چرا فقط ۳ درصد کاربران اندروید، اندروید ۵ را نصب کرده‌اند؟

27

نسخه پنجم سیستم‌عامل اندروید (Android 5.0 Lollipop) در نوامبر گذشته منتشر شد. سایت تک‌کرانچ در ماه فوریه، یعنی سه ماه بعد از این انتشار، گزارش داد اندروید ۵ روی کمتر از دو درصد دستگاه‌های اندرویدی اجرا می‌شود. در ماه مارس، این آمار به سه درصد افزایش یافته است. این وضعیت را با رقیب اصلی اندروید مقایسه کنید. iOS 8 در ماه سپتامبر منتشر شد و تنها به فاصله دو ماه بعد یعنی در نوامبر، روی ۶۰ درصد گوشی‌های آیفون در حال اجرا بود. اگر بخواهیم به‌روزرسانی آخر iOS را با نسخه‌های قبلی مقایسه کنیم، تعداد دستگاه‌های کمتری به‌روزرسانی شده‌اند. چرا دستگاه‌های اندرویدی به نسخه جدید به‌روزرسانی نمی‌شوند؟ چرا تمایلی به ارتقاء گوشی اندرویدی خودتان ندارید؟ چرا فقط سه درصد از دستگاه‌ها اندروید آب‌نبات چوبی را اجرا می‌کنند؟

مشکل طراحی اندروید است

همان‌طور که مشخص است، نرخ بسیار پایین به‌روزرسانی سیستم‌عامل اندروید به جدیدترین نسخه، تنها مختص این دوره نیست و با نگاهی به گذشته، درمی‌یابینم که مثلاً در سال ۲۰۱۱ نیز تقریباً ارتقاء به نسخه جدید با همین نرخ رخ داده و حتا کندتر بوده است.. بنابراین، می‌توانیم نتیجه بگیریم این روند مختص یک نسخه خاص یا سالی خاص یا شرایط بازار نیست. مسئله فلسفه طراحی هسته سیستم‌عامل اندروید است. این هسته یک محیط باز است که به هر سازنده گوشی تلفن همراه اجازه می‌دهد یک نسخه سفارشی‌شده و دستکاری‌شده ارائه دهد. قابلیت باز بودن پلتفرم اندروید یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های فروش آن در بازار است چون مشتری‌ها عاشق آزادی و باز بودن هستند. اما همراه با خودش چندین مشکل بزرگ مانند اپلیکیشن‌های جعلی و غیرقانونی نیز به ارمغان آورده است.

android-update-process-too-many-androids

در حالی که اندروید ۵ از ماه نوامبر در دسترس است اما در این مدت فقط روی دستگاه‌های نکسوس به طور پیش‌فرض نصب شده است؛ چرا باید این‌طور باشد و دستگاه‌های دیگر جدیدی که روانه بازار شدند این نسخه را نصب شده ندارند؟ چون سازندگان دستگاه‌ها حرکت و توسعه را براساس سرعت و برنامه خودشان پیش می‌برند و تنها برخی از آن‌ها امکان ارتقاء به نسخه جدید را فراهم کردند.

در مقابل، iOS یک اکوسیستم دارد که توسط اپل به شدت محافظت و برنامه‌ریزی می‌شود. این اکوسیستم یک رهبر برای تنظیم و هماهنگ شدن کل بازار دارد و نیازی به هماهنگی با سازندگانی مانند اچ‌تی‌سی، سامسونگ، موتورولا و غیره برای عرضه مدل‌هایی از آیفون ندارد. بنابراین، هنگامی که قرار است آیفون بعدی عرضه شود به راحتی به نسخه جدید iOS مجهز است و سریع‌تر به‌روز و ارتقاء داده می‌شود. در واقع، این دلیل اصلی نرخ پایین ارتقاء به نسخه جدید روی دستگاه‌های اندرویدی است: تعداد دستگاه‌های اصلی که نیاز به پشتیبانی دارند.

