همه چیز در رابطه با شایعه «3 روز تاریکی زمین»

21

نویسندگان مهمان: حمید مداحی – حسن نیکنام (شهرآرا آنلاین)

همانطور که همه ما کم و بیش در جریان هستیم سال 2012 به عنوان سال پایان دنیا معرفی شد. در همین راستا حتی فیلم ها و مستند هایی نیز ساخته شد و بر همین اساس عده زیادی از مردم جهان به این شایعه تن داده بودند و زندگی خود و جهان اطراف را رو به پایان می دیدند. اما با رسیدن آن تاریخ کوچکترین اتفاقی رخ نداد و زندگی مردم دنیا به منوال گذشته ادامه پیدا کرد.

بعد از آن ماجرا و رسوایی بسیاری از رسانه ها در واقعی نشان دادن این شایعه امسال نیز شاهد گسترش شدید این شایعه در شبکه های اجتماعی و حتی وب سایت های معتبر خبری (چه در خارج و چه در داخل کشور) هستیم.

اصل شایعه چیست؟

اکثر سایت ها و متن های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی به یک متن واحد اشاره دارد که در آن اعلام شده در تاریخ 21 تا 23 دسامبر 2014 بر اثر طوفان های خورشیدی سه روز در تاریکی فرو می رود و در این مطلب از فردی به نام «چارلز بولدن»، مدیر آژانس فضایی ناسا یاد می کنند که این خبر را تایید کرده است.

جالب است که در متن خبر آمده این 3 روز پایان دنیا نیست و پس از این سه روز دنیا به روال معمول باز خواهد گشت!

دلیل ما برای تکذیب این شایعه:

نتایج تحقیقات و بررسی های ما به شرح زیر است:

1-شایعه فوق بر اساس یک نامه است که ابتدا در رسانه خارجی منتشر گردید و از آن طریق پا به رسانه های داخلی گذاشته است . چندین سایت این نامه را تکذیب کرده اند که از مهمترین آن ها می توان به سایت زیر که عکس و لینک آن در زیر آمده است اشاره کرد:
سایت snopes که به بررسی واقعیت یا شایعه اخبار منتشره می پردازد این خبر را تکذیب کرده عکس این صفحه و لینک آن در زیر آمده است:

برای مشاهده این صفحه کلیک کنید

10-26-2014 8-26-03 PM
سایت زیر نیز به بررسی این شایعه پرداخته و آنرا تکذیب کرده است.

10-26-2014 8-26-47 PM


برای مشاهده این صفحه کلیک کنید

این دو سایت به عنوان نمونه آورده شده اما سایت های زیادی این موضوع را تکذیب کرده اند که با یک سرچ ساده در گوگل می توانید به آن ها برسید.

2- ناسا را می توان به عنوان معتبرترین مرجع حوادث نجومی دانست با بررسی وب سایت ناسا به هیچ خبر یا مطلبی پیرامون این موضوع نرسیدیم.

برای ورود به سایت ناسا کلیک کنید

3-      اما در این باره سایت های داخلی را برای پیدا کردن تقویم نجومی سال 2014 جستجو کردیم که دو لینک زیر خود بیانگر این است که هیچ اتفاق خاصی در این زمان رخ نمی دهد:

تقویم نجومی سال 2014 –  ایسنا (کلیک کنید)

تقویم نجومی وب سایت مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی و نجومی  (کلیک کنید)

 شایعه پایان دنیا برخاسته از کجاست؟

سایت نجوم ایران: داستان “سه روز تاریکی” در واقع روایت متداولی در اصول مذهب کاتولیک است. این روایت اشاره به زمانی دارد که حضرت موسی دست به سوی آسمان ها برافراشت و به مدت سه روز، تاریکی وحشتناکی تمام سرزمین مصر را فرا گرفت. این بلایی آسمانی از سوی خداوند برای بت پرستان مصر بود که آنها را با طاعون و ده بلای آسمانی دیگر، از جمله سه روز تاریکی زمین مورد تنبیه قرار داد.

این نظریه معتقد است که در پایان جهان، خداوند تمام جهانیان را با سه روز تاریکی مطلق مجازات خواهد نمود. این روایت چنین اظهار می دارد که در پایان جهان، سراسر کره زمین با تاریکی مطلقی که به مدت 3 روز و 3 شب به طول خواهد انجامید پوشیده می شود و تنها نوری که در طی این سه روز دیده می شود از شمع های مقدس خواهد بود. جمله متفکرین کاتولیک بر این باورند که مومنان باید در طی این دوره تاریکی در خانه های خود بمانند درحالی که اکثر ساکنین زمین خواهند مرد.

