کتاب صوتی آهوی بخت من، گزل به روایت محمود دولت آبادی

4

داستان‌های تأثیرگذار همیشه طولانی نیستند و به شیوه‌‌ا‌ی هم که ما می‌پسندیم، یا عادت داریم، نوشته نمی‌شوند. آهوی بخت من گزل، افسانه‌ی است که به ما هجوم می‌آورد و جای خالی چیزهایی را که نیستند به رخ ما می‌کشد. مثل زن داستان که هر روز به آستانه‌ی خورشید، به راه رفته‌ی سواران قبیله نگاه می‌کند. نگاه می‌کند که خورشید رفته برمی‌آ‌ید، اما سواران رفته برنمی‌آیند.

حکیت گزل، حکایت میرشکاران و سلطان است که هفت شب و هفت روز به دنبال آهوی مادرِ خوش‌ خط و خال تاخته‌اند تا در میان بیابانی خشک به سیاه‌چادر زنی تنها برسند؛ زنی که او را پناه داده است. درون چادر، گزل، نوعروسِ سال پیش، که نه چون قبل خرم و شوخ، بلکه خاموش و اندوهگین است، چشم در چشم آهوی بخت خود دوخته و در پی آن است که زندگی خود را بری حفظ جان او به مخاطره بیندازد.

آن دو هم را می شناسند؛ آهو و زن. نام هر دو گزل است و زن به وقت نوعروسی، آهو را از صیادی گرفته و نام خود را بر او گذاشته و سپس رهایش کرده است. حال دوباره آن‌ها به هم رسیده‌اند.

آهوی هم‌نامِ زن، از دل آرامشی که داشته است، قدم بیرون نهاده و کودکانش را تنها گذاشته است؛ بره‌غزال‌هایی که دنیا را در خیال خود داشتند، نمیدانستند غم و غصه چه هست و دلتنگی چه طعمی دارد.

گزل انسان است و انسان گزل. زمین بی‌تفاوت است و درختان سبز. قدرت، شکارچی‌ست و کودکان تنها و ترسیده. بره‌آهوها خود ماییم و بهت، حاصل توفان زندگی. آهوی بخت من گزل، کتابی‌ست برای زندگی. برای تکرار امید و برای ناامیدی‌های پر تکرار. داستانی‌ست بری غروب‌های تلخ و انسان‌ خراب، برای روزهای شیرین و برگشت آدم‌ها.

محمود دولت آبادی نویسنده و نمایش‌نامه نویس ایرانی که رمان بلند ده جلدی‌اش -کلیدر- از با ارزش‌ترین رمان‌های معاصر به شمار می‌رود، در سال ۱۳۹۳، توانست جایزه‌ی شوالیه‌ی ادب و هنر فرانسه را توسط سفیر دولت فرانسه دریافت کند. او داستان کوتاه «آهوی بخت من، گزل» را، قطره‌ای باقی‌مانده از مجموعه‌ی کلیدر می‌داند. آهوی بخت من گزل، داستانی عاطفی با بیان سرگذشتی به معنی واقعی گزل (زیبا) است. این کتاب توسط نشر چشمه اولین بار در سال ۱۳۶۷ به چاپ رسید.

تصویر آهوی روی جلد کتاب نیز، توسط صادق هدایت نقاشی شده و به «آهوی هدایت» معروف است.

cover

مطمئنا هیچ چیز به اندازه ی صدای خاص و گرم محمود دولت آبادی نمی‌توانست حس واقعی داستان را به ما منتقل کند. برای همین او به همراه الهام کردا در نقش گزل (آهو) و سحر دولتشاهی در نقش گزل (بانوی سبز پوش) و همچنین مانی حقیقی در نقش سلطان کتاب را رویت کرده‌اند. کتاب صوتی آهوی بخت من، گزل توسط نشر هرمس منتشر شده است و می‌توانید آن را از طریق نوار دریافت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. نیکودل می گوید

  خیلی کتاب جالبی بود، مخصوصا صدای خانم سحر دولتشاهی در نقش گزل که واقعا تاثیرگذار و زیبا بود.

 2. siamak gol می گوید

  خیلی جالب بود…
  کاش کتابِ صوتی بیشتر شه تو بازار.. من که حاظرم برای یه کتابِ صوتیه خوب هزینه کنم…
  اگه با موسیقیِ خوب هم که باشه عالیه…

  نمایش رادیویی خوب تو سایت رادیو‌ نمایش هست… کیفتِ صداشون کمه.. بهشون گفتم اما جواب ندادن.. ولی خیلی خوبه…
  داستانای صوتی هم‌ تو‌ سایتِ رادیو فرهنگ هست.. .
  حتما بهشون سر بزنین.. چیزای خیلی قشنگی توشون پیدا میشه…

 3. خرید هاست می گوید

  خیلی عالی بود

  بازم از این مدل پست ها بزارید

 4. سیما تاب می گوید

  باید شنیدنی باشه
  این بازیگرانی که عکسشون هم هست صداشون هست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.