سایت جدید «استفان ولفرام»، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، می‌تواند ماهیت عکس‌ها را تشخیص بدهد

5

برای ما انسان‌ها کار ساده‌ای است: در کودکی کافی است که به ما یک یا چند بار نام شیء ای را بگویند، از آن پس ما همه اشیای مشابه را به همان نام خواهیم شناخت و قادر به افتراق آنها، از اشیای مشابه هستیم.

به عبارتی لازم نیست که کسی به ما مثل برنامه‌های روتین کامپیوتری یاد بدهد که ویژگی‌های افتراق چنگل از قاشق و کارد چیست، کمی نگاه می‌کنیم و یاد می‌گیریم.

اما برای کامپیوترها چنین چیزی اصلا ساده نیست. به صورت روتین نمی‌شود انتظار داشت، یک برنامه کامپیوتری متوجه تفاوت یک عروسک خرس، از یک موجود دست‌آموز پشمالو شود!

اما ما اگر می‌خواهیم در آینده به برنامه‌های هوشمندتری اتکا کنیم و کارهای بیشتری را به سامانه‌های خودکار بسپاریم، مجبوریم که بیشتر روی هوش مصنوعی و یادگیری ژرف کار کنیم.

به تازگی استفان ولفرام -مؤسس سایت مشهور ولفرام- سایتی به نام ImageIdentify راه انداخته است که می‌تواند با تکیه بر یک شبکه عصبی مصنوعی، یک دیتابیس بزرگ و فناوری هوش مصنوعی، تا حد قابل قبولی نام اشیا را حدس بزند.

کاربران می‌توانند عکس‌هایی آپلود کنند تا میزان دقت این سایت را بسنجند. در ضمن می‌توانند با تگ کردن عکس‌ها، به ارتقای این سرویس کمک کنند.

البته ImageIdentify تنها سایت فعال در این مزینه نیست و ما پیش از این هم سایت‌های دیگری با کارکرد مشابه سراغ داشتیم:

CamFind–  Clarifai–  MetaMind–  Orbeus– AlchemyAPI

فعلا این سایت گاهی نتایج خوب می‌دهد.

5-17-2015 6-08-00 PM

و البته گاهی هم نتایج بسیار بد و مضحک!

5-17-2015 6-07-02 PM 5-17-2015 6-04-11 PM

اما کسی چه می‌داند شاید تا یکی دو دهه بعد، ما کاربران معمولی هم مجهز به برنامه‌هایی شویم که مثلا در عرض چند دقیقه بتوانند کل هزاران عکس پراکنده هارد دیسک‌های ما را با دقتی وسواس‌آمیز مرتب کنند. شاید هم این برنامه‌ها بتوانند در میان هزاران ساعت آرشیو فیلم‌ها بگردند و سکانس‌هایی مطابق سلیقه ما گلچین کنند.

و این تازه کاربردهای بسیار تفننی و سطح پایین هوش مصنوعی است …

 
5 نظرات
 1. Ali bj می گوید

  این همون شرکت سازنده نرم افزار متماتیکا نیست ؟

  1. محمد می گوید

   بله همان شرکت است.

 2. mehdi می گوید

  و ما هم چنان نظاره گر!

 3. zhilevan می گوید

  الان بیشتر از اینکه خیلی بخاطر معرفی محصولشون باش بیشتر به جمع کردن یه دیتا ست ، داده کم اوردن میخوان دیتا جمع کنن. در حال حاضر هیچ سیستمی تشخصی وجود نداره که بتونه حتی ۵۰ درصد یه فرد با دانش متوسط این کارو انجام بده.
  البته تو دسته بندی و کلاسیفیکشن با دسته های محدودتر، مثلا ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ تا ( بستگی به میزان فاصله کلاس هامون از هم داره ) می تونن خیلی بهتر از انسان عمل کنن.
  مثلا تشخصی و دسته بندی میوه ا بر اساس کیفیتی که دارن، مثلا دسته بندی کیفیت فولاد های تولید شده تومجتمع فولاد و ….. یا مثلا تشخصی نژاد افراد بر اساس تصویر چهره اونها

 4. محمد می گوید

  میخواستم بدونم روشی هست که من عکسی رو با عکس های دیتابیس خودم از نظر شباهت برسی کنم؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.