به جای کار طاقت‌فرسا و سخت، هوشمندانه کار کنید! 5 راه برای انجام کار هوشمندانه

0

بعضی وقت‌ها به خصوص در بحران‌های اقتصادی، به خودمان نهیب می‌زنیم که برای بقا و تاب آوردن، باید هر چه می‌توانیم کار کنیم و سخت‌ترین کارها را انجام بدهیم.

اما در عمل این راهبرد بعد از مدت کوتاهی با شکست مواجه می‌شود. چون متوجه می‌شویم کسی بابت کار سخت به ما پولی نمی‌دهد و عرق ریختن بیشتر، مترادف با موفقیت بیشتر در کارها نیست.

در واقع این پست تاکیدی برای هوشمندانه کار کردن و نیفتادن به چرخه سرخوردگی.

1- از حواس‌پرتی بپرهیزید

شما ساعات زیادی کار می‌کنید و حسابی خسته می‌شوید، اما بهره لازم را نمی‌برید؟ یکی از دلایل این است که کارتان نیاز به خلاقیت و دقایق تمدد اعصاب گاهگاهی دارد. اما مرتب شبکه‌های اجتماعی و پیام دادن و تحمل صدای نوتیفیکیشن‌های مکرر گوشی‌های موبایل حواستان را پرت می‌کند. پس رشته کار از دستتان درمی‌آید و مدام مغزتان «ری‌ست» می‌شود و بیش از چیزی که باید، خسته می‌شوید.

تمرکز کنید. نوتیفیکیشن‌ها را خاموش کنید. خبرهای تکراری که این روزها اکثرا ناامید کننده هستند، نخوانید. در دقایق کوتاه استراحت، موسیقی گوش کنید یا یکی دو صفحه کتاب متفاوت بخوانید یا به سادگی چشم‌هایتان را ببندید و به آنها استراحت بدهید.

2- از تکنیک پومودورو استفاده کنید

قدیم که دانش‌آموز بودم، دانش‌آموز خوب «ظاهرا» کسی بود که چند ساعت بی‌وقفه سرش داخل کتاب باشد. اما من شخصا و سال‌ها قبل از اینکه این همه کتاب خودیاری و خلاقیت بیرون بیاید، همین تکنیک پومودورو Pomodoro را استفاده می‌کردم.

یعنی هر 20 تا 25 دقیقه، 5 تا 10 دقیقه استراحت می‌کردم. معمولا مجله می‌خواندم: دانشمند – دانستنیها – کیهان ورزشی – دانستنیها – تکه‌ای از یک داستان کوتاه!

آن زمان مثل حالا همه آموختنی‌های ما تستی نبود و کلی مسئله تشریحی هندسه، جبر و ریاضیات جدید و احتمالات هم داشتیم که حل کردن بعضی‌هایشان به گره می‌خورد. اما جالب بود بعد این دقایق کوتاه استراحت، اغلب راه تازه‌ای برای حل کردنشان به ذهنم می‌رسید.

در کارهای نیاز به نیروی فکری بالا هم دقیقا همین طور است. باید هر 25 دقیقه، مانند یک گوشی هوشمند، وارد مود «هواپیما» شوید، استراحت کنید با کمی قدم بزنید.

بعد از 4 جلسه 25 دقیقه‌ای می‌توایند یک استراحت طولانی 30 تا 50 دقیقه‌ای کنید.

حواستان باشد که آن استراحت‌های کوتاه را صرف اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی نکنید.

3- برون‌سپاری

خب، اعتراف می‌کنم که این یکی از نقاط ضعف من است. هر یک از ماها در یک چیز بسیار خوب هستیم یا شاید هم نبوغ داشته باشیم. یک سری کارهایی هم هستند که در آنها کند هستیم یا برای انجامشان مهارتی نیاز است که ما نداریم و ما به زور و اصطلاحا با روغن‌سوزی می‌توانیم انجامشان بدهیم.

اگر در یک چیز واقعا خوب هستید، تمرکز کنید و از وقت خود برای درخشیدن در همان زمینه استفاده کنید.

مثلا شما ممکن است در نوشتن متن پادکست یا محتوای ویدئویی خیلی خوب و سرآمد باشید، اما اجرایتان ضعیف باشد یا ویرایش ویدئو ندانید.