10-26-2014 8-28-13 PM

 از این سایت‌های معتبر بعید بود

متاسفانه فضای مجازی بستر خوبی برای شایعه سازی و شایعه پراکنی است. در همین رابطه نیز سایت های بسیار معتبری به این شایعه پرداخته بودند که وارد هر کدام از آن ها میشدیم باعث شگفتی ما می شد.

یاد مثل زیبای ” هرچه بگندد نمکش میزنند، وای به روزی که…..” افتادم.

امیدوارم این سایت های محترم نیز هرچه سریعتر این موضوع را تصحیح کنند چون شیوع این قبیل شایعات در بین مردم تبعات زیادی دارد که حداقل ضرر آن را می توان بی اعتماد شدن مردم نسبت به اخبار منتشره برشمرد.

در ادامه تصویر صفحه برخی از این سایت ها را با لینک خبر می آوریم. به امید آنکه وقتی شما خواننده گرامی روی آن لینک کلیک می کنید پیغام ” این صفحه پیدا نشد” در مانیتور شما ظاهر شود.

گوشه ای از این سایت ها در زیر آمده است.

لینک خبر در ایرنا (کلیک کنید)

10-26-2014 8-29-34 PM

لینک خبر در مشرق (کلیک کنید)

10-26-2014 8-30-07 PM

لینک خبر در جوان آنلاین (کلیک کنید)

10-26-2014 8-30-48 PM

لینک خبر در مرکز اسناد انقلاب اسلامی (کلیک کنید)

10-26-2014 8-31-45 PM

لینک خبر در عصر ایران (کلیک کنید)

10-26-2014 8-32-22 PM

لینک خبر در رویکرد (کلیک کنید)

10-26-2014 8-33-09 PM


 

پی‌نوشت: متأسفانه در سال‌ها اخیر شاهد سربرآوردن بی‌رویه سایت‌هایی تحت عنوان خبرگزاری یا سایت‌های تحلیلی بوده‌ایم. بدون تمایل به ابراز نظر در مورد سیاست‌های کلان و رویکردهای این سایت‌ها، در حوزه فناوری، پزشکی و دانش کمتر شاهد بوده‌ایم که این سایت‌های از نظرات کارشناسان و افراد خبره استفاده کنند.

تجربه شخصی من نشان داده است که حتی در مواردی سایت‌های معتبر انگلیسی‌زبان هم به خاطر شتابزدگی و هراس از انتشار دیر مطلب و عقب افتادن از رقبا، اقدام به انتشار اخبار بدون بررسی می‌کنند. بنابراین یکی از وظایف گردانندگان سایت‌ها و وبلاگ‌ها، چک کردن چندباره اخبار مشکوک و نیز تطبیق آن با اصول و دانسته‌های مسلم علمی و نیز عقل سلیم است.

متأسفانه این روزها با آسان شدن راه‌های ارتباطی و رواج اپلیکیشن‌های پیامرسانی، اخبار بدون کوچک‌ترین تأمل و بررسی از سوی کاربران همه‌گیر می‌شوند و به همین خاطر ما هر روز شاهد انتشار انبوهی از اخبار، خاطرات، نقل‌قول‌ها و فکت‌های بدون سند و مدرک هستیم.

در پایان توصیه می‌کنم که مطالب سایت گمانه (ستاد مبارزه با چرندیات) و نیز یکی از سایت‌های فرنگی را که کارکرد مشابهی دارد، بخوانید.

 

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
21 نظرات
 1. پویا می گوید

  حرف دلمو زدی! من که دیگه کلافه شدم از این همه مطالب بی اساس در وایبر و فیسبوک و لاین و تانگو و … همه شدند عین رباتهایی که از یک جا کپی میکنند و جای دیگه پیست میکنند. بدون اندکی تامل و تفکر…

 2. ds می گوید

  کی گفته این سایت‌های داخلی معتبر هستن؟

  1. سهیل می گوید

   بدون شک اکثر سایتهایی که اشاره شده دروغگو هستند اما مساله اعتبار مساله ای مجزاست. این سایت ها با توجه به جهت گیری سیاسی که دارن هر از چندگاهی مطالبی اشتباه پراکنده می کنند اما این مطلب هیچ ربطی به اون مطالب نداره و باید انتظار داشت با این همه نیر و بودجه یه سردبیر نسبتا باسواد برای اخبار علمی داشته باشند.

 3. علی آقا می گوید

  اگر منظور از تاریکی نرسیدن نور خورشید و تاریکی مطلق در طول روز و شب باشد این مطلب کاملا صحیح است. و اصلا طوفان خورشیدی مانع رسیدن نور خورشید که نمی‌شود.
  اما اگر منظور از تاریکی، قطع شدن برق و در نتیجه تاریکی مطلق در شب باشد در آن صورت می‌توان به این هشدار توجه کرد. همانطور که میدانید طوفانهای خورشیدی تاثیر بسیار منفی‌ای روی تاسیسات برقی زمین دارند و اگر طوفان خورشیدی شدیدی روی دهد هیچ بعید نیست که شبکه های فشار قوی برق آسیب شدید دیده و برق مناطق بزرگی از شهرها و کشورها برای ساعتها قطع شود.

