سنگدلی تحمل‌ناپذیر: مقایسه‌ی خود با دیگری!

26

فرانک مجیدی: همه‌ی ما این کار را در حق خود می‌کنیم: به اطراف نگاه می کنیم و در زمینه‌های مختلف کسی را پیدا می‌کنیم که آرزو داریم کاش موفقیت، ظاهر، وضعیت مالی و شغل‌مان مثل او بود. البته ممکن است کار بدتری هم بکنیم: در زندگی‌شان دقیق شویم و شروع کنیم به قضاوت اعمال‌شان، چون به‌هرحال لابد ما خیلی بهتر از آن‌ها هستیم! اولی به ما حس بدی می‌دهد، دومی باعث می‌شود خود را برتر بیابیم. اما در نهایت، هیچ‌یک ما را خوشحال نمی‌کنند. بگذارید برای این حرف‌ها مثال‌هایی بزنم.

نگاه کردن عکس‌ها در اینستاگرام

انواع مختلفی از تصاویر در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود: مهمانی‌ها، شام‌های مفصل، مسافرت‌ها، ورزش کردن… زندگی آن‌طوری که در اینستاگرام به نمایش در می‌آید، خارق‌العاده است. حالا ممکن است ما در ذهن‌مان شروع کنیم به مقایسه‌ی زندگی کسالت‌بارمان با زندگی خارق‌العاده‌ی دوستان. چرا بیشتر کار نمی‌کنم؟ چرا همیشه غذاهای حاضری می‌خورم؟ چرا ورزش نمی‌کنم؟ چرا کاری جز چیزی که حالا انجام می‌دهم، نمی‌کنم؟ چرا قیافه‌ی بهتری ندارم؟ البته این مقایسه‌ی منصفانه‌ای نیست، چون دوستان ما هرگز وقتی کاری پیش‌پاافتاده انجام می‌دهند، از خود عکسی منتشر نمی‌کنند. آن‌ها از نگرانی‌ها، خستگی‌ها، احساس بد تعلل یا ناامنی که به آن‌ها دست می‌دهد، چیزی منتشر نمی‌کنند. ولی اگر به دنبال یک مقایسه‌ی مو به مو هستیم، اصلاً فایده‌ی این مقایسه‌ی ذهنی که به راه می‌اندازیم چیست؟ چرا باید لحظات خوب زندگی مان، شبیه دیگری باشد؟!آیا این مقاطع خاص، می‌توانند میزان شاد بودن ما را بیان کنند؟ آیا به ما نشان می‌دهند که معنای زندگی واقعاً چیست؟

10-9-2014 12-42-56 AM

حقیقت آن است که شادمانی، از قدردان بودن از چیزی است که پیش‌روی‌مان قرار دارد، نه آرزومندی این‌که کاش کاری دیگر می‌کردیم. خواهیم دانست که زندگی، بیشتر اهمیت دادن به هر لحظه‌ای است که می گذرانیم، نه گذراندن یک زندگی تخیلی.

10-9-2014 12-40-29 AM

لازم نیست که از دیگری بهتر باشیم. فقط کافی است جایی را که هستیم، کاری را که انجام می‌دهیم و خودمان را دوست داشته باشیم. این موضوعی است که اهمیت دارد. مقایسه کردن، ما را شادتر نمی‌سازد و زندگی‌مان را ارزشمندتر نمی‌کند، بالعکس، باعث می‌شود که احساس بدی درباره‌ی خودمان پیدا کنیم و این، بی‌رحمی محض است!