گرچه می‌توانید با رنج فراوان همه این کارها را با هم بکنید، اما شاید راه بهترش این باشد که روی زمینه تخصصی خودتان کار کنید و بقیه کارها را به دیگران بسپارید و پرون‌سپاری کنید.

مثال دیگر این است که برخی کارهای تکراری نیازمند مهارت پایین را هم می‌توانید با افرادی دیگر بسپارید و زمانی را که دارید صرف خلاقیت کنید. این طوری است که جهش و ارتقای کاری ایجاد می‌شود.

4- قانون 6 هدف

ما معمولا در آغاز سال یا وقتی از نظر روحی خوب هستیم و اعتماد به نفس پیدا می‌کنیم، اهداف زیادی برای خودمان مشخص می‌کنیم و می‌توانیم فهرست مشروحی از همه کارهایی که می‌توانیم به نوعی از پسشان برآییم، آماده کنیم.

اما در مقام عمل واقعا به کسر کوچکی از این کارهای خوب می‌شود رسید و باقی آنها تبدیل می‌شوند به سرخوردگی ما و چه بسا ما خودمان را به خاطر اینکه نمی‌توانیم به اهداف ذهنی خود برسیم، سرزنش کنیم.

پس منطقی است که همان ابتدای کار، فهرست کارهای روزانه را محدود کنیم و مثلا فقط 6 کار یا تسک برای خودمان تعریف کنیم.

بعد سعی کنیم همین 6 کار را تمام کنیم و اگر این 6 کار در طی یک روز تمام نشدند، روز بعد را هم به تکمیل آنها اختصاص بدهیم.

پس فهرست کارهای خود را مختصر کنید و به 6 کار در هر روز محدود کنید.

5- با همین جدول ساده برنامه‌ریزی مؤثری‌تری کنید

کارهایی که هر روز باید انجام بدهیم انبوه هستند. از کارهای شخصی گرفته تا کارهای خیلی مهم: کوتاه کردن موها و یک تعمیر کوچک تا تکمیل یک پروژه ناتمام.

منطقی است که اولویتی برای کارها تعریف کنیم.

طبق جدول زیر کارهایی را که مهم و فوری هستند باید همین الان انجام بدهید. برای کارهایی که مهم، اما غیرفوری هستند، باید برنامه‌ریزی کنید.

کارهایی را که مهم نیستند، اما فوریت دارند به شخص دیگری بسپارید.

و از خیر انجام کارهایی که نه مهم هستند و نه فورتی دارند، بگذارید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

موجودات شگفت انگیزی که اکنون منقرض شده‌اند: بقایای باورنکردنی آنها از گذشته‌های طولانی

مادر طبیعت هرگز دست از شگفت زده کردن ما بر نمی‌دارد و در طول میلیون‌ها سال موجودات باورنکردنی، از ظریف گرفته تا خشن زایش کرده است.وقتی تاریخ جانداران را مرور می‌کنیم، حشرات به اندازه یک انسان، خزندگان با ابعاد بزرگ، و جوندگان با شاخ …

اگر عاشق یک فیلم بودید و با بودجه کافی یک اتاق خوب در سبک و سیاق آن فیلم می‌ساختید

ما اگر خیلی عاشق یک فیلمی باشیمِ پوستری چاپ می‌کنیم و بالای سرمان می‌زنیم و هر روز نگاهی به آن می‌اندازیم یا مقاله‌ای در موردش می‌نویسم.اما فراتر از آن اگر قرار بود، اتاق خواب یا اتاق هتلی به سبک یک فیلم بسازیمِ چطور از آب درمی‌آمد.…

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

دو اینفلوئنسر سفر در واقع با یک تلویزیون ساده، سفر جعل می‌کردند و هیچ خبری از عکس واقعی در محیط…

دو عکاس به نام مانوئل بختر و و مانوئل رومز رام تصاویر خیره کننده‌ای خلق کردند که آنها را در حال پیاده‌روی در برف، کمپینگ در کوه‌ها و پرواز با هواپیما به سوی مقصدی دور نشان می‌دهد. اما در واقع آنها از در هنگام ثبت همه این عکس‌ها از اتاق…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.