آیا گوگل در حال آزمایش نسخه دوم گوگل گلس است؟

2

چند ماه پیش ما از این خبر که گوگل دیگر در نظر ندارد، گوگل گلس را به صورت همگانی و انبوه عرضه کند، برآشفته شدیم.

می‌شد که حدس زد، این وسیله بتواند تحوه تعامل کاربران را با هم تغییر بدهد، کاربردهای متنوعی پیدا کند و باعث انتشار و به‌اشتراک‌گذاری انبوهی از عکس‌های و ویدئوهایی شود که سابق بر آن کاربران به خاطر غیرمترقبه بودن وقوع سوژه‌ها، از ضبط و ثبت آنها، ناتوان بودند.

7-5-2015 6-13-36 PM

اما گوگل در ادامه سیاست‌ها آشفته چند سال اخیر خود، به ناگاه، کار روی گوگل گلس را تا حد زیادی متوقف کرد و عرضه آنها را محدود کرد.

دلیل این کار چه می‌توانست باشد؟

– نخستین چیزی که به نظر می‌رسد این است که هنوز فناوری‌های مورد نیاز برای تولید یک محصول انقلابی، در دسترس نیستند. مثلا ما هنوز باتری‌هایی که بتوانند انرژی این وسیله را برای ۲۴ ساعت، تأمین کنند نداریم. این محدودیت‌های سخت‌افزاری، که شاید گوگل در آزمایش‌های اولیه متوجه آنها شده بود، وسیله را شبیه یک ایده ناکام می‌کردند.

– چیز دیگر شاید این بوده باشد که گوگل متوجه شده بود، حتی در کشورهای غربی، گرفتن بی سر و صدای عکس و ویدئو با این عینک‌ها باعث مناقشه‌های قانونی و در مواردی درگیری شهروندان با هم شود. به عبارتی جامعه هنوز یارای هضم این وسیله نبوده است.

– مسئله دیگر همان آشفتگی مدیریتی در گوگل و عدم تمرکز آن روی عرصه‌های سودده است. گوگل در این سال‌ها عادت دارد که پروژه‌های را با سر و صدای فراوان شروع کند و بعد متوقف‌شان کند.


اما این هفته خبری منتشر شد که امیدهایی را در مورد احیای پروژه گوگل گلس، زنده می‌کند.

این هفته کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا، مجوز استفاده از یک وسیله با نام رمز GG1 را صادر کرد. آیا GG1 مخفف گوگل گلس ۱ است؟

نمی‌توانیم مطمئن باشیم، اما شنیده‌های حاکی هستند که این وسیله نسخه Enterprise گوگل گلس است و گوگل بعد از نسخه اکسپلورر، گوگل گلس را فراموش نکرده است و در حال ساختن نسخه دوم آن است.

چرا گوگل انگیزه دوباره کار روی گوگل گلس را پیدا کرده است. باز هم نمی‌دانیم، شاید موضوع کار رقیب آن -مایکروسافت- روی یک وسیله پوشیدنی واقعیت مجازی به نام هولولنز باشد.

7-5-2015 6-17-43 PM

واقعیت این است که ما انسان‌ها رفته رفته، از ارتباط با واسطه با وسایل هوشمندان خسته شده‌ایم، ما چند سال پیش از ماوس و کیبورد خسته شدیم و به دنیای تبلت‌ها و گجت‌های لمسی روی آوریدم و حالا حتی لمس هم برای ما خسته‌کننده شده است و دوست داریم که گجت‌هایی داشته باشیم که با آمیختن واقعیت مجازی و لمس، به صورت بی‌فاصله‌ای بر بدن ما بنشینند!

راست‌اش را بخواهید خیلی از ماها از همان زمانی که فیلم گزارش اقلیت را دیدیم که در آن تام کروز، با اشارات دست با کامپیوتر کار می‌کرد، مفتون این نوع تعامل با واسیل هوشمند شدیم.

7-5-2015 6-22-52 PM

مثل بسیاری از آرزوهای ما، چه بخواهیم و چه نخواهیم، در سال‌های بعد به این سو حرکت خواهیم کرد. شاید گوگل کلس بتواند اولین محصول کارا در این مورد بشود، شاید هم نه. اما می‌‌شود حدس زد که حتی اگر هیچ زمانی گوگل گلس را بر سر کاربران انتهایی نبینیم، این محصول دست‌کم، کاتالیزوری در جهت حرکت انسان‌ها به سمت رابطهای کاربری متفاوت و وسایل هوشمندی کاربردی و کارا شود.

 
2 نظرات
  1. سیجانی می گوید

    ای بابا از دست این گوگل، میگن آشپز که دوتا شد آش یا شور میشه یا بی‌نمک! دوتا رییس داشتن همینه دیگه. یک پروژه رو با بهترین کیفیت شروع کن و همینجور ادامه بده مثل اپل و مایکروسافت!

  2. mehdi می گوید

    از گوگل و سابقه ی خوبی که در ارائه محصولات جدید داشته همچین انتظاری نمی رفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.