کنترل اینترنت با یک دکمه، توسط نرم‌افزارهای Do

1

IFTTT ابزاری برای انجام فعالیت‌های اینترنتی به‌صورت خودکار است. ما از سرویس‌های اینترنتی مختلفی استفاده می‌کنیم که هرکدام قابلیت‌ها و تنظیمات خاص خودشان را دارند. فرض کنید می‌خواهید عکس پروفایلتان را در فیس‌بوک، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی عوض کنید. هرکدام تنظیمات خاصی برای خودشان دارند و باید مراحل مختلفی را بر روی هرکدام از این سایت‌ها طی کنید. ولی IFTTT می‌تواند هر بار که عکس شما بر روی یک شبکهٔ اجتماعی عوض می‌شود، عکستان را بر روی دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز عوض کند.

IFTTT مخفف If This Then That به معنی «اگر این، سپس آن» است. IFTTT می‌تواند سرویس‌های اینترنتی و قابلیت‌های دستگاه‌های موبایل را به هم متصل کند تا کارهایی مثل ذخیرهٔ عکس‌های اینستاگرام بر روی دراپ باکس، فرستادن وضع آب‌وهوا به‌صورت پیام و … را به‌طور خودکار و بدون دخالت انسان انجام دهند. برای مثال من IFTTT را به‌گونه‌ای تنظیم کرده‌ام که مقالات یک وب‌سایت خاص را به‌محض انتشار بر روی گوشی‌ام ذخیره کند تا مواقعی که دسترسی به اینترنت ندارم بتوانم آن‌ها را بخوانم.

IFTTT-words

IFTTT در سال ۲۰۱۱ شروع به کار کرد و تاکنون جای خود را به‌خوبی میان مردم بازکرده است. IFTTT هم‌اکنون ۱۸ میلیون دستورالعمل دارد که روزانه ۲۰ میلیون بار اجرا می‌شوند. مشکل IFTTT این است که کار با آن برای برخی افراد کمی مشکل است و نیاز به مقداری اطلاعات رایانه‌ای تا از قابلیت‌های آن بهره‌مند شوند.

Ifttt

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

IFTTT از دیروز نام نرم‌افزار موبایل خود را به IF تغییر داده و سه نرم‌افزار جدید به نام‌های Do Button, Do Camera و Do Note عرضه کرده است. این نرم‌افزارها گزینه‌هایی بر روی صفحه تعریف می‌کنند که با انتخاب هرکدام، یک عمل به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. کار با نرم‌افزارهای Do بسیار راحت است. کافی است دستورالعمل موردنظر را انتخاب کنید تا دکمهٔ مربوط به آن بر روی صفحه ایجاد شود. این برنامه‌ها هم‌اکنون از Google Play‌ قابل دریافت هستند.

iftttdorecipes


این برنامه‌ها چطور کار می‌کنند؟

همانند IFTTT برنامه‌های Do نیز طبق فرمول «اگر اتفاق الف بیفتد، سپس عمل ب را انجام بده» عمل می‌کنند. با این تفاوت که در اینجا اتفاق الف، زدن یک دکمه توسط کاربر است.

به هرکدام از این برنامه‌ریزی‌ها در دنیای IFTTT یک دستورالعمل می‌گویند. این دستورالعمل می‌تواند شامل هر کاری باشد. مثل اضافه کردن یک یادداشت به برنامهٔ Evernote یا آپلود آخرین عکس گرفته‌شده به Dropbox. هزاران دستورالعمل آماده در IFTTT وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید یا اینکه خودتان دستورالعمل مخصوص خودتان را درست می‌کنید. IFTTT دستورالعمل‌ها را در گروه‌هایی به نام خانواده، کار، خانه و … تقسیم‌بندی کرده تا راحت‌تر دستورالعمل موردنظرتان را پیدا کنید.

DoButton.0

در آخر ممکن است از شما درخواست شود کانال خاصی را فعال کنید. کانال‌ها شامل سرویس‌هایی مثل Gmail, Facebook, Twitter و … هستند که اگر درون دستورالعمل شما باشند، باید به IFTTT اجازه دهید به آن‌ها دسترسی پیدا کند.


Do Button

هرکدام از برنامه‌های Do باهدف خاصی طراحی‌شده‌اند و تقسیم وظایف بین آن‌ها به این دلیل است که گزینه‌های شلوغ و زیاد مقابل کاربر قرار نگیرد.

iftttdobutton

Do Button برای کارهای تکراری ساخته‌شده که روزانه آن‌ها را انجام می‌دهید. برای مثال می‌توانید یک دکمه را این‌گونه تنظیم کنید که وقتی نزدیک خانه شدید، با زدن آن به اعضای خانواده پیام داده شود.