  1. lordrun می گوید

   درسته
   درمتن هم Blackout هست که بیشتر برای قطعی سراسری برق استفاده میشه نه Darkness

 4. amir می گوید

  متاسفانه خیلی خبر ها به واسطه اینکه در اینترنت نوشته می شوند چه راست و چه شایعه همین نوشته شدنشان تبدیل به سند می شود برای مردم عادی

 5. علی می گوید

  این سایت ها اکثرا این مطالب رو برای جذب مخاطب میزارن و کمتر به ارزش علمیش توجه دارن

 6. محمدمهدی ساکنی می گوید

  از حمید و حسن ممنونم بخاطر مطلب خوب و کاملشون.

 7. عليرضا می گوید

  با افتخار هم زدن خبر علمی، فناوری ، IT، و ….

 8. ایلا می گوید

  افتضاحه

 9. بردیا می گوید

  البته که هنوز هر 5 سایتی که اسم بردین و لینک گذاشتین با جدیت تمام خبر خودشون رو حفظ کردن.

 10. رهگذر می گوید

  اصل خبر روایتی است از رسول خدا(ص)
  بحار ج۵۵ ص١۴۵ و ٢٠٨
  اما تطبیق آن با ٢١ دسامبر شایعه است.
  حالا چرا بعضی سعی دارند برای اخبار آخرالزمان وقت تعیین کنند خدا میداند.

 11. ashkan می گوید

  متاسفانه سایت های خبر گزاری ایرانی فق برای جذب مخاظب مطالب زرد رو گسترش میدن:(
  واقعا واسشون متاسفم

 12. پدرام می گوید

  این سایتا خبرای سیاسیشون هم دروغ و غیرقابل اعتماده چه برسه به اینجور خبرا! این سایتای نامبرده فقط بدرد فهمیدن زمان واریز یارانه ها!!! میخورن!

 13. A.a می گوید

  فکر میکنید این سایت های داخلی خبر ندارن شایعه است! اینا از عمد همچین کاری می کنند تا ناسا رو خدشه دار کنند و بگن ناسا دروغه و …

 14. علی می گوید

  فقط می تونم بگم متاسفم

 15. امیر می گوید

  اتفاقات طبیعی زیاد میوفته وگریزی هم ازشون نیست اینم یه واقعه طبعیه که اجتناب ناپذیره وگذرا الان دیگه علم انسانها اینقدر رشد کرده که با هر باد خورشیدی سکته نکنن . تعجب میکنم از اینکه این عکس العملای غیر منطقی چیه که بعضیها نشون میدن!!!!!!!!!

  1. عمو فرید می گوید

   بابا تو دیگه کی هستی… خدایا با کیا شدیم هفتاد میلیون نفر.

 16. حسین می گوید

  ممنون از شفاف سازیتون.
  از بس شایعه نجومی تو این چندسال اخیر زیاد شده ما نجومی ها که دیگه واقعا بریدیم.
  (تصویر پپسی بر ماه، بزرگ شدن مریخ و حضور دو ماه در آسمان، سال 2012 هم که دیگه اوجش بود!)
  مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی منبعی معتبری هست اما اون لینک دیگه مال خود ایسنا هست و خود ایسنا هم باز همیش شایعه رو منتشر کرده پس قابل اعتماد نیست.
  اما دو سایت زیر در حوزه نجوم تقریبا معتبرترین سایت های موجود هستند.
  از دوستان خواهشمند برای تایید یا تکذیب شایعه های نجومی حتما سری به این سایت ها بزنن:

  http://nojum.ir/
  http://parssky.com/

  با تشکر و سپاس

 17. Reza می گوید

  خیلی برام جالبه!
  یادمه رائفی پور تو یکی از سخنرانی هاش که جدید هم نیست این موضوع رو پیش بینی کرده! و الان که دیدم واقعا این شایعه پخش شده جدا تعجب کردم!
  گفته بود که این شایعه ها رو درست میکنن که آخر الزمان رو “بسازن” البته شاید باورم نمیشد ولی الان که اینارو دیدم، نظرم واقعا برگشت! حتما یه چیزی میدونه که میگه!

 18. فریده می گوید

  سلام انشاالله این 3 روز تاریکی اتفاق می افته تا ادمها یه کم به گناهاشون فکر کنن من هر روز دعا میکنم که اتفاق بیفته ،انشالله هر چه زودتر امام زمان ظهور کنه هر روز هم منتظرشم این همه گناه دیگه بسه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.