به جای کار طاقت‌فرسا و سخت، هوشمندانه کار کنید! 5 راه برای انجام کار هوشمندانه

0

بعضی وقت‌ها به خصوص در بحران‌های اقتصادی، به خودمان نهیب می‌زنیم که برای بقا و تاب آوردن، باید هر چه می‌توانیم کار کنیم و سخت‌ترین کارها را انجام بدهیم.

اما در عمل این راهبرد بعد از مدت کوتاهی با شکست مواجه می‌شود. چون متوجه می‌شویم کسی بابت کار سخت به ما پولی نمی‌دهد و عرق ریختن بیشتر، مترادف با موفقیت بیشتر در کارها نیست.

در واقع این پست تاکیدی برای هوشمندانه کار کردن و نیفتادن به چرخه سرخوردگی.

1- از حواس‌پرتی بپرهیزید

شما ساعات زیادی کار می‌کنید و حسابی خسته می‌شوید، اما بهره لازم را نمی‌برید؟ یکی از دلایل این است که کارتان نیاز به خلاقیت و دقایق تمدد اعصاب گاهگاهی دارد. اما مرتب شبکه‌های اجتماعی و پیام دادن و تحمل صدای نوتیفیکیشن‌های مکرر گوشی‌های موبایل حواستان را پرت می‌کند. پس رشته کار از دستتان درمی‌آید و مدام مغزتان «ری‌ست» می‌شود و بیش از چیزی که باید، خسته می‌شوید.

تمرکز کنید. نوتیفیکیشن‌ها را خاموش کنید. خبرهای تکراری که این روزها اکثرا ناامید کننده هستند، نخوانید. در دقایق کوتاه استراحت، موسیقی گوش کنید یا یکی دو صفحه کتاب متفاوت بخوانید یا به سادگی چشم‌هایتان را ببندید و به آنها استراحت بدهید.

2- از تکنیک پومودورو استفاده کنید

قدیم که دانش‌آموز بودم، دانش‌آموز خوب «ظاهرا» کسی بود که چند ساعت بی‌وقفه سرش داخل کتاب باشد. اما من شخصا و سال‌ها قبل از اینکه این همه کتاب خودیاری و خلاقیت بیرون بیاید، همین تکنیک پومودورو Pomodoro را استفاده می‌کردم.

یعنی هر 20 تا 25 دقیقه، 5 تا 10 دقیقه استراحت می‌کردم. معمولا مجله می‌خواندم: دانشمند – دانستنیها – کیهان ورزشی – دانستنیها – تکه‌ای از یک داستان کوتاه!

آن زمان مثل حالا همه آموختنی‌های ما تستی نبود و کلی مسئله تشریحی هندسه، جبر و ریاضیات جدید و احتمالات هم داشتیم که حل کردن بعضی‌هایشان به گره می‌خورد. اما جالب بود بعد این دقایق کوتاه استراحت، اغلب راه تازه‌ای برای حل کردنشان به ذهنم می‌رسید.

در کارهای نیاز به نیروی فکری بالا هم دقیقا همین طور است. باید هر 25 دقیقه، مانند یک گوشی هوشمند، وارد مود «هواپیما» شوید، استراحت کنید با کمی قدم بزنید.

بعد از 4 جلسه 25 دقیقه‌ای می‌توایند یک استراحت طولانی 30 تا 50 دقیقه‌ای کنید.

حواستان باشد که آن استراحت‌های کوتاه را صرف اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی نکنید.

3- برون‌سپاری

خب، اعتراف می‌کنم که این یکی از نقاط ضعف من است. هر یک از ماها در یک چیز بسیار خوب هستیم یا شاید هم نبوغ داشته باشیم. یک سری کارهایی هم هستند که در آنها کند هستیم یا برای انجامشان مهارتی نیاز است که ما نداریم و ما به زور و اصطلاحا با روغن‌سوزی می‌توانیم انجامشان بدهیم.

اگر در یک چیز واقعا خوب هستید، تمرکز کنید و از وقت خود برای درخشیدن در همان زمینه استفاده کنید.

مثلا شما ممکن است در نوشتن متن پادکست یا محتوای ویدئویی خیلی خوب و سرآمد باشید، اما اجرایتان ضعیف باشد یا ویرایش ویدئو ندانید.

گرچه می‌توانید با رنج فراوان همه این کارها را با هم بکنید، اما شاید راه بهترش این باشد که روی زمینه تخصصی خودتان کار کنید و بقیه کارها را به دیگران بسپارید و پرون‌سپاری کنید.

مثال دیگر این است که برخی کارهای تکراری نیازمند مهارت پایین را هم می‌توانید با افرادی دیگر بسپارید و زمانی را که دارید صرف خلاقیت کنید. این طوری است که جهش و ارتقای کاری ایجاد می‌شود.

4- قانون 6 هدف

ما معمولا در آغاز سال یا وقتی از نظر روحی خوب هستیم و اعتماد به نفس پیدا می‌کنیم، اهداف زیادی برای خودمان مشخص می‌کنیم و می‌توانیم فهرست مشروحی از همه کارهایی که می‌توانیم به نوعی از پسشان برآییم، آماده کنیم.

اما در مقام عمل واقعا به کسر کوچکی از این کارهای خوب می‌شود رسید و باقی آنها تبدیل می‌شوند به سرخوردگی ما و چه بسا ما خودمان را به خاطر اینکه نمی‌توانیم به اهداف ذهنی خود برسیم، سرزنش کنیم.

پس منطقی است که همان ابتدای کار، فهرست کارهای روزانه را محدود کنیم و مثلا فقط 6 کار یا تسک برای خودمان تعریف کنیم.

بعد سعی کنیم همین 6 کار را تمام کنیم و اگر این 6 کار در طی یک روز تمام نشدند، روز بعد را هم به تکمیل آنها اختصاص بدهیم.

پس فهرست کارهای خود را مختصر کنید و به 6 کار در هر روز محدود کنید.

5- با همین جدول ساده برنامه‌ریزی مؤثری‌تری کنید

کارهایی که هر روز باید انجام بدهیم انبوه هستند. از کارهای شخصی گرفته تا کارهای خیلی مهم: کوتاه کردن موها و یک تعمیر کوچک تا تکمیل یک پروژه ناتمام.

منطقی است که اولویتی برای کارها تعریف کنیم.

طبق جدول زیر کارهایی را که مهم و فوری هستند باید همین الان انجام بدهید. برای کارهایی که مهم، اما غیرفوری هستند، باید برنامه‌ریزی کنید.

کارهایی را که مهم نیستند، اما فوریت دارند به شخص دیگری بسپارید.

و از خیر انجام کارهایی که نه مهم هستند و نه فورتی دارند، بگذارید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند. مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند. اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟! در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم. دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

چگونه طولانی مدت درس بخوانیم و کمتر خسته شویم؟

مطالعه برای ساعات طولانی می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین راهبرد وجود دارد که می‌توانید برای کمک به حفظ تمرکز و جلوگیری از خستگی از آن‌ها استفاده کنید: استراحت کنید: هر 45 تا 50 دقیقه یک بار استراحت کنید تا مغز خود را شارژ کرده و از…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5