گوگل سنت نام‌گذاری اندروید را تغییر داد: اندروید Q با نام رسمی اندروید ۱۰ معرفی می‌شود

0

گوگل از ابتدا یک رویه جالب برای نام‌گذاری نسخه‌های مختلف اندروید در پیش گرفت. هر نسخه با نام یک دسر و پر رنگ شدن یکی از حروف لاتین معرفی می‌شد.

برخی از این نام‌های انتخاب شده بهتر از سایرین بودند و بامزه نشان می‌دادند. هر زمان که گوگل آماده انتشار نسخه جدیدی از اندروید می‌شد؛ گمانه‌زنی‌ها پیرامون نام دسر جدید انتخاب شده برای اندروید بالا می‌گرفت.

در حالی که برای اندروید P تعدادی زیادی نام شیرینی و دسر حدس زده شد ولی برای اندروید Q حدس‌ها سخت‌تر و تعداد نام‌ها کمتر بودند.

برخی نام Quiche (پای کیش که نوعی تارت است) را پیشنهاد دادند که تا حدودی ابهام‌آمیز بود. از نام‌های مطرح شده دیگر می‌توان به Quesadillas (نوعی ساندویچ مکزیکی) و Quinoa (کینوآ، نوعی دانه خوراکی) اشاره کرد.

اما گوگل همه را غافل‌گیر کرد و به طور کلی سنت نام‌گذاری نسخه‌های جدید اندروید را تغییر داد. گوگل اعلام کرد اندروید Q با نام رسمی «اندروید ۱۰» معرفی خواهد شد.

جالب است گوگل درباره چرایی کنار گذاشتن نام دسرها از اندروید می‌گوید: «ما نمی‌توانیم به چیزی فکر کنیم که با حرف Q شروع می‌شود.»

نام‌گذاری سرراست‌تر با رنگ و تایپوگرافی بهتر

در حقیقت، گوگل می‌خواهد بگوید نتوانستند دسری پیدا کنند که با حرف Q آغاز شود و برای ۲.۵ میلیارد کاربر اندروید در سراسر جهان هم شناخته شده باشد.

تا حدودی حق با گوگل است. بسیاری از نام‌هایی که تا کنون برای نسخه‌های مختلف اندروید انتخاب شدند؛ در یک محدوده و منطقه، کشور یا قاره‌ای شناخته شده بوده و دیگر کاربران از آن سر در نمی‌آورند یا اینکه اصلا نمی‌توانستند آن را درست تلفظ کنند. مثلا، در بسیاری از زبان‌ها، حروف L و R بسیار نزدیک به هم و مشابه تلفظ می‌شود.

به همین دلیل، بسیاری از کاربران نمی‌توانستند Android Lollipop را درست تلفظ کنند. گوگل می‌گوید افزون بر مشکل انتخاب یک دسر یا شیرینی شناخته شده برای سراسر جهان، مشکل دیگر عدم درک درست از به‌روزرسانی‌های اندروید و نسخه‌های جدید است.

بسیاری از کاربران دقیقا نمی‌دانند که کدام نسخه اندروید زودتر منتشر شده است و مثلا پس از اندروید P، کدام نسخه منتشر می‌شود.

گوگل در لوگو و تایپوگرافی اندروید هم تغییراتی داده است و رنگ کلمه android از سبز به سیاه تبدیل شده است. گوگل می‌گوید از بازخوردهای کاربران متوجه شدند رنگ سبز به اندازه کافی برای خوانایی مناسب نیست و رنگ مشکی بهتر است.

بنابراین، آن‌ها در لوگو و تایپوگرافی از رنگ سبز و سیاه استفاده کردند که کنتراست بهتری دارد و ارتباط بیشتری با کاربران ایجاد می‌کند. البته، سبزی رنگ خود لوگو و تایپوگرافی android نیز نرم‌تر و زیباتر شده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.