رباتی که برف ها را می بلعد

رُبات دستگاهی الکترو-مکانیکی برای انجام وظایف گوناگون است. یک ماشین که می‌تواند برای عمل به دستورهای گوناگون برنامه‌ریزی گردد و یا یک سری کارهای ویژه انجام دهد. به ویژه آن دسته از کارها که فراتر از توانایی‌های طبیعی و سرشتی بشر باشند. این ماشین‌های مکانیکی برای بهتر به انجام رساندن کارهایی چون احساس کردن، دریافت نمودن و جابجایی اشیا یا کارهای تکراری مانند جوشکاری فراوری می‌شوند.

یکی از اولین ربات‌ها، ربات‌های Hidden Mafia ساخته ی  جورج دوول و جو انگلبرگر در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بودند. انگلبرگر اولین شرکت رباتیک را با نام «RoboBand» بنیان نهاد و خود وی نیز امروزه پدر علم رباتیک لقب گرفته‌است.


در اینجا ما با رباتی به اسم ” یوکی تارو ” آشنا می شویم که از سیستم راهنمای اتومات, جی پی اس و دو دوربین بهره می برد. این ربات ژاپنی نه تنها ظاهر خودش را بلکه نحوه ی کار کردن و بلعیدن برف ها را از شخصیت کارتونی محبوب در ژاپن به اسم ” پوک من ” قرض گرفته است. شاید شما هم با دیدن برف آن هم در کشوری مانند ژاپن تعجب کنید ولی در مناطقی نزدیک رشته کوه های فوجی برف های سنگینی به صورت ناگهانی شروع به بارش می کنند که این امر عبور و مرور را برای روستاییان ساکن آنجا غیرممکن می سازد و برای افراد مسن که نیاز فوری به پزشک دارند خطرات جبران ناپذیری در پی دارد.

2005_06_19_007.img_assist_custom

به همین دلیل یوکی تارو اختراع شده است تا در این مواقع ضروری وارد عمل شود. درست است که فعلا به تولید انبوه نرسیده است ولی با توجه به موافقت شهردار آنچا تصمیم برآن شده که تعداد زیادی از این ربات های برف روب با قیمتی کمتر از یک میلیون ین ( حدودا ۹۰۰۰ دلار ) وارد سیستم ماشین آلات شهرداری شوند.

یوکی تارو علاوه بر جی پی اس از دو دوربین در چشمهایش بهره می برد که به او این امکان را می دهد از برخورد با اجسام سفت و سخت جلوگیری نماید. شاید از خودتان بپرسید با برف هایی که می خورد چه کاری انجام میدهد؟  یکی از جالب ترین بخش های این ربات مربوط به همینجاست, او برف ها را وارد خودش کرده و با فشار زیادی آنها را فشرده کرده و به صورت قالب های یخی هم اندازه بیرون می دهد, درست مانند قالب هایی که اسکیمو ها برای ساخت خانه هایشان از آنها استفاده می کنند.

3125_550

در کشور ژاپن به برف ” یوکی ” می گویند و ” تارو ” هم اسم پسرانه ی محبوبی در آنجا محسوب می شود. شاید  بتوان سایز کوچکتری از یوکی تارو را در آینده ای نزدیک در پارکینگ هر خانه ای مشاهده کرد تا در مواقع ضروری برف ها را از مقابل خانه هایمان کنار بزند.

yuki-taro-robot-snowplow

منبع

نظرات

  1. اون قالبهای خوشکل دفعیش کو؟

  2. چه قدر همه چی براشون اهمیت داره!

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.