فروش آی‌پد به کمترین میزان خود در طی ۴ سال اخیر رسیده است!

2

به تازگی آمار و ارقام میزان سود و فروش شرکت اپل منتشر شده است. در این گزارش چیزی که جلب نظر می‌کند، کاهش قابل توجه فروش آی‌پد است، به طوری که نسبت به زمان مشابه سال پیش، میزان فروش آی‌پد در سه ماهه اخیر، ۱۸ درصد افت داشته است. به عبارت دیگر در این سه ماهه، اپل تنها ۱۰.۹ میلیون دستگاه آی‌پد فروخته است و به کمترین میزان فروش خود در ۴ ساله اخیر رسیده است.

عایدی اپل از محل فروش آی‌پد در سه ماهه اخیر ۴.۵ میلیارد دلار بوده است که ۲۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال پیش افت نشان می‌دهد.

باز هم اگر بخواهیم این میزان فروش را تفسیر کنیم، باید بگوییم که حالا آی‌پد فقط ۹.۱ درصد از کل درآمد شرکت اپل را تشکیل می‌دهد، در حالی که در سه ماهه مشابه سال پیش، آی‌پد ۱۵.۷ درصد از درآمد کل اپل را تشکیل می‌داد.

این کاهش فروش باعث شده است که درآمد اپل از آی‌پد، حتی از درآمد قسمت سرویس‌های اپل، یعنی درآمد اپل از محل آی‌تونز، اپل پی و فروش مجوزها هم کمتر شود! یعنی اگر از فروش اپل تی وی و اپل واچ صرف‌نظر کنیم، درآمد اپل از محل آی‌پد، کمترین بخش از سود اپل را در حال حاضر تشکیل می‌دهد.

7-23-2015 8-44-24 AM 7-23-2015 8-44-44 AM

چرا چنین شده است؟

نخست باید بگوییم که آی‌پد هنوز هم گجت باابهت و پرکاربردی است، به طوری که میزان کاربری هر کاربر آی‌پد، نسبت به تبلت‌های دیگر شش برابر بیشتر است. یعنی کاربران اپل به طور متوسط ۶ برابر بیشتر وب‌گردی می‌کنند یا از اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند.

اما باید قبول کنیم که آی‌پد، گجتی نیست که هر سال در دل کاربرانش، نیاز به آپگرید و تهیه نسخه نو را ایجاد کند. در حقیقت میزان تمایل به تعویض آی‌پد، شاید از آی‌فون هم کمتر باشد.

درست به همین خاطر است که کمتر کاربر آی‌پد ایر نسخه یکی را می‌شود پیدا کرد که آی‌پد خود را به نسخه دوم ایر ارتفا داده باشد.

البته تصور می‌کنیم که با معرفی آی‌پد پرو، این سیر فروش کم، تغییر کند.

اپل بی‌شک روی فناوری‌های احتمالی در این آی‌پد بزرگ مثل Force Touch، قلم، پورت USB-C مانور زیادی خواهد کرد و شاید دوباره بتواند به دوره اوج فروش آی‌پد در سال ۲۰۱۳ برگردد.


 
2 نظرات
  1. mehdi می گوید

    اما باید قبول کنیم که آی‌پد، گجتی نیست که هر سال در دل کاربرانش، نیاز به آپگرید و تهیه نسخه نو را ایجاد کند!
    در تأیید این جمله باید بگویم دارندگان آیفون های فایو اس با توجه به گذشت عمر چند ساله این گجت، رغبت چندانی به تعویض موبایل هایشان نشان نمی دهند حتی با در نظر گرفتن داشتن توانایی مالی!!

  2. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید


    ۲- شاید نیاز باشد عرضه آی پد بجای ۱ سال به ۱.۵ سال تغییر کند.آیا ممکن است در آن حالت میزان سود اپل در جریان رقابت و عرضه سایر شرکتها در آن بازه شش ماهه کمتر شود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.