شروع همه‌چیز با گوگل است

 فرض کنیم شما و دو نفر از دوستان‌تان همزمان یک کیت LEGO خریدید و قرار است یک پروژه منحصربه‌فرد را انجام دهید. چند ماه بعد، LEGO یک کیت جدید منتشر می‌کند و احتمالاً باز هم هر سه نفر شما این کیت را می‌خرید تا چیزهایی که ساختید را بهبود ببخشید. هریک از شما کیت جدید را دارید ولی پروسه به‌روزرسانی متفاوتی را تجربه خواهید کرد چون براساس خلاقیت و زمانی که در اختیار دارید، روش‌های متفاوتی را در پیش می‌گیرید تا به هدف برسید. ممکن است ارتقاء و انطباق برای شما آسان باشد ولی برای دوست شما یک پروسه طولانی‌تر و سخت‌تر باشد. همین وضعیت برای نسخه جدید اندروید و شرکت توسعه دهنده هسته این سیستم‌عامل، گوگل حکم‌فرماست. گوگل در پشت صحنه روی نسخه آینده اندروید کار می‌کند و هنگامی که این نسخه نهایی شده و در معرض معرفی عمومی قرار می‌گیرد، کدهای منبع آن روی وب‌سایت گوگل قرار می‌گیرد به طوری که سازندگان و اپراتورهای مخابراتی آن را ارزیابی و تصمیم می‌گیرند که دستگاه‌های اندرویدی خودشان را به‌روزرسانی کنند. نگاهی به الگوی تاریخی انتشار اندروید نشان می‌دهد گوگل علاقه‌مند است نسخه جدیدی از سیستم‌عامل موبایل‌اش را هر ۶ ماه تا یک سال معرفی کند. و اغلب میان ماه‌های جولای تا نوامبر است. هنگامی که کدهای منبع در دسترس همه قرار می‌گیرند، سازندگان آن را دریافت و برای مصرف‌کنندگان آماده می‌کنند.

android-update-process-google-updates

و پایان با سازندگان

اما چقدر زمان می‌برد تا نسخه به‌روزرسانی اندروید آماده و منتشر شود؟ تقریباً یک سال پیش، شرکت اچ‌تی‌سی اینفوگرافی از مراحل و جزئیات تبدیل یک نسخه جدید هسته اندروید به نسخه قابل استفاده روی گوشی‌های موبایل این شرکت منتشر ساخت. اچ‌تی‌سی برای ساخت نسخه جدید اندروید متناسب با دستگاه‌هایش نیازمند این است که از تمامی اپراتورهای مخابراتی خواسته‌هایشان را جمع‌آوری کند. باز هم به مثال LEGO برگردیم. اچ‌تی‌سی برای ساخت دستگاه جدیدش باید برای شرکت AT&T قطعات A، B و C را بسازد و برای شرکت T-Mobile قطعات X، Y و Z و همین‌طور برای ده‌ها اپراتورهای مخابراتی قطعات مورد درخواست‌شان را ساخته و به نسخه جدید اندروید اضافه کند. بیش از ۱۰۰ اپراتور مخابراتی در سراسر جهان وجود دارد. اچ‌تی‌سی باید با تمامی آن‌ها صحبت کند و خواسته‌هایشان را فهرست کرده و انجام دهد. بعد صدها قطعه و قابلیت و کد جدید را ارزیابی و بررسی کند.

android-update-process-htc-infographic

هنگامی که تمامی باگ‌ها برطرف می‌شوند (تجربه نشان داده ده‌ها باگ کشف نشده در این پروسه باقی می‌مانند)، نسخه جدید اندروید باید به تایید اپراتورهای مخابراتی، گوگل و هر نهاد نظارتی و منطقه‌ای خاص دیگر برسد. وقتی تمامی این تاییدیه‌ها وصول شد و همه‌ی این مراحل به پایان رسید، نوبت به به‌روزرسانی سرورهای OTA می‌رسد. این سرورها، به‌روزرسانی‌های دستگاه‌های مختلف را برای مشتری آماده می‌کنند. هنگامی که تمامی سرورها آماده شدند، اچ‌تی‌سی به مشتری‌ها اعلام می‌کند بسته‌های به‌روزرسانی‌ آماده هستند و آن‌ها می‌توانند دانلود و نصب کنند. شرکت‌های سازنده گوشی تلفن همراه دیگر نیز روش‌های مشابهی را برای انتشار بسته‌های به‌روزرسانی جدید سیستم‌عامل اندروید طی می‌کنند. همان‌طور که خودتان حدس می‌زنید، این فرآیند بسیار درگیرانه و زمان‌بر است و مدام باید به عقب برگردید و درخواست‌ها را اجرا و بعد آزمایش و تکرار کنید. چنین پروسه‌ای برای توسعه هر نرم‌افزاری مشترک است ولی زمانی طولانی‌تر و خسته‌کننده‌تر می‌شود که پای چندین شرکت در میان باشد و با یک اکوسیستم واحد مانند iOS روبرو نباشیم.

