الگوریتم هوش مصنوعی که با دقت قابل قبولی، فیلمنامه‌هایی که استودیوهایی فیلمسازی را با شکست تجاری روبرو خواهند کرد، پیشبینی می‌کند

0

بهترین کتاب‌ها و فیلم‌هایی که تا حالا خوانده و دیده‌اید را در نظر آورید. در تاریخچه هر یک از آنها داستان‌های زیادی نهفته است: داستان مرارت‌هایی که خالقانشان کشیده‌اند و داستان جفاها و بی‌مهری‌هایی که دیده‌اند، گاهی خیلی برجسته است.

اصلا خیلی از آثار هنری سال‌ها و دهه‌ها بعد توانسته‌اند به جایگاه شایسته خود برسند. حالا تصور کنید که چه ایده‌هایی خوبی در همان نطفه خفه شده‌اند و اصلا مجال عرضه عمومی پیدا نکرده‌اند.

فیلم‌های قدیمی را که مرور می‌کنم، گاهی از اینکه فیلم‌های خوبی در بین آنها مدفون هستند که کمتر کسی در مورد آنها نوشته و از آنها تقدیر کرده و پیشنهاد دیدنشان را داده، وحشت می‌کنم. وحشت می‌کنم که ممکن است تا اخر عمر خیلی از آنها را نتوانم ببینم.

واقعا معیار انتخاب یا رد آثار هنری به صورت کلی و فیلمنامه‌ها به صورت خاص چه هستند؟

مسلما در نظر گرفتن سود تجاری شرکت فیلمسازی، فاکتور خیلی مهمی است.متاسفانه خیلی وقت‌ها یک فیلم پرمغز یا دشوار، علیرغم شایستگی، گیشه خوبی ندارد.

حالا در نظر بگیرید که شرکت‌های فیلمسازی علاوه بر کارشناسان خبره‌ای که معیار سود مالی را همیشه در نظر دارند، ابزارهای توانمندتری برای رد فیلمنامه‌های بالقوه زیان‌ده داشته باشند.

و این دقیقا چیزی است که شرکت ScriptBook ارائه کرده است.

در جشنواره فیلم جشنواره فیلم کارلووی واری که هرساله در ماه ژوئیه در شهر کارلووی واری در شمال غربی جمهوری چک برگزار می‌شود، این شرکت ادعا کرده که الگوریتم هوش مصنوعی ساخته که می‌تواند با دقت خوبی فیلمنامه‌های ناموفق را پیشبینی کند.

این الگوریتم ۶۲ فیلمنامه سونی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ را بررسی کرده و توانسته از بین ۳۲ فیلمم ناموفق، ۲۲ تای آنها را تشخیص بدهد.

این یعنی اینکه در آینده شرکت‌ها می‌توانند به موقع از همان گام نخست، بسیاری از آثار ناموفق را پیشبینی کنند و ده‌ها میلیون دلار زیان نبینند.

مثل همیشه الگوریتم‌های هوش مصنوعی هم نویدبخش هستند و هم هراس‌انگیز.

هراس‌انگیز از این بابت که همین الان می‌توان پیشبینی کرد که چه میزان آثار خوب و متفاوت، از چرخه تولید خارج می‌شوند.

شاید بهتر بود این شرکت ده‌ها شاهکار کلاسیک را به خورد این الگوریتم می‌داد و بعد اعلام می‌کرد که الگوریتم‌شان چند اثر کلاسیک شاخص را رد کرده است.

عکس شاخص این پست از فیلم همشهری کین انتخاب شده است، فیلمی که از نظر تجاری در نوبت نخست اکران چندان موفق نبود. آیا الگوریتم شرکت ScriptBook این فیلم را از همان اول رد می‌کرد؟!

منبع خبر: تلگراف

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.