فصل اول کتاب «پول یا زندگی شما»: تله مالی: نقشه راه قدیمی پول

20

چند روز پیش مقدمه کتاب «پول یا زندگی شما» را در یک پزشک خواندید. این کتاب به لطف آقای محمد جواد محبی، نویسنده وبلاگ «یک ریال» ترجمه و تلخیص شده و قالب چند پست، در اختیار خوانندگان خوب «یک پزشک» قرار می‌گیرد.

و حالا با هم فصل اول این کتاب را می‌خوانیم.

[divider][/divider]

اگر کسی یک تفنگ روی سر شما گذاشته و بپرسد پولت یا جونت؟ چه می‌گویید؟

در این حال حتماً تمام پول خود را به او می‌دهید چون جان بسیار باارزش‌تر است….

اما آیا واقعاً این‌طور است؟

حتی اگر عاشق شغل خود باشید به‌سختی می‌توانید بپذیرید که زندگی شغلی شما کامل است. چند نفر را می‌شناسید که در پایان روز سرحال‌تر از ابتدای روز باشند؟ زندگی روزمره بسیاری از ما در این چرخه می‌گذرد:

بیداری، صبحانه، کار، رئیس، همکار، برگشت به خانه، شام، تلویزیون، خواب

شغل همه‌چیز ما شده است. تمام ابعاد زندگی، زمان استراحت، گذران با خانواده، زمان خواب همه‌چیز را در برگرفته و شخصیت ماست. اگر کسی بپرسد که چکار می‌کنید می‌گویید من فقط یک……

آیا شرمنده هستید؟ آیا دروغ می‌گویید؟ آیا موقعیتی که وجود ندارد برای خود خلق می‌کنید مثلاً مدیر … در صورتی آنجا چنین پستی وجود ندارد؟

آیا این زندگانی است یا مردگانی؟

این مردگانی هزینه‌های زیادی دارد، از استرس‌های شغلی گرفته تا نگذاشتن وقت برای همسر و فرزندان تا انواع عوارض جانبی که شغل بر شما تحمیل می‌کند.

[highlight] کار بیشتر، درامد بیشتر و زندگی مالی بهتر [/highlight]

شاید این تنش‌ها تحمل می‌شود تا با کسب درامد بیشتر، کیفیت زندگی افزایش یابد اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد. پس‌انداز افراد روزبه‌روز کاهش‌یافته و جای آن را قرض و بدهی و وام گرفته است. اطراف خود را با انواع لوازم و وسایل پرکرده‌ایم و کماکان به دنبال چیزهای جدید هستیم ولی صادقانه، آیا این‌ها برای ما شادی خریده‌اند؟ آیا کیفیت زندگی خانوادگی، اجتماعی و یا شغلی ما را افزایش داده‌اند؟

و البته این بدهی و اقساط روزبه‌روز ما را اسیر شغلی کرده‌اند که دوست نداریم و البته نمی‌توان استعفا داد یا از آن دست کشید.

8-30-2015 2-18-57 AM

[highlight]  اما آخر هفته‌ها و تعطیلات را خوش می‌گذرانم [/highlight]

آخر هفته‌ها زمان خانواده است، اما وقت کوتاه است و برنامه‌ای برای آن ندارید، باید برای خرید به فروشگاه بروید و هنگام پرداخت متوجه می‌شوید که این حجم خرید قبلاً ۱۰۰ هزار تومان بود و اکنون به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است. ولی چکار می‌توان کرد؟

وارد منزل که می‌شوید خانم غر میزند که همزن کار نمی‌کند و باید غذاساز بگیری. البته هفته دیگر تولد همسرتان است و برای سورپرایز کردن او، غذاساز را هم به انبوه وسایل آشپزخانه اضافه می‌کنید.

حوصله توپ‌بازی با بچه‌ها در پارک سر کوچه را ندارید و آن‌ها را به شهربازی می‌برید. کارت شهربازی را برای آن‌ها شارژ می‌کنی تا از سر تو دست‌بردارند و بتوانی سر از موبایل جدیدی که گرفته‌ای درآوری.

8-30-2015 2-21-59 AM

[highlight] اما شادی، جای شادی کجاست؟ [/highlight]

اگر این زحمت روزانه برای ما شادی می‌آورد، اگر خرید وسایل جدید بیش از شادی لحظه‌ای و گذرا چیز دیگری به ما می‌داد، شاید به‌راحتی سختی کار زیاد را به جان می‌خریدیم ولی آیا واقعاً این اتفاق می‌افتد؟

نویسندگان کتاب این سؤال را از شرکت‌کنندگان در سمینار خود بارها و بارها پرسیده‌اند که خود را بر اساس شادی از یک تا ۵ رده‌بندی کنید که یک یعنی بدبختی تمام و پنج بهترین وضع ممکن است. میانگین پاسخ‌ها بین ۲.۲ تا ۲.۸ بوده و حتی به سه هم نرسیده است. این موضوع مستقل از درامد بوده و برای افرادی با ۲۰۰۰ دلار تا شش هزار دلار درامد در ماه صدق می‌کند.

