استراتژی جدید مایکروسافت : ارائه خدمات با رویکردی جدید در سیستم عامل‌های iOS و Andoird

1

اگر بخواهیم لیستی از کارهای غیر قابل پیش بینی مایکروسافت را تهیه کنیم، باید اعتراف کرد لیست بلند بالایی پیش رو خواهیم داشت !
ارائه نسخه هایی تمام عیار از Office برای iOS و اندروید، ارائه بروزرسانی رایگان برای مصرف کنندگان، ارائه نرم افزار های کامل برای سیستم عامل های دیگر، کم توجهی به فروش مجوز های خرید رسمی ویندوز و … همه اینها از مایکروسافت خیلی بعید به نظر می رسید !

اما این تمام آنچه رخ داده نیست
لیست خرید های اخیر مایکروسافت هم بسیار غیر منتظره به نظر می رسد، خرید نرم افزار ایمیل Acompli و شایعات خرید تقویم Sunrise . هر دو برنامه دارای رقبای سرسختی مثل Gmail و Google Calendar ، Yahoo Mail هستند، و اینکه چرا مایکروسافت به رقابت بین نرم افزار های دیگر سیستم عامل ها اینقدر علاقمند است جای تعجب دارد.
جالب تر اینکه وقتی به بررسی مطالب عنوان شده توسط مدیر عامل جدید، Satya Nadella می پردازیم خواهیم دید “استراتژی مایکروسافت بسیار عمیق تر از هل دادن خدمات خودش روی دیگر پلتفرم هاست!” پس قصه خرید های جدید این شرکت جزء کدام قدم استراتژیک برای مایکروسافت به حساب می آید؟ آیا مایکروسافت قصد گمراه کردن رقبای خود را دارد؟

3042112-inline-i-1-microsofts-new-app-strategy-turning-google-into-a-dumb-pipe

در اختیار قرار گرفتن اطلاعات
در هر دو نرم افزار تازه خریداری شده Sunrise , Acompli، رویکرد نسبتا جدیدی در مواجه با اطلاعات قابل مشاهده است و یک سری خدمات اضافی بر روی داده های دیگر برنامه ها هم صورت خواهد گرفت. مثلا در تقویم Sunrise می توانید به حساب های TripIt و Evernote دسترسی داشته باشید و به صورت خودکار یادآوری ها و اطلاعات پرواز را به تقویم خود اضافه کنید. امکان اتصال به Facebook برای ثبت خودکار مراسم ها و تولد دوستان و اتصال به Songkick برای ثبت خودکار کنسرت های موسیقی پیش رو از دیگر خدمات این تقویم است.
اپ Acompli به عنوان جایگزین Outlook برای iOS و اندروید در نظر گرفته شده است. این اپ به عنوان یک راهکار ساده تر برای مدیریت ایمیل، یادآوری برنامه ریزی ها و تمرکز روی مشاهده پیغام های مهم در نظر گرفته شده است. همچنین امکان اتصال به Dropbox و Google Drive برای ارسال و نگهداری فایل ها راهکار ابری این برنامه است.
در هر دو برنامه مورد نظر، شما امکان اتصال به نرم افزارهای متعددی را دارید و می توانید با استفاده از اطلاعات درج شده در آنها به صورت مجتمع از همگی آنها در یک نقطه بهره مند شوید. ایده ی در هم آمیختن اطلاعات و دسترسی به تمامی آنها برای مایکروسافت بسیار حائز اهمیت می نماید. اگر به توضیحات ارائه شده برای کورتانا، دستیار صوتی مایکروسافت که به عنوان رقیب سرسخت Siri و Google Now به حساب می آید نگاه بیاندازیم می بینیم :

“کورتانا در ویندوز موبایل اطلاعات را از همه جا برای شما جمع می کند، تا در چشم بر هم زدنی به تمامی اطلاعات مهم دسترسی داشته باشید، تنها کافی است رویدادی را در تقویم ثبت کنید، باقی قضایا را با اطمینان به کورتانا بسپارید “

3042112-inline-cortanawinpho

Nadella در یادداشت ماه جولای خود آورده است: ” در آینده چیزی فرای هوشمندی، از این دستیار صوتی انتظار داریم. یادداشت ها، وضعیت آب و هوا، یادآوری جلسات، انتخاب لباس مناسب برای برنامه های خاص یک روز و حتی برنامه ریزی برای تعطیلات خانواده و …”

حرکت بدون وقفه روی ابرها
مشکل بزرگی پیش روی مایکروسافت است. از حق نباید گذشت که امکانات و رویکرد جدید مایکروسافت قابل ستایش و بسیار عالی است اما مجاب کردن کاربران برای تغییر ایمیل شخصی و نرم افزار تقویم کار بسیار دشواری است. در حالی که Gmail طی سالهای گذشته به عنوان برترین ارائه دهنده سرویس ایمیل شناخته شده و هر یک از کاربران iPhone به استفاده از خدمات iCloud دلبسته و راضی هستند. مسلما همه گیر شدن امکانات و نرم افزارهای مایکروسافت نیاز به تلاش بسیاری دارد. این مشکل تنها منحصر به مایکروسافت نیست، حتی خود گوگل هم برای در اختیار گرفتن کاربران در تلاش است و دائما مشغول ارائه راهکار و نوآوری در Google Now می باشد تا بتواند خود را پاسخگوی هر چه بهتر کاربران نشان بدهد.
مایکروسافت راه ساده ای را برای ارائه خدمات در پلتفرم های اندروید و iOS پیش رو ندارد، هرچند امید فراوانی به ترغیب کاربران با امکانات وسوسه انگیز دارد و خواهان در صدر لیست قرار گرفتن در میان نیازهای کاربران است.

 
1 نظر
  1. لایسنس مایکروسافت می گوید

    مایکروسافت یا داره به سمت امپراطوری گذشتش برمیگرده یا داره به سمت نابودی میل میکنه!
    تصمیماتش برای من یکی قابل تحلیل نیست :دی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.