دیجی‌کالا مگ، یک مجله خواندنی درحوزه فناوری و دانش

7

گرچه در وب فارسی، تعداد سایت‌های خوب در زمینه فناوری، کم نیست و وضعیت سایت‌های ما در این بخش، به مراتب از سایت‌های حوزه فرهنگ، ادبیات و هنر تا حدی بهتر است، اما باز هم باید از اضافه شدن سایت‌هایی با نگاه و شیوه برخورد متفاوت به اخبار و تحلیل‌های فناوری استقبال کرد.

خوشبختانه مطلع شدم که سایت دیجی‌کالا، مجله فناوری خود را هم به نام «دیجی‌کالا مگ» راه‌اندازی کرده است.

دیجی‌کالا که معتبرترین و بزرگ‌ترین سایت خرید آنلاین کالاها در ایران محسوب می‌شود، با این کار با یک تیر دو نشان را زده است: هم کاربران ایرانی را از انبوهی از اطلاعات تازه و نو بهره‌مند می‌کند و هم به صورت نرم، بر اعتبار برند خود می‌افزاید و حالا دیگر به جز کسانی که به قصد خرید به سایت این شرکت سر می‌زدند، افرادی که قصد خواندن اخبار را هم دارند، سر و کارشان به این سایت می‌افتد.

9-24-2015 8-40-32 AM

پوسته سایت، مانند سایت اصلی دیجی‌کالا، چشم‌نواز است. رنگ‌بندی و چینش محتوا کاملا خوب صورت گرفته است و به جز دو سه مورد جزئی که شاید بیشتر سلیقه‌ای باشد، ایراد بزرگ خاصی را نمی‌توان به سایت در بخش پوسته وارد آورد.

با مروری بر بخش‌های مختلف سایت درمی‌یابیم که دیجی‌کلا مگ، طیف گسترده‌ای از اخبار را پوشش می‌دهد و مطالب آن تنها منحصر به بازتاب دادن اخبار گجت‌ها نیست. برای مثال در دیجی‌کالا مگ می‌توانید مطالب خوبی در مورد سبک زندگی، دانش فضا، موسیق، فیلم، صنایع نظامی، محیط زیست و علوم زیستی را هم بخوانید.

دیجی‌کالا مگ توازن خوبی بین اخبار آنی و پوسته‌ای فناوری، مطالب سرگرم‌کننده و مطالب ژرف و تحیلیل برقرار کرده است که هم خواننده عام و هم خواننده خاص را جلب خود می‌کند.

در سایدبار سایت می‌توان لینک شبکه‌های اجتماعی تابعه دیجی‌کالا مگ را یافت که به گمانم بهتر است از نظر چینش، در بخش بالاتری قرار بگیرند. در ضمن سایت با اینکه یک خروجی فید دارد، اما لینک خروجی فید دیجی‌کالا مگ، در صفحه اصلی، ذکر نشده است که بهتر است این موارد هم لحاظ شوند.

فعلا در سایت خوانندگان فقط از طریق کامنت می‌توانند تعامل کنند. بهتر است راه ارتباطی دیگری هم برای ارسال نظرات و یا مطالب و سوژه هم به سایت اضافه شود.

برای سردبیر و نویسندگان این سایت آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم شاهد یک سایت ماندگار با غنای مطالب زیاد و تأثیرگذاری ویژه باشیم.


   
7 نظرات
 1. پوری یا می گوید

  بسیار هم خوب البته برای دیجیکالا برای ما خوانندگان و دوستان علاقه مند در این حوزه زمان تعیین میکنه.
  اونجایی ک گفتید در بخش فناوری محتوای بهتری نسبت به فرهنگ و هنر داریم فکر میکن دلیلش اینِ که حوزه فناوری نیازی به تطابق با جامعه ما درش حس نمیشه در حالی ک فرهنگ حتما باید در بیشتر بخشها ایرانیزه شه و این کار نیاز به تولید داره که متاسفانه چیزی به اسم تولید به ندرت یافت میشه و چشمگیری محتوای فناوری هم تنها دلیلش ترجمه س. یعنی حتی تو حوزه فناوری ک راحت ترین بخشه فقط از طریق ترجمه تامین میشه ولی از حق نگذریم سایتایی مثل علم فردا هم هستند ک تولید خودشونه. میخوام بگم کاری ک دیجیکالا میکنه تکرار مکرراته دیجیاتو و زومیت و قبلنا نارنجی بودن حالا دیجی هم اضافه شده فقط با منابع سخت افزاری بیشتر.
  ضمنا اینو هم بگم ارزشمند ترین بخش سایت شما به عقیده من هم همین محتواهای فرهنگی ک از خودتونه هست. امیدوارم بیشتر شه و بابتش ممنونم.

 2. محمد می گوید

  یه ویژگی خیلی خوبی هم که داره اینه که باصطلاح تولید خبر هم مکنه مثل مصاحبه با مراکز علمی و … و صرفا ترجمه مقالات خارجی نیست

 3. علی می گوید

  از هر نظر نمونه هستن … دمشون گرم

 4. فروش هاست می گوید

  خیلی سایت خوبیه

  مطالبش همه اختصاصی کمتر ترجمه کپی هست

 5. ا ر ف می گوید

  واقعا” دست پریزاد داره ..خدمت دوستون که بالاتر از من نوشته .عرض کنم چرا ایهام یاس بخوانیم زوجیت یا….دیگری چه ربطی بهم دارند؟ که اگه این باشه اون نباشه؟ اینها همه باهم میتونن یه جورایی چاله چوله های کمبود اطلاعات من وامثال من رو پر کنند که حماقت کردیم انگلیسی نیاموختیم.بدون مجله هم من همیشه با خواندن مطالبش به دیگران کمک کردم نرفته مغازه سروکله شون خرید کرده ‘.همدما پشت ویترین مغازه ها نیاییم.ام کمی اطلاعات هم زه ما کمک میکنه وهم به فروشنده های سالم !!!اونها هم میتونن یاد بگیرند و….شرمنده طولانی شد .

 6. ا ر ف می گوید

  هر چی دقت کردم اخرش کیبردلمسی لمسی کار دستم داد .ایه یاس و….

 7. محسن برجی می گوید

  همینکه یک بیزینس به این نتیجه رسیده که در کنار تولید محتوای رسمی در سایت اصلی، یک مجله آنلاین مرتبط را هم راه‌اندازی کند، اتفاق خوبی است.
  کیفیت کار مجله و البته تداوم فعالیت آن بسیار مهم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.