جدول زیر را ببینید و خود را ارزیابی کنید. ببینید که در هر ستون چه واژه‌هایی شرح‌حال شماست؟

8-30-2015 1-40-04 AM

[highlight] اما بالاخره اگر کار نکنیم چکار کنیم؟ چطور درآمد داشته باشیم؟ [/highlight]

پیش از آن اجازه دهید یک سؤال بنیادی را مطرح کنیم:

[highlight] آیا بیشتر بهتر است؟ [/highlight]

بگذارید کمی در این مطلب دقیق شویم.

بیشتر بهتر است عبارتی است که تمام حرکات ما را کنترل می‌کند. به‌روز کردن و خریدن هر چیزی که مدل جدیدتر و یا پیشرفته‌تر آن به بازار آمده است اما اگر بیشتر بهتر است پس هیچ‌چیز کافی نیست.

زندگی فعلی ما به‌صورت کلی در زمینهٔ پول حرکت می‌کند. از رسیدن به آرزوها تا فرار از ترس‌ها، از کاهش درد و رنج تا رفتن به‌جایی بهتر، همه‌چیز را درزمینهٔ پول می‌بینیم و خریدن، فعلی است که بیشتر از هر چیز صرف می‌کنیم. حتی می‌خواهیم شادی و امید را هم خریده و در سبد خود بگذاریم اما به‌این‌ترتیب تبدیل به یک مصرف‌کننده شده‌ایم. مصرف‌کننده نه از منظر دوگانه تولید و مصرف بلکه از نگاه اینکه همه‌چیز را می‌خواهیم و حلال همه مشکلات را هم پول می‌دانیم.

ترس، حرص، احساس گناه و البته مقایسه با یک زندگی آرمانی، ابزارهای در دست بازاریاب‌های حرفه‌ای هستند که ما را به مصرف هر چه بیشتر سوق می‌دهند.

در آغاز تولد نیازهای اولیهٔ ما رفع می‌شود، غذا، سرپناه و پوشاک. مثل یک معجزه دستی از بیرون می‌آید و خواسته‌های ما را پاسخ می‌دهد. کافی است گریه کنیم. ذهن ما تمام این‌ها را ثبت می‌کند، دنبال چیزی از بیرون باش تا نیازهای تو برطرف شود.

بزرگ‌تر می‌شویم، دوچرخه می‌خریم، به شهربازی می‌رویم، عیدی می‌گیریم، رابطه‌ای بین شادی و پول در ذهن ما شکل می‌گیرد. حس فوق‌العادهٔ خرید دوچرخهٔ رؤیاهایتان را به یاد بیاورید.

پس از چندی صاحب درآمد می‌شویم، لوازم خانه، اتومبیل، سرویس طلا، مبلمان قسطی در صف خرید قرار می‌گیرند. پول در حال برطرف کردن نیازهای ماست و ما از پول بیشتر لذت می‌بریم. پای لوازم لوکس به زندگی‌مان باز می‌شود.

8-30-2015 2-23-58 AM

[highlight] زندگی ما با کار بیشتر و پول بیشتر عجین می‌شود. [/highlight]

نشانه‌هایی پدیدار می‌شوند. چرا مثل سابق از خرج کردن پول هیجان‌زده نمی‌شویم؟ چرا این‌قدر نگران از دست دادن دارایی‌هایمان شده‌ایم؟ چرا جای ما در کنار خانواده خالی است؟ و روزی این پرسش در ذهن ما نقش می‌بندد: آیا من خوشبختم؟

در ویلای شیک خود نشسته‌ایم و رضایت ما از زندگی به کمترین میزان خود رسیده است. حسرت روزهای دانشجویی را می‌خوریم که با جیب خالی در پارک قدم می‌زدیم و فقط شادبودیم، حسرت مسافرت‌های دسته‌جمعی با مینی بوس‌های ابوطیاره؛ و نمی‌فهمیم که فرمول…. پول= شادی. دیگر کار که نمی‌کند هیچ، علیه ما شمشیر کشیده است.