10-9-2014 12-44-13 AM

قضاوت کردن درباره‌ی فرد دیگر

فرض کنیم موفق شده‌ایم که عادات‌مان را تغییر دهیم. ورزش کنیم، سیگار را ترک کنیم و غذاهای سالم مصرف نماییم. ما از خودمان فردی سالم ساخته‌ایم و می‌توانیم به این موضوع افتخار کنیم. حالا به فردی برمی خوریم که چاق است، غذاهای چرب می خورد و نمی تواند سیگار را ترک کند. شاید بدترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم، این باشد: به فرد چاق نگاه کنیم و شروع کنیم به قضاوت کردن. چرا نمی‌تواند از خوردن این غذاهای بی‌خود دست بردارد؟ چرا نمی‌تواند ورزش کند و به‌جای این مزخرفات، کمی سبزیجات مصرف کند؟ اصلاً کنترل‌شان دست خودشان نیست، باید از خودشان با این هیکلی که ساخته‌اند، خجالت بکشند! می‌بینید؟! ما قضاوت‌شان کرده‌ایم و بابت این‌که خود چنین عاداتی نداریم -یا دست‌کم با موفقیت از آن عادات دست کشیده‌ایم- احساس خودبرتربینی می‌کنیم. ولی این هم خوشحال مان نمی‌کند. قضاوت کردن دیگران، تنها موجب می‌شود که از آن‌ها متنفر شویم. این حس شادمانی نیست، فقط با نفرت سر را تکان دادن است! ما آرزو می‌کنیم که آن‌ها بیشتر شبیه ما بودند، و شاید حس ناامیدی به ما دست دهد که آن‌ها کار مفیدی برای خود انجام نمی‌دهند.
این باعث نمی‌شود تا بیشتر قدردان زندگی باشیم، فقط باعث می‌شود که بگوییم کاش همه‌چیز متفاوت‌تر بود و حالا که نیست، حس ناامیدی کنیم.

10-9-2014 12-47-04 AM

شاید بهتر باشد که کمی افراد دارای مشکل ابتلا به عادات بد را درک کنیم. آیا خودمان تا کنون با عادات بد در نبرد بوده‌ایم؟ آیا درباره‌ی خودمان احساسی ناخوشایند داشته‌ایم؟ البته که چنین لحظاتی، در زندگی همه‌ی ما بوده‌است. اغلب ما می دانیم که مواجهه با سختی‌ها، چه حس و حالی دارد، جس ناامیدی و این که نمی‌توانیم تغییری در خود ایجاد کنیم. ما نمی‌دانیم بودن به جای این فرد، چه حسی دارد، اما شاید رنجی را که متحمّل می شود درک نماییم. خیلی بهتر است اگر قضاوت را کنار بگذاریم و از ته دل آرزو کنیم تا این رنج برای آن‌ها به پایان برسد.

10-9-2014 12-57-04 AM


در هر دو مورد، مقایسه کردن باعث می‌شود که درباره‌ی خودمان یا دیگری احساسی بد پیدا کنیم. این سنگدلانه است، چرا که همان‌قدر که ما می‌توانیم افراد خوبی باشیم، آن‌ها هم می‌توانند. تنها به هنگام قیاس کردن است که می توانیم مفهومی دوست‌داشتنی و خوب را، به بی‌رحمانه ترین شکل تفسیر نماییم! حالا چطور است دو عادت تازه را جایگزین «مقایسه کردن» کنیم؟

قدردان جایی باشیم که در آن هستیم: به جای نگاه کردن به زندگی دیگران و غصه خوردن، به خوبی هایی که پیش‌روی‌مان است دقت کنیم. حس خوبی که در ما بوده و تجربه‌اش کرده‌ایم. قدردان هر لحظه‌ای باشیم که تنها یک بار برای همیشه اتفاق می‌افتد و از جایی که هستیم، راضی باشیم. وقتی متوجه می‌شویم که در حال مقایسه‌ی زندگی خود با دیگران هستیم، به آن‌چه که در اطراف‌مان است بازگردیم و سعی کنیم چیزی بیابیم که می توانیم به‌خاطرش سپاس‌گزار باشیم.

