نویز سفید را فراموش کنید؛ نویز صورتی راه‌کار بهتری برای خواب عمیق در طول شب است

2

وقتی بی‌خواب می‌شویم؛ هر راه‌کاری را امتحان می‌کنیم تا زودتر مغزمان از کار بیفتد و چشم‌ها روی هم بروند. هریک از ما عادت کردیم در هنگام بی‌خواب سراع یک سری کارها برویم.

قرص خواب بخوریم؛ خیال‌پردازی کنیم؛ بشماریم یا اینکه سعی کنیم منشا استرس و اضطراب قبل از خواب را دور کنیم. برخی هم عادت دارند آهنگ‌های ملایم گوش می‌کنند یا سراغ صدای طبیعت و پرندگان برای آرامش‌بخشی مغز می‌روند.

یک راه‌کار معروف برای بی‌خوابی، نویز سفید است. نویز سفید باعث می‌شود مغز شما از صدای مزاحم جانبی که قفل کرده است؛ خلاص شود و بتواند وارد مرحله خواب شود.

نویز سفید نوعی طنین تصادفی است که از تراکم طیفی ثابتی برخوردار بوده و تنها صداهایی با طیف فرکانس قابل شنیده شدن توسط انسان را در بر می‌گیرد. نویز سفید می‌تواند صداهای محیط را غیرقابل شنیدن برای گوش انسان کند تا مغز به آرامش برسد.

در سال‌های اخیر، روان‌شناسان روی راه‌کار نویز سفید مانور زیادی دادند ولی انگار اخیرا راه‌حل بهتری برای خواب عمیق در طول شب یافت شده است.

نویز صورتی تا حدود زیادی همانند نویز سفید است ولی در شدت فرکانس‌ها تفاوت‌هایی دارد. نویز سفید سعی می‌کند صداهایی که گوش انسان می‌شنوند و منشا انسانی دارند را خنثی کند.

مانند سروصدای ماشین‌ها، صداهای بیرون از خانه، صداهای خانه همسایه، صدای لوله‌های آب و نظایر این‌ها ولی نویز صورتی کمی فراتر می‌رود و فرکانس‌های صوتی تولید کرده که برای مغز آرامش‌بخش هستند و باعث کاهش سطح فعالیت‌های مغزی می‌شوند.

نویز صورتی میان طیف‌های فرکانسی بالا و پایین حرکت می‌کند تا صدای اقیانوس، طبیعت، باران و نظایر این‌ها را تقلید و به گوش و ذهن انسان منتقل کند. این صداها آرامش‌بخش‌تر هستند و گوش تمایل بیشتری به شنیدن‌شان در آخر شب دارند.

بهبود کیفیت خواب

نویز صوتی نه تنها صداهای مزاحم محیطی بیرونی را از بین می‌برد بلکه کمک خواهد کرد مردم سریع‌تر به خواب بروند و خواب عمیق‌تری داشته باشند. بسیاری از افراد راحت می‌خوابند ولی خواب عمیقی ندارد و زود با کوچک‌ترین صدا از خواب می‌پرند. این افراد باید راه‌کار نویز صورتی را امتحان کنند.

شاید دوست داشته باشید در یک شبانه‌روز، ۷ سایت بخوابید ولی کیفیت خواب هم به همان اندازه مهم است. نویز سفید فقط نیمی از مشکل بی‌خوابی را حل می‌کند ولی نویز صورتی هم سریع‌تر افراد را به خواب می‌برد و هم کیفیت خواب بهتری فراهم خواهد کرد.

در بازار، دستگاه‌های نویز صورتی به فراوانی دستگاه‌های نویز سفید نیستند ولی می‌توان به گحت‌هایی مانند Honeywell Dreamweaver Sleep Fan اشاره کرد که در سایت آمازون با قیمت ۴۵ دلار به فروش می‌رسند.

برخی از دستگاه‌های نویز سفید هم دارای مود نویز صورتی هستند تا کاربران بتوانند هر دو راه‌حل را آزمایش کرده و کیفیت خواب خود را ارزیابی کنند.

البته یوتیوب هم مملو ویدئوهایی با نویز صورتی است. همانها را می‌توانید بگیرید و بدون صرف هزینه برای یک دستگاه سخت‌افزاری، امتحان کنید.

منبع

   
2 نظرات
 1. alirezadehghan می گوید

  من هم مشکل بیخوابی ودیرخوابی داشتم :
  ازوقتی شروع کردم به گوش کردن پادکست مخصوصا ا.ونایی که نیاز به دقت فراوان واسه گوش دادن داره + ورزش کوهنوردی خیلی راحت تر به خواب میرم

 2. مهدی می گوید

  یعنی من از شب موقع خواب صدای دانلود شده از یوتوب رو بزارم پخش بشه بخوابم ؟؟؟؟
  این صدا نمیزاره بخوابم که
  صدای نویز اینطوریهههه نییییییسسسسسسسسسسسسس
  چطوری بخوایم ؟؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.