همه چیز در رابطه با شایعه «۳ روز تاریکی زمین»

21

نویسندگان مهمان: حمید مداحی – حسن نیکنام (شهرآرا آنلاین)

همانطور که همه ما کم و بیش در جریان هستیم سال ۲۰۱۲ به عنوان سال پایان دنیا معرفی شد. در همین راستا حتی فیلم ها و مستند هایی نیز ساخته شد و بر همین اساس عده زیادی از مردم جهان به این شایعه تن داده بودند و زندگی خود و جهان اطراف را رو به پایان می دیدند. اما با رسیدن آن تاریخ کوچکترین اتفاقی رخ نداد و زندگی مردم دنیا به منوال گذشته ادامه پیدا کرد.

بعد از آن ماجرا و رسوایی بسیاری از رسانه ها در واقعی نشان دادن این شایعه امسال نیز شاهد گسترش شدید این شایعه در شبکه های اجتماعی و حتی وب سایت های معتبر خبری (چه در خارج و چه در داخل کشور) هستیم.

اصل شایعه چیست؟

اکثر سایت ها و متن های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی به یک متن واحد اشاره دارد که در آن اعلام شده در تاریخ ۲۱ تا ۲۳ دسامبر ۲۰۱۴ بر اثر طوفان های خورشیدی سه روز در تاریکی فرو می رود و در این مطلب از فردی به نام «چارلز بولدن»، مدیر آژانس فضایی ناسا یاد می کنند که این خبر را تایید کرده است.

جالب است که در متن خبر آمده این ۳ روز پایان دنیا نیست و پس از این سه روز دنیا به روال معمول باز خواهد گشت!

دلیل ما برای تکذیب این شایعه:

نتایج تحقیقات و بررسی های ما به شرح زیر است:

۱-شایعه فوق بر اساس یک نامه است که ابتدا در رسانه خارجی منتشر گردید و از آن طریق پا به رسانه های داخلی گذاشته است . چندین سایت این نامه را تکذیب کرده اند که از مهمترین آن ها می توان به سایت زیر که عکس و لینک آن در زیر آمده است اشاره کرد:
سایت snopes که به بررسی واقعیت یا شایعه اخبار منتشره می پردازد این خبر را تکذیب کرده عکس این صفحه و لینک آن در زیر آمده است:

برای مشاهده این صفحه کلیک کنید

10-26-2014 8-26-03 PM
سایت زیر نیز به بررسی این شایعه پرداخته و آنرا تکذیب کرده است.

10-26-2014 8-26-47 PM


برای مشاهده این صفحه کلیک کنید

این دو سایت به عنوان نمونه آورده شده اما سایت های زیادی این موضوع را تکذیب کرده اند که با یک سرچ ساده در گوگل می توانید به آن ها برسید.

۲- ناسا را می توان به عنوان معتبرترین مرجع حوادث نجومی دانست با بررسی وب سایت ناسا به هیچ خبر یا مطلبی پیرامون این موضوع نرسیدیم.

برای ورود به سایت ناسا کلیک کنید

۳-      اما در این باره سایت های داخلی را برای پیدا کردن تقویم نجومی سال ۲۰۱۴ جستجو کردیم که دو لینک زیر خود بیانگر این است که هیچ اتفاق خاصی در این زمان رخ نمی دهد:

تقویم نجومی سال ۲۰۱۴ –  ایسنا (کلیک کنید)

تقویم نجومی وب سایت مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی و نجومی  (کلیک کنید)

 شایعه پایان دنیا برخاسته از کجاست؟

سایت نجوم ایران: داستان “سه روز تاریکی” در واقع روایت متداولی در اصول مذهب کاتولیک است. این روایت اشاره به زمانی دارد که حضرت موسی دست به سوی آسمان ها برافراشت و به مدت سه روز، تاریکی وحشتناکی تمام سرزمین مصر را فرا گرفت. این بلایی آسمانی از سوی خداوند برای بت پرستان مصر بود که آنها را با طاعون و ده بلای آسمانی دیگر، از جمله سه روز تاریکی زمین مورد تنبیه قرار داد.

این نظریه معتقد است که در پایان جهان، خداوند تمام جهانیان را با سه روز تاریکی مطلق مجازات خواهد نمود. این روایت چنین اظهار می دارد که در پایان جهان، سراسر کره زمین با تاریکی مطلقی که به مدت ۳ روز و ۳ شب به طول خواهد انجامید پوشیده می شود و تنها نوری که در طی این سه روز دیده می شود از شمع های مقدس خواهد بود. جمله متفکرین کاتولیک بر این باورند که مومنان باید در طی این دوره تاریکی در خانه های خود بمانند درحالی که اکثر ساکنین زمین خواهند مرد.