8-30-2015 3-29-48 AM

اکنون باید از خودمان بپرسیم، از دست من چه‌کاری برمی‌آید؟

[highlight]  نمودار کامیابی [/highlight]

ما در هیچ دوره‌ای از زندگی آموزشی در مورد پول نمی‌بینیم. تنها هنگام رشد به دیگران نگریسته و کارهای آن‌ها را تقلید می‌کنیم و به این فکر می‌کنیم که پول می‌تواند زندگی بهتری را برای ما رقم بزند. پول می‌تواند برای ما شادی بیاورد.

در منحنی کامیابی یک نقطهٔ بیشینه داریم. در این نقطه تمامی نیازها، تمامی اولیه‌ها و چندتایی لوازم لوکس داریم. پول خرج کردن برای ما شادی زیادی به همراه می‌آورد. مفهوم دیگر این نقطه، واژهٔ جادویی کافی است. کافی کلمه سحرآمیزی است که مقدار و اندازه‌ای ندارد ولی اگر آن را تشخیص ندهیم- آن‌هم به‌موقع – به‌احتمال‌زیاد در سراشیبی سقوط این منحنی قرار می‌گیریم. زمانی که کشف کنیم که چه میزان برای ما کافی است، منحنی کامیابی برای همیشه به رشد فزاینده خود ادامه می‌دهد. بله با خرج کردن پول به رشد خود ادامه می‌دهد.

حالا باید از خودمان بپرسیم آیا بیشتر بهتر است؟ اگر آری پس هر چه که دارم کافی نیست. بیایید به این جمله خوب فکر کنیم.

8-30-2015 1-50-57 AM
منحنی کامیابی

[highlight]  کافی نقطه اساسی در منحنی کامیابی است [/highlight]

کافی نقطه اوج است. البته از آن بالاتر هم می‌توان رفت که در فصل‌های پیش رو خواهید خواند اما این‌جایی است که ترسی وجود ندارد. شکرگزار تمام مواهبی هستید که پول وارد زندگی شما کرده و هیچ‌چیز اضافی وجود ندارد؛ و به‌هم‌ریختگی وارد زندگی شما نشده است.

به‌هم‌ریختگی (clutter) عامل گذار از نقطه عطف و شروع به سقوط در سراشیبی است و از ایده بیشتر بهتر است مشتق می‌شود. کلاتر هر چیزی است که جایی در زندگی شما اشغال کرده و خدمتی را هم به شما ارائه نمی‌کند.

امروزه طراحی فروشگاه‌های بزرگ به‌گونه‌ای است که شمارا به خرید هر چه بیشتر چیزهایی که لازم ندارید سوق می‌دهند و قفسه‌های با برچسب تخفیف تبدیل به نقاط «به من نگاه کن» (gazing us pins) شده‌اند. این برچسب‌ها و چیدمان حرفه‌ای فروشگاه‌ها تبدیل به عامل اصلی به‌هم‌ریختگی و خرید لوازم اضافه در زندگی ما شده‌اند.

8-30-2015 2-41-10 AM

اما پس از نوشتن مطالبی در مورد شادی و کامیابی در زندگی، اجازه دهید گام‌های عملی را شروع کنیم.

[highlight] گام اول آشتی با گذشته [/highlight]

این گام کشف این نکته است که در عمر خود چقدر پول درآورده‌اید؟ چقدر بدهی دارید و چه دارایی‌هایی به زندگی شما افزوده‌شده است.

شاید این گام با توجه به میزان تورم زیاد در ایران شدنی و مفید نباشد اما با انجام آن به دستاوردهای زیر می‌رسید:

 • فضای مه‌آلود را روشن کرده و متوجه می‌شوید که درامد شما در طی زمان چقدر بوده است.
 • توانایی شما در کسب درامد و میزان افزایش سالیانه حقوق را روشن می‌کند.
 • شمارا به نقطه اول با ذهنیت باز و صفر برمی‌گرداند تا برای مسائل مالی خود برنامه‌ریزی کنید.

[highlight]  نه شرمندگی و نه سرزنش [/highlight]

یکی از مسائل مهمی که باید در این دوره با آن روبرو شوید این است که جایی برای سرزنش وجود ندارد. برای همه ما بارها پیش‌آمده که دورهم بنشینیم و از فرصت‌های ازدست‌رفته بگوییم. حتماً شما هم تابه‌حال هزاران بار در این بحث‌ها شرکت داشته‌اید ولی در این دوره از آن خبری نیست. هیچ سرزنشی وجود ندارد و باید دست به عمل بزنید و عادت‌ها و درنتیجه رفتارهای خود را تغییر دهید.

