طلای به کار رفته در Apple Watch Gold آنچنان هم خاص نیست!

1

گزارش هایی حاکی از استفاده از “طلای جدید” در نسخه طلایی ساعت های اپل به گوش می رسد. به گزارش Bloomberg, Slate, Gizmodo و خیلی های دیگر اپل فرآیند جدیدی برای ایجاد یک کامپوزیت فلزی با ترکیب طلا و ذرات سرامیکی به ثبت رسانده است. با استفاده از این ماده فوق العاده سخت علاوه بر خواص شگفت آور آن، اپل می تواند در مصرف طلای به کار برده شده نیز صرفه جویی کند.

اما به گفته ی Atakan Peker دانشمند علم مواد و از مخترعان شرکت Liquidmetal، استفاده از این طلای جدید در ساعت های اپل را بسیار بعید می داند.

apple-watch-edition

او از حرف های Jony Ive برای اثبات ادعایش استفاده می کند. در ویدیوی بالا که توسط اپل برای فرآیند طلایی شدن خود ساخته است، Ive توضیح می دهد که بدنه ساعت چگونه ساخته می شود.او کاملا شفاف توضیح می دهد که طلا آلیاژی از نقره و مس و پالادیوم است نه یک کامپوزیت! او سپس چگونگی ریخته گری شمش ها و فرآیند نورد و تبدیل آن ها به فرم های ساعت اپل را کاملا تشریح می کند. در این ویدیو هیچ اشاره ای به سرامیک یا کامپوزیت و هیچ ترکیب غیر استاندارد دیگری نشده است. Pekerمی گوید: “هیچ چیز جدیدی در این فرآیند وجود ندارد و این همان روش شناخته شده برای تولید قطعات طلاست”.

آلیاژهای Liquidmetal دارای ساختاری اتمی است و بیشتر شبیه شیشه است تا فلز. آن ها فوق العاده قوی، ضد خش، مقاوم در برابر خوردگی، بسیار انعطاف پذیر و بسیار سبک می باشند که از آنها تا به حال برای  باشگاه های گلف، راکت تنیس، اسکی، ساعت و تلفن های همراه استفاده شده است. اپل دارای مجوز انحصاری استفاده از Liquidmetal در لوازم الکترونیکی مصرفی است ولی برنامه شرکت در استفاده از این مواد همچنان نامشخص می باشد. تاکنون اپل از Liquidmetal در ابزار بیرون آوردن سیم کارت در آیفون های اولیه اش استفاده کرده است، که به نظر نمی رسد هم اکنون نیز از آن استفاده کند. اگر اپل از طلای جدید استفاده کرده بود و یا درصدد استفاده از آن بود ویدیوی Ive بایستی متفاوت با ویدیویی منتشر شده می بود، یعنی باید حرف از کامپوزیت در این ویدیو می شد نه یک آلیاژ. آلیاژ از ذوب شدن چند فلز با یکدیگر به دست می آید (درست همانطور که در ویدیو می بینیم)، اما کامپوزیتی که در ثبت اختراع اپل آمده است از میکس پودر طلا و سرامیک و پخت و حرارت دادن آنها حاصل می شود. Peker استفاده از کامپوزیت طلا را در ساعت های اپل بسیار بعید می داند. او معتقد است که چنین ترکیبی این ساعت را تبدیل به یک جواهر با ارزش و با کیفیت نمی کند، هم چنین درک مردم از طلا یک ماده سنگین است و سبک بودن آن باعث می شود مردم درکی از طلا بودن این ساعت نداشته باشند. Sara Shaughnessy، طراح جواهرات در سانفرانسیسکو است و او هم با Peker هم نظر است و ترکیب طلا و سرامیک را برای ساعت مچی مناسب نمی داند و معتقد است که ایده ی محدود کننده ای ست. این مواد می توانند در موارد بسیار خاص دیگری مورد استفاده قرار بگیرند، اما مسلما ساعت جزء این موارد نمی باشد.

منبع

 
1 نظر
  1. mehdi می گوید

    میشه به این ویدئو اعتماد کرد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.