شما کدام نسخه اندروید را اجرا می‌کنید؟

چرا شما دستگاه اندرویدی خودتان را به‌روزرسانی نمی‌کنید؟ ممکن است پاسخ دهید دستگاه‌تان از نسخه جدید پشتیبانی نمی‌کند ولی به احتمال زیاد جواب‌تان این است که منتظر رسیدن به‌روزرسانی‌های شرکت سازنده گوشی تلفن همراه‌تان هستید. آیا این روند کند توسعه و به‌روزرسانی اندروید اذیت‌تان نمی‌کند و آزاردهنده نیست؟ دوست نداشتید مانند iOS هر دستگاه جدید به آخرین نسخه اندروید مجهز باشد؟ به‌روزرسانی کند، بهانه خوبی برای مهاجرت از اندروید به iOS نیست؟ اندروید آن‌قدر مزیت دارد که این اشکال را نادیده بگیرید؟ جواب شما برای عدم به‌روزرسانی دستگاه اندرویدی‌تان چیست؟

منبع

 
27 نظرات
 1. امیرحسین می گوید

  چرا باید به آی او اس مهاجرت بکنیم!
  آی او اس مثل یه تخته سنگ میمونه! سنگ هیچ آپشنی برای تنظیم نداره! پس هیچ باگی هم نخواهد داشت!
  وقتی براتون اهمیت نداره که با اون گوشی چه کار هایی دیگه غیر از اس ام اس زدن و حرف زدن و وایبر و نینجا فروتی میشه انجام داد، فرقی نداره که از سری قدیم نوکیا یا آی او اس داشته باشین!
  من نمیگم از اپل گوشی نخرین میگم که نگاه بکنین ببینین چی میخواین و چی کار میخواین بکنین
  اگر اپل یا گوشی های گرون قیمت سامسونگ رو برای پز دادن میخواین بحث دیگه ای هستش!

  1. Rouzbeh می گوید

   مگه سیستم عامل باید برای شما بندری برقصه که اینجور می گید
   معنای سیستم عامل اینه که بهترین بیس رو برای برنامه نویسان پیاده کنه که بهترین اپلیکیشن ها رو برای بنویسن. نه اندروید نه ios و نه ویندوز, اصلا قرار نیست به صورت پیش فرض همه کاری کنن یا آپشنی داشته باشند.
   یک پلتفرم بسته به نرم افزار ها و ساپورتی که از برنامه نویسان مستقل میشه, موفق تشخیص داده میشه یا نه
   نمونه بارزش همین سسیستم عامل ویندوز هست که سال های سال اپراطور سیستم هالی دسکتاپ هست اونم فقط بخاطر اینکه ساپورت بالایی توسط برنامه نویسان مستقل ازش میشه
   نمی دونم شما اندرویدی ها دقیقا چی فکر می کنید و چی می خواین از یک سیستم عامل؟ احتمالا عوض کردن لانچر زندگی شما رو عوض می کنه
   اما کیفیت و بزرگی فروشگاه نرم افزاری اپل برای iOS به ویژه آیپد اصلا قابل مقایسه با آندروید نیست. چند سالی هست که در iOS اپلیکیشن هایی منتشر میشن ( که البته نسخه آندرویدی ندارند ) که در واقع به بهتر شدن زندگی کمک می کنن و در واقع برنامه ها حرفه ای تر هستند و بیشتر برای مشاغل بدردبخور و قابل استفاده
   این مهمه که اگر مثلا یکی موسیقی دان , ادیتور فیلم , ادیتور عکس , دانشجو , استاد دانشگاه و… باشید کدوم پلتفرم اپلیکیشن های بهتری برای شما ارائه می کنه, در این مورد ها اندروید شبیه یک شوخی در مقابل iOS هست.

