تیم کوک از بلومبرگ خواست داستان تراشه جاسوسی چینی‌ها را خاتمه دهد

0

سایت BuzzFeed گزارش داد، تیم کوک مدیرعامل اپل از نشریه بلومبرگ درخواست کرده داستان تراشه‌های جاسوسی در سرورهای شرکت‌های اپل و آمازون را خاتمه دهد و دیگر به ادامه آن دامن نزند.

این برای اولین بار است که شرکت اپل به طور عمومی خواهان پایان پذیرفتن یک ماجرا و گزارش در رسانه‌ها است. در حقیقت، اپل از بلومبرگ درخواست کرده ادعای خود را پس بگیرد و اعتراف کند در این گزارش دچار اشتباه شده است.

حدود دو هفته پیش، نشریه بلومبرگ گزارش جنجالی منتشر کرد و مدعی شده در سال ۲۰۱۵، دولت چین موفق شده تراشه جاسوسی بسیار کوچکی در مادربوردهای سرورهای مونتاژ شده توسط شرکت سوپرمیکرو قرار دهد.

در این گزارش تاکید شده بود که این مادربوردهای سرور در مراکز داده و زیرساخت شبکه شرکت‌هایی مانند اپل، آمازون و بخش‌ها دولتی ایالات متحده استفاده شده‌اند.

حالا، تیم کوک مدیرعامل اپل به صراحت می‌گوید این گزارش و ماجرا حقیقت ندارد و درست نیست.

مطمئن هستیم حقیقت ندارد

تیم کوک در گفت‌وگو با سایت BuzzFeed تاکید کرده که از ابتدای شروع تحقیقات نشریه بلومبرگ، درگیر این ماجرا شده و نهایت همکاری را با خبرنگاران این نشریه داشتند و انواع مدارک، مستندات و چندین نوبت مصاحبه انجام دادند تا نشان دهند چنین داستانی حقیقت ندارد.

مدیرعامل اپل می‌گوید برای ما کاملا روشن بوده که چنین اتفاقی نیفتاده است و ما بارها به بلومبرگ و مدیران آن نشریه این موضوع را گفتیم. او می‌گوید، بارها این داستان را تکرار کردیم و همه‌چیز را مورد آزمایش و بررسی قرار دادیم ولی هر بار هیچ مدرک و سندی یافت نشد.

تیم کوک می‌گوید بارها و برای چندین بار تمام ایمیل‌ها، سوابق مالی و نامه‌نگاری‌ها، مراکزداده و سخت‌افزارهای مظنون، سوابق حمل و نقل و اسناد دیگر را بررسی کردیم و هر بار به یک نتیجه رسیدیم؛ هرگز چنین اتفاقی نیفتاده است و این داستان حقیقت ندارد.

علاوه بر شرکت اپل، شرکت‌های فناوری دیگر درگیر در این ماجرا مانند آمازون به صراحت گفتند ادعای بلومبرگ در جاسوسی دولت چین از طریق نفوذ به سرورها و مراکزداده این شرکت صحت ندارد.

یک مقام وزارت امنیت داخلی امریکا و همین‌طور یک مقام ارشد آژانس امنیت ملی امریکا  نیز اظهار داشتند با بررسی گسترده منابعی که در اختیار دارند؛ نمی‌توانند صحت گزارش بلومبرگ را تایید کنند.

البته، در این میان نشریه بلومبرگ هم معتقد است گزارش چاپ شده صحت دارد و براساس اظهارنظر کارشناسی ۱۷ نفر تنظیم شده است. همچنین، بلومبرگ می‌گوید بیش از ۱۰۰ گفت‌وگو انجام دادند که ماحصل آن‌ها نشان می‌دهد چنین دستکاری در سخت‌افزار و سایر محصولات سوپرمیکرو مونتاژ شده در کارخانه‌های چینی رخ داده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.