به دنبال درک کردن دیگران باشیم، نه قضاوت کردن‌شان: به جای آن که از دیگران ناامید شویم یا قضاوت‌شان کنیم، تلاش کنیم که آن‌ها را درک نماییم. آیا زمان دشواری را سپری می‌کنند؟ آیا ناامید، غمگین یا خشمگین هستند؟ می‌دانیم این‌ها چه حسی دارد؟ وقتی فردی را با همه‌ی وجود درک کرده‌ایم، دیگر دست از قضاوت‌ کردن درباره‌اش خواهیم کشید.

10-9-2014 12-51-42 AM

با این دو روش، قلب‌مان آرامش خواهد یافت. دیگر کار بی رحمانه‌ی مقایسه را رها می‌کنیم و خواهیم دانست که تا چه اندازه غیرضروری بوده‌است!

10-9-2014 12-57-13 AM

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

نوستالژی: سیر در لوازم التحریر قدیمی

لوازم التحریر زمان کودکی ما نه کیفیت لازم را داشتند (به جز استثنائاتی) و نه تنوع کافی را. خوبی‌اش این بود که ما اصلا نمی‌دانستیم که لوازم التحریر با کیفیت عالی‌تری هم وجود دارد و فاصله فقیر و غنی در مدارس آنقدرها هم زیاد نبود. یعنی تقریبا…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است.دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
26 نظرات
 1. ح قاسمی مقدم می گوید

  عالی بود.
  ولی یک نکته ظریف جامونده بود، البته به نظر این حقیر:
  مقایسه یک شمشیر دولبست. مثل توقع از خویش
  اگر مقایسه ای نباشه، پیشرفت یا progressive معنی خودشو تو زندگی از دست می ده.
  شاید با دیدن یک نفر که به هر علتی 20 تا 30 کبلوگرم اضافه وزن داره، خدارو شکر کرده و به خودمون بگیم، چرا من نتونم این 5 کیلوگرم اضافه وزن رو حل و فصل نکنم؟!

  1. omid می گوید

   اگر نیاز به مقایسه دارید ، خودتان را با دیروزتان مقایسه کنید . (دیروز چقدر اضافه وزن داشتید ؟ امروز چقدر ؟ مقایسه کنید ؟)

 2. Arash می گوید

  سلام…
  نوشته به موقعی بود در این وانفسای زندگی، ممنونم.

 3. شهاب الدین می گوید

  خیلی ممنون.

 4. ashkan می گوید

  دمتون گرم خانم مجیدی:)
  بزنم به تخته با نوشته هاتون میتونین زندگی یه نفر رو از این رو به اون رو کنین:)مطلب حرف نداشت

 5. صادق می گوید

  براوو فرانک

 6. علی کشفی می گوید

  بسیار مطلب خوبی بود.ممنون

  حقیقتا مقایسه خود با دیگران یکی از بزرگترین آسیب های زندگی هر شخصی است.

 7. حامد می گوید

  ولی اکثر مواقع طرف دیگه این رفتار یا عادت خودش رو بد نمیدونه، مثلا سیگار کشیدن رو بد نمیدونه. وقتی طرف عادت خودش رو بد نمیدونه چطوری میخواید بگید من درکش میکنم همچنان؟ اصلا چیو باید درک کنم؟ اینکه دوستم به سیگار اعتیاد داره؟ و قطعا بقیه روندش همونیه که شما گفتید، ناراحتی، اندوه و شاید تنفر…
  بله من قدردان هستم که سیگاری نیستم ولی نمیتونم ازینکه دوستم وابسته بهش هست غمگین نباشم، نمیتونم بی تفاوت باشم، درک کردن هم وقتی ممکنه که طرف خودش اون عادت رو بد بدونه نه وقتی با خوشحالی همه جا ذکر میکنه سیگاریه.
  این رفتار در مورد چاقی کمتر دیده میشه، اکثر چاق ها دلشون نمیخواد چاق باشن، یکم همراهی و کمک لازم دارن تا عادت کنن ورزش کنن و قطعا سرکوفت زدن به هر کسی چه سیگاری چه چاق چه چیز های دیگه کار بدیه.