اگر برای انجام چند کار، می‌بایست وارد چند برنامه شوید، و در هرکدام مراحل خاصی را طی کنید، Do Button به شما امکان می‌دهد که همهٔ آن‌ها را درون یک برنامه و هرکدام را تنها در یک مرحله انجام دهید.

چند دستورالعمل جالب Do Buttons

 • گزارش سفر تهیه کنید

هر بار که دکمهٔ مربوط به این دستورالعمل را بزنید، مکان و زمانی که هم‌اکنون در آن هستید در یک خط از یک فایل Spreadsheet در گوگل درایو ذخیره می‌شود.

kpjwfycmasmnlak3z8tx

 • بی‌خبر نیایید

این دستورالعمل یک ایمیل به شخص موردنظرتان می‌زند و به او می‌گوید که می‌آیید. بعدازاینکه دستورالعمل را ثبت کردید، حتی می‌توانید در قسمت ویرایش، فرستادن ساعت و تصویر نقشه را نیز به دستورالعملتان اضافه کنید.

upyy3ygwlu5odmjvpne8

 • به خودتان زنگ بزنید

وقتی جایی گیرکرده‌اید که تنها راه بیرون آمدن از آن، زنگ زدن کسی به گوشی شما است، با Do Button می‌توانید به‌راحتی دکمه‌ای تنظیم کنید که با زدن آن، با گوشی شما تماس گرفته شود. البته این قابلیت فعلاً تنها در ایالات‌متحدهٔ آمریکا قابل‌استفاده است.

xzb408osljb8hfd2cgcc


Do Note

Do Note کارهایی انجام می‌دهد که بیشتر با متن و یادداشت سر و کار داشته باشد. برای مثال می‌توانید دکمه‌ای تعریف کنید که یک متن کوتاه را سریعاً در توییتر منتشر کند یا به ایمیلتان بفرستد.

iftttdonote

برخی دستورالعمل‌های جالب برنامه Do Note

 • تو هوا پست وردپرس بزارید!

برای نوشتن یک پست سریع و کوتاه وردپرس، لازم نیست سایت وردپرس شوید. بلکه مستقیماً با Do Notes می‌توانید پستتان را نوشته و منتشر کنید.

ekx2yk3tmbhrbclfqawc

 • لیست خرید

برای درست کردن لیست خرید در اندروید راه‌های متفاوتی وجود دارد. اگر با Do Notes این کار را بکنید، یک فایل Spreadsheet در گوگل درایو ایجاد می‌گردد و هر بار با زدن دکمهٔ این دستورالعمل، یک سطر حاوی متن موردنظر به آن فایل اضافه می‌گردد.

jkqlaig4ouqojztcejp5


Do Camera

این برنامه با دسترسی به دوربین، می‌تواند عکس بگیرد و آن را در مکان خاصی ذخیره کند یا با شخص خاصی به اشتراک بگذارد. برای مثال می‌توانید دستورالعملی به این صورت تعریف کنید که هر عکسی که می‌گیرم برای فلان شخص بفرست یا در فلان پوشه Dropbox ذخیره کن.

iftttdocamera

برخی دستورالعمل‌های جالب برنامه Do Camera

 • یادداشت‌های تصویری

Do Camera در ابتدا دوربین گوشی را باز می‌کند و بعد از عکس گرفتن بنا بر دستورالعمل تعریف‌شده، عکس را به مکان خاصی می‌فرستد. برای مثال با انتخاب Create photo notes عکسی که می‌گیرید به‌صورت خودکار به دفترچه یادداشت Evernote اضافه می‌شود.

czbdd4t17tlcz6ohrlob

 • تصویر پروفایل توییتر را انتخاب کنید

اگر جزو افرادی هستید که مرتب عکس پروفایلشان را عوض می‌کنند، احتمالاً این دستورالعمل به دردتان می‌خورد. به‌این‌ترتیب برای عوض کردن عکس پروفایل توییتر تنها کافی است دکمهٔ مربوط به آن را در Do Camera انتخاب کنید تا یک عکس بگیرد و همان عکس را به‌عنوان عکس پروفایل انتخاب کند.