   احتمالا شما عوض کردن تم و لانچر رو بزرگتر و مهمتر از موارد بالا می دونید.
   برای همین میگن اندرویدی ها قشر پایین تر جامعه هستند

   1. نئو می گوید

    دوست عزیز که صرفا به خاطر سیستم عاملت خودتو جز بخش بالاتر جامعه میدونی، به نظر من اتفاقا اپل زامبی‌ها بخش پایین جامعه هستند. چون براتون اهمیتی نداره به شعورتون توهین بشه. من نه به اپل نه به کس دیگه‌ای اجازه نمیدم برام تصمیم بگیره چه فایلی ر حق دارم دانلود کنم یا ندارم، چه موزیکی ر حق دارم بشنوم یا نه و از کجا و چطور. من حق دارم کنترل سخت‌افراری که براش پول میدم ر کاملا داشته باشم. یک دیوایس اندرویدی برای من بهتره، چون معتقدم گجتم باید در خدمت من باشه، نه من در اختیار اون.

   2. اشکان می گوید

    واقعا متاسفم که ما ایرانیا هنوز نمیدونیم خیلی چیزا به سلیقه اس . و واقعا دوستمون نئو درست میگه گجت در اختیار ما نه ما در اختیار گجت

 2. toto می گوید

  آپدیت کردن خوبه ولی یکی دو بار که تجربه آپدیت پیدا میکنی علاقه به آپدیت رو ازدست می دی چون واقعا ملموس نیست خیلی از تغییرات
  مگر تو مواردی مثل باتری یا داغ کردن که آپدیت واجبه

 3. سعیدزاده می گوید

  من موتورولا moto g دارم و مدتی هست به اندروید ۵.۰.۲ آپدیت کردم. البته با ف.ی.ل.ت.ر شکن که به اینترنت وصل شدم، پیغام آپدیت اومد و منم انجام دادم. تا حالا هم مشکلی نداشته و روون و خوب اجرا میشه.
  ولی از نظر من هم مشکل بزرگیه. اگه یه گوشی داشتم و میدیدم که آپدیت نمیشه، واقعا ناراحت میشدم. قبلا سونی داشتم که اندروید ۲.۳ داشت و براش آپدیت نیومد و از رام های دیگه به ۴.۰.۴ ارتقا دادم. ولی به نظرم رام رسمی اعتبارش بیشتره و این که بدونی شرکت اصلی هنوز از گوشی شما پشتیبانی میکنه مهمه.

 4. ابوالفضل می گوید

  این سوال از اساس اشتباه ست
  چون اپدیت کردن دست کاربرا نیست
  در ثانی شرکا گوگل هم چندان تمایلی برای اپدیت ندارند چون مانند اپل به کاربران خود اهمیت نمیدهند و هر گوشی نهایت یک اپدیت میگیره که اینم به خاطر اینه که زمانی که گوشی وارد بازار میشه به جدیدترین ورژن مجهز نیست و معمولا یک شماره کمتره
  و در نهایت بعد از یک سال کاربر رو مجبور به خرید گوشی جدید میکنند برای داشتن اندروید جدیدتر

 5. احمد می گوید

  من s3 mini دارم که سخت افزار معمولی داره ومیانردس، اندروید کارخونه ایش ۴.۱.۲ هس که رام کاستوم زدم ۴.۴.۲ که متاسفانه کلی باگ داشت والان رام رسمی ۴.۱.۲ دارم روش ومتاسفانه سامسونگ حتی اس۳ رو اپدیت نکرد چه برسه به این

 6. بابک می گوید

  من گالاکسی اس ۳ اونموقع که اومد ۲ میلیون بابتش پول دادم و اندروید ۴.۱ روش بود… فک میکردم که مثل بقیه گوشی ها آپدیت میشه ولی در کمال ناباوری به خاطر اینکه گوشی برای فروش در ایرانه و تحت گارانتی خریده شده(اونموقع ۱۰۰ هزار تومن گرونتر برای گارانتیش پول دادم) آپدیتی براش نیومد در صورتی که برای بقیه کشور اندروید ۴.۳ هم اومد براش… مرتب به سامسونگ ایمیل زدم که این چه وضعشه مگه ایران چه مشکلی داره که آپدیت نمیدین و هیچ جوابی ندادن… الانم تصمیم دارم بزودی آیفون بخرم چون حداقلش اینه واسه پولی که ازت میگیرن یه احترامی هم بهت میزارن… به دوستان توصیه میکنم به هیچ عنوان گوشی سامسونگ با گارانتی نخرن چون هیچ آپدیتی براش نمیاد

 7. حمیدرضا مژده می گوید

  من که گلکسی اس ۵ دارم از وقتی فهمیدم اندروید ۵ اومده تقریبا هر روز خودم گزینه UPDATE رو میزدم. الان حدود ۴ ماهه اما دیگه اشتیاقی ندارم! مخصوصا اینکه نمیدونم به چه دلیل گوشبی بنده به تعداد دفعات زیاد هنگ میکنه.
  بخاطر دوربین بهتر این گوشی رو خریدم ولی سری بعد حتما آیفون میگیرم.

