معرفی و دانلود کیبوردها (صفحه کلیدهای) فارسی iOS 8

11

هنوز هم با آمدن iOS 8 ما دشواری‌‌هایی داریم و منتظر هستیم تا با ارائه نسخه نهایی iOS 8.1 این مشکلات مثل کرش کردن بعضی اپ‌ها و حتی فریز شدن گاه به گاهی آی‌دیوایس‌هایمان برطرف شود.

اما یکی از چیزهای آزاردهنده در iOS این است که متأسفانه کیبورد فارسی پیش‌فرض خود iOS که به صورت پنهان‌شده در نسخه‌های قبلی iOS وجود داشت و می‌توانستیم به آسانی فعالش کنیم، در این نسخه وجود ندارد.

بنابراین منتظر ماندیم تا با توجه به امکان نصب کیبوردهای جانبی در iOS 8، توسعه‌دهندگان برای ما کیبوردهای فارسی مناسبی بنویسند و ارائه دهند.

در این پست من 3 تا از این کیبوردها را به شما معرفی می‌کنم.

همین ابتدای پست باید بگویم که هنوز هم از حیث سرعت بارگزاری و اجرای بی‌مشکل، هیچ کیبوردی به پای کیبورد پیش‌فرض سابق فارسی iOS نمی‌رسد.

کیبوردهایی که در زیر می‌بینید هر یک اشکالاتی جزئی دارند، مثلا گاهی اصلا در زیر یک برنامه مثل وایبر بازگزاری نمی‌شوند و شما مجبور هستید که برنامه وایبر را یک بار ببندید و دوباره باز کنید تا کیبورد بتواند اجرا شود، یا اینکه «لگ»های آزاردهنده دارند یا اینکه اصلا با برخی از اپلیکیشن‌ها مثلا اسکایپ سازگار نیستند.

خوشبختانه این اشکالات و باگ‌ها در حال حل شدن هستند و با ارائه هر نسخه تازه، میزان مشکلات آنها در حال کم شدن است. گاهی هم به نظر می‌رسد که مشکل از خود کیبوردها نیست، بلکه اپلیکیشن‌های دیگر برای سازگاری با کیبوردهای ثالث مشکلاتی دارند.


از اپلیکیشن مداد شروع می‌کنم. بعد از تست‌های زیاد این کیبورد به تازگی وارد آی‌تونز شده است.

این کیبورد رایگان است و می‌توانید هم برای آی‌فون و هم برای آی‌پد آن را مورد استفاده قرار بدهید. یکی از ویژگی‌های خوب این کیبورد داشتن رنگ‌های پشت زمینه بسیار متنوع است.

ویژگی جالب دیگر این کیبورد این است که می‌توانید با سُراندن انگشت روی دکمه‌ها، کاراکتر ثانوی هر دکمه را تایپ کنید، مثلا با سراندن انگشت به سمت بالا یا پایین روی دکمه «ح» می‌توانید عدد 9 را بنویسید. جالب است که اگر همین کار را روی دکمه فاصله یا اسپیس بکنید، کیبورد برایتان نیم‌فاصله می‌زند. داشتن نیم‌فاصله برای بسیاری از کاربران مهم است و اصولا بسیاری از کاربران بدون زدن نیم‌فاصله حس می‌کنند که درست نمی‌نویسند!

البته برای درج کاراکتر ثانوی با این شیوه سُراندن شما باید مقداری تمرین کنید و مدتی طول می‌کشد که به آن عادت کنید.

10-15-2014 7-02-42 PM

به باور من کیبورد مداد برای نسخه آی‌پد باید بهینه‌تر شود تا با زیبایی بیشتری دیده بشود.

دانلود کیبورد فارسی مداد برای iOS 8


کیبورد بعدی کیبورد FarsTap است. این کیبورد متأسفانه رایگان نیست و 99 سنت قیمت دارد. به باور من بهتر است توسعه‌دهندگان این اپ، درآمدزیایی آنی را از ذهن دور کنند و با ارائه رایگان این کیبورد و بعد تبلیغ محصولات جانبی‌شان مثل اپلیکیشن FarsCal هزینه‌ها را جبران کنند.

این اپلیکیشن هم تم‌ها و فونت‌های متنوعی ارائه می‌کند و در نسخه تازه سرعت بارگزاری‌اش بسیار رضایت‌بخش شده است.

10-15-2014 7-01-59 PM

دانلود کیبورد فارسی فارس‌تپ FarsTap برای iOS 8


کیبورد فارسی سوم، کیبورد PersianTyper است، من در حال حاضر از این اپلیکیشن در آی‌فون‌ام استفاده می‌کنم.

این کیبورد سرعت بارگزاری بسیار سریعی دارد و به علاوه یک دکمه را برای گذاشتن نیم‌فاصله اختصاص داده است، این طوری شما می‌توانید خیلی سریع‌تر و با اطمینان بیشتر نیم‌افصله بگذارید. (در حالص حاضر با تپ کردن روی دکمه نیم‌فاصله صدایی شنیده نمی‌شود، چه خوب است که این صدا اضافه شود یا اصلا صدای متفاوتی برای نیم‌فاصله در نظر گرفته شود.)

10-15-2014 7-03-48 PM

به علاوه اگر روی دکمه نیم‌فاصله تپ کنید و کمی انگشت را نگاه دارید می‌توانید اعراب کلمات را هم درج کنید. با درج اعراب در کلماتی که امکان اشتباه خوانده شدن را دارند، می‌توانید مطمئن باشید که نوشته یا پیام شما بهتر و دقیق‌تر خوانده می‌شود.

