رپورتاژ: آیا تلویزیون‌های خمیده یا انحنادار را در برنامه خرید خود بگذاریم؟ آشنایی با مدل‌های پرفروش تلویزیون‌های خمیده سامسونگ در بازار ایران

7

حتما تبلیغ‌های تلویزیون‌های خمیده را از تلویزیون یا در بیلبوردهای سطح شهر دیده‌اید. این تبلیغات واقعا وسوسه‌کننده‌اند. پیش از هر چیز زیبایی این تلویزیون‌ها، جلوه‌گری می‌کند و بعد از آن آدم با خودش فکر می‌کند که تماشای یک فیلم بلو ری blue ray یا یک مسابقه ورزشی از آنها، چقدر می‌تواند لذت‌‌بخش باشد.

اما از آنجا که عملا این تلویزیون‌ها خیلی گران هستند، ما فرصت کمی پیدا می‌کنیم تا آنها را نزدیک، در خانه دوستان و اقوام خود ببینیم و بفهمیم که خرید آنها به نسبت پولی که برایشان صرف می‌کنیم، منطقی است یا خیر.

در بخش اول این پست که جزء غیرتبلیغاتی این پست است، می‌خواهیم نکات مثبت و منفی تلویزیون‌های خمیده را با هم بررسی کنیم تا شما، با پرهیز از شتاب‌زدگی، در صورتی که تلویزیون‌های خمدیه در محدوده بودجه خرید شما بودند، با آگاهی و دانش کافی اقدام به خرید آنها کنید.


5-30-2015 10-26-27 AM

نکات مثبت تلویزیون‌های خمیده:

۱- آنها شما را در تصویر غوطه‌ور می‌کنند:

به خاطر انحنایی که این تلویزیون‌های دارند، شما خود را تا حدودی در متن و در درون تصویر احساس می‌کنید، انگار که تصویر شما را به نرمی در بر گرفته است.

5-30-2015 10-23-10 AM

۲- حس عمق تصاویر با این تلویزیون‌ها تقویت می‌شود

در نخستین تجارب استفاده از این تلویزیون‌ها یکی از شگفتی‌های کاربران این است که حتی در مورد تصاویر دوبعدی، کاربر بهتر حس سه‌بعدی تصاویر را درک می‌کند. یعنی نزدیک شدن لبه‌های راست و چپ تصویر، عملا درک دیداری ما و حس عمق و ژرفا را در ما بیشتر می‌کند.

۳- در اندازه مساوی، تلویزیون‌های خمیده، احساس دیدن تصاویر بزرگ‌تری نسبت به تلویزیون‌های مسطح را القا می‌کنند

یک تلویزیون ۶۵ اینچ مسطح و یک تلویزیون ۶۵ اینچ خمیده را در نظر بگیرید. اگر یک تصویر واحد را در هر دو ببینید، حس می‌کنید که تصویر تلویزیون خمیده، مقداری بزرگ‌تر است!

۴- کنتراست در تلویزیون‌ها خمیده بهتر است.

از آنجا که تلویزیون‌های خمیده تا حدی نور صفحه را به خاطر انحنای خود متمرکز می‌کنند، کنتراست صفحه نمایش تا حدی بیشتر به نظر می‌رسد.

۵- از زوایای بیشتری می‌توان، تصویر تلویزیون‌های خمیده را مشاهده کرد

در روی کاغذ شاید این مطلب درست به نظر نرسد. تصور ما این است که خمیده بودن یک تلویزیون زاویه مناسب برای مشاهده تصویر آن را محدود می‌کند. اما به صورت متناقضی، راستای ساطع شدن نور را بهتر می‌کند و به درک بهتر کنتراست و غلظت رنگ می‌انجامد.

۶- شاید مهم‌ترین دلیل: تلویزیون‌های خمیده شیک و مد روز و ابزاری برای تفاخر هستند!


5-30-2015 10-26-04 AM

نکات منفی تلویزیون‌های خمیده:

۱- انحنای این تلویزیون‌های بازتاب نور را از منابع پیرامون تلویزیون بیشتر می‌کند:

خیلی‌ها از بازتاب نور از تلویزیون متنفر هستند. تلویزیون این طوری یک نمای آینه‌ای پیدا می‌کند و اگر تلویزیون در اتاقی نصب شده باشد که پنجره یا یک منبع نور در مقابل آن باشد، مسئله بدتر می‌شود.