 8. ایلا می گوید

  عالی بووووود دستتون درد نکنه قلم روانی دارین فرانک جااان

 9. tireng می گوید

  تو کل سال 93 بهترین مطلبی بود ک خوندم. واقعا ممنون

 10. امین می گوید

  فکر کنم خانم مجیدی باید تحصیلاتتون یا کتابهایی که اکثر اوقات مطالعه میکنید در خصوص روانشناسی یا همچین موضوعاتی باشه.
  واقعا فوق العاده بود منتظر اینجور مقالات هستیم

 11. مهسا می گوید

  فرانک جانم
  این مجموعه پست هایی که با مضامین روانشناسی و مثبت اندیشی مینویسی فوق العاده هستن
  ممنون خانم

 12. محمد می گوید

  واقعا حالمو بهتر کرد.
  ممنونم.

 13. علی می گوید

  این پست همین امروز منتشر شده ولی در صفحه اول نیست.
  بهتر نیست یه تغییری توی قالب سایت بدید.(مثلا نمایش به صورت کاشی وار یا استفاده از فونت های روزنامه وار)
  با تشکر

  1. فرهاد می گوید

   بقول استاد انتظامی تو فیلم روسری آبی: خوشبختی تو ظاهر آدما نیست، خوشبختی تو دل آدمه

 14. mina می گوید

  مقایسه در هر ضمینه ای دو صورت داره مقایسه خود با بهترین و مقایسه خود با بدترین …. من فایده مقایسه رو در توانمند سازی خود انسان می دونم نه ایراد به دیگران … یعنی یه جور محک برای خودسازی .. نه ایراد به دیگران یا غره شدن به خود. و نه سرزنش خود و خود کم بینی . و این بهترین حالتی هست که انسانها از هم تاثیر می گیرند.و رو هم تاثیر می گذارند.
  از قدیم برای قدردان بودن و احساس خوشبختی یه حرفی رو بهمون می زدند که بچه جان از 5 نفر پایین باشی از 10 نفر بالاتری .. یعنی همیشه به داشته هات نگاه کن نه اینکه نداشته هاتو بشمری .. اما برای اینکه یه انکوری تو زندگی داشته باشی باید نیم نگاهی هم به نداشته ها کرد شاید تلاش کردن برای زندگی بهتر شیرین تر از رسیدن به زندگی بهتر باشه …
  ممنون از این مطلب زیباتون .

 15. نیلوفر می گوید

  خانم مجیدی این روزها حال خوبی ندارم و این مطلب ، انرژی فزاینده ای در وجود من جاری کرد.
  بسیار ممنون.

 16. ابراهیم می گوید

  عالی بود خانم مجیدی… عالی عالی عالی…

 17. فرهاد می گوید

  بقول استاد انتظامی تو فیلم روسری آبی: خوشبختی تو ظاهر آدما نیست، خوشبختی تو دل آدمه

 18. سپیده می گوید

  ممنون. به یه همچین تلنگری نیاز داشتم بخصوص تو این لحظه. سپاس.

 19. ali می گوید

  ممنون خانم مجیدی
  این مطلب مناسب حال من بود

 20. علی اکبر آهنگری می گوید

  خیلی موضوع خوبیه که بهش پرداختین، واقعا باید عادت کنیم که از این همه قضاوت و مقایسه ها ذر زندگی دست برداریم

 21. ماه بیگم می گوید

  خیلی به این متن احتیاج داشتم.
  ممنونم برای کاری که میکنی.

 22. alie می گوید

  allllllllllli booood

 23. الهام می گوید

  ممنون به خاطر مطالب خوبتون.میشه لطفا ترجمه ی اون متنهای انگلیسی رو که داخل تصاویر هست بگید من نتونستم کامل ودرست ترجمه کنم؟

 24. نازنین می گوید

  خییلی عالییی درجه یک 20 اصن حرف نداشت لاییییک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.