در این دوره و مواجه‌شدن با مسائل مالی احتمالاً بسیار پیش خواهد آمد که خودمان یا دیگران را سرزنش کنیم ولی باید مواظب بود که این کار را نکرده و تنها کار درست را انجام دهید.

[highlight] درآمد [/highlight]

اگر کارمند هستید، اگر درامد خود را جایی ثبت کرده‌اید، اگر حساب بانکی مشخصی دارید، به آن‌ها، به فیش‌های حقوقی و با صرف وقت به حافظه خود رجوع کرده و کل درامد خود در سال‌های گذشته را حساب کنید. از حقوق گرفته تا سودهای بانکی تا کارهایی که به‌صورت پروژه‌ای انجام داده‌اید.

پس‌ازآن لازم است بدانید که پس از کسب این درآمد در طی سال‌ها چه چیزی برای نشان دادن دارید؟ چه دارایی‌هایی برای شما باقی‌مانده است؟ چه دارایی‌ها و چه بدهکاری‌هایی دارید؟

قیمت کنونی تمام دارایی‌هایتان از خانه، اتومبیل، لوازم خانه و داخل انبار و هر چیزی که برای نشان دادن دارید را حساب کنید و ببینید که در این مدت چقدر دارایی جمع‌آوری کرده‌اید.

چقدر توانسته‌اید درآمد خود را در سال تغییر دهید؟ تابه‌حال چند بار سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ چقدر توانسته‌اید به‌صورت مستمر به یک برنامه پس‌انداز وفادار باقی بمانید؟

از سوی دیگر تمام بدهی‌ها، تمام وام‌ها و تمام قرض‌های خود را هم لیست کنید.

در پایان شما می‌بایست که ترازنامه مالی تهیه کنید که در دوران زندگی کاری، چقدر درامد داشته، چقدر آن به دارایی تبدیل‌شده و هم‌اکنون چقدر بدهی دارید. ممکن است در پایان انجام این کار با یک «آها؟» بزرگ روبرو شوید. آیا من این‌قدر درامد داشته‌ام؟ آیا این‌قدر دارایی دارم؟ چقدر لیست طلبکاران من بزرگ است؟

نکته: لازم نیست حتماً این مرحله را به‌صورت کامل انجام داده و بعد به مرحله بعد بروید. می‌توانید آن را در طی دوره تکمیل کنید.

این گام اول از نه گام برنامه رسیدن به استقلال مالی است. هرگونه سؤالی برای شما پیش‌آمده در بخش نظرات مطرح کرده و فراموش نکنید که موفقیت شما بیش از هر چیزی به رفتار و عملکردتان بستگی دارد نه به اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید.

پس‌دست به کارشده و منتظر گام‌های بعدی باشید.


 
20 نظرات
 1. محسن می گوید

  جناب دکتر مجیدی عزیز، پر واضح هست که ما حتی برای رفع نیازهای دوره‌های زندگی دست به تلاش و تکاپو برای کیفیت بالاتر یا حتی کمیت بهتر می‌زنیم. مطلب نقطه نگاه مؤثری رو دنبال میکنه و سپاس از حُسن توجه شما به خوانندگان ۱پزشک؛ برداشت آزاد من این هست که یکجور احساس مسئولیت نسبت به دگراندیشی عموم رو در پی خواهد داشت.

 2. تاریخ جهان می گوید

  با درود و احترام
  این مطالب گویای خیلی از واقعیت هاست. برای موفقیت (چه در زمینه مالی یا موارد دیگر) باید شرایط را تحلیل و بررسی کنیم، روحیه خودمان را بسنجیم و با نکته سنجی و دقت نظر، راهی مناسب به سوی موفقیت بیابیم.

 3. saman می گوید

  خیلی دوست دارم از همه چی بگذرم و برم دور دنیا رو بگردم
  فکر میکنم جهانگردی چیزیه که بهم حس خوشبختی میده.خیلی باحاله با فرهنگ و آدم های جدیدو… آشنا شی.
  فعلا که زندگیم شده فقط کار-غذا-خواب
  واقعا طبق همین روال(کار-غذا-خواب) پیش برم توی ۳۰ سال دیگه چی دارم!!؟؟

 4. میر حسین می گوید

  عالیه
  ممنون

 5. پولین می گوید

  به نظر میرسه از اون کتاباییه که ارزش خوندنش بالاست.
  کسی اطلاعی از چاپ این کتاب نداره ؟
  شاید فرصت نشه توی اینترنت پیگیرش باشیم و البته ویژگی بارز کتاب ، وجود فیزیکیشه.
  ممنون میشم اگر کسی از ترجه و چاپش اطلاع پیدا کرد به ماهم اطلاع بده.

