نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

2

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.

با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع است، در حالی که آفریقا 30.4 میلیون کیلومتر مربع است.

تازه فقط این نیست، بلکه آفریقا سه برابر بزرگتر از آمریکای شمالی است و به طور قابل توجهی بزرگتر از روسیه است، ولی در نقشه‌های معمول چنین چیزی را نمی‌بینیم.

بسیاری از کشورها – از جمله روسیه، کانادا و گرینلند – به اندازه‌ای که ما فکر می‌کنیم بزرگ نیستند و این به دلیل چیزی به نام تحریف نقشه جهان است.

این پدیده را می‌توان به طرح مرکاتور نسبت داد، نقشه‌ای که معمولاً در دیوار کلاس‌های درس آویخته می‌شود و کتاب‌های درسی دیده می‌شود و در سال 1596 برای کمک به ملوانان در جهت‌یابی جهان ایجاد شد.

این نقشه شکل‌های مناسبی به توده‌های زمین می‌دهد، اما به قیمت تحریف اندازه آنها به نفع سرزمین‌های ثروتمند شمال!

به عنوان مثال، به نظر می رسد که کانادا و روسیه تقریباً 25 درصد از سطح زمین را در نقشه جهان اشغال می کنند، در حالی که در واقعیت فقط 5 درصد را اشغال می کنند.

استرالیا همچنین به نظر نمی رسد بزرگتر از آلاسکا باشد، اما در واقع ششمین کشور بزرگ جهان است. در واقع 4.5 برابر بزرگتر از آلاسکا است.

بزرگترین چالش ایجاد نقشه جهان این است که غیرممکن است که واقعیت کره‌ کروی را بر روی یک سطح صاف به تصویر بکشیم – مشکلی که قرن‌ها نقشه‌نگاران را درگیر خود کرده است.

در نتیجه، اشکال نقشه‌های جهان معمولاً متنوع بوده و از قلب گرفته تا مخروط را شامل می‌شود.

اما این تنوع به تدریج با یک مدل، که توسط جراردوس مرکاتور اختراع شد، از بین رفت و از بقیه پیشی گرفت.

با این حال، اعوجاج آن توسط نیل کی، دانشمند داده های آب و هوای Met Office، که نمایشی دو بعدی از ظاهر واقعی جهان ایجاد کرد، مورد مطالعه قرار گرفت.

این امر نشان می دهد که چگونه کشورهای در نیمکره شمالی بسیار کوچکتر از آن چیزی هستند که مردم معمولاً فکر می کنند. او این کار را با وارد کردن داده‌های Met Office در اندازه‌های هر کشور در Ggplot انجام داد که یک بسته تجسم داده برای برنامه‌نویسی آماری است.

سپس نیل کی نقشه نهایی را با استفاده از یک ابزار پیش بینی استروگرافیک ایجاد کرد یعنی یک تابع نقشه برداری که یک کره را بر روی یک صفحه تخت نمایش می‌دهد.

مرکاتور، که از 1512 تا 1594 زندگی می کرد، یک نقشه‌کش فلاندری بود که به دلیل ایجاد یک نقشه جهان بر اساس طرحی که مسیرهای قایقرانی را به صورت خطوط مستقیم نشان می‌داد، مشهور بود. بر خلاف دیگر دانشمندان جغرافیای هم زمان با او، سفر زیادی نداشت. در عوض، دانش او از جغرافیا از کتابخانه‌اش با بیش از هزار کتاب و نقشه به دست آمد.

در دهه 1580 او شروع به انتشار اطلس خود کرد که نام آن را به افتخار غولی که جهان را بر دوش خود در اساطیر یونانی نگه داشته بود، گذاشت. در طرح مرکاتور، آمریکای شمالی حداقل به اندازه آفریقا، اگر نه کمی بزرگتر به نظر می رسد. گرینلند نیز اندازه ای مشابه به نظر می رسد، اما در واقع آفریقا از هر دو بزرگتر است.

در واقع، شما می توانید آمریکای شمالی را در آفریقا قرار دهید و هنوز هم فضایی برای هند، آرژانتین، تونس و تعدادی باقی مانده داشته باشید.

این نقشه همچنین نشان می‌دهد که کشورهای اسکاندیناوی بزرگ‌تر از هند هستند، در حالی که در واقعیت، اندازه هند سه برابر همه آنها است.

جراردوس مرکاتور در اوایل دهه 1590 دچار یک سری سکته های مغزی شد که باعث شد تا حدی فلج و تقریباً نابینا شود تا اینکه سکته مغزی نهایی باعث مرگ او در سال 1594 در سن 82 سالگی شد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۱۰ واقعیت جذاب درباره جی رابرت اوپنهایمر -پدر بمب اتمی و سوژه فیلم جدید کریستوفر نولان

جولیوس رابرت اوپنهایمر بیشتر به عنوان فیزیکدانی شناخته می‌شود که به ساخت اولین بمب اتمی کمک کرد. اما سنگ‌ها و کانی‌ها عشق اول او بودند و او همچنین شاعرمسلک بود.اوپنهایمر آزمایشگاهی را رهبری کرد که اولین بمب اتمی را ساخت و با موفقیت…

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

برآورد میزان موفقیت قرارهای عاشقانه زوج‌ها با هوش مصنوعی و اندازه‌‌گیری میزان همسانی پاسخ‌های سیستم…

در حین یک قرار آشنایی پاسخ‌های فیزیولوژیکی دو نفر حین گفتگو و دیدار با هم هماهنگ می‌شود، این پدیده‌ای است که از آن با نام همسانی فیزیولوژیکی یاد می‌شود.درجه این همگامی با تعامل در مکالمه و کیفیت همکاری همبستگی دارد و بنابراین می‌تواند…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. دکتر بهزاد می گوید

    جای یک توضیح در مقاله خالی بود :

    اینکه رنگ آبی کمرنگ اندازه ظاهری در نقشه
    و آبی پررنگ اندازه واقعی آنهاست

  2. ایران وطنم پاره تنم می گوید

    هرچی میریم جلوتر علم‌پیشرفت میکنهوشاید جاهای ناشناخته زیادی هنوز کشف نشده مونده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.