۱۰ سازه شگفت‌انگیز جهان

16

آدمیزاد به طور ذاتی کنجکاو و در پی خلق شگفتی های جدید است و از روزی که پا بر زمین نهاده تا به امروز مشغول به ساخت ابزار و وسایل مختلفی برای آسایش هرچه بیشتر در زندگی بوده است. اینجا نمی خواهیم به اختراعات و شگفتی هایی که در گذشته به دست بشر ساخته شده بپردازیم و فقط ۱۰ نمونه از شگفت آورترین ساخته های مهندسی مدرن را بررسی می کنیم. اینجا درمورد پل ها, تونل ها و یا راه آهن هایی صحبت می کنیم که بر روی نقاط زلزله خیز ساخته شده اند و از شاهکارهای مهندسی جهان محسوب می شوند و خط های ارتباطی بین کشورها هستند. مهارت انسان ها در کنار پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده انسان ها خیلی راحت تر به رویاهایی که در ذهن دارند دست پیدا کنند.


 

۱۰ – تلسکوپ پن استارز

Pan-STARRS

این تلسکوپ یکی از مشهورترین و سریع ترین تلسکوپ های ساخته ی انسان است. این تلسکوپ پیشرفته توسط موسسه ستاره شناسی دانشگاه هاوایی و با هدف رصد کامل آسمان ساخته شده است. آینه های کوچکش با دوربین های دیجیتالی تجهیز گردیده اند تا در هزینه های آن صرفه جویی گردد. بزرگترین هدف این تلسکوپ کشف و رصد اشیایی است که در حال نزدیک شدن به زمین هستند, جسم هایی نظیر سیارک ها و یا ستاره های دنباله دار که قابلیت ویران ساختن زمین را دارند.


۹ – خط لوله ی گاز در شمال اروپا

North_European_Gas_Pipeline

خط لوله گاز در شمال اروپا متشکل از دو خط جداست. این خط لوله در زیر دریا و میان کشورهای روسیه و آلمان جاسازی شده است. این طولانی ترین خط لوله ی مستقر در زیر دریا در جهان محسوب می شود که از خط لوله ی لانگلد هم فراتر است. طول این خط لوله به ۱۲۲۲ کیلومتر میرسد و این پروژه در نوامبر ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید.


۸ – اروتونل

Euro-tunnel

اُروتونل شرکت حمل‌ونقل ریلی فرانسوی است، که به‌عنوان اپراتورتونل مانش که میان دو کشور فرانسه و بریتانیا احداث کرده‌است، فعالیت می‌نماید. سهام این شرکت در بازار بورس لندن و بورس یورونکست پاریس معامله می‌شود. طول این تونل به ۳۱ مایل میرسد و از نکات مهم آن این است که حدود ۲۳ مایل از آن در زیر دریا ساخته شده است. این تونل توسط گروه اس.ای که در سال ۱۹۸۶ برای ساخت همین تونل تشکیل شده بود, ساخته شده است.


۷ – برج العرب

Burj-Al-Arab-.

برج العرب نام هتلی مجلل در دوبی، امارات متحده عربی است. ساختمان آن ۳۲۱ متر ارتفاع دارد و در جزیره‌ای مصنوعی ۲۸۰ متر از خشکی بنا شده‌است. کوچک‌ترین اتاق هتل ۱۶۹ و بزرگ‌ترین اتاق آن ۷۸۰ متر مربع مساحت دارند.غالباً هتل برج العرب را «تنها هتل ۷ ستاره جهان» می‌نامند اما همیشه تعداد ستاره‌های آن مورد بحث بوده است.هفت طبقه از این هتل به صورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. اجاره کوچک‌ترین اتاق این هتل شبی ۶ هزار درهم است. سرو هر غذا در این هتل کمتر از ۱۰۰۰ درهم نیست.