 8. armin می گوید

  واسه آپدیت گوشی های نکسوس خوبن که نکسوس ۵ باطری و دوربین ضعیف داره و نکسوس ۶ هم خیلی بزرگ و گران قیمت هست بقیه برند ها هم فقط پرچم دارانشون رو آپدیت میکنن با رابط کاربری مخصوصش که اندروید خالص در نمیاد!
  گوشی htc one x رو فروختم از چین از طریق دوستم سفارس آیفون ۵s کردم

 9. فرشاد می گوید

  بزرگترین دلیل آپدیت نشدن این تعداد زیاد دیوایس اینه که اغلب سازنده‌ها -بطور مثال سامسونگ- میل دارند ورژن دستکاری شده خودشون رو از روی اندروید خالص بسازند و روی دیوایس ارایه کنن، مانند تاچ‌ویز. و چنین کاری برای تمام محصولات این کمپانی عملاً غیرممکنه. پس تعداد زیادی گوشی و تبلت همچنان آپدیت‌نشده باقی میمونند!

 10. مهدی۴۰۵ می گوید

  هرکس که یکبار اپدیت کرده میداند کندی سیستم و اجرانشدن بعضی برنامه ها خیلی اعصاب خرد کن است

 11. seedni می گوید

  اندروید ۴.۳ بهترین ورژن اندروید بود . اما رابطه کاربری گوشیها با هم فرق میکنه .

 12. آرش می گوید

  دوستان زیادى رو دیدم که به دلیل عدم امکان آپدیت سیستم عامل گوشیشون، نتونستن برنامه هاشون رو هم آپدیت کنن و در نتیجه کلا قید اندروید رو زدن.
  هیچ ارزونى بى حکمت نیست.

 13. یوحنا می گوید

  اپل و محصولاتش مصداق بارز لیبرالیسم هستن که کاملاً منطبق بر روحیه مصرف گرایی ما ایرانی هاست. دلیلش هم اینه که با وجود تحریم های اخیر و عدم وجود نمایندگی رسمی اپل در کشور، ایران همچنان یکی از بازار های خوب این شرکته. حساب کنید اگه نسبت قیمت آیفون به درآمد مردم ما مثل اروپا و آمریکا پایین بود چه میشد؟! من به شخصه هیچ وقت حاضر نیستم بیش از دو برابر قیمت واقعی یک محصول رو بابتش بپردازم. اپل به کنار، میمونه اندروید که مجبوریم علی رغم پشتیبانی درست و حسابی ازش استفاده کنیم

  1. unknown می گوید

   خیر لطفا اطلاعات غلط ندید ایران جزو ضعیف ترین بازار های اپل هستش! و بازهم ارزش آیفون نسبت به قیمتش نهایتا ۴۰۰ هزار تومان گران تر باشه
   برای مثال آیفون ۶ با سامسونگ galaxy s 5, note 4 و الان با galaxy s6 مقایسه میشه یعنی شما با خرید یک محصول اپل تا مدت طولانی دیوایسی در اختیار دارید که همه ی شرکت های دنیا تلاش میکنن خودشون رو به اون برسونن!
   نکته جالب اینه که برخلاف دیوایس های آندروید، آیفون ها بعد از گذشت ۲ سال هم کند نمی شن! و لگ و تاخیر ندارن!! به نظر من اگه دنبال پرداخت پول بالا برای پرچمدار آندروید هستید یکم صبر کنین و آیفون بگیرید
   باید اشاره کنم که میزان رضایت کاربر نسبت به دیوایس های اپل از همه ی شرکت ها بیشتره بطوریکه طبق آمار ۹۰. درصد افرادی که آیفون می خرن گوشی بعدی آنها بازم آیفون هست درحالی که این درصد در شرکت HTC به ۸۰ و در سامسونگ به ۶۸ درصد میرسه! البته درصورتیکه مبلغ کمتر می خواید هزینه کنین گوشی های ویندوز فون عالی هستن

