایعه‌ای در مورد آنها به گوش کسی نرسیده است!

– تیم کوک گفت که اتاق استیو جابز دست‌نخورده، در اپل حفظ شده است. این اتاق در طبقه چهارم ساختمان اصلی اپل در کاپرتینو قرار دارد. اسم جابز هنوز روی در این اتاق قرار دارد.

9-14-2014 9-35-33 AM

– به گفته کوک، وضعیت تلویزیون از دهه ۷۰ به بعد تغییری پیدا نکرده است و اپل علاقه‌مندی زیادی به ایجاد تغییر در این قسمت دارد.

– در مورد خرید ۳ میلیارد دلاری بیتس، کوک گفت که دلیلی این خرید استفاده از نیروی فکری آدم‌های بااستعداد این شرکت، سرویس پخش موسیقی آن و نیز ورود به تجارت هدفون بود.

 
2 نظرات
  1. محمد می گوید

    دکتر قسمت دوم رو من پیدا نکردم تو یوتیوب!
    شما تونستین ببینید ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.