لابی آتریوم برج العرب بلندترین آن در نوع خود در جهان است. زیرا در ارتفاع ۱۸۰ متری واقع شده. آتریوم بیش از یک سوم فضای داخل هتل را در برمی گیرد. درحالیکه معماری بیرونی هتل یک معماری کاملاً مدرن است، اما معماری داخلی هتل ترکیبی از سبک شرقی و غربی بصورت بسیار لوکس می‌باشد. در لابی نیم طبقه، یک فواره، یک ستاره سه بعدی اسلامی را بوجود می‌آورد. با وجود اندازه بزرگ برج العرب، تنها ۲۸ طبقه دوبل با ۲۰۲ سوییت دارد.


 

۶ – سد سه دره

Three-Gorges-Dam

سد سه‌دره یا سد سه دهانه، یکی از بزرگ‌ترین سدهای جهان است که بر روی رود یانگ‌تسه در چین ساخته شده‌است. نیروگاه برقابی ساخته‌شده در این سد، بزرگ‌ترین نیروگاه جهان (در بین همهٔ انواع نیروگاه‌ها) است و از نظر برق تولیدی سالیانه بعد از سد ایتایپو در رتبه دوم قرار دارد.

کار ساخت بدنهٔ این سد، در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید، ولی هنوز همهٔ توربین‌های آن نصب نشده‌اند. پس از تکمیل, نیروگاه این سد شامل ۳۲ ژنراتور هر یک با توان ۷۰۰ مگاوات خواهد بود.

این سد علاوه بر تولید برق، ظرفیت کشتی‌ رانی رودخانه یانگ‌تسه را افزایش داده و همچنین پتانسیل وقوع سیل در پایین‌دست را به‌کمک فراهم کردن فضای ذخیره سیل کاهش داده است. دولت چین به این پروژه به عنوان یک موفقیت تاریخی، اجتماعی، اقتصادی نگاه می‌کند. توربین‌های بزرگ بسیار پیشرفته نیروگاه این سد گامی به سوی کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای است.


 

۵ – جزایر نخلی

Palm-Islands

جزیره‌های نخلی سه مجمع‌ الجزایر ساخت بشر است که در شهر دبی، امارات متحده عربی در آب‌های خلیج فارس قرار دارد. این سه جزیره که به شمایل یک درخت نخل هستند، نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی نام دارند. کاربرد این جزایر مسکونی، سرگرمی و تجاری است. با تکمیل این پروژه، ۵۲۰ کیلومتر به خط ساحلی دبی اضافه خواهد شد و بیش از ۱۰۰ هتل لوکس، ۱۰،۰۰۰ ویلای لوکس ساحلی، ۵،۰۰۰ آپارتمان و همچنین ده‌ها پارک آبی، مارینا، رستوران، مرکز خرید، امکانات تفریحی و ورزشی، اسپا، سینما و مراکز ویژهٔ غواصی را به وجود می‌آورد.

نخل جمیرا دارای ۱۷ شاخهٔ عظیم است که توسط یک حصار ۱۲ کیلومتری حفاظت شده می‌باشد. ساخت این جزیره در سال ۲۰۰۱ آغاز شده و در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید. مساحت این جزیره ۵ در ۵ کیلومتر است و دارای ۸۶۰ ویلای ساحلی است. نخل دیره بزرگ‌ترین مجمع‌الجزایر از مجموعهٔ جزیره‌های نخلی دبی است و بیش از ۸،۰۰۰ ویلای مسکونی و لوکس بر روی آن ساخته خواهد شد که هر کدام دسترسی خصوصی به ساحل خواهند داشت. نخل جبل علی ۵۰٪ از جمیرا بزرگ‌تر است و شامل ۶ مارینا (ساحل تفریحی)، یک پارک آبی، دهکده دریا و موج‌شکن‌ها می‌باشد. این جزیره دارای ۱۷ شاخه می‌باشد. لازم به ذکر است که هنوز هم ساخت این جزایر به طور کامل به پایان نرسیده است.


