اثر مگنوس: توضیح‌دهنده گل روبرتو کارلوس به بارتز

8

یکی از زیباترین ضربات کاشته‌ای که در طول عمرم دیده‌ام، ضربه کاشته روبرتو کارلوس در سال ۱۹۹۷ به فابیان بارتز-دروازه‌بان فرانسه- بود. هر فصل ما ضربات کاشته زیبای زیادی می‌بینیم، کاشته‌های بکهام هم زیبا بودند، اما به سختی می‌توانم ضربه کاشته‌ای به یاد بیاورم که به زیبایی ضربه کاشته روبرتو کارلوس با آن کات خارج پا باشد.

7-16-2015 6-12-42 PM

اما بیایید این گل و نیز سایر گل‌های حاصل ضربات کات‌دار را بخواهیم از دید علمی بررسی کنیم.

به آزمایشی دیگر توجه کنید:

توپ بسکتبالی را از بالای یک ارتفاع، رها کنید، توپ مستقیم پایین می‌آید.

اما دفعه دیگر توپ را در حین رها کردن، با حرکت دورانی به سمت عقب رها کنید (اسپین به سمت پشت بدهید.)، در کمال تعجب، توپ به طرز قابل ملاحظه‌ای به جلوتر رانده می‌شود و فاصله زیادی از پای دیوار می‌گیرد.

7-16-2015 5-56-08 PM

در این زمینه می‌توانید، این ویدئو را ببینید.

اگر دقت کرده باشید، بازیکنان فوتبال، وقتی خطایی به سود تیمشان گرفته می‌شود، برای اینکه توپ را قدری جلوتر از نقطه وتاقعی خطا بیاورند و بازی را شروع کنند، در حین رها کردن توپ، به آن قدری اسپین رو به عقب می‌دهند، با این کار آنها می‌خواهند تظاهر کنند که قصد دارند، توپ را درست در نقطه خطا بکارند و قصد جلو آوردنش را ندهند، اما همین اسپین، باعث می‌شود، توپ یکی دو متر جلوتر برود!

هانریش گوستاو مگنوس در ۲ می ۱۸۰۲ در آلمان متولد شد.فعالیت وی بیشتر در زمینه شیمی بود، اما فعالیت‌هایی در زمینه فیزیک نیز داشت، او یکی از اعضا دانشگاه برلین بود و محبوبیتش به دلیل تدریس آزمایشگاهی‌اش بود اما عمده شهرت وی مربوط به نظریه اثر مگنوس بود.

7-16-2015 5-57-19 PM

هر چند پیش از او نیوتون نیز از این پدیده سخن گفته بود ، اما به نام مگنوس شهرت یافت!

اثر مگنوس مربوط به اجسامی است که چرخش داشته باشند و در هوا باشند وبا مقاومت هوا روبه رو باشند.

7-16-2015 6-01-43 PM

در پدیده یا اثر مگنوس یک جسم چرخان در حال پرواز در محیطی سیال، گردابی از آن سیال را در اطراف خود به وجود می آورد و در نتیجه نیرویی عمود بر خط سیر خود و مجزا از جهت چرخشش را تجربه می‌کند و به دلیل وجود لایه گردابی سیال سرعت سیال در یک طرف از طرف دیگر بیشتر است زیرا از یک طرف کم و به طرف دیگر افزوده می‌شود و بر اساس قانون برنولی در جایی که سرعت بیشتر باشد فشار سیال کم ودر جایی که سرعت کمتر باشد فشار سیال بیشتر است و در نتیجه دو منطقه کم فشار و پرفشار به وجود می‌آید: در مناطق کم فشار جهت چرخش جسم وفشار هوا موافق‌اند، در مناطق پر فشار جهت چرخش جسم وفشار هوا مخالف است.

اگر یک توپ را به عنوان یک جسم چرخان در حال پرواز در نظر بگیریم اگر به سمت چپ ضربه بزنیم توپ موافق حرکت عقربه‌های ساعت حرکت خواهد کرد.

اثر مگنوس در ورزش، در ساخت هواپیما،ساخت اجسام پرنده، نجوم و … کاربرد دارد. به عنوان مثال در زدن ضربه های پیچی در تنیس روی میز، ضربه کات در فوتبال، زدن ضربه اسلایس در گلف، ضربات پیچ بیس بال ،در ضربات پرتابی در کریکت نقش به سزایی دارد. در ساخت بال‌های هواپیما به این اثر توجه بسیار میشود وبه حالت آیرودینامیکی هواپیما نیز کمک می‌کند.

7-16-2015 5-57-55 PM

7-16-2015 5-58-24 PM

 
8 نظرات
 1. wahab می گوید

  خدای گلها

 2. پویان می گوید

  اثر مگنس رو تو کتاب سیالات خونده بودم ولی این ویدیوی یوتیوب که با استفاده از این کشتی ساخته بودن خیلی جالب بود

 3. سورنا می گوید

  مرسی، همیشه می خواستم بدونم علت کات گرفتن توپ ها چیه.

 4. فواد می گوید

  با تشکر فراوان.
  ولی خیلی بهتر می شد اگه کمی بیشتر توضیح می دادین، مخصوصا در مورد دو عکس اخر.

 5. mehdi می گوید

  توضیحات علمی اش جالب بود.
  بعد از دیدن این گل تقریبا تو همه ی بازی هایی که انجام می دادیم سعی می کردیم یه همچین ضربه ای به توپ بزنیم.به خاطر دانشی که از علمی بودن این قضیه نداشتیم هم معمولا زانو هامون رو کج می کردیم تا بتونیم یه گل مشابه اون بزنیم.

 6. محسن می گوید

  مزسی…جالب مثل همیشه….
  تو بسکتبالم این اثر خیلی بکار میاد

 7. armin می گوید

  هم گل جالبی بود و هم متن جالب! کلا گل هایی که با ضربات کات دار به دست می آید همیشه جالب و خاطره آمیز هستن

 8. مصطفی می گوید

  این مطلب در مورد ضربه‌های کات دار قابل استفاده است. ولی نه در مورد ضربه‌ی ایستگاهی کارلوس. ضربه کارلوس دو کات داشت نه مثل بقیه‌ی ضربه‌های ایستگاهی که یک پیچ دارند.
  در ضمن چیزی که در مورد پرتاب توپ نوسژ بازیکنان فوتبال گغته شده، خیلی پرته. همه‌ی کسانی که تا به حال این پرتاب را انجام داده‌اند، هدفشان ممانعت از جهش توپ به جلو بوده نه انداختن توپ چند متر جلوتر. چرخاندن توپ با دست نمی‌تواند اختلاف دو متری در یک پرتاب سه متری ایجاد کند.
  کمی بیشتر دقت کنید در جزئیات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.