دو کاستی این اپ اینها هستند:

– فعلا این اپ نسخه آی‌پد ندارد که طبق قول توسعه‌دهندگان به زودی این نسخه هم آماده خواهد شد.

– چیز دیگر هم این است که بعد از درج کاراکترهای ثانوی مثلا علامت ویرگول و پرانتز یا اعداد برای بازگشت به کیبورد اصلی، شما مجبورید که روی یک دکه تپ کنید. در صورتی که در کیبوردهای دیگر این کار به سادگی با فشار دادن دکمه فاصله، انجام می‌شد.

بنابراین این امر سرعت نوشتن را تا حدی خواهد کاست.

اما دو برتری این اپ را هم در انتها ذکر باید بکنم:

داشتن ویژگی پیش‌بینی کلمات یکی از آنهاست. برخی‌ها این ویژگی را دوست دارند و برخی‌ها مثل من، نه!

ویژگی خوب دیگر که خیلی مورد پسند من واقع شده است این است که شما با سوایپ کردن به سمت راست و چپ روی دکمه‌های کبوردها می‌توانید علامت نشانگر را به قسمتی از متن ببرید که می‌خواهید اصلاحش کنید.

به صورت پیش‌فرض با تپ کردن، روی خود عبارت، گاهی بردن نشانگر به جای مورد نظر، کار دشواری می‌شود. بنابراین من شخصا خیلی وقت‌ها راحت بودن چهار پنج کلمه را کلا پاک کنم، تا اینکه برای بردن نشانگر روی کلمه اشتباه‌تایپ‌شده، وقت بگذارم.

اما با PersianTyper این کار خیلی ساده می‌شود.

کلا استفاده از PersianTyper را به کسانی توصیه می‌کنم که خیلی به صحیح نوشتن نوشته‌های و پیامک‌هایشان اهمیت می‌دهند.

دانلود کیبورد فارسی پرشین‌تایپر PersianTyper برای iOS 8


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند.سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
11 نظرات
 1. advil می گوید

  بنده FarsTap و PersianTyper رو نصب کردم هر دو تا کیبرد های خوبی هستن
  که FarsTap زودتر البته به اپل استور اضافه شد
  هر دو تا کیبرد و کلا کیبرد های اضافی یه مقدار لگ دارن توی لود شدن
  امیدوارم زودتر آپدیت سیستم عامل بیاد که این مشکل حل بشه
  یه کیبرد دیگه هم موجوده به اسم Adaptxt
  که زبان های زیادی داره که فارسی رو هم پشتیبانی میکنه
  امکانات جانبی زیادی هم داره
  حدس لغاتش هم مناسبه و نیازی به تپ کردن برای هر حرف نداره
  مسیر انگشت شما رو دنبال می کنه روی حروف و کلمه مورد نظر رو می نویسه
  تم های زیبایی هم داره ارزش تست کردن داره و رایگانه

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   Adaptxt از لحاظ عملکرد خوبه، منتها از لحاظ طراحی بسیار بد طراحی شده و کیبورد زیبایی نیست.

   1. advil می گوید

    مشکلش واسه من این بود که حرف “ژ” رو توش پیدا نکردم
    ولی نوع کارکردش با ردگیری مسیر انگشت جذاب بود

  2. فرشاد نعمت دوست می گوید

   Go Keyboard هم از زبان فارسی پشتیبانی میکنه اما در نمایش کلمات پیش بینی شده حروف درهم هستن و از طرفی کیفیت خیلی خوبی نداره ، بین گزینه های مختلف فعلا کیبرد Persian Typer بهترین گزینست ، هم از نظر زیبایی و هم کارکرد مناسب.
   Touchpal هم به زودی زبان فارسی رو اضافه میکنه و البته کیبرد Swiftkey هم اگر به اندازه نسخه اندرویدی توسعه پیدا کنه به قاعده باید زبان فارسی بهش اضافه شه .

 2. امیر می گوید

  یکی از کی‌بورد های خیلی خوب Black keys ه که طراح‌ش با اینکه ایرانی نیست و کی‌بوردش زبان‌های زیادی داره، ولی همکاری خیلی خوبی با جامعه ایرانی داره و در این مدت کوتاه چندین آپدیت برای زبان فارسی ارائه داده و روز به روز بهتر میشه:
  https://itunes.apple.com/us/app/black-keys/id899894778?mt=8

 3. رضا می گوید

  ممنون مطلب عالی بود اما فارسی‌تب به نظرم جدیداً خوب شده اما پیشیبینی کلمات نداره در کل حس کیبرد ارجینال ای او اس به من میده

 4. یک نفر می گوید

  دوشواری!!؟؟ کدوم دوشواروی؟!!

 5. فراز می گوید

  چرا یه پتیشن نمی ذارین تا به اپل درخواست کیبرد اوریجنال فارسی رو بکنیم؟ضمنا جای تاسف داره که اپل کیبرد فارسی رو نه تنها نذاشته بلکه اون رو کلا حذف کرده. انگار لجش گرفته بچه ها اون رو توی ۷ پیدا کرده بودن!

 6. میرزا جواد می گوید

  من به جز اینا چند تای دیگه هم تست کردم ولی هیچ کدومش مثل کیبورد اصلی نبودن،یکی به نام سیبورد هم هستش و بدک نیست ولی اونم مشکلاتی از قبیل لود نشدن صفحه کلید در بعضی قسمتها از جمله بخش جستجوی Contact ها را داره

 7. Amin می گوید

  پرشین تایپر کاراکتر “آ” ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

 8. بهروز می گوید

  کیبورد جدید و بسیار خوبی هم اخیرا بنام «سوایپ کیز فارسی» اخیرا منتشر شده که امکانات خوب و جدیدی داره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5