۴G را فراموش کنید، ۵G باهوش و چابک در راه است

در حالی که صنعت شبکه‌‌های بی‌سیم به توسعه نسل چهارم شبکه‌های پرسرعت موبایل مشغول است و تبلیغات زیادی پیرامونش وجود دارد، شرکت اریکسون در خلال نمایشگاه CES 2015 چشم‌اندازی از ۵G ارائه داد که فقط مشخصه سرعت بیشتر ندارد بلکه هوشمند است. هانس وست‌برگر، مدیرعامل اریکسون می‌گوید نسل بعدی شبکه‌های موبایل علاوه بر اینکه بسیار سریع‌تر هستند، باید هوشمند باشند. شبکه‌های هوشمند می‌توانند اطلاعات تبادلی روی اینترنت برای مفاهیمی مانند اینترنت اشیاء را مدیریت کنند و بستری ساده‌تر برای ارتباط اشیاء با یکدیگر به وجود آوردند. هانس اعتقاد دارد، شبکه‌های هوشمند به رشد اینترنت کمک می‌کنند و زندگی بهتری رقم می‌زنند. وی در هنگام سخنرانی خود چندین بار گفت: «ما شاهد بزرگ‌ترین تحول پیش‌روی هستیم».

مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی چهان اذعان دارد تا سال ۲۰۲۰ شاهد ۵G نخواهیم بود. البته، حرکت به سوی ۴G با شتاب بیشتری همراه است اما به‌روزرسانی به ۵G به طور گسترده‌تری انجام خواهد گرفت. قطعاً نسل بعدی شبکه‌ها، شبکه‌های هوشمند یا شبکه‌های آگاه به خدمات (service-aware) خواهند بود که به اندازه کافی هوشمند هستند تا درکی از وضعیت تجهیزات اطراف خود داشته باشند و بتوانند دستگاه‌های قابل اتصال را مدیریت کنند.

به طور مثال، اگر فردی در یک خودرو خودران نشسته است، شبکه‌های هوشمند ۵G باید بفهمند این شخص نیاز به یک ارتباط پرسرعت روی گوشی اسمارت‌فون خود دارد. همچنین، به یک ارتباط پرسرعت برای هدایت خودرو و تاخیر کمتر در سیستم پاسخ‌گویی آن نیاز است. شبکه باید تشخیص بدهد که انرژی خودرو رو به کاهش است و از مصرف انرژی در سیستم‌هایی مانند رادیو جلوگیری کند.

به پیش‌بینی شرکت اریکسون، در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۸۵ درصد جهان به شبکه‌های ۳G و ۶۰ درصد به شبکه ۴G متصل هستند. کلید یک جامعه همیشه متصل این است که هر فردی بتواند همیشه به یک شبکه سازگار متصل باشد. این شرکت در غرفه خود در نمایشگاه CES 2015، انواع تجهیزات اتصال به شبکه‌های موبایل ۴G LTE از جمله تجهیزات مناسب برای اینترنت اشیاء و خودروهای آینده را در معرض نمایش گذاشته است.

منبع 

نظرات

  1. اون درصد هایی هم که وصل نیستند احتمالا خاورمیانه و بخش اعظمش ایران هست

  2. حتی فک کردن به همچین دنیایی دیوونه کنندس

  3. بالاخره در ایران هم شاهد این فناوریها خواهیم بود همانطور که روزی داشتن یک موبایل برای هر نفر به یک آرزو می ماند و چه دیدنی ست آنروز البته چون به مرور و آهسته در گذر است شاید به چشممان نیاد و ای کاش میشد به یک بار با ماشین زمان به آینده ایران رفت…ماشینهای بدون راننده…و…

  4. توی بی سی تست اولیه را نشون داد سرعت روی ۲ تا ۴ گیگا بیت بر ثانیه

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.