10-26-2014 8-28-13 PM

 از این سایت‌های معتبر بعید بود

متاسفانه فضای مجازی بستر خوبی برای شایعه سازی و شایعه پراکنی است. در همین رابطه نیز سایت های بسیار معتبری به این شایعه پرداخته بودند که وارد هر کدام از آن ها میشدیم باعث شگفتی ما می شد.

یاد مثل زیبای ” هرچه بگندد نمکش میزنند، وای به روزی که…..” افتادم.

امیدوارم این سایت های محترم نیز هرچه سریعتر این موضوع را تصحیح کنند چون شیوع این قبیل شایعات در بین مردم تبعات زیادی دارد که حداقل ضرر آن را می توان بی اعتماد شدن مردم نسبت به اخبار منتشره برشمرد.

در ادامه تصویر صفحه برخی از این سایت ها را با لینک خبر می آوریم. به امید آنکه وقتی شما خواننده گرامی روی آن لینک کلیک می کنید پیغام ” این صفحه پیدا نشد” در مانیتور شما ظاهر شود.

گوشه ای از این سایت ها در زیر آمده است.

لینک خبر در ایرنا (کلیک کنید)

10-26-2014 8-29-34 PM

لینک خبر در مشرق (کلیک کنید)

10-26-2014 8-30-07 PM

لینک خبر در جوان آنلاین (کلیک کنید)

10-26-2014 8-30-48 PM

لینک خبر در مرکز اسناد انقلاب اسلامی (کلیک کنید)

10-26-2014 8-31-45 PM

لینک خبر در عصر ایران (کلیک کنید)

10-26-2014 8-32-22 PM

لینک خبر در رویکرد (کلیک کنید)

10-26-2014 8-33-09 PM


 

پی‌نوشت: متأسفانه در سال‌ها اخیر شاهد سربرآوردن بی‌رویه سایت‌هایی تحت عنوان خبرگزاری یا سایت‌های تحلیلی بوده‌ایم. بدون تمایل به ابراز نظر در مورد سیاست‌های کلان و رویکردهای این سایت‌ها، در حوزه فناوری، پزشکی و دانش کمتر شاهد بوده‌ایم که این سایت‌های از نظرات کارشناسان و افراد خبره استفاده کنند.

تجربه شخصی من نشان داده است که حتی در مواردی سایت‌های معتبر انگلیسی‌زبان هم به خاطر شتابزدگی و هراس از انتشار دیر مطلب و عقب افتادن از رقبا، اقدام به انتشار اخبار بدون بررسی می‌کنند. بنابراین یکی از وظایف گردانندگان سایت‌ها و وبلاگ‌ها، چک کردن چندباره اخبار مشکوک و نیز تطبیق آن با اصول و دانسته‌های مسلم علمی و نیز عقل سلیم است.

متأسفانه این روزها با آسان شدن راه‌های ارتباطی و رواج اپلیکیشن‌های پیامرسانی، اخبار بدون کوچک‌ترین تأمل و بررسی از سوی کاربران همه‌گیر می‌شوند و به همین خاطر ما هر روز شاهد انتشار انبوهی از اخبار، خاطرات، نقل‌قول‌ها و فکت‌های بدون سند و مدرک هستیم.

در پایان توصیه می‌کنم که مطالب سایت گمانه (ستاد مبارزه با چرندیات) و نیز یکی از سایت‌های فرنگی را که کارکرد مشابهی دارد، بخوانید.

 

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللو شاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی که برخی از آنها کمتر دیده شده‌اند و ما را به اندیشه در مورد تاریخ…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند. برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما. ما واقعیت این…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟ یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

21 نظرات
 1. پویا می گوید

  حرف دلمو زدی! من که دیگه کلافه شدم از این همه مطالب بی اساس در وایبر و فیسبوک و لاین و تانگو و … همه شدند عین رباتهایی که از یک جا کپی میکنند و جای دیگه پیست میکنند. بدون اندکی تامل و تفکر…

 2. ds می گوید

  کی گفته این سایت‌های داخلی معتبر هستن؟

  1. سهیل می گوید

   بدون شک اکثر سایتهایی که اشاره شده دروغگو هستند اما مساله اعتبار مساله ای مجزاست. این سایت ها با توجه به جهت گیری سیاسی که دارن هر از چندگاهی مطالبی اشتباه پراکنده می کنند اما این مطلب هیچ ربطی به اون مطالب نداره و باید انتظار داشت با این همه نیر و بودجه یه سردبیر نسبتا باسواد برای اخبار علمی داشته باشند.

 3. علی آقا می گوید

  اگر منظور از تاریکی نرسیدن نور خورشید و تاریکی مطلق در طول روز و شب باشد این مطلب کاملا صحیح است. و اصلا طوفان خورشیدی مانع رسیدن نور خورشید که نمی‌شود.
  اما اگر منظور از تاریکی، قطع شدن برق و در نتیجه تاریکی مطلق در شب باشد در آن صورت می‌توان به این هشدار توجه کرد. همانطور که میدانید طوفانهای خورشیدی تاثیر بسیار منفی‌ای روی تاسیسات برقی زمین دارند و اگر طوفان خورشیدی شدیدی روی دهد هیچ بعید نیست که شبکه های فشار قوی برق آسیب شدید دیده و برق مناطق بزرگی از شهرها و کشورها برای ساعتها قطع شود.