۴ – آسانسور بیلونگ

Bailong-Elevator

بیلونگ بلندترین و سنگین ترین آسانسور در فضای باز محسوب می شود. این آسانسور در چین ساخته شده و به هزار اژدها شهرت دارد. ارتفاع آن به ۳۳۰ متر میرسد و مدت زمانی که از روی زمین به بالا برده می شوید فقط ۲ دقیقه به طول می انجامد البته در هربار قابلیت جابجایی ۵۰ نفر را دارد. این پروژه از سال ۱۹۹۹ شروع شد و در سال ۲۰۰۲ برای عموم بازگشایی شد.


۳ – پل آکاشی کای کیو

Akashi-Kaikyō-Bridge

پل آکاشی کای کیو ، شناخته شده به نام پل مروارید ، با دهانه مرکزی به طول ۱۹۹۱ متر بزرگترین دهانه مرکزی را در بین پل های معلق در اختیار دارد ، این پل در ژاپن قرار دارد و در سال ۱۹۹۸ میلادی ساخته شده است . این پل با گذشتن از روی تنگه آکاشی ، شهر کوبه در هونشو را به ایوایا درجزیره آواجی متصل می کند.

این پل سه دهنه دارد.دهنه مرکزی ۱۹۹۱ متر و دو قسمت دیگر نیز هر کدام ۹۶۰ متر است. این پل در کل ۳۹۱۱ متر درازا دارد. در واقع در طراحی ها دو دهنه با طول ۱۹۹۰متر در کنار هم بودند ولی زمین‌لرزه کوبه در ۱۷ ژانویه ۱۹۹۵ دو دهنه را جابه جا کرد (در آن زمان فقط دو دهنه ساخته شده بود) طوری که ۱ متر به طول هریک اضافه شد. این پل با سیستم تیر نگهدارنده‌ی دو مفصلی طراحی شده که این ساختار به آن اجازه ی مقاومت در برابر باد تا سرعت ۲۸۶ کیلومتر بر ساعت, زلزله تا اندازه ۸٫۵ در مقیاس ریشتر و جریان آب دریا، را می دهد.


۲ – ورزشگاه ملی پکن

Beijing-National-Stadium

Beijing-National-Stadium.

استادیوم ملی پکن همچنین مشهور به آشیانه پرنده، نام استادیوم اصلی بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ است که مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک پکن در آنجا برگزار شد.

این استادیوم که با هزینه‌ای معادل ۴۲۳ میلیون دلار ساخته شده است، به عنوان بزرگترین سازه فلزی جهان محسوب می‌گردد.

آشیانه پرنده، به همراه مکعب آب، یکی از دو ورزشگاهی است که به واسطه شیوه طراحی، به نمادهای شهر پکن تبدیل شده است.ساخت این ورزشگاه در اواخر دسامبر ۲۰۰۳ میلادی آغاز شد.


 

۱ – پل میلو

Millau-Viaduct

پل میلو بلندترین پل جاده‌ای جهان به ارتفاع ۳۴۳ متر است که در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه قرار دارد. این پل توسط میشل ویرلوژو (مهندس سازه) و نورمن فاستر (معمار) طراحی و در دسامبر سال ۲۰۰۴ توسط ژاک شیراک رئیس جمهور سابق فرانسه افتتاح شد.

جاده پل به طول ۲۴۶۰ متر از مقاطع فولادی در ۸ دهنه با عرض ۳۲ متر و فاصله متوسط ۳۴۲ متر بین هر ستون تشکیل شده است. این جاده بیش از ۳۶،۰۰۰ تن وزن داشته و با عمق ۴٫۲ متر به عنوان طولانی‌ترین جاده کابلی پل در جهان به حساب می آید. جاده پل شیبی ۳٪ از جنوب به شمال طی کرده و همچنین انحنایی به شعاع ۲۰ کیلومتر در سطح را به دلیل ایجاد زاویه دید بهتر برای رانندگان داراست.

