نقشه‌ای جالب: کاربران در گوگل به دنبال قیمت کدام کالا/خدمات در کشورهای مختلف هستند؟

9

کاربران دنیا در گوگل به دنبال چیزهای مختلفی می‌گردند و همان طور که می‌دانید هنگام وارد کردن کلمات کلیدی در کادر جستجو، گوگل بر اساس جستجوهای قبلی کاربران حدس می‌تواند بزند که شما در پی چه هستید و حتی پیش از تایپ تمام کلمات کلیدی، چیزهایی را به شما پیشنهاد می‌کند.

این طوری شما دیگر زحمت تایپ تمام عبارات را نمی‌کشید و به علاوه در موارد زیادی به شما ایده جستجو هم داده می‌شود.

اما گاهی بر اساس همین سیستم گوگل، ما می‌توانیم برآورد کنیم که کاربران بیشتر به دنبال چه چیزی در یک موضوع به خصوص هستند.

چند وقت پیش، نویسندگان سایت fixr.com به این فکر افتادند که ببینند، کاربران به دنبال قیمت چه چیزهایی در کشورهای مختلف دنیا هستند.

نتابج این کار را هم روی یک نقشه بازتاب داده‌اند.

نتایج گاه مضحک و البته گاهی هم تأسف‌بار هستند. مثلا در حالی که عده قابل توجهی از کاربران از کاربران می‌خواستند بدانند که هزینه پرواز با میگ در روسیه چقدر است!! در عین حال بعضی از کشورها را به خاطر هزینه تن‌فروش‌های جستجو می‌کرده‌اند.

یا اینکه در حالی که کاربران بیشتر به دنبال یافتن هزینه تحصیل در کشورهای اسکاندیناوی بوده‌اند، بر اساس شهرت بعضی از کشورها دنبال یافتن چیزهایی دیگری مثل خدروری BMW در آلمان، یا شتر در عربستان یا ثبت پتنت در آمریکا بوده‌اند.

در مورد ایران در حالی که آرزوی ما جستجوی مثلا قیمت صنایع دستی و فرش بوده است، ظاهرا کاربران دنیا ایران را جای مناسبی برای دریافت پیوند کلیه تصور می‌کنند.

 4-27-2015 9-52-49 AM 4-27-2015 9-52-30 AM 4-27-2015 9-52-13 AM 4-27-2015 9-51-48 AM 4-27-2015 9-51-27 AM 4-27-2015 9-51-06 AM 4-27-2015 9-50-48 AM

البته توجه داشته باشید که این نقشه بر اساس جستجوی عبارات انگلیسی در آمریکا ایجاد شده است و بنابراین در شیوه آن ایراداتی هم وارد است. برای تکمیل این نقشه و دقیق‌تر شدنش باید زبان‌ها و الگوهای جستجوی دیگر هم در نظر گرفته شوند. اما خب، این نقشه دست‌کم بیانگر تصورات کاربران انگلیسی‌زبان از شهرت برخی از کشورهای است.

برای مثال نتیجه جستجوی من به زبان انگلیسی در مورد قیمت چیزها در ایران این بود:

4-27-2015 10-05-29 AM

این نقشه را شاید نباید زیادی جدی گرفت اما فراتر از این نقشه و محددیت‌ها و معایب‌اش، باید قبول کنیم که ایجاد یک تصور مدرن و زیبا از یک کشور مستلزم دهه‌ها برنامه‌ریزی و تلاش و کار رسانه‌ای است، آن هم در صورتی که کشور و منطقه شما از اول، پتانسیل لازم را داشته باشد. بنابراین ایجاد کشوری که در وهله نخست، رؤیای عطر، طعم، شادی، فرهنگ، ابادانی و دانش را به نظر آورد و نه چیزهای دیگر، اصلا کار ساده‌ای نیست …

   
9 نظرات
 1. mupm1 می گوید

  افسرده شدم..

 2. amir می گوید

  من افسرده نشدم ؛افسرده بودم !
  بازم سپاس جنابت مجیدی از مطالب پر محتوا و با ارزشتون که همیشه وزن و اهمیتشون اونها رو از مطالب سطحی و کم ارزش تمییز میکنه .
  در واقع دهه ها غفلت و سستی یک ملت به تدریج تمام سرمایه های معنوی و کرامت اون ملت رو برباد میده و در نتیجه اون وقتی در گذر زمان نگاه حسابگرانه ای بر آن ملت بیاندازی مبهوت افت و تنزل وحشتناک اونها خواهی شد …؛

 3. Panorama می گوید

  دکتر جان انگلیسیت منو هلاک کرد

 4. محمد حسین می گوید

  اشتباه این تست برای ایران این بوده که به زبان انگلیسی جستجو کردن… اگر نگاه کنید در ایران یبشتر به دنبال قیمت دلار هستند.

 5. رامین می گوید

  جالب بود ولی عکسا وضوح کافی نداشت.

 6. کاظم می گوید

  جزیره ها جالبه نیوزلند دیگه جالبتر

 7. من می گوید

  یه چیز مهم هم میتونه این باشه که کاربرای ایرانی اکثرشون الان از وی … ان استفاده میکنن و این نتایج رو از واقعیت دور میکنه تا حدی

 8. نیما می گوید

  آفریقا غم انگیز بود 🙁

 9. mehdi می گوید

  تا کی باید ناله کنیم از این کمبودها!کمبود هایی که از نظر خیلی ها بی اهمیت و بی ارزش جلوه داده می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.