  1. lordrun می گوید

   درسته
   درمتن هم Blackout هست که بیشتر برای قطعی سراسری برق استفاده میشه نه Darkness

 4. amir می گوید

  متاسفانه خیلی خبر ها به واسطه اینکه در اینترنت نوشته می شوند چه راست و چه شایعه همین نوشته شدنشان تبدیل به سند می شود برای مردم عادی

 5. علی می گوید

  این سایت ها اکثرا این مطالب رو برای جذب مخاطب میزارن و کمتر به ارزش علمیش توجه دارن

 6. محمدمهدی ساکنی می گوید

  از حمید و حسن ممنونم بخاطر مطلب خوب و کاملشون.

 7. عليرضا می گوید

  با افتخار هم زدن خبر علمی، فناوری ، IT، و ….

 8. ایلا می گوید

  افتضاحه

 9. بردیا می گوید

  البته که هنوز هر ۵ سایتی که اسم بردین و لینک گذاشتین با جدیت تمام خبر خودشون رو حفظ کردن.

 10. رهگذر می گوید

  اصل خبر روایتی است از رسول خدا(ص)
  بحار ج۵۵ ص١۴۵ و ٢٠٨
  اما تطبیق آن با ٢١ دسامبر شایعه است.
  حالا چرا بعضی سعی دارند برای اخبار آخرالزمان وقت تعیین کنند خدا میداند.

 11. ashkan می گوید

  متاسفانه سایت های خبر گزاری ایرانی فق برای جذب مخاظب مطالب زرد رو گسترش میدن:(
  واقعا واسشون متاسفم

 12. پدرام می گوید

  این سایتا خبرای سیاسیشون هم دروغ و غیرقابل اعتماده چه برسه به اینجور خبرا! این سایتای نامبرده فقط بدرد فهمیدن زمان واریز یارانه ها!!! میخورن!

 13. A.a می گوید

  فکر میکنید این سایت های داخلی خبر ندارن شایعه است! اینا از عمد همچین کاری می کنند تا ناسا رو خدشه دار کنند و بگن ناسا دروغه و …

 14. علی می گوید

  فقط می تونم بگم متاسفم

 15. امیر می گوید

  اتفاقات طبیعی زیاد میوفته وگریزی هم ازشون نیست اینم یه واقعه طبعیه که اجتناب ناپذیره وگذرا الان دیگه علم انسانها اینقدر رشد کرده که با هر باد خورشیدی سکته نکنن . تعجب میکنم از اینکه این عکس العملای غیر منطقی چیه که بعضیها نشون میدن!!!!!!!!!

  1. عمو فرید می گوید

   بابا تو دیگه کی هستی… خدایا با کیا شدیم هفتاد میلیون نفر.

 16. حسین می گوید

  ممنون از شفاف سازیتون.
  از بس شایعه نجومی تو این چندسال اخیر زیاد شده ما نجومی ها که دیگه واقعا بریدیم.
  (تصویر پپسی بر ماه، بزرگ شدن مریخ و حضور دو ماه در آسمان، سال ۲۰۱۲ هم که دیگه اوجش بود!)
  مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی منبعی معتبری هست اما اون لینک دیگه مال خود ایسنا هست و خود ایسنا هم باز همیش شایعه رو منتشر کرده پس قابل اعتماد نیست.
  اما دو سایت زیر در حوزه نجوم تقریبا معتبرترین سایت های موجود هستند.
  از دوستان خواهشمند برای تایید یا تکذیب شایعه های نجومی حتما سری به این سایت ها بزنن:

  http://nojum.ir/
  http://parssky.com/

  با تشکر و سپاس

 17. Reza می گوید

  خیلی برام جالبه!
  یادمه رائفی پور تو یکی از سخنرانی هاش که جدید هم نیست این موضوع رو پیش بینی کرده! و الان که دیدم واقعا این شایعه پخش شده جدا تعجب کردم!
  گفته بود که این شایعه ها رو درست میکنن که آخر الزمان رو “بسازن” البته شاید باورم نمیشد ولی الان که اینارو دیدم، نظرم واقعا برگشت! حتما یه چیزی میدونه که میگه!

 18. فریده می گوید

  سلام انشاالله این ۳ روز تاریکی اتفاق می افته تا ادمها یه کم به گناهاشون فکر کنن من هر روز دعا میکنم که اتفاق بیفته ،انشالله هر چه زودتر امام زمان ظهور کنه هر روز هم منتظرشم این همه گناه دیگه بسه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5