جاده پل بر روی ۷ ستون بتنی که ارتفاع آنها از ۷۷ تا ۲۴۶ متر متغیر است قرار گرفته است. ضخامت ستونها در پی ۲۴٫۵ متر بوده که در نهایت به ۱۱ متر ختم می شود. هر کدام از ستون‌ها نگهدارنده دکلی ۸۷ متری است که ۷۰۰ تن وزن دارد.


 

منبع


 
16 نظرات
 1. میلاد می گوید

  خیلی جالب بود.مرسی

 2. nabi می گوید

  سلام. ممنون. خیلی جالب بود.

 3. علی می گوید

  بازم چین مثل همیشه اول بود

 4. فردین می گوید

  با سلام

  سد سه دره
  از حدود ۲ سال پیش از تمام ظرفیت تولید برق این سد استفاده می شود(۲۰۱۲)
  در سال ۲۰۱۴ برق تولیدی این سد از سد ایتاپیو بیشتر بوده و در رتبه اول قرار گرفت (۹۸.۸ TWh)
  ۳۲ واحد ۷۰۰ مگاواتی و ۲ واحد ۵۰ مگاواتی

  تشکر

 5. omid می گوید

  تشکر

 6. 2پزشک می گوید

  دقت کردین زمان شروع تا اتمام این پروژه ها چقدر کوتاه بوده؟ متاسفانه تو ایران واسه یه رو گذر ۱۰۰متری ۵ سال وقت می کشن،بعدشم از ۷ روز ۳ روزش بستس واسه تعمیرات! که هر ساعتی از شبانه روز از رو ش رد شی،کسی رو نمیبینی که روش کار تعمیرات رو انجام بده!

 7. عليرضا می گوید

  و یادمان نرود که معمار بریتانیایی برج العرب، ان را بزرگترین صلیب دنیا خوانده است. از سمت دریا اگر به برج نگاه کنیم شکل صلیب است.

  1. امیر می گوید

   و فقط فکرمون درگیر موضوعات جزئی مثل همینی هست که تو میگی
   چندسال پیش هم گفتن سطح میدان آزادی شکل صلیب هست ؛ کلی هزینه کردن ؛ کندن ؛ کوبیدن ؛ ساختن آخرش هم کسی از بالا نگاهش نمیکنه ببینه صلیب هست یا نه
   یادمون باشه که اگه بخواهیم اینطوری فکر کنیم نباید هیچ دو خط رو تو معماری و صنعت عمود برهم کنیم که ممکنه شکل صلیب بشه .

 8. جوانان می گوید

  واقعا جالب بود.ممنون

 9. جمشید می گوید

  خیلی ممنون از مطلب قشنگتون
  عالی بود.فقط با دیدن و خواندن مطالب آدم دلش خون میشه که چرا ما اینقد از دنیا عقبیم

  1. محمد می گوید

   عزیز من ما عقب نیستم و حتی هم اگه عقب هم باشیم تو چون از این ملتی تو باید جلو ببری هم کشور هم خودتو

 10. آرسیما می گوید

  باتشکر از مطالب کوتاه ولی زیبا کامل دوستان

 11. armin می گوید

  سپاس جالب بودن

 12. mehdi می گوید

  با دیدن این سازه های عظیم و شاه کارهای ساخته دست بشر می توان به معماری نوین بالید و در تاریخ ماندگار شد.
  سپاس جناب ضیاء!

 13. محمد تقی نعمت اللهی می گوید

  بسیار عالی … فقط یک فونت کم دارد …

 14. وحید می گوید

  تونل توحید رو زدیم، یه سال بعد دیدن داره فرومیریزه، اومدن وسط ستونا رو دیوار بتونی کشیدن ک خراب نشه.
  دلمونم خوشه مهندس داریم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.