liyzub7ienuinxj13bpg

 • عکس را در یک آلبوم خاص در فیس‌بوک آپلود کنید

اگر می‌خواهید سریعاً عکسی بگیرید که قرار است در یک آلبوم خاص در فیسبوک قرار داده شود، این دستورالعمل را انتخاب کرده و سپس آلبوم موردنظر را انتخاب کنید.

skfqlwfp3jws2k9prrqq


محدودیت‌ها

برنامه‌های Do بسیار خوب طراحی‌شده‌اند ولی هنوز کمبودهایی در این برنامه‌ها مشاهده می‌شود. برای مثال در هرکدام از این برنامه‌ها بیشتر از سه دستورالعمل نمی‌توانید تعریف کنید. احتمالاً در آینده نسخهٔ پیشرفته‌ای از برنامه‌های Do و IFTTT ایجاد شود که این محدودیت‌ها را نداشته باشد. دستورالعمل‌ها نیز به‌خودی‌خود کمبودهایی دارند. برای مثال پیام توییتر و اس ام اس را فقط به خودتان می‌توانید بفرستید، نه به کس دیگر. درصورتی‌که ایمیل را به هرکسی می‌توانید ارسال کنید.


آیندهٔ Do

برنامه‌های Do روند جدیدی را در اینترنت ایجاد کرده‌اند و جای زیادی برای پیشرفت دارند. IFTTT هم‌اکنون با برخی دستگاه‌های هوشمند خانگی مثل ترموستات Nest که به‌صورت هوشمند دمای خانه را تنظیم می‌کند و چراغ‌های هوشمند Philips Hue light کار می‌کند. به این معنی که کافی است یک دکمه را در Do Button تنظیم کنید تا دمای خانه و یا رنگ نور داخل خانه مطابق میلتان تنظیم شود.

NestDo.0

برنامه‌های Do به شما امکان می‌دهند، خدمات اینترنتی و دستگاه‌های هوشمند را به راحت‌ترین شکل بکار بگیرید. گفته‌شده این برنامه‌ها با ساعت‌های هوشمند نیز همخوانی خواهند داشت. اگر در آینده IFTTT بر روی ساعت‌های هوشمند عمل بکند، کارایی این ساعت‌ها خیلی زیادتر خواهد شد. یعنی یک فرایند طولانی اینترنتی که برای انجام آن احتیاج به لپ‌تاپ داشتید،‌ با یک لمس بر روی ساعت هوشمند انجام می‌شود.

93266

منبع

   

پستهای اخیر

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت. شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت…

مینی‌سریال جدیدی که باید ببینید: کاتلا، رازهای شهر آتشفشانی

همان طور که قبلا هم در `پست‌های معرفی مینی سریال‌ها در «یک پزشک» نوشته بودم، در دوران همه‌گیری کرونا ما مدتی است که با فصل طلایی مینی‌سریال‌ها مواجه شده‌ایم و هر چند وقت یک بار یک مینی سریال دیدنی، غافلگیرمان می‌کند. برای همین است که من…

زندگینامه و فیلم‌های مریل استریپ به بهانه زادروز او

مری‌ لوئیز‌ استریپ متولد 1951 در بسکینگ ریج نیوجرسی است. در 12 سالگی آموزش آواز دید تا‌ خواننده اپرا شود، اما با بازی در تئاترهای دبیرستانی به بازیگری علاقه‌مند شد‌ و به ایفای نقش‌های اول‌ تئاترهای‌ دبیرستانی پرداخت. و بعد از دبیرستان به…

تصاویر سوررئال و پرمعنی لیزا آیساتو

لیزا آیساتو یک هنرمند و نویسنده شناخته شده در زمینه کتاب‌های کودکان در نروژ است. سابقه کار او به سال 2008 برمی‌گردد، زمانی که تعدادی از کتاب‌هایش را منتشر کرد و نیز به دیگر نویسندگان در زمینه تصویرگری کتاب‌هایشان کمک کرد و آثاری را هم به…

تویوتا تصویر واضح و با کیفیتی از پیکاپ توندرا ۲۰۲۲ منتشر کرد

در چند روز اخیر، تصاویری از خودروی توندرا ۲۰۲۲ در اینترنت منتشر شد اما شرکت تویوتا در اقدامی جالب، به جای رد این تصاویر یا اعلام موضعی خنثی، تصمیم گرفت آتش طرفداران این پیکاپ اندازه بزرگ را با انتشار یک عکس رسمی با کیفیت و وضوح بالا،…
1 نظر
 1. شهرام می گوید

  خیلی کاربردی و بدردبخوره ،ممنون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.