در تلویزیون‌های خمیده میزان بازتاب نور بیشتر از تلویزیون‌های مسطح است. (به صورت کلی)

۲- تلویزیون‌های خمیده زاویه مناسب برای تماشای تلویزیون را محدود می‌کنند

برخلاف نظری که پیش‌تر برایتان نوشتیم، بعضی‌ها عقیده دارند که با کمی تغییر زاویه دید، تصویری که روی یک تلویزیون خمیده دیده می‌شود، از نظر هندسی، مخدوش می‌شود. یعنی تا زاویه ۳۵ درجه همه چیز خوب است، اما اگر زاویه راستای دید شما با صفحه نمایش از ۳۵ درجه بیشتر شود، کیفیت درک تصویر به سرعت خراب می‌شود.

استدلال برخی دیگر هم این است که گرچه تا زاویه ۷۰ درجه، تصویر دیده شده از تلویزیون‌های خمیده قابل قبول است، اما تنها افرادی که در درست در روبرو و وسط تلویزیون نشسته باشند، بیشترین سود و بهره را از مزایای بصری این تلویزیون‌ها خواهند برد.

۳- تلویزیون خمیده کوچک فایده‌ای ندارد.

اشتابه نکنید! خرید تلویزیون‌های ۵۵ اینچ خمیده گرچه ممکن است حس خوبی به ما بدهند، اما از نظر عملی تصویر این تلویزیون‌ها، فایده‌ای از نظر بهتر کردن ادراک تصویر و تجربه کاربری به دست نخواهند داد. بنابراین منظقی است که در صورت تمایل به خرید تلویزیون‌های خمیده، مدل‌های ۶۵ اینچ به بالا را بخرید.

۴- تلویزیون‌های خمیده وقتی روی دیوار نصب شوند، منظره‌ای به زیبایی تلویزیون‌های مسطح ایجاد نمی‌کنند

این امر البته تا حدی سلیقه‌ای است.

۵- و مهم‌ترین دلیلی که ممکن است جلوی خرید شما را بگیرد: تلویزیون‌های خمیده گران هستند!


5-30-2015 10-29-05 AM

آیا باید تلویزیون‌ خمیده تهیه کنم؟

مثل همه خرید‌های دیگر، نسخت باید توجه کنید که با این خرید به دنبال چه هستید. اگر پول زیادی دارید و قیمت برایتان مهم نیست، چرا که نه! بدون حساسیت و تحقیق بیشتر، خرید این تلویزیون‌ها را به شما توصیه می‌کنیم.

اما اگر بودجه شما محدود است و با خرید این تلویزیون ممکن است، بعضی از خرید‌های واجب‌تر شما، در معرض تهدید قرار بگیرند، توصیه می‌کنیم، حتما پیش خودتان حساب کنید که:

۱- آیا اتاق نشیمن من، وسعت کافی را دارد؟

۲- آیا برای بهره‌گیری و لذت بردن از وضوح بالای این تلویزیون‌ها (بیشتر آنها ۴k هستند)، وقت و هزینه خرید مرتب بلو ری و محتواهای تصویری با وضوح بالا را دارم؟

۳- به فکر فخر فروختن هستم یا استفاده عملی؟

۴- آیا اصلا آدمی هستم که کمی وضوح بیشتر و تجربه دیداری بهتر، باعث حس لذت در من شود. شما ممکن است آدمی باشید که زیاد به این مسئله اهمیت ندهید.

۵- مهم‌تر از همه: آیا صلاح نیست که فعلا دو سه سالی از LED قبلی خود استفاده کنم تا زمانی که فناوری و پیشرفت‌های تولید، باعث ساخت تلویزیون‌های با وضوح بیشتر و قیمت ارزان‌تر شود. تازه شاید آن زمان دسترسی به تلویزیون‌های ۴K روتین شود.


آشنایی با بعضی از مدل‌های پرفروش تلویزیون‌های خمیده سامسونگ در بازار ایران

سامسونگ مدل‌های خمیده متنوع با اندازه‌ها و کیفیت‌ صفحه نمایش متنوع دارد.