 6. قدیمی می گوید

  بسیار عالی.ممنون.نمیدونم این کتاب آخرش قراره کجا ختم بشه ولی تا اینجا که جالبه و وقتی دکتر مجیدی منتشرش کردن حتما خوبه.نکته ای که یک پزشک رو از خیلیها جدا میکنه و باعث اعتماد خواننده میشه اینه که شما آقای دکتر نشون دادین در عمل که آنچه مخاطب میخونه براتون مهمه.از تلاشی که شما و خواهرتون در این سالها انجام دادین تا ما مطالب خوب بخونیم ممنونم.کاش یادمون نره که ما داریم یک پزشک رو مجانی میخونیم و طلبی از شما نداریم!

 7. آرزو می گوید

  خیلی عالی بود…به نظرم رضایت از کار و در آمد به احساسی بستگی داره که در زمانی که سرکار نیستیم نسبت بهش داریم . حتی اگه همکاران مشکلی هم داشته باشیم ، چون هدف فقط پیشرفت مالی نیست و به پیشرفت فکری در کارمون هم فکر می کنیم احساس لذت بخشی نسبت به کار خواهیم داشت.

 8. امید می گوید

  تا اینجاش که بدک نبوده کتاب ، ببینیم بقیه ش چطوره !
  البته ترجمه خوب بوده .

 9. محمد می گوید

  منتظر بقیه ش هستیم

 10. ممل می گوید

  دستت درد نکنه دکتر، ولی ۹۰ درصد این ملت اگر ۵ دقیقه دست از کار بکشن شب نون ندارن که بخورن، کلا وقت ندارن احساس بد بختی بکنن چه برسه به خوشبختی، یه جورایی انگار نویسنده این مطلب نفسش از جای گرم در میاد!

 11. vahid می گوید

  مرسی لطفا ادامه بدید

 12. سپیده می گوید

  خیلی عالی
  ممنون

 13. amir می گوید

  خیلی عالی بود
  کار مداوم میزان ترس از زندگی رو بیشتر و امکان ریسک نکردن رو بالا می بره

 14. sattar می گوید

  سپاس ، خوب بود ، منتظر مابقی هستیم

 15. امیر مسعود می گوید

  پاراگراف زیربدجوری منو منغلب کرد چون انگار خود من بودم که حرف میزدم و انگار از دل من کلمات بیرون اومده و روی صفحه نقش بسته بودن:
  “در ویلای شیک خود نشسته‌ایم و رضایت ما از زندگی به کمترین میزان خود رسیده است. حسرت روزهای دانشجویی را می‌خوریم که با جیب خالی در پارک قدم می‌زدیم و فقط شادبودیم، حسرت مسافرت‌های دسته‌جمعی با مینی بوس‌های ابوطیاره؛ و نمی‌فهمیم که فرمول…. پول= شادی…. دیگر کار که نمی‌کند هیچ، علیه ما شمشیر کشیده است.”
  بارها من و همسرم به خودمون اینو میگیم که هیچ دورانی مثل دوران دانشجویی که نه پول و ماشین و نه خونه داشتیم، خوش و خوشبخت نبودیم. الان بقدر کفایت داریم اما دهها بار بیشتر از دوران نداری، نگرانیم و مضطرب.
  ممنون دکتر عزیز

 16. علی می گوید

  سلان. برای من که مطلب عالی بود و یک گره ذهنی چند ساله رو باز کرد. اون بهش منحنی کامیابی برای من خیلی پر مفهوم بود. ممنون از شما. مشتاقانه منتظر قسمت های بعدی هستم.

 17. مهدی می گوید

  لذت بردن از درآمد و پولی که هر ماه به دست می آوریم فارغ از هر دسته بندی شغلی و هر اندازه درآمد،نیازمند اهمیت دادن به موضوع مورد لذت است.به عنوان مثال هستند افراد زیادی که با درآمد چندین میلیون در ماه نمی توانند به اندازه ی فردی که درآمدی به مراتب پایین تر دارد برای مسافرت و کارهای مشابه هزینه کنند و لذت ببرند.

 18. reza می گوید

  درود
  خسته نباشید موضوع جالب و خیلی مفیدی است سپاسگزار مترجم این کتاب خوب هستم
  بدرور

 19. مریم می گوید

  بسیار عالی بود…سپاسگزارم هم از یک پزشک و هم از آقای محبی…

 20. هادی می گوید

  با سلام
  در صورت امکان ” ترازنامه مالی ” را با مثال بیان کنید که دقیقا باید چه کای انجام بدیم
  ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.