 14. علی فیروزی فرد می گوید

  چون روت شدن رو تقریبا ناممکن میکنه

 15. مصطفی می گوید

  آپدیت شدن آی او اس آن چنان هم که ممکنه از دور به نظر بیاد رویایی نیست!
  کافیه دستگاه شما سه مدل از جدیدترین مدل اون نوع پایین تر باشه، در اون صورت اگر چه می تونید آپدیت کنید ولی سیستم عامل جدید برای دستگاه شما سنگین و بسیار کند می شه و با این حساب مجبور می شید دستگاهتون رو که دیگه قدیمی شده و در اکوسیستم! اپل ارزشی نداره بندازید کنار و دستگاه جدید بخرید. بی حساب نیست که با معرفی هر محصول جدید اپل بازار پر می شه از دستگاه های دسته دوم مدل قبلی! چون همه خود آگاه و ناخودآگاه می دونن که عمر عملی دستگاه هاشون به پایان رسیده و به نفعشونه زودتر از دست دستگاه کهنه شون خلاص بشن.
  گوشی من lenovo s650 ـه. شرکت لنوو تا به حال چند بار این گوشی رو آپدیت کرده و الان آندروید ۴.۴.۲ داره احتمال کمی می دم که آندروید ۵ براش بیاد.

 16. David می گوید

  سلام
  من خودم آیفون ۵s دارم همه چی عالیه
  تو اخرین کنفرانسی که اپل داشت واسه سیستم عاملش اپدیت داد من همون روز بررسی کردم دیدم قابل اپدیت هستش و تمام
  بعدشم قبول دارم که اپل یکم سیاست هاش دلگیره اما باید توجه داشت که با این همه اینقد محبوب و رده اوله
  از دوستانی که هی ازادی اندروید رو به رخ iOS میکشن کافیه ایفونو جیلبریک کنی بعد اون ازاده ازادی دیگه چی میخایی؟! میتونی باز برگردی اگه پشیمون شدی
  من پیشنهادم اینه یکبار ایفون رو امتحان کنین قطعا شما رو نامید نخواهد کرد
  یاعلی

 17. سعیدزاده می گوید

  دیروز تبلت Asus fonepad 7 خودم رو به اندروید ۵ آپدیت کردم. یعنی خودش پیام داد که آپدیتش اومده. الان اتفاقا روون تر کار میکنه و مشکلات قبلی که بعد از آپدیت به اندروید ۴.۴ پیش اومده بود برطرف شده. الان به شکل مشخصی از رم بهینه تر استفاده میکنه و هیچ‌کودوم از برنامه ها هم توی اجرا مشکلی ندارن. جالبه که حتی مشکلاتی که moto g من با اندروید ۵ داره که البته مشکل خاصی هم نیست نداره.
  از نظر من این از هم گسیختگی و عدم کنترل روی یکپارچگی اکونومی اندروید خیلی اذیت کننده است، هم برای مشتری، هم برای اعتبار شرکت ها، هم از نظر امنیتی و … . نقطه ضعف بزرگیه.

 18. Diar می گوید

  از نظر من اندروید ۴.۳ بهترین اندروید هستش واسه تمامی برنامه ها و سرعت کاربریش ..عالیه
  من خودم گالکسی اس ۳ دارم اندروید ۴.۳ فوق العادس

 19. آموزش خلبانی می گوید

  اندروید به زودی از دور خارج میشه

 20. محمدرضا می گوید

  هواوی هانر شش چه جوری اپدیت میشه

 21. محمدرضا می گوید

  هواوی هانرشش چه جوری اپدیت میشه

 22. Ehsan می گوید

  س به نظر من اندروید قابلیتش از ios بیشتره و کارهای زیادی میشه باهاش انجام داد بحث اپدیت جدا از کارایه این دو سیستم عامله من خودم گوشیم رام کاستوم سیاوژن اندروید ۵.۱.۱ و ازش راضیم اگه اپدیت شرکتی گوشیتون نیومده رام کاستوم نصب کنین اشکالی نداره به نظر من بهتره من گوشیم honor 3c lite با اینکه اول با خودم می گفتم گوشی خوبی نیست الان به نظرم با این کاستوم رام خیلی خوبه بعدشم ios یک سیستم عاملیه که فقط اسمش بزرگ شده بهترین گوشی برای یک کاربر گوشی هست که احتیاجات فرد رو کامل بکنه نه واسه کلاس گذاشتن و…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.