ارزان‌ترین آنها مدلی است که در ایران موسوم به مدل ۵۵HC8880 است. این مدل ۵۵ اینچی است و در حال حاضر با قیمت پیرامون ۶ میلیون ۷۰۰ هزار تومان در بازار با گارانتی سام سرویس به فروش می‌رسد.

در نظر داشته باشید که این مدل فول اچ دی است و ۴K نیست.

5-30-2015 10-16-51 AM

مدل بعدی ۶۵ اینچی است و در ایران به نام ۶۵HC8880 خوانده می‌شود. این مدل هم کیفیت صفحه نمایش‌اش فول اچ دی است و ویژگی سه‌بعدی دارد. قیمت آن حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

مدل بعدی که ۶۵HUC8990 خوانده می‌شود هم ۶۵ اینچی است. منتها این مدل ۴K‌ است و کنتراست تصاویر در آن بهتر است. این مدل هم می‌تواند تصاویر سه‌بعدی نمایش بدهد. قیمت این مدل حدود ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

5-30-2015 10-17-38 AM

مدل بعدی ۶۵HUC9990 است. این تلویزیون ۶۵ اینچی هم ۴K است، اما کیفیت صفحه نمایش آن از مدل قبلی بهتر است و به علاوه با عینک‌های پسیو آن، می‌توان تصاویر سه‌بعدی را دید. قیمت این مدل حدود ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

5-30-2015 10-18-09 AM


 
7 نظرات
 1. محسن می گوید

  تلویزیون خمیده ابزاری برای تفاخر !
  چقد این جمله پوچ و نفرت انگیزه .

  1. نظری زاده می گوید

   هرچیزی میتونه ابزار ابراز تفاخر باشه
   بستگی داره آدم چطور فکر کنه و چه قصدی از داشتن و استفاده از وسایل داشته باشه
   شاید باور نکنید ولی گاهی دیدم تو این مسابقه پیشرفت تکنولوژی بعضی ها حتی با استفاده از ابتدایی ترین وسایل مدرن مثل موبایل ۱۱۰۰ یا مثلا تلویزیون ۱۲ اینچی سیاه و سفید شارپ یا روندن اتومبیل های دهه ۶۰ – ۷۰ میلادی به نوعی خودشون رو کلاسیک میکنن یا حتی برای حس نوستالژی قضیه از گرامافون و یا رادیوهای بزرگ قدیمی استفاده میکنن
   صرف نظر هر احساسی که افراد میتونن داشته باشن ولی ارضای حس تفاخر همیشه بهانه انجام خیلی کارها و بهانه داشتن خیلی چیزهاست.
   حالا بعید نیست که داشتن تلویزیون های اینچنین پیشرفته از نظر برخی برای ارضای حس تفاخر باشه هرچند ممکنه خیلی ها هم صرفا برای کسب لذت بیشتر اقدام به خرید کنند.
   به هرحال همه چیز به خود فرد بستگی داره

 2. seedni می گوید

  چه تفاخری ؟ اگه پول داشتم یکیشو میخریدم .

 3. رضا می گوید

  علیرغم جذابیت های بصری که داره ارزش خرید چندانی نداره یه دلیل مهم که اشاره کردید زاویه دید محدودیه که ایجاد میکنه
  یه تلویزیون ۴k اینچ بالا تخت ، خیالتم تخت میکنه

 4. امین می گوید

  تلویزیون خمیده ابزاری برای تفاخر
  تا حالا تبلیغ به این پوچی ندیده بودم, عملا نمیدونن چطور این نوع تلویزیون رو بفروشن . و اینکه تفاخر یه چیز نسبیه برای هرکسی یک چیز خاص مظهر تفاخره

 5. mehdi می گوید

  ما هم چنان در انتظار ارزان شدن این مدل می مانیم!

 6. فرشاد می گوید

  شنیده بودیم میکروفون تلوزیون‌های سامسونگ برای دستورات صوتی اطلاعات صوتی رو بدون هیچ رمزنگاری‌ای به سرورهای سامسونگ برای پردازش میفرستند. آیا این به نوعی امنیت و حریم خصوصی ما رو به خطر نمیندازه؟ و اصولاً آیا ارسال اطلاعاتی که به هر نوع میتونه برای مشتری مهم باشه به نقطه‌ای هرچند امن، مصداق نقض حریم خصوصی نیست؟
  آیا هنوز هم باید تلوزیون سامسونگ بخریم؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.